Číslo: 26
29.06.1998
Článků: 71

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Jak se volilo v Uherském Brodě
Slavnostní akademie k výročí školy měla velký úspěch
Zastupitelstvo
Potřebuje město dva dopravce?
Cesta k horám Rudolfa Konečného
Brodští radní omezují práva zastupitelům
Hokejisté budou mít v nájmu zimní stadion i koupaliště
Už se nevyplatí stavět načerno
Z jednání rady
Rozpočet bude o 22 mil. vyšší
Hosté z Naardenu navštívili Kopanice
Co trápí moje brodské spoluobčany





Jak se volilo v Uherském Brodě
Uh. Brod (BoS) - V druhém největším městě okresu dopadlo hlasování voličů dle očekávání. Zvítězila ČSSD s 30,34% nad druhou ODS, která obdržela 25,62% hlasů. Oproti celostátním výsledkům si zde polepšila KDU-ČSL s 16,76% hlasů, která obsadila bronzovou příčku. Čtvrtá KSČM nedosáhla v Uh. Brodě 10% (9,78), Unie svobody se asi nejvíc přiblížila konečným výsledkům, neboť získala 8,47% hlasů Broďanů. Další strany, se kterými někdo počítal do parlamentu, nedosáhly ani celostátního průměru. SPR-RSČ obdržela pouhých 2,25% a DŽJ jen 2,03%. Další pořadí: DEU 1,87%, Strana zelených 1,11%, MoDS 0,97%, Nezávislí 0,47%, Občanská koalice 0,18% a ČSMS 0,16%.
Také volební účast v Uh. Brodě byla v těchto volbách vcelku vysoká. Ve voličských seznamech bylo zapsáno celkem 13 595 voličů a do volebních místností se jich dostavilo 10 295, což je 75,73%. Nejvyšší účast zaznamenala okrsková volební komise na hotelovém domě čp. 2060. Zde volili obyvatelé ulic Větrná a Okružní. V seznamu bylo zapsáno 658 voličů. Dva voliče, kteří jediní nepřišli k volbám, nahradili dva voliči z jiného okrsku, kteří se dostavili s voličskými průkazy, a tak zde volební komise vykázala 100% účast. V žádném okrsku neklesla účast voličů pod 70%, což je oproti předešlým volbám také pozitivní změna.
Zajímavý je také pohled, jak rozdílně se hlasovalo v jednotlivých okrscích. V devíti z celkových 14 okrsků zvítězila ČSSD, nejlepšího výsledku dosáhla v okrsku Máj II., kde získala celkem 36,83% hlasů. Nejméně (23,25%) obdržela od voličů v Havřicích.
ODS zvítězila ve dvou okrscích. Nejvýraznějšího úspěchu dosáhla v Domě kultury. Zde získala 30,66%, což bylo o více jak 6% lepší výsledek, než jakého dosáhla druhá ČSSD. V ZŠ Na Výsluní zvítězila ODS minimálním rozdílem 0,31% hlasů nad ČSSD. Nad 20% hranici se ODS nedostala v Těšově (19,58%).
Tradičními baštami lidovců jsou příměstské části Havřice, Těšov a Újezdec. Ve všech těchto okrscích zvítězila KDU-ČSL, nejlepšího výsledku dosáhla v Těšově, kde získala 40,13% hlasů. Nejméně hlasů (6,63%) dali této straně voliči v jednom z okrsků v ZŠ Pod Vinohrady.
Komunisté obsadili 3 krát 3. místo, z toho jednou se podělili o tento post s lidovci. Nejlépe se jim vedlo na starém sídlišti, kde ve volební komisi na hoteláku obdrželi neuvěřitelných 17,78% hlasů. Dalšího volebního úspěchu dosáhla KSČM také na ZŠ Na Výsluní, kde volili převážně občané Ružákova. Zde získala KSČM 12,20%, ale dostala se před ni na třetí místo Unie svobody se 12,82%, což byl pro tuto stranu nejlepší výsledek. Komunistům nejméně důvěřují v Újezdci, kde dostali pouhé 4,68% hlasů. Zde také neuspěla Unie svobody, její kandidáti získali jen 4,84% hlasů.







Slavnostní akademie k výročí školy měla velký úspěch

Jedno z mnoha představení slavnostní akademie k devadesátému výročí skoly. - Foto: Kastner
Uh. Brod - Devadesátiny školy na Mariánském náměstí oslavili ve čtvrtek 18. června učitelé, žáci, jejich rodiče a ostatní Broďané. Historie této školy se začala psát v roce 1908-1909, kdy zde byla obecná škola chlapecká, obecná škola dívčí a smíšená škola měšťanská. Časem se budova školy rozrůstala, byl přistaven jednopatrový boční trakt a v roce 1927 k němu přibylo 2. poschodí pro rodinnou školu. Vyučování bylo nejvíce narušeno v letech 1939-1944, poněvadž učebny využívali němečtí vojáci. Německá armáda a bombardování Mariánského náměstí budovu školy značně poškodily. V roce 1951 se zřídila školní družina a jídelna. O dvacet let později začala generální oprava školy, budovaly se školní šatny, pavilon dílen a školní jídelny, byly zřízeny a modernizovány odborné pracovny.
Od roku 1984 byla na škole zahájena rozšířená výuka matematiky, přírodovědných předmětů a informatiky. Od té doby naše škola otevírá každý rok třídu s matematickým a přírodovědným zaměřením. Těší nás, že o studium u nás mají zájem i děti z širokého okolí Brodu. To je tedy naše doména, od které bychom neradi ustoupili. Naopak nás velice trápí fakt, že nemáme u školy sportovní hřiště. Tělocvikáři musí s dětmi chodit buď na stadion Lapač, nebo na sokolský stadion. Já jsem původně tělocvikářka a od roku 1992, kdy jsem na místo ředitelky nastoupila, se snažím, aby tady nějaké hřiště bylo. Z toho plynou také potíže s obsazováním tělocvikářů, kteří pochopitelně odcházejí tam, kde jsou pro sport lepší podmínky. řekla nám ředitelka školy Olga Otrubová.
V rámci výročí školy vyšlo k 18. červnu další číslo školního časopisu Brána školy otevřená, od 13. hodiny probíhal na ZŠ Mariánské náměstí Den otevřených dveří, o který byl velký zájem. Také posezení s kantory, kteří dříve na této škole učili, bylo velmi příjemné a zajímavé.
Před rokem přišla ředitelka Otrubová s návrhem oslavit 90. výročí školy slavnostní akademií. Na tu se někteří pedagogové a účinkující připravovali už od loňského roku, jiní od letošního března. Připravit a nacvičit s dětmi program akademie je práce velmi náročná, výsledek však stojí za to. Diváci mohli zhlédnout tělovýchovné a cizojazyčné vystoupení, hudební čísla, divadelní scénky, básničky a spoustu dalších čísel. Kromě akademie byla v Domě kultury k vidění i výstava dětských výtvarných prací - výkresů i keramických výrobků, z nichž některé byly za symbolickou cenu na prodej. Zajímavá byla také výstavka fotografií z historie školy, bývalých učitelských sborů a třídních kolektivů. Na dětech jsme pozorovali během zkoušek, jak jsou lepší a lepší. Naučily se pohybovat na pódiu jako praví umělci a i ty děti, které například nevynikají při vyučování, se mohly ukázat při vystoupení. dodala O. Otrubová.
Ve více než dvouhodinovém programu vystoupilo celkem 340 dětí, což je přibližně polovina všech žáků školy. Zájem ze strany diváctva byl opravdu velký. Na ranní vystoupení se přišli podívat žáci ze školy účinkujích, ale také školáci ze ZŠ Pod Vinohrady a ZŠ Na Výsluní. Odpoledne pak přišli zhodnotit výkony svých ratolestí rodiče a známí a sál doslova praskal ve švech.
Jsem spokojená s průběhem oslav 90. výročí školy. Mám radost z toho, že především slavnostní akademie byla příjemným kulturním zážitkem pro děti i pro dospělé, kteří se na ní buď aktivně podíleli, nebo měli možnost ji zhlédnout. zhodnotila na závěr celou akci ředitelka Otrubová.
Jana Flasarová







Zastupitelstvo
23. zasedání městského zastupitelstva se uskuteční ve středu 1. července 1998 ve 12 hodin ve Velkém sále Domu kultury.

	Program:

	1. Zahájení
	2. Stanovení počtu členů MZ
	3. Rozpočtová opatření pro rok 1998
	4. Přefinancování úvěru z IPB Brno
	5. Rozdělení částky z FRB UB
	6. Rozdělení kulturních aktivit
	7. Technické služby (Rumpold)
	8. Poliklinika
	9. Majetek města
	10. Snížení zákl. jmění Regia UB
	11. Prodej bytových jednotek
	12. Dotazy členů MZ
	13. Diskuze
	14. Usnesení a závěr







Potřebuje město dva dopravce?
Uh. Brod (BoS) - Již několik týdnů nejezdí na místních linkách v Uherském Brodě firma Housacar. Je to proto, že nedostala od Okresního úřadu v Uh. Hradišti licenci. Typicky označenými autobusy lze jezdit pouze na linkách vedoucích do nebo ze Zlína, protože na tyto linky má autodopravce pan Housa licenci vydanou Okresním úřadem ve Zlíně. Místní dopravu zajišťuje firma, která vlastní licenci i dotace od okresního úřadu. Dopravní situaci ve městě se trochu ulevilo, ale možná jen na chvíli. Zástupce starosty Zápeca (KDU-ČSL) se stále snaží prosadit dalšího provozovatele místní dopravy vydáním licence městem, přestože jak se ukazuje, žádná kalamita zrušením linek firmy Housacar ve městě nenastala. Pan místostarosta tvrdí, že jde o potřebnou konkurenci. Jelikož ale má pan Zápeca v úmyslu firmě Housacar přispívat penězi z městského rozpočtu, měli by se občané ptát, zda je to nutné.
Nic proti konkurenci, je ale rozumné, aby město pomáhalo zatěžovat životní prostředí a navíc přispívat dalšími financemi z našich peněz, když se na mnoho potřebnějšího nedostává? Snad kdyby se podařilo panu Zápecovi na tento účel získat další peníze od státu. Ten ale má na rozdíl od našeho komunálního politika na paměti i negativní důsledky zbytečného rozšiřování veřejné dopravy.







Cesta k horám Rudolfa Konečného
Za výlohou brodského knihkupectví na Masarykově náměstí se objevila nová sbírka básní uherskobrodského autora Rudolfa Konečného, nazvaná Cesta k horám.
Po sbírce básní o J.A.Komenském Zelený strom a sbírce Nedělní pošta se čtenářům dostává do rukou dílo, ve kterém se autor vyznává jak z intimních pocitů, tak z lásky k přírodě a kraji pod Lopeníkem. Jsou to básně psané v letech 1939 - 1945, kdy se člověk musel niterně přimknout k zemi, k půdě, kde žil, protože člověka drží kořeny, aby neklesl. Už z tohoto je cítit přilnutí k tomuto kraji, o kterém se říkávalo, že je Bohem i lidmi zapomenutý.
Krásu kopaničářského regionu objevili ještě před 2. světovou válkou hradišťský národopisný pracovník prof. Kretz, spisovatel Beneš Buchlovan, Ing. Bouček a brodští kulturní pracovníci - Dr. J. Beneš, prof. Pavelčík, ředitel Vokáč a spisovatel, ředitel Haluzický, který byl předsedou uherskobrodské muzejní společnosti. Jednu z básní sbírky věnoval autor prof. Pavelčíkovi a jeden celý oddíl básní B. Haluzickému, který dal Rudolfu Konečnému impulz k napsání těchto básní, udal směr a inspiraci, autora všemožně podporoval a nabádal k oslavě kraje pod Lopeníkem a Javořinou.
-jj-







Brodští radní omezují práva zastupitelům
Uh. Brod (BoS) - Neuvěřitelnou aroganci projevili členové městské rady v Uh. Brodě. Ve svém usnesení ze 78. zasedání rozhodli, že členům městského zastupitelstva (MZ) budou poskytovány informace ze zápisů městské rady (MR) na základě písemné žádosti člena MZ ke konkrétní problematice v daném časovém období. V případě, že záležitost byla vyřešena usnesením MR nebo MZ, bude žádost považována za bezpředmětnou. Nechce se ani věřit, že představitelé města, zejména starosta Ing. Veselý, nevědí, že vrcholným orgánem obce je zastupitelstvo, nikoli rada. Ta je podle ő 41 zákona o obcích pouze výkonným orgánem a odpovídá obecnímu zastupitelstvu, nikoli naopak. Nemůže proto ani svým usnesením omezovat práva členů zastupitelstva. V tomto případě je navíc porušen ő 34, odst. b) i c), kde je mimo jiné uvedeno, že člen obecního zastupitelstva má při výkonu své funkce právo požadovat od pracovníků městského úřadu informace ve věcech, které souvisejí s výkonem jeho funkce.
Zdá se, že nynější radní pojali své funkce v duchu hesla město jsem já bez ohledu na zákon. Není to totiž poprvé, kdy usnesení rady není v souladu se zákonem č. 410/92 Sb. o obcích. V době, kdy probíhá diskuze o tom, že by měl mít každý občan právo na informace, chce brodská městská rada omezit toto právo dokonce členům svého nadřazeného orgánu. Je nutné se ptát, co je za tím. Vždyť jednání městské rady nejsou tajná, pouze neveřejná, proto nemohou být ani dokumenty z těchto jednání tajné. Radní pražského magistrátu Dr. Hvížďala (dříve ODS) se již několik měsíců snaží o to, aby zápisy z jednání rady města Prahy byly volně přístupné široké veřejnosti a v Uheském Brodě si radní hrají na utajovanou.







Hokejisté budou mít v nájmu zimní stadion i koupaliště
Uh. Brod (BoS) - Městská rada schválila jako vítěze výběrového řízení na pronájem koupaliště i zimního stadionu společnost Lední hokej, zastoupenou p. V. Hečem ze Záhorovic. Město přispěje této společnosti na úhradu energií na koupališti částkou do 90 tisíc korun a na zimním stadionu částkou do výše 700 tisíc Kč. Koupaliště pronajímá město na dobu určitou do 1.10.1998 a zimní stadion na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou 3 měsíce.







Už se nevyplatí stavět načerno
Prvním červencem nabude platnosti novela stavebního zákona č. 83/1998, která bude znamenat pro mnohé stavebníky velké změny i nebezpečí velkých pokut. Dojde zejména ke zkrácení lhůty pro pořízení územně plánovací dokumentace. Ke změně dochází také v tom, že pořizovatelem územně plánovací dokumentace je nyní pouze obec. Také možnost pořizování urbanistických studií je vyhrazena pouze obci. Nově jsou v zákoně stanoveny lhůty pro některé orgány, které se v územně plánovacím řízení vyjadřují. Novela neupravila nově lhůty pro správní řízení při vydávání stavebního povolení.
Dost razantně se mění zákon ohledně tzv. černých staveb. Zejména razantním zvýšením sankcí za přestupky a správní delikty. Zákon nově stanovuje spodní hranice pokut. To by mělo znamenat, že pokuta musí být udělena ve výši minimálně spodní hranice. U staveb postavených bez stavebního povolení se dříve stavební úřad musel zabývat otázkou, zda je nepovolená stavba v rozporu s veřejným zájmem. Teprve s tímto zjištěním mohl stavební úřad vydat rozhodnutí o odstranění stavby. Nyní musí stavebník černé stavby prokázat, že tato stavba není v rozporu s veřejným zájmem. Když to do určité lhůty neprokáže, stavební úřad nařídí podle tohoto zákona odstranění stavby.
Velmi razantně zvyšuje novela stavebního zákona pokuty za stavby bez stavebního povolení. Dosud mohla být za černou stavbu udělena pokuta do výše 10 tisíc korun. Nyní stavební úřad udělí nepodnikajícímu stavebníkovi pokutu v rozmezí od 25 do 50 tisíc korun za postavení nové stavby bez stavebního povolení nebo v rozporu s ním, stejná sankce hrozí za užívání stavby bez kolaudačního rozhodnutí a také tomu, kdo umožní jiné osobě užívat stavbu bez kolaudačního rozhodnutí nebo v rozporu s ním. U podnikatelů stanovuje tento zákon sankce ještě mnohonásobně vyšší, pokuta je v rozmezí 500 tisíc až 1 milion korun.
Upřesněno je v zákoně i oprávnění k provádění staveb. Obecně může stavbu a její změnu provádět jen právnická nebo fyzická osoba oprávněná k této činnosti. Jednoduché stavby může provádět stavebník sám svépomocí, jestliže zabezpečí odborné vedení stavby oprávněnou osobou.
V novele jsou nově uzákoněny odpovědnosti a povinnosti projektanta i osoby, která vede realizaci stavby.
Dalšími záležitostmi vyplývajícími z novely stavebního zákona se budeme zabývat příště.
B. Smržová







Z jednání rady
Městská rada se na svém 78. a 79. zasedání zabývala zejména majetkovými záležitostmi města. Rada uložila mimo jiné investičnímu oddělení vyvolat jednání s SBD Panorama o využití státní dotace pro půdní vestavby bytů na ul. Šaripova. Rada též jmenovala paní Anežku Kunčarovou členkou finanční komise a Pavla Slouku předsedou této komise.







Rozpočet bude o 22 mil. vyšší
Uh. Brod (BoS) - Zastupitelstvo města bude na svém 23. zasedání rozhodovat o navýšení letošního rozpočtu o 22 mil. 100 tis. korun.
Navýšení příjmů je nejvíce ovlivněno dotací z okresního rozpočtu (8 mil.), vyššími příjmy z prodeje bytů (4,5 mil.) a zálohami na Neradice (3,1mil). Ve výdajové části se navyšují částky zejména na rekonstrukci polikliniky (o 8 mil.), na kanalizaci Újezdec - Těšov, opravy obecních bytů, rekonstrukci starého hřbitova (vše o 1 mil.). Novou větší investicí je rekonstrukce ulice Polní (1,4 mil.) a chodník a opěrná zeď u volejbalového kurtu (250 tis.), kterou navrhli a schválili členové městského zastupitelstva na posledním zasedání. Zastupitelstvo má ale právo návrh rady pozměnit.







Hosté z Naardenu navštívili Kopanice
Uh. Brod, Vyškovec (BoS) - Součástí bohatého programu tradiční červnové návštěvy členů partnerského naardenského spolku Stichting Naarden - Uherský Brod, kteří se zúčastnili Uherskobrodského jarmarku a Dnů Naardenu, byl i výlet do Kopanic. Do této oblasti Bílých Karpat zavítali holandští hosté v čele se svým předsedou Edem de Jongem v doprovodu jednatelky Spolku Uherský Brod - Naarden Ing. Koubové. Po krátkém zastavení u památníku, který postavili vyškovští občané jako projev úcty americkým letcům padlým za 2. světové války, je přivítala na své rekreační chalupě chlebem a solí paní Katka Kubínová, rodačka z Vyškovce. Zde se hosté setkali také se starostou Vyškovce Sedlačíkem, JUDr. Kuncovou z Územního odboru ministerstva zemědělství, ředitelem Informačního střediska pro rozvoj Kopanic Ing. Drgáčem, JUDr. Koudelkovou a dalšími odborníky, kteří je seznámili s historií i současným stavem této chráněné krajinné oblasti.
Holanďané, kteří se velmi zajímají o přírodu a její ochranu, se mohli přesvědčit, že Bílé Karpaty tvoří jeden z ekologicky nejcennějších regionů celé Evropy. Tato oblast se ale v současnosti potýká s problémem vysídlování. V obci Vyškovec, kde dříve žily ve 150 chalupách velmi početné rodiny, zůstalo dnes trvale obydlených pouze 68 se 199 obyvateli, posteskla si paní Kubínová. S lidmi odcházejí i krásné písně, zvyky a lidové kroje, které si lidé předávali z pokolení na pokolení. Zatímco téměř všude platí, že člověk svou existencí ohrožuje druhové bohatství a přírodní prostředí této planety, na moravských Kopanicích naopak bohatství přírody mizí právě proto, že je opouští ruka citlivého hospodáře, člověka, který uměl žít v harmonii se svou krajinou, dodala paní Kubínová, která si přeje, aby se na Kopanice vrátil život, aby zde zůstali lidé srostlí s tímto krajem.
K příjemné atmosféře pobytu v Bílých Karpatech přispěla i cimbálová muzika souboru Kopaničář ze Starého Hrozenkova s primášem Mgr. Rapantem. Na závěr pobytu ochutnali holandští hosté tradiční jídla, která se v tomto kraji připravovala ve sváteční dny. Zájem měli i o vodu ze studánky a sirnatou minerální vodu z mnoha zdejších léčivých pramenů.
Naardenští odjížděli dle svých slov plni nejlepších dojmů, neboť krajina Bílých Karpat dokáže uchvátit snad každého, kdo ji navštíví. Jejich opravdový zájem a ujištění, že chtějí v příštím roce navštívit tento civilizací nedotčený kout naší republiky, potěšil všechny, kteří se o tento výlet zasloužili.







Co trápí moje brodské spoluobčany
Dostal jsem několik dopisů, vyslechl jsem pár telefonátů, ale nejvíc jsem měl rozhovorů s lidmi, kteří mne zastavují ve městě a vylévají si srdce. Milí Broďané, mně samotnému je smutno a už se mi příčí neustále omílat stejná témata o našem městě. Když pominu ty drobnější problémy, o nichž mi vykládáte, mohu udělat jakousi rekapitulaci vašich stesků. Nechci dělat jejich pořadí, ale snad nejvíc jich směřuje na městskou policii. Nechci, aby vznikl dojem, že jsem osobně proti městské policii zaujatý. Faktem je, že jsem nikdy nebyl pro typ městské policie, který panuje dnes. Postát před radnicí, projet se autem po městě, nasadit několik botiček..., to tu nemusí být nikdo. Ale chodit po městě, kontrolovat, hlídat, upozorňovat a hlavně POMÁHAT, to je úděl městské policie.
Slyšel jsem, že učitelé žádají, aby ráno, když děti přichází do školy na horním náměstí, stál u přechodu strážník (jak je to běžné třeba v Německu). Odpověď prý zněla, že to není náplní práce městské policie. Není údajně v její náplni ani dozor v parku, kde psí hromádky dělají své. Nebudu pokračovat o městské policii, bylo toho už napsáno dost. Jen připomínám, že městská policie je podřízena pouze panu starostovi.
Dalším ožehavým problémem, na který mne lidé upozorňují, je čistota a pořádek ve městě. Opět téma, které je stále omíláno, ale zdá se, že bez nějakého viditelného výsledku. Je mi smutno, když vidím v našem okresním městě každý den zametat ulice v centru. Malý motorový zametací vozík uklidí vše podél zdí a chodníků, umete cestičky v parku. Pravidelné ořezávání a sbírání suchých větví je normální. A v Brodě? Náměstí plné papírů, sáčků, prachu, odpadků. Každou chvíli se nám silonový sáček usadí na obličeji. Připočteme-li k tomu centrum přeplněné divoce parkujícími automobily, téměř neprůjezdné vozovky, nedodržování dopravních značek a pravidel, v horku krásný smog, dostáváme se k situaci, tak neskutečné, až je bohužel skutečná.
Nejsem novinář z povolání, a proto nemohu psát o všem, co mi řeknete. K tomu bych potřeboval čas na ověření informací. Ten nemám, a proto mohu vzít do pera jen to, co sám vidím. Nemohu se vyjádřit k problému Filexu, ale vím, že s hrůzou jdu po chodníku kolem této prodejny, protože ten je zatarasený parkujícími auty, a chci-li přejít na druhou stranu, jde přímo o hazardérský výkon. A vyjet autem z této ulice doleva k hasičské zbrojnici je hazard s lidskými životy. Tam totiž nevidíte vůbec nic. Ale to je spíše námět pro odbor dopravy městského úřadu než na novinový článek.
Francouzský filosof J. P. Sartre kdysi napsal: Dlouho jsem pokládal pero za meč. Nyní znám naši bezmocnost. Musím s ním souhlasit. Ale pouze s dodatkem, že záleží na každém z nás, jestli se současný stav za několik měsíců začne měnit k lepšímu či zůstane stejný.
Jiří Peška







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund