Číslo: 33
17.08.1998
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Sestry na rehabilitaci žijí v nejistotě
Prázdninová kultura na náměstí
Japoncům z družebního města Tsukiyono se u nás líbí pamětihodnosti
Licence nebyla vydána
Hokejisté provozují koupaliště i zimní stadion
Neměli bychom zapomínat na 21. srpen 1968
Nová skládka ve městě?
Mezinárodní tábor dobrovolné práce





Sestry na rehabilitaci žijí v nejistotě
Uh. Brod - Privatizace tzv. nové polikliniky na sídlišti neproběhla zdaleka tak bezproblémově, jak se snaží možná sami sobě namluvit představitelé brodské radnice. Rehabilitační sestry to nyní pociťují na vlastní kůži. Jejich současný zaměstnavatel MUDr. Čech, který má pronajatu rehabilitaci, oznámil, že na konci srpna propustí 2 ze šesti současných sester. Údajně proto, že Všeobecná zdravotní pojišťovna mu snížila platby a on je všechny neuživí. VZP platí podle rozhodnutí vlády částku stejnou, jako vyplatila za 3. čtvrtletí roku 1997, zvýšenou o 6% s tím, že provozovatel je povinen zaručit stejný rozsah péče. Záleží tedy na provozovateli, jaké má náklady a jak dovede sladit výdaje a příjmy. Na vyšších nákladech se jistě podílí i to, že do poskytování lékařské péče vstoupil prostředník - pronajímatel. Rehabilitace patří městu a jak já, tak zdravotní rada Dr. Knot jsme od začátku nedoporučovali městu Uherský Brod pronájem, řekl DDS Ing. Čech, ředitel hradišťské VZP.
Vzhledem k tomu, že sestry podepsaly MUDr. Čechovi smlouvu s tříměsíční zkušební dobou, může je údajně jejich zaměstnavatel propustit okamžitě a bez jakéhokoliv odstupného. Pracovnice rehabilitace spoléhaly na to, že dosud s nimi nerozvázalo pracovní poměr město a de facto jsou stále pracovnicemi městského úřadu. Tajemník městského úřadu nám chtěl dát výpověď podle ő 43 zákoníku práce, což ale neodpovídalo skutečnosti. My jsme trvaly na výpovědi podle ő 46, ale dosud, tj. téměř za 3 měsíce, nám pan Sušil výpověď nepředložil. Nyní vychází najevo, že město uzavřelo s MUDr. Čechem smlouvu o přechodu pracovnic rehabilitace k 1. červnu, a tím se údajně město vyvázalo ze závazků vůči rehabilitačním sestrám, aniž by o tom dotyčné byly informovány.
V okamžiku podpisu smlouvy se zkušební dobou jsme neměly všechny informace ani čas si rozmyslet, co vlastně riskujeme, říkají sestry a dodávají: Navíc nás zástupce starosty Kočař ubezpečoval, že je domluveno, že nás doktor Čech i v budoucnu zaměstná všechny, a kdyby nastaly nějaké problémy, že on vyvolá jednání a město nám pomůže. Co je ale uvedeno v nájemní smlouvě, vlastně nevíme. Nyní Dr. Kočař údajně mluví poněkud jinak. V pondělí tady Kočař byl a řekl nám, že personální záležitosti má na starosti tajemník Sušil, který ho prý ubezpečoval, že je všechno v pořádku. A víc prý ho to nezajímá, on má na starosti majetek, tvrdí rehabilitační sestry.
To ovšem není všechno. Nikdo dosud nevyřešil poměrnou část dovolené sester za prvních 5 měsíců tohoto roku. Doktor Čech nám ji neuzná, a ani se mu není co divit, ale když nás převzalo od státu město, tak nám mělo oznámit, že si tuto poměrnou část máme vybrat nebo nám ji má zaplatit. A k tomu se taky město nyní nezná. Prý na to nemají peníze. Na všechno se vymlouvají tím, že privatizace proběhla moc rychle. Ale to není náš problém. My požadujeme jen to, na co máme nárok, dodávají sestry.
O tom, že privatizace musí proběhnout do konce minulého roku a že na město přejdou s majetkem i zaměstnanci, to odpovědní pracovníci a zástupci města věděli mnoho měsíců před faktickým převedením, které proběhlo k 1. červnu tohoto roku. Vypadá to tak, jakoby se město chtělo vyhnout některým závazkům vyplývajícím z převzetí polikliniky a společně s doktorem Čechem dosáhnout toho, aby se obešel zákoník práce v tom smyslu, že zaměstnavatel nemusí dodržet několikaměsíční výpovědní lhůtu a nevyplatí zákonné odstupné pracovnicím, které mají být propuštěny v důsledku nadbytečnosti. Někdo si možná nad takovým způsobem privatizace polikliniky mne ruce, ale rehabilitační sestry a jejich rodiny nyní prožívají dny plné úzkosti a obav z budoucnosti. Nevědí totiž ani, kterou z nich výpověď čeká.
B. Smržová







Prázdninová kultura na náměstí

Na závěr své cesty Brodem dorazila výprava na Masarykovo náměstí. - Foto: BoS
Uh. Brod (BoS) - Na své pouti po České republice se v sobotu 8. srpna navečer zastavili v Uherském Brodě členové společenství Hare Krišna (někdy se uvádí Hare Kršna). Se svým vozem taženým dvěma světlými voly s nezvykle velkými rohy prošli nejprve město a poté rozložili na Masarykově náměstí zelený koberec, na kterém probíhala jejich produkce. Tito atraktivně vyhlížející lidé putují již několik měsíců pěšky z Benešova, kde žijí a pracují na ekologické farmě. Na svých cestách seznamují veřejnost se svým náboženstvím, filozofií a náhledem na život na zemi i po smrti ty, kteří jim chtějí naslouchat. V Uh. Brodě jich bylo jen několik desítek. Někteří se zastavili na chvíli, když procházeli kolem, jiní vydrželi celé téměř dvouhodinové představení. Ve svém programu předvedli mladí lidé (muži s malými pramínky vlasů na vyholených hlavách) své modlidby, písně, zahráli divadlo a přítomní mohli obdivovat i pravé indické tance v podání mladé tanečnice.
Během produkce nabízeli členové tohoto společenství brožury a knihy o hnutí Hare Krišna, jejichž překladem se tito lidé také živí.
Jejich vystoupení bylo pro mnohé nezvyklým zážitkem a spíše zajímavým kulturním rozptýlením v době, kdy místní Dům kultury nenabízí dlouhé týdny žádné kulturní vyžití.







Japoncům z družebního města Tsukiyono se u nás líbí pamětihodnosti
Uh. Brod (FlaJ) - V rámci družby mezi městy Uh. Brod a Tsukiyono pobývá v našem kraji 9 dětí (8 patnáctiletých) a 1 čtrnáctileté) a tříčlenný doprovod. Všichni u nás stráví od 10. srpna, kdy přiletěli do Prahy, celkem deset dní.
Dvě japonské děti našly přechodný domov v Bánově, dvě ve Zlíně, čtyři jsou ubytovány v Uh. Brodě. Všichni tito mladí Japonci pochází z Tsukiyona a bydlí v rodinách svých nových přátel, se kterými se seznámili na rozhraní letních měsíců červenec a srpen při desetidenním výměnném pobytu, kdy Japonsko navštívila výprava z Uh. Brodu. Tříčlenný doprovod japonské výpravy je ubytován na náklady města v penzionu Javořina v Uh. Brodě. Jednoho chlapce z Tsukiyona si vzal domů Andy Cherner, britský lektor z luhačovické ISŠ, který byl jedním z průvodců brodských dětí v Japonsku. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo letošní brodskou výpravu do Japonska kvůli finanční náročnosti pro většinu obyvatel Uh. Brodu plně obsadit dětmi do 15 let (odjelo pouze 7 věkově odpovídajících dětí + 1 mladá studentka vysoké školy), jeden dětský účastník japonské výpravy u nás přebýval.
Nejvíce se mi u vás líbí pamětihodnosti. Nevyhovuje mi však poloha Uherského Brodu, který je na kopci. Také mi nechutnají vaše minerálky a některá jídla. Naopak se mi velice líbil výlet do Luhačovic, kde jsme hráli kuželky. U nás v Japonsku trávíme více času s rodinami, vy jste naopak více mezi svými přáteli - a to si mi líbí, shrnul své dosavadní zážitky a poznatky patnáctiletý Kenta. Nejvíce se těším na výlet na Lopeník a na večer, který tam strávíme, i když se mi zdá, že jsou u vás letní noci příliš chladné. Jsem rád na společných akcích, kde se oba národy setkáváme doplnil svého kamaráda o rok mladší Yutaca.
Program, který připravily hostitelské rodiny, byl velmi pestrý a zajímavý. Hned druhý den po příletu do naší republiky přivítali návštěvu z Japonska na brodské radnici představitelé města. Poté si všichni prohlédli Uh. Brod a Muzeum J.A.Komenského. Ve středu 12. srpna navštívili členové japonské výpravy skanzen v Rožnově pod Radhoštěm a zámek ve Vizovicích, další den se podívali do Luhačovic. Pátek strávili hosté ve svých náhradních rodinách a měli tzv. volný den, který je čeká během jejich pobytu i v úterý 18. srpna. Přes víkend se zúčastnili návštěvy muzea automobilů ve Zlíně a sobotní večer prožili na chatě jednoho ze zlínských hostitelů. V programu nechyběla ani prohlídka ZOO Lešná a samozřejmě diskotéka, která se konala v restauraci druhého zlínského hostitele. Dnes navštíví členové japonské výpravy dřevařský závod p. Zálešáka v Bánově, odpoledne je čeká túra na Lopenické sedlo a večer si po výšlapu všichni odpočinou u ohně, kde by nemělo chybět opékání špekáčků.
Japonští hosté nebudou ochuzeni ani o návštěvu našeho hlavního města. V Praze by měli strávit poslední dva dny svého pobytu v naší republice. V pátek se totiž hostitelé se svými přáteli z Japonska rozloučí.
Bohužel, jazyková komunikace mezi japonskými dětmi a hostiteli není zrovna nejlepší. Japonské děti mluví anglicky v některých případech hůře než naše. Proto i při společných výletech tlumočí Andy Cherner do angličtiny a učitel angličtiny z Japonska (člen doprovodu) všechno překládá do japonštiny. Jedním z hlavních cílů výměnných pobytů by mělo být kromě poznávání jiných zemí také zdokonalování se v cizím jazyce. V tomto případě tomu však bohužel není.







Licence nebyla vydána
Uh. Brod (BoS) - Město Uherský Brod zamítlo v licenčním řízení žádosti firem Housacar Zlín i ČSAD Uherský Brod o vydání licence na provoz městské hromadné dopravy. Jak jsme již dříve uvedli, tato licence nemohla být vydána, aniž by se tím porušil tzv. silniční zákon. Podle něj se totiž licence neudělí, pokud služby, na které má být licence vydána, již provozuje jiný dopravce a jsou tyto služby dotovány. Vzhledem k tomu, že v Uh. Brodě zajišťuje dopravní obslužnost firma ČSAD formou tzv. příměstské autobusové dopravy a je dotována prostřednictvím okresního úřadu, není možné licenci na MHD vydat. Potvrdilo se tedy, že smlouva, kterou uzavřel místostarosta Zápeca s firmou Housacar na dotaci MHD, je pouhým bezcenným kusem papíru. Je s podivem, že ji podepsal právě Zápeca, který má dopravu ve své kompetenci, navíc je členem dopravní komise při okresním úřadě, tedy by měl znát předpisy, které s touto problematikou souvisejí.







Hokejisté provozují koupaliště i zimní stadion
Uh. Brod (BoS) - Místní koupaliště v Uherském Brodě, o které se do loňského roku staraly Technické služby, dostala do pronájmu po výběrovém řízení společnost Hokej Uh. Brod, s.r.o., která obdobně provozuje i zimní stadion. Městské koupaliště převzala společnost již za provozu od 1. července a jen na dobu určitou, do 30. září letošního roku. Přesto provozovatelé věnují údržbě velkou pozornost. Ihned po převzetí jsme provedli novou venkovní fasádu a nátěry některých vnitřích objektů, u sociálního zařízení jsme rozšířili chodník a průběžně provádíme pravidelnou údržbu celého areálu, řekl jeden ze společníků a správce koupaliště Václav Gajdoš. Provozovatelé myslí i na bezpečnost návštěvníků koupaliště. V minulém týdnu vylepili v nebezpečných místech protiskluzové ochrany.
Také město se podílí nemalou měrou na provozu tohoto jediného koupaliště ve městě. Financovalo rekonstrukci sociálního zařízení a poskytlo příspěvek na provoz, který je značně nákladný. Například jen spotřeba vody je velmi vysoká. Kromě 1900 m3 vody, která se spotřebovala při napouštění, je potřeba 10 m3 denně při doplňování, filtrování a výměně.
Náklady na provoz jsou z největší části závislé na počasí a návštěvnosti. Letošní sezona se vyznačuje velkou nevyrovnaností počasí, červenec nepřinesl žádné velké zisky, zato srpen slibuje pokles návštěvnosti z počátku července vyrovnat. V případě zisku plánujeme provést modernizaci chlorovacího zařízení, protože stávající již nevyhovuje a bylo revizí schváleno jen do konce září letošního roku, přibližuje plány správce koupaliště.
Další investice míní Hokej, s.r.o. dát do zimního stadionu. Máme velký zájem, aby byl zimní stadion v provozu i mimo hokejovou sezonu jak k využití pro další sporty, tak i další akce. Nejprve se zaměříme na rekonstrukci ledové plochy, což bude velmi složitý úkol. Doslechli jsem se, že by se tato akce dala provést i na leasing, na tom bychom se chtěli dohodnout s městským úřadem, sdělil DDS V. Gajdoš a dodal, že v případě zisku z provozu koupaliště bude celý investován opět zde, protože je zde pořád co zlepšovat a vybavovat pro spokojenost návštěvníků.







Neměli bychom zapomínat na 21. srpen 1968
S neměnnou pravidelností, kterou dokáže jenom čas, se na útržku kalendáře objeví zase datum 21. srpna. Osudová osmička v letošním roce už píše 30 let od tohoto dne. Konec léta roku 1968 byl vlastně i koncem naděje, radosti a volného chvilkového vydechnutí, které jsme tehdy prožívali od ledna do srpna roku 1968.
I když rozum říkal, že socialismus s lidskou tváří je iluze, falešná vidina, přece každý věřil, že se to podaří, že se poměry zlepší, že politický a společenský život v zemi bude lidštější. Jenomže realita dala za pravdu pesimistům, kteří varovali celou dobu před slepou vírou ve zlepšení nelidského řádu. Tento přelud lepších časů byl přeťat tak důkladně, že každý pochopil, že zlo nemůže mít nikdy lidskou tvář.
Tanky tzv. bratrských armád zatlačily na dalších dvacet let naději na politický zvrat a demokracii v našich i v okolních satelitních zemích Sovětského svazu.
Ale kola osudu se přece jen otočila správným směrem a čas oponou trhnul. Proto však nesmíme zapomínat - datum 21. srpen 1968 zůstává navždycky varující.
Ivona Konečná







Nová skládka ve městě?
Znáš, milý čtenáři, brodský dolní park? Já vím, že dnes již málokdo tímto parkem chodí, ale kdysi to byl park jako každý jiný, a hlavně zbrojováci, kteří bydleli na horním konci města, přes něj rádi chodili domů. Tak tento park pravděpodobně aspiruje na novou městskou skládku, a to ještě zadarmo. Udělejte si někdy procházku tímto unikátem parku. Ale upozorňuji, že na vlastní nebezpečí a ve dne!
Když půjdete chodníkem od prodejny Stival směrem nahoru, dejte si pozor. Celý asfaltový chodník je jedna trhlina s ohromnými asfaltovými bublinami a prohlubeninami. Takže nejezděte přes park s kočárkem, protože dítko dostane buď mořskou nemoc nebo z něho vytřesete duši. Chraň vás Bůh sednout si na některou lavičku! Špína, loupající se vrstvy laku, ulámaná sedátka. V okolí laviček papíry, láhve (prázdné), plechovky, střepy. Okraj chodníku je zanesen vrstvou suchých listů a ulámaných větviček, takže i v létě si můžete udělat dokonalou iluzi podzimu, brouzdajíce se v suchém listí. Po pravé ruce máte tzv. hradní příkop, který já, jako dítko, pamatuji se záhonem (udržovaným) květin. Dnes je tam rozházená skládka papíru a silonových sáčků, svahy od horního parku jsou vydřené až na zeminu, takže tyto šedé pruhy barevně kombinují s chudými pruhy ubohé trávy.
Ale nevzdávejte se! Dojdete-li až k vrcholu parku a máte-li ještě silné nervy, přejděte na druhou stranu. Pak se snažte bez úrazu sejít dolů parkem podél stadionu. Tento chodník, ač o něco užší, je ve stejném stavu jako jeho kolega naproti. Běžte opatrně, protože chodník a tráva okolo jsou poseté střepy, rozbitými lahvemi i lahvemi celými. Trávník okolo kurtů je posetý plechovkami od konzerv, od piva, lahvemi, krabičkami od cigaert a zápalkami. Vše v hýřivých barvách počínající skládky. Nesedejte na lavičky, protože jsou v horším stavu než na straně druhé. Dívejte se raději na cestu, protože čím víc se blížíte dolů, přibývá střepů, lahví a na trávníku, s prominutím, bordelu.
Největší nepořádek je na cestě k parkovišti. Poslední dobou jsem šel tímto parkem několikrát a bylo mi vztekem do breku. Co vše se dá udělat z kdysi pěkného parku! A ještě jedna rada: nechoďte parkem večer nebo v noci. Hodně riskujete! A tak se mi naskýtá několik otázek: Je dolní park ještě zařazen do skupiny parků, či z něho bude městská skládka? Ví brodská radnice, jak park dnes vypadá? Ví městská policie, že dolní park existuje a co se tam, hlavně v nočních hodinách, děje? (Upozorňuji městskou policii, že jízda autem přes park je dost obtížná! Musí se pěšky!) Víte, občané, že dnes tam neuvidíte maminku s kočárkem, kosa ani veverku? Co tedy zbývá nám, kteří jsme kdysi rádi dolním parkem chodili? Snad jen doufat, že někdy někdo něco s parkem, který je uprostřed města, udělá. Ale ne městskou skládku!
Jiří Peška







Mezinárodní tábor dobrovolné práce
Vyškovec (red) - Pod tímto názvem se skrývá jedna z forem mezinárodní spolupráce, která se letos uskutečnila i v kopaničářské obci Vyškovec. V evropském regionu se uplatňují krátkodobé výměnné programy (Workcamp nebo Chatinter), což jsou dvou až třítýdenní dobrovolné pracovní tábory, jichž se zúčastňuje 15 - 20 mladých lidí, většinou studentů z různých zemí světa. Většina Workcamps je zaměřena na práce v oblasti ekologie, ochrany kulturních památek, sociální pomoci apod. Tyto tábory mají ale ještě jeden sympatický obsah - vzájemné poznávání a prohlubování vztahů mezi mladými lidmi z celého světa.
Malá obec Vyškovec se letos poprvé stala jedním z patnácti míst v České republice, kde se tábor konal. Tento tábor byl zvláštní tím, že se uskutečnil na soukromé usedlosti, kterou poskytla k tomuto účelu paní Katka Kubínová. Jejího pohostinsví využili mladí lidé z Francie, Španělska, Jugoslávie, Belgie,, Holandska, USA, Německa, Slovenska a Kanady, kteří pracovali na úpravě okolí zemědělské usedlosti, úpravě studánek apod. Díky aktivitě a úsilí ing. arch. Jany Hajduchové z regionální pobočky Společnosti pro trvale udržitelný život Bílé Karpaty v Uh. Hradišti, vstřícnému postoji starosty Vyškovce Sedlačíka a paní Kubínové se pro ně podařilo připravit velmi pestrou pracovní náplň i zajímavý poznávací program.
Účastníci tábora pracovali ve smíšených skupinách spolu s našimi studenty. Volný čas věnovali poznávání kulturních památek i způsobu života na moravských Kopanicích. Navštívili Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově i Horňácké slavnosti ve Velké nad Veličkou, měli možnost si sami vyzkoušet, jak se dříve stloukalo máslo, pod trpělivým dohledem paní Juřičkové se pokusili spřádat konopí, ovčí vlnu i len na kolovrátku a prohlédli si části kopaničářského kroje. Zajímavý byl pro některé i sběr léčivých bylin, okusili minerální vody zdejších sirnatých pramenů a přišli si na své i při ochutnávce jídel z ekologicky vypěstovaných potravin. V rámci poznávání Bílých Karpat absolvovali turistickou túru na Kykulu, Mikulčin vrch a další místa.
Večery trávili mladí lidé u táborového ohně. K příjemné atmosféře přispěli i čtyři místní harmonikáři - bratři Chovacovové a otec a syn Kročilovi. K nim se postupně přidávali i brigádníci se svými hudebními nástroji, a tak zde občas vznikala zajímavá mezinárodní hudební tělesa.
Většina účastníků byla v České republice vůbec poprvé a také poprvé se zúčastnila i mezinárodního pracovního tábora. Jejich slova při loučení vypovídají o jejich dojmech: Jsme doslova uchváceni koloritem kopaničářské vesnice a nádhernou přírodou tohoto koutu vaší země. Odjíždíme plni nejlepších dojmů, neboť tato krajina dokáže uchvátit snad každého. Pěkné pocity si odnášíme i z velmi vstřícného jednání vašich lidí, jejich dobrosrdečnosti. Například manželů Krajčových, Jančářových i dalších sousedů paní Katky Kubínové, která se o nás velmi dobře starala a ukázala nám mnoho zajímavého z tohoto kraje. Jsme šťastni, že nám bylo umožněno poznat tento kraj. Sešli se zde lidé z mnoha koutů světa, kteří vytvořili dobrou partu. Jsme přesvědčeni, že se tábor dobrovolné práce vydařil a účel akce byl bezezbytku naplněn. Odnášíme si domů krásné vzpomínky, nezapomenutelná přátelství a dnes tolik potřebný pocit sounáležitosti s okolním světem. Takže - See you next year in Vyškovec.







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund