Číslo: 30
27.07.1998
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Zabezpečit svůj byt před odjezdem na dovolenou se vždy vyplatí
Nudistické pláže - ano či ne?
Lidé si v horku dávají víc pozor
Srážka Family Frostů
Oprava Moravního mostu bude ukončena v srpnu
Pojeďte s námi na trnkobraní!
Nikolku doprovázejí chvíle nepříjemné i příjemné
...a na množství nehleďte!
Hasiči očekávají požáry

Zabezpečit svůj byt před odjezdem na dovolenou se vždy vyplatí

I takto může vypadat váš byt po návratu z dovolené. - Foto: archiv
Uh. Hradiště - Před odjezdem na dovolenou by si každý měl řádně zabezpečit svůj byt proti nezvaným hostům. Od začátku letošního roku bylo policisty zaznamenáno sedm případů vloupání do bytů, z nichž bylo pět objasněno, s celkovou škodou 363.000,-Kč. Rodinných domků bylo vyloupeno již pětatřicet, z čehož bylo objasněno sedm případů a majitelům vznikla celková škoda ve výši 766.000,-Kč. V loňském roce došlo k dvaapadesáti případům vloupání. V době dovolených se stávají opuštěné byty a domy pro pachatele velmi lákavé. Aby občany nečekalo po návratu z dovolené nemilé překvapení, je vhodné klíče od bytu dát sousedům a domluvit se s nimi, aby na byt občas dohlédli. V žádném případě nezatahovat žaluzie, řádně zajistit okna a dveře a nechávat si po dobu, co nejsme doma, poštovní zásilky přímo na poště, aby nebyla plná schránka. U rodinných domků je zajištění o něco těžší. Pachatelé často vnikají do domu přiotevřenými sklepními a koupelnovými okny.
Zabudovat si ale do bytu kameru anebo se nechat napojit po dobu dovolené přímo na bezpečnostní agenturu je velmi drahé, uvedl pro Dobrý den tiskový mluvčí Policie ČR Jaroslav Krejčíř. Pokud si zákazník požádá jeden až dva týdny dopředu a nahlásí termín odjezdu na dovolenou či svátky, je schopna naše bezpečnostní agentura GAN uhlídat jeho majetek ve vysoké kvalitě, upřesnil pan Zlatý, velitel agentury. Zajištění objektu je provedeno zainstalováním zabezpečovacího zařízení přímo do bytu či domu, které je napojeno na pult centrální ochrany agentury GAN. V tu dobu je vlastně byt nebo dům hlídán tak, jako kdyby byl zapojen na stabilní bezpečnostní zařízení. Tuto službu si lze u nás objednat na telefonním čísle 0632/2344. Pro naši agenturu není problém ani zajištění hlídání objektů a rodinných domů na konci okresu. Naše hlídka je schopna se dopravit i do vzdálenější obce či města za deset až patnáct minut. I za tuto dobu však lze zachránit velké množství majetku, uvedl dále Zlatý.
Objekt lze zabezpečit instalací zařízení nastálo. O tuto službu je velký zájem. Majitelé tak mohou dle svého zvážení kdykoliv v době své nepřítomnosti v objektu nahlásit termín odjezdu a zapojit zařízení na centrální pult GANu. Případů, kdy jsme včas zasáhli a zabránili tak vloupání, je mnoho, myslím si, že klesající počet případů vloupání do bytů a rodinných domků je způsobeno i tím, že lidé mají čím dál větší obavy o svůj majetek a využívají našich služeb. Oproti policii máme na starost pouze ochranu objektů, což nám umožňuje se této činnosti věnovat naplno, tedy celých čtyřiadvacet hodin.
Často se stane i kuriozní případ. Jednou například přijeli rodiče od mladých, kteří odjeli na dovolenou, dohlédnout na dům. Netušili však, že je zde instalováno naše bezpečností zařízení. Hoši pak vyrazili do akce, neboť jim bylo nahlášeno, že se v bytě někdo pohybuje. Děda si chodil v klidu po domě, aniž uměl bezpečností zařízení vypnout a naše hlídka, která myslela, že je to pachatel, jej nemile překvapila. Zabezpečit byt či dům mohu jen doporučit. Vždyť dovolená by se měla trávit bez starostí o to, jestli budete či nebudete mít po návratu vybílený byt, uzavřel velitel GANu.
Karin KuchtováNudistické pláže - ano či ne?
Uh. Hradiště - Zavrhované, vyhledávané, lákavé. Jaké jsou vlastně ve skutečnosti nudistické pláže? Po celé republice rozeseté nudistické pláže v letních horkých dnech praskají ve švech. Proč je lidé vyhledávají, jsem se zeptala na jedné z nich. Mám ráda, když se pěkně opálím po celém těle, odpovídá mladá blondýnka. Chodíme sem pravidelně, nevidím na tom nic zvláštního, nesnáším na sobě přilepené mokré plavky. Ti, kteří nudisty napadají, dělají, jakoby se narodili už ve spodním prádle, dodává její přítel. Skladba lidí mě překvapila. S představou, že zde uvidím převážně mladé extravagantní osoby se super postavami, je pryč. Mimo rodin s malými dětmi zde najdete i starší manželské páry a jednotlivce. Pravda je taková, že jakmile ze sebe sundáte oblečení, nejste už ničím zvláštní a zajímaví. Jsou to úchylové. Kdo to kdy viděl? Vystavují se na odiv, a přitom nemají co ukazovat, reagovala na můj dotaz rozhořčená návštěvnice běžného koupaliště.
I její názor můžeme mnohokrát zaslechnout z úst rádoby zasvěcených. A můj pocit? Nudisté jsou bezprostřední, normální a tím, že mají něco společného, mají k sobě i o něco blíž. Není proto divu, že zde po celou dobu mé reportáže panovala veselá nálada. Ba co víc, každoročně tak ušetříte za nové moderní plavky.
Karin KuchtováLidé si v horku dávají víc pozor
Uh. Hradiště (VaMP) - Kupodivu počet výjezdů, které naše stanice záchranné služby v uplynulých dnech uskutečnila, nijak zvlášť nepřevyšuje běžný průměr výjezdů, odpověděl na telefonický dotaz Dobrého dne pracovník Záchranné služby se sídlem v Revoluční ulici v Uh. Hradišti. V průměru vyjíždějí sanitní vozy k pěti případům denně. A to bez ohledu, jestli je horké léto nebo mrazivá zima. Například ve čtvrtek 23. července, čtvrtý den extrémně vysokých teplot, vyjela v čase do 14.00 hodin záchranka dvakrát, z toho jeden případ kolapsu by podle záchranářů mohl souviset s vedry.
Myslím si, že po podrobné medializaci ve všech sdělovacích prostředcích v pondělí 20. července si lidé dávají více bacha na hrozící nebezpečí a raděj zůstávají doma, řekl dále pracovník záchranky. V okrese Uherské Hradiště má Záchranná služba dvě stanoviště, z toho jedno se nachází přímo v okresním městě, druhé v sousedním Uherském Brodě. V Hradišti slouží záchranářům k rychlým výjezdům dva sanitní vozy, v Brodě jeden. Lidé se tedy zřejmě poučili a nepodceňují jak pitný režim, kdy odborníci doporučují denní spotřebu tekutin zvýšit minimálně na tři litry, tak svůj organismus zbytečně nevystavují intenzívnímu slunečnímu záření. Pochopitelně ještě více obezřetněji se chovají kardiaci a astmatici, kterým v létě nikdy není nejlépe.Srážka Family Frostů
Kunovice (Kk) - V úterý 21. 7. v odpoledních hodinách došlo za Kunovicemi směrem na Ostrožskou Novou Ves ke srážce tří vozů Family Frost. Řidička posledního vozu nedodržela bezpečnou vzdálenost a narazila do automobilu, jedoucího před ní. To se pak následně posunulo a narazilo do prvního z vozů Family Frost. Při srážce vznikla škoda ve výši 50.000,-Kč, uvedl pro Dobrý den zasahující dopravní policista.
Na práci u nás stačí pracovníkům řidičské oprávnění skupiny B, neboť řídí vozidla do 3,5 tuny. Zájemci o práci vyplňují dotazník, kde popisují své zkušenosti s řízením, kdy bereme ohled především na počet ujetých kilometrů. Naši zaměstnanci většinou již před nástupem do zaměstnání jezdili s nákladními auty nebo dodávkami. Jsou ale i takoví, kteří řídili pouze osobní automobil. Každý začínající pracovník je řádně proškolen a ze začátku řídí pod dohledem zkušeného řidiče. Tento případ je již druhý. První nehoda se stala na podzim loňského roku, kdy došlo na Kroměřížsku ke srážce našeho vozu s vlakem. Alkohol u naší řidičky v tomto případě absolutně vylučuji, dodal ke srážce zástupce firmy Family Frost.Oprava Moravního mostu bude ukončena v srpnu
Uh. Hradiště - V rámci povodňových škod byla Ředitelstvím silnic a dálnic Brno zahájena v dubnu letošního roku oprava Moravního mostu v Uherském Hradišti. U poškozeného mostu bylo nutno provést sanaci spodní stavby, očistit lícní plochy mostu, doplnit chybějící beton a provést ochranný sjednocující nátěr. Následně nato také očistit, otrýskat ložiska tak, aby byla odrezena a opatřit je antikorozním nátěrem, uvedl ředitel Správy a údržby silnic ing. Buchtík. Z chodníků na mostě byl odstraněn litý asfalt a dlažba, která se nacházela pod ním. Chodníky budou nově vybetonovány a v celé jejich délce položena přímo pochůzná izolace tarco. Na mostě byly provedeny také nové dilatační závěry, které umožňují dilataci nosné konstrukce vlivem změny teploty. Nového nátěru se dočká i zábradlí mostu. Při této akci dojde již k menšímu omezení dopravy, které bude způsobeno především pokládkou povrchové úpravy chodníků.
Oprava mostu, kterou provádí firma Firesta, a.s. Brno, bude Ředitelství silnic a dálnic stát celkem 5,5 milionů korun. Další větší akci plánuje Ředitelství silnic a dálnic v úseku silničního podjezdu Uherské Hradiště - Kunovice. V době povodní, kdy se voda v tomto místě udržela více jak deset dní, je v současné době nutno zcela vyměnit povrch vozovky a opravit odvodnění, šachty a čerpací techniku. Práce by měly být zahájeny již v tomto měsíci.
Karin KuchtováPojeďte s námi na trnkobraní!
Vizovice (VaMP) - Již třicáté první pokračování Vizovického trnkobraní propukne v sobotu 29. srpna ve Vizovicích, jehož pořadatelem je zlínské Hit Radio Publikum. V rámci dvoudenního programu zahraje Banjo Band Ivana Mládka v rámci Čundrcountryshow, Fleret, Buty, Golem, Wayn, Premier a zazpívají Petra Janů, Jarmila Šuláková, Martin Tankwey. Průvodcem 31. vizovického trnkobraní bude komik Josef Náhlovský.
Do Vizovic vás po oba víkendové dny doveze historický vlak tažený dvojčitou parní lokomotivou 475-1142, která byla vyrobena v roce 1951 a v letech 1955-56 sloužila pro přepravu cestujících v Číně. Doprovodným programem bude fotbalové střetnutí Trnky - Brnky versus novináři, soutěž družstev ve výlovu pstruhů a velký ohňostroj.
Hlavním programem bude pochopitelně Velká cena Vizovic v pojídání knedlíků.
Chcete-li se přijet soutěžit nebo se jen pobavit, soutěžte s týdeníkem Dobrý den, Slovácko o vstupenky v soutěži na straně 4. Dnes vám zde přinášíme první část otázek.Nikolku doprovázejí chvíle nepříjemné i příjemné
Bojkovice (VaMP) - Jsme opravdu rozčarováni z chování některých lidí, shodli se manželé Zlata a Oldřich Drgovi. Jejich jedenapůlroční dcerka Nikolka se v květnu podrobila náročné transplantaci jaterního štěpu v německém Hamburku. Díky spontánní celonárodní sbírce se na kontě Nikolka, které za účelem získání potřebných financí zřídil Městský úřad v Bojkovicích, sešlo více než deset milionů korun. Část peněz spotřeboval operační zákrok, zbývající peníze se Drgovi rozhodli využít pro potřeby nemocnice v Motole nebo pražského IKEM, kde by se podobné transplantace mohly časem běžně provádět.
Drgovi se ústy své právní zástupkyně dr. Zemanové rozhodli podat ke Krajskému soudu v Brně žalobu na ochranu osobnosti proti Vítězslavu Slabému a Vladimíře Čárkové, kteří jim před třemi měsíci nabídli pomoc při organizaci sbírky a poté manžele Drgovi faxovými zprávami, které obdržela TV Nova, starosta Bojkovic, prezidentská kancelář, pojišťovna a nemocnice v Hamburku, obvinili z toho, že si zbytek peněz chtějí nechat pro svou potřebu. Ve faxu, který obdržela hamburská nemocnice, stálo, že peníze chce rodina použít pro vlastní potřebu, ať ale Nikolku pěkně odoperují, protože nemůže za své rodiče, řekla v minulém týdnu pro ZN Zemanová.
Slabý i Čárková se brání tím, že fax z Novy se nedopatřením dostal na veřejnost, šlo prý pouze o interní sdělení. Obsah by se podle nich měl prošetřovat, až by peníze z účtu místo do Motola šly na jiné účely. Dojem, že není něco v pořádku, jsem získal z několika telefonátů, nechal se prý slyšet Slabý. Oldřich Drga podobná obvinění odmítl, pouze chce požádat starostu města Bojkovic, aby část konta byla zmrazena pro nezbytné výlohy spojené s cestou do Hamburku, která by se každoročně měla opakovat.
Nechci se k celé záležitosti moc vracet. Chci se teď věnovat jen Nikolce, sdělila Dobrému dnu, Slovácko její maminka Zlata. Vedra, která panovala v posledních dnech, Nikolka snáší naprosto bez problémů. Rodiče se snaží přes den zůstávat doma a chránit dceru před intenzívním slunečním zářením. Zajímavostí určitě je, že Nikolce se po operaci změnila barva očí. Nikolčin dědeček má modré oči, tak jsme si mysleli, že je bude mít po něm, řekla nám paní Zlata. Dnes má Nikolka oči po tatínkovi, hnědé. Nikolka prozatím užívá několik léků: na tlak, nezbytné vitamíny, aspirin na ředění krve, bez kterých se do půl roku obejde a zůstane jí k dlohodobému užívání jediný speciální lék podporující činnost jater.
První prohlídka v Hamburku čeká Nikolku rok po operaci, tedy v květnu 1999....a na množství nehleďte!
Vápenice (JiV) - Se stejnými slovy šli odhodlaně do bitev i husité. Na moravsko-slovenském pomezí se dávno neválčí, ale slova se dají použít i dnes. V polovině března jsme otiskli článek o tom, jak zmizel hektar lesa, který se díky omylu dostal do evidence ostatních ploch. Stoletý les vykácel ziskuchtivý podnikatel na úkor důvěřivého majitele. Případ řešila Správa CHKO Bílé Karpaty, která jej však v těchto dnech odložila proto, že se najednou objevilo potvrzení obecního úřadu, který tuto nelesní zeleň povolilo vykácet. Podle našich informací je obec oprávněna vydávat ve spolupráci s CHKO pouze souhlasy k jednotlivým případům a nikoliv při řešení zjevně účelové žádosti o vykácení více jak hektaru lesa v hodnotě přes milion korun. Předmětné povolení však bylo vydáno zřejmě až dodatečně. Údajně jsou k dispozici i důkazy. Podaří se nadřízeným orgánům (České inspekci ochrany životního prostředí v Olomouci) najít dostatek vůle k tomu, aby viník tohoto vandalismu mohl být po zásluze potrestán?
O případ se budeme zajímat i dále, neboť podobných krádeží v lese je na okrese Uh. Hradiště víc (viz ČT l v hlavní zpravodajské relaci ve středu 15. 7. a MF Dnes 16. 7. 1998).Hasiči očekávají požáry
Uh. Hradiště (Kk) - Nastávající žně s sebou mohou přinést nejenom mnoho planých, ale také pravých požárů obilí a slámy. Zatím není důvod vyhlásit zvýšenou pohotovost. Družstevníci žně provádějí velmi rychle a riziko vzniku požárů je menší. Dá se však předpokládat, že k požárům spojeným s polními pracemi může ještě dojít. Počet výjezdů se v těchto horkých dnech o něco zvýšil a vyjížděli jsme již k případu pálení slámy, řekl jeden z hradišťských hasičů.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund