Číslo: 28
13.07.1998
Článků: 47
REDAKCE
ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Z jednání městské rady
Konec školního roku provoněly špekáčky
Město napravovalo své předchozí rozhodnutí
Holanďané navštívili podruhé Bílé Karpaty
Rekonstrukci koupaliště provázely nejasnosti
O práci školní družiny informuje rodiče Družínek
Cesta mladých včelařů za medailí
Kteří slavní mužové čeští zavítali do našeho města
Tvarůžky a Dva tisíce slov
Z jednání městské rady
Uh. Brod - Na 78. a 79. zasedání městské rady byly na programu zejména majetkové záležitosti. Ze zajímavých věcí vyjímáme:
78. zasedání
Rada vyslovila souhlas s pronájmem budovy čp. 40 v Újezdci za účelem zřízení truhlářské dílny a prodejny nábytku panu Jančářovi z Újezdce. Radní též odsouhlasili pronájem pozemků v Maršově za účelem vybudování občerstvení s venkovním posezením a dětským hřištěm. Rada schválila pronájem nebytových prostor ve dvoře domu čp. 105 panu Pijáčkovi za nájemné 950 Kč/m2/rok + služby. Zároveň odsouhlasila podnájem prodejních stánků třetím osobám s tím, že město v zastoupení Regia bude účastníkem podnájemních smluv.
79. zasedání
Městská rada vyslovila souhlas se záměrem města pronajat nebytové prostory v domě čp. 1380 paní Chlebkové za účelem zřízení prodejny základního drogistického zboží. V budově čp. 136 pronajme město místnost č. 30 panu Holbovi za účelem zřízení učebny pro výuku řízení motorových vozidel.
Na svém 79. zasedání schválila rada Řád pohřebiště, který je vyvěšen na úředních deskách.
Konec školního roku provoněly špekáčky
Havřice - Pěkné ukončení letošního školního roku prožily děti z Mateřské školy v Havřicích, které si zasportovaly, zasoutěžily a v závěru dne si pochutnaly na špekáčcích, které si spolu s rodiči opekly. Budoucí prvňáčci si domů nesli kromě sladkostí perníkovou aktovku, pro ostatní děti byly připraveny perníkové panenky.
Tento den se mohl uskutečnit především díky sponzorům, kteří přispěli jak finančně, tak i sladkostmi a špekáčky k pohodě a radosti dětí. Na darech se podíleli firma Filex, paní O. Sedláčková, manželé Janíkovi a paní Šuranská. Jmenovaní si zaslouží poděkování od dětí, rodičů i všech zaměstnanců Mateřské školy v Havřicích. Děkuji také rodičům, kteří se ochotně zapojili do průběhu soutěží a her a opékání špekáčků. Nesmím zapomenout poděkovat cirkusu, který přijel do Uh. Brodu, protože každé dítě dostalo vstupenku na představení. A nakonec děkuji všem pracovníkům mateřské školy, kteří závěr školního roku připravili a zorganizovali. Všichni se snažili, aby děti na tento den hodně dlouho vzpomínaly. Pro rozesmáté oči dětí je užitečné udělat něco navíc.
A. Jabůrková, MŠ Havřice
Město napravovalo své předchozí rozhodnutí
Uh. Brod (BoS) - Městské zastupitelstvo se opět zabývalo kupní smlouvou uzavřenou mezi městem a Ing. Kelíškem na prodej pozemku k výstavbě hotelu na Masarykově náměstí. Na 21. zasedání 4. března odsouhlasili členové zastupitelstva na návrh rady odstoupení od této kupní smlouvy pro nedodržení jednoho bodu této smlouvy (termín vydání stavebního povolení). Ostatní kritéria, na základě nichž vyhrál výběrové řízení na koupi tohoto pozemku, Ing. Kelíšek dodržel. Jak se nyní ukázalo, usnesení, které zastupitelstvo v březnu na základě doporučení rady schválilo, nebylo pro město výhodné. Město by muselo vrátit na dnešní poměry příliš vysokou částku, kterou Ing. Kelíšek městu za pozemek zaplatil, hrozilo by také další prodloužení zahájení výstavby hotelu jiným subjektem. Tyto všechny okolnosti ale měly být radním jasné již před několika měsíci. Zbytečně se zabývala jak rada (několikrát), tak zastupitelstvo tímto případem.
Rada nyní navrhla své původní doporučení změnit a usnesení zrušit, což zastupitelé po vyjasnění všech okolností schválili.
Holanďané navštívili podruhé Bílé Karpaty
Dívky v krojích přivítaly Holanďany chlebem a solí. - Foto archiv
Uh. Brod, Vyškovec (FlaJ) - V jednom z minulých čísel DDS jsme psali o návštěvě členů naardenského spolku Stichting Naarden - Uherský Brod ve Vyškovci. Do oblasti Bílých Karpat zavítali ve čtvrtek 2. července další členové tohoto spolku s předsedou Edem de Jongem. I tuto druhou holandskou výpravu, kterou doplňovali členové naardenského orchestru v čele s Loekem Jansenem, doprovázela jednatelka Spolku Uherský Brod - Naarden Ing. Irena Koubová. Na rozdíl od Holanďanů, kteří navštívili tento kraj v červnu, zastavili se hosté z Naardenu mimo jiné i u nově vybudované zvonice ve Vyškovci. Tuto návštěvu, stejně jako tu první, přivítala paní Katka Kubínová z Vyškovce chlebem a solí ve své rekreační chalupě.
Mezi hosty, se kterými se tentokrát Holanďané setkali, byli kromě starosty obce ředitel hradišťské nemocnice dr. R”ssler, doc.ing. Ungrman z brněnské ekologické organizace Nadace partnerství, ředitel Informačního střediska pro rozvoj Kopanic ing. Drgáč, arch.ing. Hajduchová z regionální Společnosti pro trvale udržitelný život a vedoucí Ústavu sociální péče Uh. Brod Mgr. Vodárek. Příznivci partnerského naardenského spolku Stichting Naarden - Uherský Brod a členové orchestru Nardinc pořádali ve své zemi benefiční koncerty, jejichž výtěžek věnovali na opravu povodněmi zničené nemocnice v Uh. Hradišti a také do Ústavu sociální péče pro tělesně postiženou mládež v Uh. Brodě.
Holanďané byli přímo nadšeni tímto krajem. Jediným bohatstvím je krásná a civilizací nedotčená příroda, čistý vzduch, nezávadná voda a minerální prameny, z nichž jeden mám přímo před chalupou, řekla DDS paní Kubínová. Pestrost kopanického lidu se mimo jiné odráží v krásných hluboce zakořeněných zvycích, procítěných písních a tancích, v zajímavém nářečí a malebných výšivkách. To vše jsou perly, které se jako cenný poklad předávají z pokolení na pokolení. A díky lidem, kteří mají k tomu všemu kladný vztah, mohli i naši hosté poznat alespoň část naší kultury, dodala rodačka z Vyškovce Katka Kubínová. Ke zvýraznění kopaničářské kultury tentokrát přispěl místní harmonikář Josef Rapant a také zpěváci, ke kterým se postupně přidávali i holandští hosté. Samozřejmě nechyběla ochutnávka tradičních místních jídel.
Začátkem července se tak další přátelé z Holandska přesvědčili o krásách Bílých Karpat a stejně jako oni, tak i paní Kubínová věří, že toto setkání nebylo poslední.
Rekonstrukci koupaliště provázely nejasnosti
Uh. Brod (BoS) - Na jednání městského zastupitelstva oznámil místostarosta Dr. Kočař, který má na starosti majetek a investice, že před nějakým časem musel zastavit rekonstrukci koupaliště, kterou zadal tehdejší vedoucí hospodářského odboru a bývalý ředitel Technických služeb Ing. Koníček firmě Ekostav. Udělal to bez vědomí Dr. Kočaře, který má tyto věci ve své kompetenci.
Tuto akci mělo město v plánu a vyčlenilo na ni v rozpočtu na letošní rok 200 tisíc korun. To byl odhad ceny rekonstrukce. V tom případě ale mělo být na základě zákona o zadávání veřejných zakázek vypsáno před zadáním těchto prací výběrové řízení. Já jsem se o této akci dověděl pouze náhodně, přestože odbor Ing. Koníčka spadal do mé kompetence. On se mnou tuto záležitost neprojednal, on to projednával s tajemníkem Ing. Sušilem, odpověděl na dotaz DDS Dr. Kočař. Ing. Koníček mu až poté písemně sdělil, že odhadl cenu rekonstrukce do 100 tisíc, tudíž nemuselo být vypsáno výběrové řízení. Až po zahájení prací údajně zjistil, že se bude muset rekonstruovat i další část koupaliště a cena bude tedy vyšší než 100 tisíc. Teprve po zastavení stavebních prací proběhlo výběrové řízení formou 3 nabídek, které posuzovali vedoucí investičního oddělení Ing. Sušilová, pan Krajsa a Ing. Koníček. Jako nejvýhodnější nabídku vybrali firmu Ekostav, která akci dokončila ještě před zahájením letní sezóny.
Nutno ještě dodat, že právě této firmě prodal údajně Ing. Koníček v rozporu se zákonem některé stroje z majetku Technických služeb a podle materiálů předložených Koníčkem Dr. Kočařovi tato firma likvidovala (šrotovala) hmotný investiční majetek. Tato likvidace je v současnosti šetřena orgány činnými v trestním řízení. Bývalý ředitel totiž mimo jiné nepředložil k této likvidaci potřebné doklady.
Zarážející na celé věci je to, že Ing. Koníček byl dosazen do funkce ředitele TS i vedoucího hospodářského odboru členy místního ODS, kteří v minulosti neustále poukazovali na nedodržování zákona o zadávání veřejných zakázek a špatné hospodaření ze strany minulého vedení radnice. Dnes zde máme výsledky práce jejich koně, který chtěl evidentně obejít zmíněný zákon.
O práci školní družiny informuje rodiče Družínek
Uh. Brod (FlaJ) - I když v době prázdnin není téma z prostředí školství zrovna aktuální, dostal se nám do rukou časopis Školní družiny při ZŠ Na Výsluní. Činnost družin se většinou zaznamenává pouze v kronikách, a tak se kolektiv vychovatelek této družiny - Alena Velartová, Stanislava Garžíková a Dagmar Svobodová - rozhodl provést malý pokus a zasloužil se o to, že se zrodil nový časopis - Družínek. Je chvályhodné, že vychovatelky z družiny chtějí více obeznámit rodiče s výtvory a úspěchy jejich dětí, s prací celé družiny.
Z první stránky se na vás usmívá velké šibalské sluníčko, které je smybolem této družiny a které také zdobí hlavní stěnu klubovny. V časopise se na více jak 20 stranách seznámíte s průřezem práce školní družiny. Dozvíte se, jak proběhl v družině školní rok, jakých soutěží a s jakými výsledky se děti zúčastnily, najdete zde jména nejlepších sběračů kaštanů, nejlepších recitátorů či zpěváků, sportovců a cyklistů. Můžete si přečíst pěkné básničky z pera malých autorů, prohlédnout si díla malých výtvarníků a díky fotografiím si lépe představíte průběh jednotlivých soutěží či besed.
Všechny akce školní družiny jsou v časopise přehledně uspořádány a podrobně okomentovány. Dozvíte se, že školní družina, které při některých akcích pomáhá Dům dětí a mládeže, ve školním roce pořádala soutěže Kaštanový král (o nejlepšího sběrače kaštanů), recitační soutěž, hru Ostrov pokladů (celoroční družinová hra, při níž děti plnily úkoly podle slepé mapy), akce Kufr a AZ kvíz, Hnutí na vlastních nohou (děti vyráběly přáníčka se zimní a vánoční tematikou, která putovala do Norska, kde se prodávají, a výtěžek slouží k nákupu vozíků a dalších pomůcek pro postižené děti), výtvarnou soutěž, družinový karneval, pěvecké soutěže Kos Pepík a Brodský zpěváček, celodružinovou veršovanou soutěž Literka, dopravní soutěž Umíš chodit?, lehkoatletické přebory, hru Lví král (hra, rozvíjející postřeh, rychlost a myšlení) a také vědomostní soutěž Moudrá sova.
Příprava tohoto časopisu jistě zabrala kolektivu vychovatelek školní družiny Na Výsluní mnoho času, také vybrat z tolika prací a výtvorů malých autorů ty nejlepší nebylo jednoduché. Družínek se jim však opravdu povedl a snad i rodiče z něj mají upřímnou radost. Vždyť dozvědět se, co děti v družině dělají, jak je o ně postaráno, přečíst si v časopise jméno své ratolesti, jeho básničku (věnovanou třeba právě mamince), prohlédnout si jeho obrázek... to by mělo potěšit každého tátu i mámu. Vychovatelky z této družiny jsou si toho vědomy a snaží se udělat pro děti co nejvíce. A jak samy napsaly v úvodu tohoto ojedinělého, a doufejme, že v budoucnu ne jediného družinového časopisu: ... velké šibalské sluníčko denně nám, vychovatelkám, připomíná: Jsem zde a hřeji, čiň tak i ty...
Cesta mladých včelařů za medailí
Byli jsme v Nasavrkách. Cesta tam vede přes Pardubice, Chrudim a kousek dál, do kraje, kde v okolí Slatiňan jsme - sice jen doma u televizorů - prožívali chvíle pohody při sledování seriálu Dobrá voda.
V Nasavrkách, v čistém a pěkném městě, s bohatou kulturní činností a známou rezervací jedlých kaštanů, byla a ještě je zemědělská škola, která jediná v České republice vychovává včelaře z povolání. Právě tam byl 28. června cíl naší cesty, tam se totiž konala soutěž Zlatá včela, která se pořádá jednou za 2 roky. Zúčastňují se jí včelařské kroužky z celé republiky. Letos toužilo po zlaté medaili 155 včelařů. Do této soutěže vedly dvě cesty: jednou šli vítězové oblastních kol, druhou šťastní vylosovaní včelaři, kteří správně odpověděli na soutěžní otázky uveřejňované v časopise Včelařství. Z těch 155 adeptů bylo nakonec vybráno 24 soutěžících do ústředního kola v Nasavrkách. Mezi nimi byla i Marie Kadlčíková, Vít Kadlčík a Martin Srník z Uh. Brodu. Z Brodu byli pozváni i Jan Suchánek a Terezka Růčková, kteří však nakonec svoji účast v soutěži odřekli.
Celkem 6 odborných komisí hodnotilo znalosti a dovednosti mladých včelařů. Každá disciplína (test s 30 otázkami, prověřování znalostí včelařských pomůcek a rostlin, práce s mikroskopem, domácí práce dětí...) byla bodována a rozhodování komisí nebylo vůbec jednoduché. Čas, který byl vymezen pro práci komisí, využily děti po svém. Vydaly se do okolí Slatiňan, poznávaly krásu okolních parků, dostaly se do blízkosti koní. Měly možnost pohladit si hříbátka, sledovat práci s koňmi a přesvědčit se o tom, jak koně dovedou řehotem vyjádřit radost z lidské péče i darů slatiňanské přírody. Děti se také podívaly do blízkého skanzenu, viděly, jak se kdysi žilo, podívaly se do domů, chlévů, stodol a zahrádek, seznámily se s bylinkami, kterými se kdysi lidé léčili. Tak strávily děti odpoledne a nastal čas vrátit se do Nasavrk k večeři a konečně se dozvědět výsledky soutěže.
Komisi, která hodnotila celou soutěž, vedli předseda UV ČSV Ing. Mandík a předseda komise pro práci s mládeží RNDr. Švamberk. Děti i vedoucí hořeli napětím, které prolomil RNDr. Švamberk slovy: Všichni jste dobří, všichni jste se dostali do ústředního kola, všem je včelička blízká... A jak si vedly děti z uherskobrodského koružku? Mezi vyhodnocenými byl Martin Srník, který obsadil 5.-6. místo, 3. místo patří Marii Kadlčíkové a nádherné 2. místo získal její bratr Vít Kadlčík. Všem srdečně blahopřeji!
Program však zdaleka nekončil. Před ubytovnou hořel táborák, opékaly se buřty, navazovala se nová přátelství, besedovalo se... Museli jsme však jít brzy spát, po snídani jsme totiž odjížděli na včelařské pracoviště školy - na Libaň. To je včelařské království - včelen, včelníky, plemenáče, roje... V Nasavrkách jsme ještě navštívili medárnu a voskárnu a včelařskou prodejnu, kde jsme utratili poslední peníze. Domů jsme odjížděli spokojeni. Bez podmínek, které našemu kroužku poskytuje škola, ale i naše ZO ČSV, bychom však takových výsledků těžko dosahovali. Myslím si, že všechna tato pomoc slouží přírodě a tím i nám všem.
František Hodický
Kteří slavní mužové čeští zavítali do našeho města
Uherský Brod, město historické, honosící se krásnou polohou, je vším právem na to hrdo, že velmi mnozí znamenití muži doby nové sem přišli. Slyšeli o Brodě v historii a zavítali sem, aby mohli říci, že pobyli ve městě Komenského. Jen zcela stručně chceme se zmíniti o některých obzvláště významných, abychom uvedli v širší známost to, co většině Broďanům známo dnes býti nemůže, ale je důležito, aby to věděli.
Nejvíce překvapuje, že nejslavnější publicista český, básník a spisovatel, náš Karel Havlíček Borovský, přišel do Brodu ve svých 21 letech. Brod byl tenkráte ozdoben vysokými hradbami a mohutnými branami. A právě tou nejmohutnější, nivnickou, procházel 4. září 1842 po své cestě Čechami, Moravou a Slovenskem. Přišel k nám napoledne po silnici od Hrozenkova. Poobědvav zde, zamířil dále k Hradišti.
Roku 1881 přijel do Brodu asi v srpnu největší básník doby nové Svatopluk Čech. Přijel poštou od Rožnova, kdež byl u lékárníka Ign. Seicherta. Tento později zakoupiv lékárnu zdejší, tu se usadil a od roku 1897 - 1900 byl zvolen starostou. Čech ve Vzpomínkách z cest a života praví, že sotva stanul povoz v Brodě, zmocnil se ho i jeho zavazadel nějaký žid, ale také praví, že tato cesta náleží k nejkrásnějším vzpomínkám jeho pouti po Moravě, neboť octl se uprostřed obrazu, který převýšil všechno jeho očekávání.
Roku 1887 řečnil tu v sále Občanské besedy slavný povídkář moravský, farář Václav Kosmák, později byl tu ještě jednou. Zakotvil v Besedě, kde seděl ve společnosti tehdejších vlastenců, neboť Brod tenkráte byl ještě německý. Kosmák ve svých Cestopisných obrázcích popisuje dobře naše město. Vyslovuje obdiv nad českým životem spolkovým i nad městem, jež má náměstí hrbolovité a domy okolo něho jako v každém venkovském městě různého stáří, druhu a povahy. Pohlížeje od Zámku do kraje k Nivnici, spletl si tuto, maje ji za rodiště slavného Palackého.
Ke konci let osmdesátých působil tu vynikající moderní romanopisec Emil Tréval, vlastním jménem dr. Václav Valter. Byl tu okresním lékařem asi tři léta. Zde vlastně začala se rozvíjet jeho spisovatelská činnost. Zúčastnil se plně rušného národního života, který silným příbojem narážel na německou ještě radnici. Proto také mnohé osobnosti brodské i celé prostředí společenského života ve městě a v okolí obráží se hojně v jeho některých románech. Tréval byl z Brodu přesazen pro své národní uvědomění. Později navštívil Brod ještě třikrát, naposledy roku 1927.
Největší chloubou našeho královského města jest a bude, že nejslavnější muž doby nové Osvoboditel náš a tvůrce Československého státu T. G. Masaryk je úzce spjat s naším královským městem. Poprvé pobyl zde roku 1879 v červenci o prázdninách, kdy jako 29-letý soukromý docent filosofie vídeňské university přijel do Brodu poštou, aby se odebral do Nivnice, která se také hlásila za rodiště velkého pansofa Komenského. Později v letech 1907 - 1911 prošel Brodem s redaktorem Hajnem, když jako poslanec říšské vlády měl schůzi v Bojkovicích. Nejslavněji ale vítal jej Brod, když 27. června 1924 v půl druhé projížděl vlakem, vystoupil zde - město Komenského vítalo jej nadšeně. Naposledy pak 15. července 1933 v sobotu v pět hodin, když jel ze Židlochovic do Bystřičky na Slovensko.
Pamětní kniha musejní společnosti chová jména mnohých významných mužů a žen národa našeho, kteří tu byli a do knihy svá jména zapsali. Snad vážená redakce tohoto listu dopřeje občas tolik místa, abychom se o nich zmíniti mohli, aby neupadli v zapomenutí oni i okolnosti, za kterých se to stalo.
J. V. Hauerland (Zprávy města Uh. Brodu, ročník II., č. 9)
Tvarůžky a Dva tisíce slov
V jedněch celostátních novinách z 27.6.1998 jsem četl dvě zprávy, shodou okolností otisknuté vedle sebe. Jedna, asi na šesti krátkých řádcích, sdělovala, jak v Olomouci proběhlo mistrovství ČR v pojídání tvarůžků, včetně jména vítěze a jeho, pro naši ekonomiku závažný údaj, apetit. Vedle tohoto důležitého sdělení se krčil článeček jen o polovinu delší, sdělující, že v tyto dny je tomu 30 let, co bylo publikováno 2000 slov Ludvíka Vaculíka. Tečka. Tím celá záležitost byla ukončena.
Protože již delší dobu přemýšlím nad záhadným mlčením našich sdělovacích prostředků a vládních představitelů o celém roku 1968, zamyslel jsem se trochu hlouběji. Proč celý svět vzpomíná výročí událostí v Československu roku 1968, proč se v zahraničí pořádají konference o událostech tohoto roku a u nás, v hlavním a nakonec nejtragičtějším místě událostí, nikdo ani nemukne? Jindy se div nepředháníme v oslavných triádách událostí v Maďarsku, Polsku, ve zprávách o rozvodech princezen a jiných událostech a ve vlastní zemi jako by se těch několik měsíců roku 1968 mělo vymazat z paměti a učebnic. Přitom 2000 slov bylo vyvrcholením měsíce června 1968. Následovaly po červnovém schválení zrušení cenzury a uzákonění svobody tisku a projevu.
2000 slov vyšlo týden po aktivu deseti tisíc ozbrojených členů Lidových milicí v Ruzyni. Ti tam byli svezeni z celé republiky a odtud vyšel dopis do Moskvy, ujišťující, že LM nikdy nezradí ideály února 1948 a nikdy nedovolí její zradu. V tuto dobu probíhá velitelsko-štábní cvičení WS, které se protáhne až do 21. srpna. A v této situaci vychází výzva 2000 slov, výzva k dokončení procesu demokratizace společnosti a přesvědčení, že my všichni máme možnost vzít do svých rukou naši společnou věc. Ne náhodou byla slova ... čas, který nastává, bude rozhodující pro mnoho let... nazvána direktivou ke kontrarevoluční mobilizaci všech protisocialistických živlů.
2000 slov bylo odsouzeno všemi představiteli socialistických států. V naší republice hlavně některými stranickými funkcionáři a poslanci. Ti žádali mobilizaci Lidových milicí, obsazení televize, rozhlasu a redakcí. Pod výzvu 2000 slov se podepsalo, mimo jiné, mnoho politických, kulturních, vědeckých a sportovních kapacit. Mnoho z nich, po dubnu 1969, začalo halasně své podpisy odvolávat s odůvodněním, že byli podvedeni, nevěděli, co podepisují, netušili závažnost prohlášení a mnoho dalších primitivních omluv. Mnozí z nich, po dalším dvacetiletí veřejného působení, vystoupili na světlo boží s novými názory po listopadu 1989.
Nechci tvrdit, že 2000 slov bylo příčinou pozdějších událostí. Bylo však jedním z podnětů, které vedly k následné okupaci Československa vojsky WS. Přesto, a právě proto, by měla být nejen této události, ale celému dění roku 1968 věnována zasloužená pozornost. Vždyť se jedná o události, které poprvé po dvaceti letech, jako první z tehdejších socialistických států, se pokusily změnit politický systém nenásilnou, demokratickou cestou. Tak proč zavírat oči a nevidět?
Jiří Peška
www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund