Číslo: 9
28.02.2000
Článků: 75

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Rozpočet je deficitní, přesto si úřad koupí počítače a služební automobil
Dům dětí a mládeže na sídlišti Olšava
Úpravna vody ve Strání po rekonstrukci
V malých obcích jsou s výstavbou potíže
Překročení státní hranice
Občanka oslavila sto let
V bývalé Maršnerce se začalo vyučovat
Důchodci nemusí platit za telefon
No comment ze zastupitelstva a Murphyho zákony





Rozpočet je deficitní, přesto si úřad koupí počítače a služební automobil

Pavel Mudrák (DEU) složil na zastupitelstvu povinný slib a vystřídal tak po roce Yvonu Vilímkovou
Uh. Brod - Jednání o rozpočtu města na rok 2000, o kterém zastupitelé jednali minulou středu více než tři hodiny, skončilo schválením původního návrhu městské rady. Podle něj zaplatí Uh. Brod v letošním roce za provozní výdaje 122 milionů, na investiční akce počítá s částkou 72,4 milionů a příjmy dosáhnou 185,3 milionů korun. Devítimilionový deficit vyrovná město hypotečním úvěrem na výstavbu patnácti bytů, která začala už v loňském roce.
Podle zástupců současné opozice složené z členů Strany zelených, Nezávislých, DEU a KSČM, kteří návrh rady nepodpořili jsou však některé výdaje zbytečně vysoké a rozpočet mohl být i vyrovnaný. "Mám pocit, že rada se nesnažila v rozpočtu škrtat. Pokud máme tak vysoký deficit, měli bychom šetřit, což se neudělalo," prohlásil Petr Vrána (Nezávislí). Ten pak navrhl snížit všechny provozní výdaje o 5%, zkrátit příspěvek Charitě na 200 tisíc, údržbu soch ve městě na 100 tisíc a investici do výpočetní techniky MěÚ omezit na 1,9 milionů korun. "Na úřadě je asi padesát počítačů, které už nestačí současnému zatížení. Jde o havarijní stav," odůvodnil rozhodnutí rady místostarosta Stanislav Zápeca.
Vrána však upozornil na to, že během posledních dvou let už dosáhly investice do výpočetní techniky dvou milionů korun. Navrhoval také vyloučit nákup osobního automobilu za 300 tisíc vzhledem k tomu, že v posledních dvou letech koupil úřad dvě nová auta. Zápeca naopak tvrdil, že dva automobily, které vlastní úřad už deset let jsou ve špatném stavu. Podle Vrány měla být zrušena i částka 450 tisíc na zavedení výstražného znamení a rozhlasu ve městě, 500 tisíc na drobné investiční výdaje a jeden milion korun na demolici domu č. 885. Naproti tomu navrhoval zvýšení dotace pro Dům kultury o 300 tisíc na 3,3 miliony korun.
Opoziční zastupitelé upozorňovali navíc i na přehnané výdaje v oblasti čištění města a některé neodůvodněné rezervy v rozpočtu. Město podle schváleného návrhu totiž zaplatí 400 tisíc za provoz téměř nevyužívaných veřejných záchodů, na čištění odpadkových košů se počítá až se 700 tisíci, údržba tří hřbitovů bude stát 650 a svoz odpadů z kontejnerů, které byly ve většině zrušeny 900 tisíc korun.
Po úsporách navržených opozicí by rozpočet zůstal vyrovnaný a město by nemuselo dvacet let splácet plánovaný úvěr, který spolu s úroky dosáhne téměř jedenácti milionů. Podle Zápeci je tento úvěr pro město velmi výhodný, protože je dlouhodobý a má nízký úrok. Bude však splácen z vybraného nájemného z patnácti bytů, na jejichž výstavbu se úvěr použije.
Jana Cabáková







Dům dětí a mládeže na sídlišti Olšava
Uh. Brod (jac) - Volné prostory v mateřské škole na sídlišti Olšava budou kromě využívány i pro centrum využití volného času dětí a mládeže brodského MěDDM.
"Tyto služby na sídlišti schází, i z toho důvodu městská rada takový návrh přijala," uvedl místostarosta Stanislav Zápeca. Vzhledem k tomu, že v části budovy nadále zůstane mateřská škola, budou muset být nové provozovny odděleny a bývalé třídy se částečně stavebně upraví. Podle ředitele MěDDM Libora Miličky by centrum mělo fungovat především v odpoledních hodinách ve všední dny a delší dobu pak v pátek a o víkendu. Na rekonstrukci budovy vyčlenilo město v letošním rozpočtu 150 tisíc korun.







Úpravna vody ve Strání po rekonstrukci
Strání - Květná (jac) - V pátek 25. února proběhla kolaudace rekonstruované stavby úpravny vody v obci Strání - Květná. "Stav objektu označil před pěti lety statik za havarijní. V té době bohužel nebyl dostatek finančních prostředků, mohli jsme začít jen s projekční přípravou a rekonstrukce se prováděla až v roce 1998," uvedl starosta Antonín Zámečník. Během roku si většinou vlastními silami upravili místní obyvatelé rovnou střechu, kterou zatékalo, na sedlovou, vyměnila se všechna okna ve velíně, rekonstruovala se elektroinstalace a topení, vyměnily se okapy a provedly další nutné práce. Celkové náklady dosáhly téměř čtyř milionů korun, které byly uhrazeny z obecní pokladny.
Úpravna slouží celé obci asi dvacet let a podle starosty si zřejmě vyžádá v budoucnosti další opravy. Vzhledem k tomu, že byla postavena v nejnižším bodě obce, je navíc finančně velmi náročný i její samotný provoz, protože voda se musí do domácností rozvádět pomocí čerpadla.
Podle odborníků je navíc zbytečně velká a na počet obyvatel v obci by stačilo i poloviční vybavení. Úprava strojního zařízení však bude stát přibližně další čtyři miliony korun. "Zatím na to nemáme peníze, ale připravujeme se na tuto investici v období zhruba za dva roky," uzavírá starosta.







V malých obcích jsou s výstavbou potíže
Region - Stejně jako v jiných částech okresu není ani na Uherskobrodsku bytová situace příliš pozitivní. "Nemáme obecní pozemky, na kterých bychom mohli stavět. Na druhou stranu je v obci množství proluk mezi domy, ale jejich majitelé zase váhají zda je prodat nebo držet pro své potomky," říká starosta Suché Lozi František Kunovský. Tady navíc evidují okolo 35 starých a neobydlených domků, které si tak jako proluky drží rodiny původních majitelů. Mladé rodiny, které chtějí stavět tak nemají mnoho šancí. Prakticky stejnou situaci řeší většina obcí.
Osobní vlastnictví je však nedotknutelné a obec nemá žádnou zákonnou možnost, jak tuto situaci změnit. Proto může obecní úřad rozšiřovat nabídku nového bydlení pouze výstavbou obecních bytů nebo zasíťováním pozemků v osobním vlastnictví. Malé obce však obvykle nevlastní budovy, které by mohly rekonstruovat na byty.
Mají tedy jedinou, nepříliš výhodnou možnost - položením inženýrských sítí zhodnotit pozemky soukromým vlastníkům. "Snažíme se umožnit mladým rodinám, aby měly kde stavět. Pokud to neuděláme, tak u nás nezůstanou a odejdou jinam, kde budou mít lepší podmínky," říká Jaromír Čáp, starosta Pašovic, kde hodlají v letošním roce zavést sítě v lokalitě blízko kaple. Zatím však nemají se všemi vlastníky vyřešeno ani uvolnění úseku pro zavedení inženýrských sítí.
O tom, že by celé pozemky nejdříve obecní úřad vykoupil a odprodával zájemcům až po vybudování sítí jako stavební, neuvažuje téměř žádný starosta. "Taková šance tady není. Lidé prodávat nechtějí," tvrdí i nivnický starosta Ladislav Trtek. Lidé na vesnicích navíc stále využívají své pozemky ve středu obce jako záhumenky a o vzdálenější místa nemají zájem. Pro obec je zase finančně nevýhodné vést sítě příliš daleko. I proto není možné, aby se obci podařilo získat výhodná místa ještě předtím, než budou územním plánem určena pro výstavbu.
Majitelé takových pozemků mají možnost ihned stavět nebo pozemek prodat, aby investice obce splnila svůj účel. Pokud to neudělají, budou prakticky zbytečně platit zvýšenou daň z nemovitostí, protože orná půda už bude stavebním pozemkem.
Jana Cabáková







Překročení státní hranice
Strání (mil) - V úterý 22.2. v noci zadržela pohraniční policie ze Strání v obci Květná skupinu 20 osob, která přecházela pěšky přes státní hranici ze Slovenska do České republiky. Při tomto činu zadržela i třiadvacetiletého občana z Uh. Ostrohu, který se doznal, že skupinu převedl. Poté byl předán vyšetřovateli Policie ČR v Uh. Hradišti. Bylo mu sděleno obvinění z trestného činu nedovoleného překročení státní hranice.
Převáděč byl po skončení vyšetřování propuštěn.
"V tomto případě se do vazby berou převáděči - cizinci," vysvětluje tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Běženci byli po udělení blokové pokuty za přestupek předáni zpět přes Referát Slovenské policie na Slovensko.







Občanka oslavila sto let
Uh. Brod (jac) - Ve středu 16. února oslavila neuvěřitelných sto let Berta Horalová z Uherského Brodu. Narodila se a vyrůstala v německé rodině na Chebsku a se svým mužem se několikrát stěhovala. Bydleli například na Slovensku a velkou část života strávili na Litoměřicku. Do vysokého věku šedesáti pěti let se věnovala převážně práci v zemědělství ve státním statku. Pracovala také jako služebná na zámku. V roce 1968 se přestěhovala se svým mužem do Uherského Brodu. Celý život se ráda věnovala háčkování. V této době se o ni starají dvě vnučky - Zdenka Rárová a Marcela Burešová. S přáním všeho nejlepšího přišli paní Horalové popřát i zástupci města.







V bývalé Maršnerce se začalo vyučovat
Uh. Brod (jac) - Právě před týdnem po skončení jarních prázdnin zasedli poprvé do svých nových lavic v rekonstruované budově bývalého VOP (Maršnerka) studenti SOŠ. Od začátku tohoto školního roku byl totiž ukončen nájem školy v budově SOU zemědělského na ulici Sv. Čecha. Původně plánované dokončení rekonstrukce objektu se ale o jedno pololetí opozdilo a do této doby probíhala výuka v několika náhradních prostorách. "Všichni jsme rádi, že už jsme tady, protože dosavadní podmínky pro nás byly značně náročné," svěřil se ředitel školy Josef Rydlo.
Stavební práce začaly v létě minulého roku poté, kdy stát prostřednictvím ministerstva školství budovu odkoupil. V první etapě se prováděla rekonstrukce interiéru, ve všech třech patrech se vybudovalo nové sociální zařízení a zcela nově se upravovala a zařizovala kuchyně. Výměna všech oken měla původně proběhnout až na jaře letošního roku v době výuky. Ministerstvo však nečekaně uvolnilo peníze už loni a kvůli pracím na této části rekonstrukce se termín otevření opozdil.
Pro více než sto šedesát studentů zde vzniklo šest klasických a pět odborných učeben, včetně jazykové a počítačové s napojením na internet, a přednáškový sál pro dvě třídy. K vybavení patří také studovna, společenská místnost a jídelna a časem by měla být k dispozici i posilovna nebo plánovaná klubovna v suterénu školy. Z polikliniky se do budovy přestěhovala pobočka okresní pedagogicko - psychologické poradny, která už také zahájila svou činnost. Zateplení a nová fasáda objektu by měla být dokončena do poloviny května.
Kromě nového zázemí chce SOŠ nabídnout budoucím studentům i další atraktivní obor, o jehož zavedení by mělo být rozhodnuto v březnu. Letos otevře pro čtyřicet studentů pouze obor veřejnosprávní činnost a obchodní akademie. Rodinná škola kvůli nízké uplatnitelnosti na trhu práce totiž letos končí.







Důchodci nemusí platit za telefon
Uh. Brod (jac) - Podle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí mají obecní úřady povinnost poskytnout důchodcům příspěvek na provoz telefonní stanice. Od února tak mohou starší lidé žádat o částku 175 korun měsíčně v případě hlavní telefonní stanice a 100 korun, pokud provozují podvojnou stanici. Jak jsme zjistili, samotní důchodci o této pomoci většinou ani nevědí. "Vůbec jsem o tom nevěděl. Řekla mi to nedávno moje známá a tak jsem se šel hned zeptat na městský úřad. Teď už mám žádost vyplněnou a jsem rád, protože 175 korun měsíčně pro mě rozhodně není zanedbatelná částka," svěřil se nám jeden z důchodců, který si nepřál zveřejnit své jméno. Tyto příspěvky hradí v Uh. Brodě i na jiných pověřených úřadech odbor školství jako státem poskytovanou sociální dávku. Může ji získat občan starší sedmdesáti let nebo těžce zdravotně postižený, který žije sám. "V této době platíme příspěvek na telefon přibližně sto padesáti občanům. Nestalo se, že bychom žádost někomu zamítli," uvedla vedoucí odboru Markéta Gajdůšková. Kromě této finanční pomoci mohou zdravotně postižení žádat například i o příspěvek na zdravotnické pomůcky až do výše dvou set korun měsíčně.
(Jak vyplácejí dávky v jiných městech okresu se dočtete v anketě na str. 7.)







No comment ze zastupitelstva a Murphyho zákony
Vrána: Jak budeme splácet úvěr?
Zápeca: Ptáš se vlastně, jaké je zatížení, jaký je vlastně, abych řekl, takzvaně veřejný dluh, nebo chcete - li daňová služba. Takže, když jsme odpočetli částku, která je vlastně vyčleněna na plavecký bazén, tak jsme se dostali na hodnotu 0,09, čili, abych to objasnil. Pokud my vezmeme úvěr, nedostáváme se jako město do žádných problémů, že bychom na to neměli prostředky. (M: I ta nejjednodušší myšlenka se dá vyjádřit složitě.)
Vrána: Co si představit pod pojmem oprava přechodů pro chodce?
Zápeca: To je oprava přechodů pro chodce, značení přechodu, to jsou přechody pro chodce, které se všechny vyznačují.
(M: Jste - li na pochybách, mluvte nezřetelně.)
Boráň: Mně je z těch invektiv doslova blujno.
(M: Žaludek se roztahuje podle množství dlabance.)
Zápeca: Nebylo by asi příliš spravedlivé, aby bytový dům vlastnila fyzická osoba.
(M: U ekonomů je reálný svět většinou cosi jako mimořádná událost.)
Koníček: Chtěli jsme město vyčistit, jakmile slezl sníh, ale mezitím už zase napadl.
(M: Zákonitě musí jednou nastat ta nejhorší možná situace.)
Zápeca: Dva automobily už jsou jezdící trosky, mají svůj zenit za sebou, jsou pryč. Proto je potřeba koupit nový. (M: Ještě nic se neuskutečnilo z pravých důvodů.)
Zápeca: Asi málo chodíte na hřbitov, kdybyste tam chodil, tak byste viděl, že tam je práce ruční, pracovníci tam prostě provádějí vyplenění trávy a tak dál.
(M: Nemůžeš - li je přesvědčit, alespoň jim zamotej hlavu.)







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund