Číslo: 3
17.01.2000
Článků: 83

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Díky pravidelné péči hlucké památky nestrádají
V pálenicích sezóna skončila
Bydlení pouze za peníze
Krádež plotu a několik bonusů
Sbírkou vybrali půl milionu
Obchvat jen pokud bude podchod
Anketa na aktuální téma
Křížek přemístí zpět na důstojné místoVšeci nadávajú na technické služby, ale já jich chválím. Město je plné sněhu aj ledu, auta tu nemožú parkovat a všady sa dostaneš na lyžách !Díky pravidelné péči hlucké památky nestrádají
Hluk (fal) - Po sedmnácti letech od komplexní rekonstrukce jsou dvě hlucké kulturní památky v perfektním stavu jen díky pravidelné údržbě města Hluk.
"Jedná se o památky lidového stavitelství - dva objekty, číslo popisné 283 a 284, přímo ve středu města, v husté zástavbě," uvedla pro DDS vedoucí oddělení kultury regionálního rozvoje Okresního úřadu v Uherském Hradišti Jana Spathová.
Starší z domů číslo 283 pochází z první třetiny devatenáctého století. Jedná se o hliněný dům s jizbou s trámovým stropem a kachlovou pecí. Jako v jednom z mála chráněných objektů, které zobrazuje tradiční domkářské stavení drobných zemědělců, je zde dokonce zachována černá kuchyň s ohništěm a hospodářské místnosti. "Již roky slouží tento dům jako pamětní síň s místními kroji a archivem Dolňáckých slavností," upřesnila Spathová.
O několik desítek let mladší sousedící dům slouží ke kulturně společenským účelům. Schází se v něm místní mužský pěvecký sbor, cimbálová muzika, slouží také k pořádání různých oslav. Oba objekty byly uznány kulturními památkami již v roce 1963 a jsou neodmyslitelnou součástí Dolňáckých slavností.V pálenicích sezóna skončila
Region (fal) - Přestože bylo v loňském roce mnoho švestek postiženo puchrovitostí, jsou zahrádkáři s letošní sezónou spokojeni.
"V této sezóně jsme vypálili více slivovice než vloni. Tehdy jsme končili již před vánocemi. Kvalita také byla dobrá, zaznamenali jsme ale více špatných kvasů. Více než polovina vypálených slivovic byla kyselých," objasnil vedoucí kunovické pálenice, kde provoz skončil minulý pátek. V sobotu se zavřou dveře také za buchlovickou pálenicí. "Loni jsme s pálením končili ještě před Vánocemi. Letos však bylo kvasu více. Kvalita letošní slivovice je výborná, kvasy byly kvalitní. Loňský rok bych ohodnotil jako slabší průměr," řekl vedoucí pálenice v Buchlovicích Vítězslav Stříbrný.
Stejný názor má i František Stuchlík ze Základní organizace Českých zahrádkářů v Uherském Ostrohu. Tam totiž loni nepálili vůbec. "Letošní kvalita slivovice je vynikající. Sezóna byla průměrná," dodal Stuchlík. Na slušnou úrodu si nestěžovali ani v popovické pálenici.
"Úroda byla průměrná, ale byly mnohem lepší roky. Ani kvalita letos není tak dobrá, jak před čtyřmi roky, což je způsobeno loňským počasím. Nejlepší úroda byla v letech 1995, 1996. Oproti těm rokům byla vloni asi jen třetinová," dodal vedoucí pálenice v Popovicích Antoním Junaštík.Bydlení pouze za peníze
Uh. Hradiště (fal) - Získání nově vybudovaných půdních bytů podmiňuje Městský úřad v Uherském Hradišti zaplacením co nejvyšší finanční částky jako zálohy na nájemném. S touto formou nájmu má město zkušenosti. Již v minulosti totiž lidé v těchto případech byli ochotni zaplatit i půl milionu korun.
"Neplatí zde pravidla pro přidělení městského bytu. V tomto případě se může přihlásit každý, kdo je občanem České republiky. Přitom nabídka finanční částky musí odpovídat minimálně dvanáctinásobku měsíčního nájemného. To činí měsíčně zhruba šestatřicet korun na metr čtverečný podlahové plochy," upřesnil místostarosta Libor Karásek. Byty ale získají ti, kteří nabídnou nejvíc.
Jedná se o dva třípokojové půdní byty o velikosti jedenadevadesát a čtyřiadevadesát metrů čtverečných na ulici Dukelských hrdinů, jejichž vybudování stálo městskou kasu zhruba dva miliony korun, a jeden dvoupokojový o velikosti sedmasedmdesát metrů čtverečných. Písemné nabídky mohou zájemci dodat nejpozději do prvního března do patnácti hodin na podatelnu Městského úřadu v Uherském Hradišti.Krádež plotu a několik bonusů
Kunovice (vb) - V průběhu předminulého týdne odcizil neznámý pachatel v areálu kunovické Abrahámovy cihelny 100 m pletiva potaženého ochrannou hmotou. K tomu si přibalil několik volně odložených pracovních nástrojů - jmenovitě rýče, lopaty, lešenářské trubky a kolečka. Způsobená škoda činí dvacet tisíc korun.Sbírkou vybrali půl milionu
Region (red) - Tříkrálová sbírka na Uherskohradišťsku byla ukončena. S jejím výsledkem jsou pracovníci Charity v Uherském Hradišti spokojeni. Sbírkou se totiž vybralo něco málo přes půl milionu korun.
"Myslím si, že to dopadlo nad očekávání dobře. V pětadvaceti obcích Uherskohradišťska vybíralo finanční prostředky osmdesát skupinek, v ostatních obcích jsme neměli dobrovolníky. Jinak bychom vybrali určitě více," uvedla ředitelka Charity Uherské Hradiště Anna Konvalinková. Vybrané finanční prostředky všech charit jsou zasílány na jediné konto v Olomouci. Posléze budou peníze využity padesáti procenty na zahraniční humanitární akce. Zbývající část bude použita na sociální výpomoc lidem u nás. "Tato částka navíc bude přerozdělena, přičemž část finančních prostředků přijde do všech místních charit," dodala Konvalinková.Obchvat jen pokud bude podchod
Podolí, Popovice (fal) - Podmínkou Obecního úřadu v Podolí při zahájení projednávání projektové dokumentace pro stavební povolení výstavby obchvatu Vésky - Veletiny bylo vybudování podchodu.
"Myslím, že vybudování podchodu mezi oběma obcemi je pro chodce velmi důležité. Vznikne zde velmi frekventovaná křižovatka a chodci by byli vystaveni velkému nebezpečí," uvedl starosta Popovic Vladimír Vacula. "Pro bezpečnost chodců vybudování podchodu význam jistě má, je ovšem otázkou, jestli bude chodci využíván," řekla přípravářka stavby Ředitelství silnic a dálnic Brno Jana Solarová. Podchod za několik milionů bude po jeho dostavbě předán obci Podolí.
"S Podolím jsme předběžně dohodnuti, že se o údržbu podělíme. Jestli se nám ale podaří jej uchránit od řádění vandalů, to nevím," dodal Vacula.Anketa na aktuální téma
Jakým způsobem zajišťujete v zimním období sjízdnost místních komunikací ve vaší obci?

František Čevela, starosta Huštěnovic:
"Zjistil jsem, že v naší obci bude třeba vybudovat alespoň jeden přístřešek pro písek, aby přes léto vyschl a na zimní období byl nachystaný. Písek by tak mohl posloužit všem občanům na ruční posyp chodníků před jejich domy. V současné době zatím nesypeme, komunikace jsou projety traktorem, chodníky odházeny a na více frekventovaných místech posypány. Občané si ale mnohdy sypou chodníky sami."

Jiří Smělík, starosta Nedakonic:
"Sypeme i uhrnujeme. Máme smlouvu s družstvem a další soukromou firmou, která se o komunikace v zimě stará. V minulosti se sníh pouze odhrnoval. Takže ani nedovedu určit, kolik sypání a odhrnování bude obec stát. O státní silnici, vedoucí přes naši obec, se stará SúS Uh. Hradiště a myslím, že dobře."

Antonín Chrbját, starosta Osvětiman:
"Já si myslím, že máme o naše komunikace postaráno velmi dobře. Při obecním úřadě totiž pracuje celoročně pracovní skupina, která se právě v zimním období o údržbu místních komunikací stará. Komunikace jsou tedy sjízdné, odmetené, odhrnuté a pokryty posypem. Údržba komunikací není pro obec levnou záležitostí. Smluvně máme zajištěného i soukromého zemědělce, který svým traktorem projíždí obec a odhrnuje sníh i ze vzdálenějších komunikací."

Stanislav Gregůrek, starosta Velehradu:
"Všechny komunikace v naší obci jsou zabezpečeny. Máme k dispozici malotraktor s radlicí a rozmetadlem. Určený pracovník, který je u obce zaměstnán celý rok, pak sníh ještě v brzkých ranních hodinách odhrne a komunikace posype směsí písku a soli. Občané, kteří pak ráno musí do práce, mají komunikace ošetřeny."

Milan Bauka, starosta Bystřice pod Lopeníkem:
"Všechny komunikace, které u nás máme, patří obci, takže správa a údržba silnic nemá povinnost nám údržbu zajišťovat. V případě potřeby nám ale provádí posyp namrzlých vozovek a za tuto činnost jim samozřejmě platíme. Jinak využíváme svých pracovníků a vedlejší uličky udržujeme sypáním písku. S trochou opatrnosti jsou sjízdné všechny."

Antonín Zámečník, starosta Strání - Květné:
"Kromě hlavní jsou všechny vedlejší silnice obecní a jejich údržbu provádíme běžným způsobem. Povrch se posypává drobným kamenem, upravuje pluhováním a během vánočních svátků tomu naši pracovníci věnovali množství času i finančních prostředků. Myslím, že v této době jsou vozovky dobře sjízdné."

Karel Navrátil, starosta Komně:
"Komunikace upravujeme v rámci svých možností, protože je to velmi drahá záležitost. Sami na takovou činnost nemáme vybavení ani finance. Údržbu nám proto provádí SúS, středisko Rasová, protože nikdo jiný tuto službu nezajišťuje. Poslední posyp drobným kamenem se solí jsme prováděli před týdnem a jinak se dělá i uhrnování vozovky."

Antonín Šrámek, starosta Hradčovic:
"My máme dohodu se zemědělským družstvem Poolšaví, které nám zimní údržbu komunikací provádí. Posyp uježděného povrchu nám zase zajišťuje SúS a pro udržování obecních chodníků máme určeného pracovníka, který u nás vykonává náhradní vojenskou službu. Je ale pravda, že ledový povrch se v tomto počasí dost špatně odstraňuje. Přesto myslím, že jsou naše obecní silnice upravené a sjízdné."Křížek přemístí zpět na důstojné místo
Kudlovice (Kk) - Jen na počasí záleží, kdy bude křížek v Kudlovicích přemístěn na svoje původní místo. "Více než stoletý křížek byl umístěn před místní školou. Za bývalého režimu však na tomto místě "komusi" vadil a tak jej šoupli naproti školy do malé úzké předzahrádky," vysvětlil starosta Kudlovic Jiří Tománek. Křížek si tak zkusil své, protože předzahrádka se nachází těsně u hlavní silnice. "I když křížek není uznán kulturní památkou, zahrnuli jsme jeho restauraci a přemístění do programu obnovy vesnice," upřesnil dále starosta. V Kudlovicích již také proběhla rekonstrukce schodů školy a přilehlých chodníků.
"Zelený prostor jsme přizpůsobili tomu, aby historicky odpovídal místu, kde křížek původně stával. Jsem také potěšen že nám při této práci vyšel vstříc ředitel školy a památkáři. V budoucnu bychom také chtěli spravit fasádu školy a upravit i neblaze vypadající železná vrata, která jsou po stranách budovy," ukončil Tománek.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund