Číslo: 29
20.07.1998
Článků: 65

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine
Keramika na Buchlově
Kinematograf na cestách
Pozvánka na Lešnou
Kam letos vyrazí...
Mladí výtvarníci malovali myšlenky Jana Amose Komenského
Kalendárium
Předhodová taneční show
Dožínková slavnost ve Strážnici
Session Jam 1998 - rockový festival
Bzenecké setkání legend - METAL MÁNIA
Komňa zve na Jakubské hody
Jak se žije ... rodině výtvarníků

Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Javorine
Ve’ká Javorina (VaMP) - 26. července o půl desáté dopoledne odstartují letošní Slavnosti bratrství Čechů a Slováků na Javořině, na kterých se představí řada souborů a účinkujících: Dechová hudba DK Javorina Stará Turá, dětský soubor Štěpnička z Veselí nad Moravou, Zuzana Krónerová a Ladislav Chudík, Second band Uherský Brod, Skupina moderního tance Myjava, folklorní soubor Dolina Staré Město, dětský soubor Štvorlístok Trenčinská Turá, Mlynári Trenčín, folklorní soubor Brezovan z Brezové pod Bradlom.
Součástí oslav bratrství bude již pošesté Běh bratrství Hrnčiarové - Javorina. Kromě toho pořadatelé slibují dětem různé soutěže a hry po celý den.
Připravena je i autobusová doprava z Uherského Brodu, kde z nádraží ČSD budou 26. 7. v 8.00 hodin odjíždět zdarma autobusy směr Velká Javořina. Plánovaný odjezd autobusů zpět do Uh. Brodu je mezi 16.00 a 17.00 hodinou.
Organizátoři upozorňují, že veškerá automobilová doprava bude vedena pouze přes Slovenskou republiku, a proto je třeba mít s sebou platné cestovní pasy nebo občanské průkazy.Keramika na Buchlově
Buchlov (VaMP) - Hrad Buchlov patří mezi naše nejnavštěvovanější historické památky. V těchto dnech však kromě prohlídky jeho impozantního interiéru láká na hrad i prodejní výstava keramiky, na které svá díla představují hned čtyři zástupci mladé umělecké generace: Eva Vlčková, Helena Monhartová, Josef Veselý a Ladislav Prokeš.
I když každý z nich do hlíny zachycuje své pojetí krásna a harmonie, přesto mají něco společného: místo tradiční glazury totiž povětšinou používají hlinku. Řada keramických výrobků je pak vyzdobena detaily vytvořenými nanášením oxidů kovů, čímž jednotlivé kusy získávají ještě více na zajímavosti a originalitě.
Návštěvníci hradu Buchlova si vedle soch můžou prohlédnou a zakoupit i užitkovou keramiku. V této skupině jsou nejpočetněji zastoupeny kachle, čajové soupravy a vázy.Kinematograf na cestách
Uh. Hradiště (Hä) - Filmy jako Báječní muži s klikou, Všichni dobří rodáci, Pražská pětka, Obecná škola a Postřižiny budou moci zhlédnout návštěvníci Kinematografu bratří Čadíků na Cestách, který v rámci svého turné u příležitosti 100. výročí české kinematografie zavítá do Uherského Hradiště. Kinematograf bratří Čadíků, jehož počátky sahají do roku 1991, kdy vzniká P+P mobil kino, chce podtrhnout tradici putovního kinematografu u nás a v jubilejním roce stylově a přitom originálně vzpomenout význam českého filmu v novodobých kulturních dějinách našeho národa. Pro umocnění kulturního zážitku diváků budou vlastnímu promítání celovečerního filmu předcházet krátké filmy z filmového archívu, které chronologicky sledují vývoj naší kinematografie. Součástí každého večera jsou setkání s pozvanými umělci (vystoupení zpěváků a souborů, besedy s herci a režiséry apod.)
Projekce filmů, které potěší oko každého filmového labužníka, bude odstartována na Masarykově náměstí 21. července a potrvá až do soboty 25. 7., přičemž každý den bude promítnut jeden snímek.Pozvánka na Lešnou
Zlín (Kk) - Zoologická zahrada a zámek Lešná Zlín pořádají ve spolupráci s Radiem Publikum a firmou Kačka Setkání rodin s dětmi, které se uskuteční v neděli 26. července v areálu ZOO Lešná. Pro účastníky je připraven bohatý program, který bude zahájen ve 13 hodin, ale už dopoledne bude vyhrávat k poslechu kapela AIR MUZIK a děti se mohou zúčastnit výroby maxitučnáka a soutěže ve skládání puzzle. Odpoledne je pak čeká řada soutěží, které se uskuteční na více místech lešenského areálu a v nichž jsou pro účastníky připraveny zajímavé ceny. Zpestřením programu bude vystoupení peruánské hudební skupiny REFUGIOIKA, jež proběhne od 10 hodin dopoledne v Dětském koutku. Pořadatelé zvou srdečně všechny rodiny s dětmi i další milovníky zvířat, dvojčatům, trojčatům a vícečetným rodinám se navíc nabízí přímá účast v programu u zámku.Kam letos vyrazí...
Boršice - Prázdniny jsou dobou slunění (nebo také ne), koupání, lenošení a samozřejmě cestování. Vycestovat můžete soukromě, s cestovní kanceláří nebo také s některým z folklórních souborů našeho regionu, pokud ovšem nějaký takový navštěvujete. Pokud ne, nevadí, můžete tedy aspoň prstem po mapě vycestovat do zahraničí se souborem Dolina ze Starého Města a se souborem Pentla z Boršic u Buchlovic, jejichž cestování vám bude pro přesnější kontury vašich představ nyní ve zkratce přiblíženo.
Dolina se tedy letos chystá na folklórní festival do Belgie, přesněji do města Berrnem. Jejich folklórní cestování potrvá přesně devět dní, od 10. srpna do18. srpna, a ubytování budou v rodinách. Jelikož v těchto místech byli již před šesti lety, jedou do známého prostředí, do známé atmosféry, ke známým lidem. Zato soubor Pentla po delší cestovní odmlce jede do zcela neznámých krajin holandských, do města Assen. Projíždějí tedy Německem, kde mají první dvoudenní taneční a také poznávací zastávečku v Hamburgu. V Německu budou spát všichni společně v ubytovně a v Holandsku pouze dívky v rodinách a chlapci opět společně. (Doufejme, že jim nebude smutno?!). Pentlácké cestování potrvá od 12. července do 20. července opět magických devět dní.
Kdo tedy našel oba státy, což by nemělo činit větších obtíží, tak jako i města, a nyní pouze zaklapne atlas a možná i povzdechne, neměl by zůstávat zapšklý a neměl by se nechat pohltit tou paní, již zovou Závist, a ke svému posmutnělému vzdechnutí přidat aspoň kratičké přání oběma souborům. Za ty, co nevzdychají, tedy: krásné počasí, mnoho skvělých zážitků a také lidí kolem sebe a především, ať tu naši malou Českou republiku v zahraničí dobře reprezentujete! Co ještě dodat? Snad jen to, že přesně tam byste letos mohli vycestovat i vy, kdybyste ovšem aspoň jeden z těchto dvou souborů navštěvovali. Kdo umí, umí.
Hana GaletkováMladí výtvarníci malovali myšlenky Jana Amose Komenského
Uh. Brod (BoS) - Desetidenní sympozium mladých výtvarníků proběhlo začátkem července v galerii uherskobrodského Domu kultury na Panském domě.
Myšlenku sympozia pro mladé umělce mi vnukl před mnoha měsíci ředitel akciové společnosti Slovácké strojírny Ing. Jiří Rosenfeld, prozradil v úvodním slově při páteční vernisáži jednodenní výstavy vytvořených děl Dr. Jaroslav Mikulík, ředitel Domu kultury. Realizaci této myšlenky konzultoval J. Mikulík s akademickým malířem Miroslavem Malinou, který vyučuje malbu na uherskohradišťské střední uměleckoprůmyslové škole. V těchto debatách také přišlo na mysl zapojit do této akce myšlenky a dílo uherskobrodského rodáka J. A. Komenského. Za přispění rad M. Maliny, finačního zabezpečení akce Slováckými strojírnami a za spolupráce s ředitelem Muzea Jana Amose Komenského Dr. Pavla Popelky mohla být tato akce uskutečněna. Mladí malíři (účast sochařů by si vyžádala jak mnohem větší finanční nároky, tak více prostoru) několikrát navštívili muzeum, kde se seznamovali s životem a dílem J.A.Komenského a poté své dojmy vyjadřovali prostřednictvím svých výtvarných prací.
Sympozia se zúčastnilo 15 mladých výtvarníků středních uměleckých škol z Uh. Hradiště a z Brna a také tři vysokoškolští studenti. Nejmladší účastnicí byla Zuzka Šalandová z Uh. Brodu, která teprve po prázdninách nastupuje na hradišťskou umprumku, mezi ty nejstarší patřil její bratr Robert, který je studentem pražské Akademie výtvarných umění.Kalendárium
Podle lidové pranostiky pěkný den před svatým Jakubem slibuje bohaté žně. Ale kdo to vlastně byl ten Jakub, jehož svátek si tuto sobotu připomínají nejen všichni Jakubové a Kubíci?
Jakub byl synem galilejského rybáře a starším bratrem evangelisty Jana. Byl to muž silný a vznětlivý a proto dostal přezdívku syn hromu. Spolu se svým bratrem se stal jedním z prvních a také velmi blízkých učedníků Kristových. Byli svědky mnoha zázraků i činů a vzal je s sebou i ve chvílích nejtěžších, kdy se modlil v zhradě Getsemane.
Po Ježíšově smrti šířil Jakub křesťanskou víru v Judei a v Samaří. Příběhy, které se z jeho života tradují, znějí jako pohádky. O jeho působení se prý dozvěděl čaroděj Hermogenes a vyslal k němu svého žáka Fileta, aby mu škodil. Filetus se však vrátil Jakubem nadšen, a proto na něj rozzuřený Hermogenes seslal zlou nemoc. Ubohý a bezmocný Filetus vzkázal Jakubovi, jaké neštěstí ho postihlo a ten mu poslal ihned roušku, kterou měl při sobě. Jakmile se plátno dotklo nemocného těla, bolesti zmizely a Filetus byl opět zdráv.
Tehdy Hermogenes svolal své démony, aby mu přivedli oba nepřátele v okovech. Zlí duchové se knim ale nemohli přiblížit, byli spoutáni a prosili o milost. Apoštol je propustil a nařídil jim, aby naopak přinesli svého vládce. Když ho přinesli, padl čaroděj Jakubovi k nohám, kál se a nechal se obrátit na víru.
Když se král Herodes dozvěděl, že Jakub pokřtil i jeho největšího čaroděje, poštval na něj lid a nechal ho stít. Když byl rozsudek vykonán, přenesli prý andělé Jakubovo tělo do španělské Galicie.
Ale ani po své smrti nepřestal Jakub konat zázraky. Když roku 930 válčil kastilský král s Maury, zjevil se mu ve snu a slíbil slavné vítězství. V den bitvy se pak zjevil na bílém koni v čele vojsk a dovedl je k vítězství. Od té doby je uctíván jako patron celého Španělska a také poutníků. Apoštol Jakub bývá zobrazován jako rytíř s mečem, nebo naopak jako poutník s holí, čutorou a mošnou. Na jeho svátek se v Německu začínaly tradiční žně.
Elen SladkáPředhodová taneční show
Ostr. Lhota (Kk) - Přijďte na předhodovou taneční show, která se bude konat v Ostrožské Lhotě v areálu hřiště dne 24. 7. 1998 ve 20.30 hodin. Na předhodové zábavě vystoupí folková skupina Fleret s Jarmilou Šulákovou.Dožínková slavnost ve Strážnici
Strážnice (Kk) - Ve strážnickém skanzenu vystoupí na dožínkové slavnosti, která se bude konat v neděli 26.7. 1998 v 15.30 hodin, slovácký soubor ze Svatobořic a Mistřína. Přijďte posedět při dobrém víně a zhlédnout krásné dožínkové pásmo, které znázorňuje místní zvyky a obyčeje o žních.Session Jam 1998 - rockový festival
Častkov (Kk) - V sobotu 1. srpna v 16.00 hodin bude zahájen III. ročník rockového festivalu v Částkově v areálu hřiště. Všichni rockoví fanoušci určitě vědí, že minulý ročník nemohl proběhnout z velmi vážných důvodů - povodně 1997. Letos se pořadatelé připravili a za deště se akce uskuteční v KD Březolupy. Na scéně vystoupí skupiny z devíti okresů: Bubble Gun (Hranice na Moravě), Deset Hůlek (Brno), Bratrstvo kočičí pracky (Letohrad), The flies (Zlín), Olgoj Chorchoj (Hodonín), Kopretina (Opava), Aeroplane (Vyškov), Pearl in wine (Zlín), J.K.H.CH. (Praha), Ranvej (Uh. Hradiště) a hostem celého festivalu bude skupina Vrak (Slovensko). I o další atrakce (soutěže o hodnotné ceny) je pořadateli postaráno, stejně jako o dobré občerstvení a možnost stanovat nedaleko areálu. Pořadatelé zvou všechny fandy na tento rockový svátek a zároveň děkují všem sponzorům, za jejichž pomoci festival vznikl. Akce se koná za každého počasí a část výdělku bude věnována na povodně.Bzenecké setkání legend - METAL MÁNIA
Bzenec (Kk) - 25.7.1998 od 17 do 02 hod. se v bzeneckém zámeckém parku, kde se konal legendární metal fest ATTACK OFF FIRE, uskuteční druhý největší moravský festival tvrdé hudby s názvem METAL MÁNIA - setkání legend. Jak již z názvu vyplývá, vystoupí zde skupiny, které na naší rockové scéně vystupují již několik let. Hlavní hvězdou festivalu bude pražská skupina ARAKAIN s ALEŠEM BRICHTOU, která vystoupí jako poslední. Zahrají průřez svou dosavadní tvorbou (Ztráty a nálezy, Barák na odstřel, ...) a také nejlepší skladby ze sólového projevu zpěváka A. Brichty z desek Legendy, Růže pro Argeron, ... Koncert bude trvat hodinu a půl. Skupinu ROOT snad nemusíme představovat. Jedná se o nejprogresívnější blackmetatalovou sestavu z Brna. Jejich lídr Big Boss je představitelem České satanské církve. Zúčastnil se natáčení TV pořadů Áčko, Snídaně s Novou atd. Jejich vystoupení bude mít zajímavý charakter ve smyslu vyznání této skupiny. Zazní dávné hity jako Hřbitov a dalších asi čtrnáct skladeb.
Skupinu TORR z Prahy také není třeba dlouze představovat. V jejich koncertu uslyšíte skladby: Kladivo na čarodějnice, Kult ohně a další. Skupina DEBUSTROL přijede do Bzence až z Mladé Boleslavi. Před pár měsíci vydala svoji další desku a konkrétně na tento festival přijede ve své původní sestavě. Bzeneckou skupinu SHAARK neuvidí fanoušci ve Bzenci poprvé. Již několikrát zde pod vedením šéfa Petra Nejezchleby vystoupila a má zde spoustu příznivců. Mají úspěch samozřejmě i mimo Moravu, získali jedno z nejlepších ocenění, a to cenu Marlboro in rock. V podobě skupiny DARK si vyposlechnete kosmický nářez. Jde o zvláštní odnož metalu, dnes hojně propagovanou. Dark patří mezi nejlepší v tomto směru u nás. Kapela INSANIA z Brna hraje schizoidní punkrock a nyní je ve svých nejprogresivnějších chvílích. Jak je z předešlého vidět, jedná se zde skutečně o setkání legend, ale i o představení mladších skupin.
Tímto festivalem chtějí pořadatelé ve Bzenci vytvořit novou tradici. Bude zde pravá slovácká zabíjačka, která začne již ve 13.00 hod. V programu bude i volba Miss mokré tričko. Díky sponzorovi je vstupné pouze 130 Kč. Takže nezapomeňte: 15. 7. 1998 od 17 hod. METAL FEST Bzenec.
Pavel TichopádekKomňa zve na Jakubské hody
Komňa (Kk) - Ve dnech 24.-26. 7. 1998 se budou konat v obci Komňa tradiční Jakubské hody. Již v pátek večer mohou mladí navštívit diskotéku, která bude probíhat za místní sokolovnou. Hlavní hodovou zábavu, která začne v sobotu ve 20.00 hodin, pořádají myslivci ve svém areálu, k tanci a poslechu bude hrát slovenská Bodovanka. Hody budou ukončeny v neděli, kdy v 9.00 hodin bude vysvěcen za tónů dechové hudby Komňané v místním kostele prapor obce, v odpoledních hodinách pak proběhne fotbalový turnaj.Jak se žije ... rodině výtvarníků

Zuzka při přípravě na talentové zkoušky na UMPRUM
V Uherském Brodě žijí Šalandovi, jejichž jména dobře znají místní milovníci výtvarného umění i pravidelní návštěvníci zdejších výstav. Maminka Anna je členkou Sdružení výtvarníků moravsko-slovenského pomezí a již několik let vystavuje své olejomalby, syn Robert vystudoval hradišťskou Umprumku a nyní studuje na Akademii výtvarných umění v Praze, benjamínek rodiny Zuzka právě ukončila povinnou školní docházku, úspěšně absolvovala talentové zkoušky a od 1. září nastupuje do 1. ročníku Umprum v Uh. Hradišti.
Tím ale výčet výtvarníků v této rodině nekončí. Kořeny malování sahají ještě o dvě generace dozadu. Také dědeček, otec Aničky, Miroslav Škůrek (*1929) je amatérským malířem a pradědeček Rudolf Škůrek (1899 - 1964) byl známým olomouckým krajinářem.
Nejprve jsem několik otázek položila Aničce.

Kam sahají kořeny výtvarného talentu ve vaší rodině?
Pokud já vím, tak právě k mému dědečkovi Rudolfovi, otci mého tatínka. Toho si i já z dětství pamatuju, že hodně maloval. Vzpomínám si, jak se babička zlobila, že je pořád pryč a že je zase s tou bohémou. On se totiž hodně pohyboval v olomouckých uměleckých kruzích. Chodíval se stojanem do plenéru, putoval i po Jugoslávii, kde maloval. Svá díla tvořil pro sebe i pro své známé, kterým obrazy buď věnoval, nebo prodával za symbolickou cenu, své olejomalby nejednou vystavoval. Po něm zdědil talent pro výtvarné umění můj tatínek Miroslav. Maluje jak krajiny, tak i portréty, využívá technik, jako je olejomalba, tempera, kresba křídou apod.

Pokud vím, jste 3 sourozenci. Kdo z vás zdědil výtvarné dispozice?
Moje sestra Mirka nemá žádné výtvarné vlohy, zato můj bratr Zdeněk, který se ale výtvarnému umění bohužel nevěnuje, umí moc hezky malovat.

A tak se dostáváme k Tobě. Kdy jsi zjistila, že Tě malování baví?
Odmalička. Vlastně jsem vyrůstala v prostředí, kde se pořád něco tvořilo. Dědečka jsem viděla sedávat u stojanu se svou neodmyslitelnou lulkou, ale především si pamatuju tatínka, který co chvíli něco vytvářel. Chodila jsem do výtvarného kroužku, do lidušky na výtvarný obor a malovala jsem si hlavně doma.

Nechtěla jsi jít po základní škole na nějakou uměleckou školu?
Chtěla, ale neměla jsem odvahu a nikoho, kdo by mě v tomto úmyslu důrazně podporoval. Dnes už toho nelituji, protože můj sen vlastně splnil syn a teď se k němu připojila také dcerka.

Kdy jsi začala více malovat a vystavovat svá díla?
Výtvarnému umění jsem se zase víc začala věnovat v době, kdy jsem byla se Zuzankou na mateřské dovolené. Začala jsem malovat miniatury, tkát brože, později jsem začala dělat i olejomalby. Malovala jsem zpočátku jen krajinky, později jsem se pustila i do portrétů. Dnes pracuji jako ekonomka a malování, pokud mi zbyde čas, jsem si nechala jako svého největšího koníčka.

Jak dlouho jsi členkou sdružení výtvarníků a co ti členství v tomto spolku dalo?
Členkou sdružení jsem od roku 1991 a dalo mi to moc. Člověk má možnost tady do sebe pořád něco nasávat, protože se zde vedou neustálé diskuze a dialogy. Pohybuji se mezi výtvarníky, zúčastňuji se výstav a poznávám i jiné druhy výtvarného umění. Například, snad proto, že sama dělám olejomalbu, se mi moc začala líbit grafika. Nejvíc mi asi dal studijní pobyt v Paříži, kde jsem byla s dalšími členy našeho sdružení. Chodili jsme pouze do galerií a obdivovali umění vrcholných výtvarníků celého světa. Byl to nejlepší zájezd mého života. Členství ve sdružení mi umožňuje podílet se na výstavách. Svoje práce jsem vystavovala několikrát v Uh. Brodě, dále v Uh. Hradišti, Trenčíně, Slavičíně, Vlčnově, Luhačovicích a v Praze.

Kdy jste zjistili talent u zatím nejúspěšnějšího člena Vaší rodiny, Robina?
Robert začal malovat odmalička, jako každé dítě, v 5 letech jsme ho přihlásili do lidové školy umění. Ještě dnes si pamatuji, jak se bál, když jsme šli na první hodinu kreslení. Ale zvědavost byla asi silnější než strach, a tak výtvarný obor navštěvoval až do svých 12 let. Potom tam přestal chodit, protože ho to nebavilo. Dokonce přestal úplně malovat. Odmala ale tvrdil, že bude malířem. Když se měl rozmyslet, kam půjde po skončení základní školy, tak se rozhodl, že půjde na umprumku, a začal se intenzívně připravovat. My jsme ho v tom podporovali a on tomu opravdu podřídil všechno. Museli jsme ho od práce až odhánět, aby se šel na chvíli aspoň proběhnout. Úplně tomu propadl. Výsledek se dostavil a na vysněnou školu se dostal.

Jak se mu tam líbilo?
Byl tam maximálně spokojený. Zejména se svými vyučujícími, akademickou malířkou Blaženou Uiberlayovou a akademickým malířem Miroslavem Malinou, u kterých studoval malbu.

Vím, že po střední škole byl úspěšný jak při přijímačkách na Vysokou školu UMPRUM v Praze, tak na AVU. Co rozhodlo, že dal přednost akademii?
Pokud vím, tak převážilo to, že na AVU vyučuje malbu Jiří Sopko, jehož tvorba se Robinovi líbila. Teď je zase maximálně spokojený. Pokračuje ve studiu malby u zmíněného malíře Sopka, měl už taky několik kolektivních výstav. Vystavoval v Uh. Hradišti, v Praze a vloni také v Uh. Brodě.

Benjamínkem rodiny je Zuzana. Co hrálo roli v tvém rozhodnutí jít v bratrových šlépějích?
Mě malování od malička bavilo, ale je taky pravda, že se chci vyrovnat Robinovi. Zpočátku mě příprava ani moc nebavila, rodiče mě museli nutit, ale postupně jsem tomu přicházela na chuť. Taky mi hodně pomohl Robin. Přijímaček jsem se pochopitelně moc bála, ale tam mi to přišlo docela jednoduché. Když jsem potom dostala zprávu o přijetí na umprumku, byla jsem moc šťastná. Teď už se do školy hrozně těším, mezi mladými výtvarníky se moc dobře cítím. Na vlastní kůži jsem toto prostředí pocítila během sympozia, které proběhlo v Uh. Brodě na začátku července.

Rodinu Šalandovu doplňuje ještě tatínek Petr. I na něho jsem se zeptala Aničky.

Jakou roli hraje v této výtvarně zaměřené rodině Petr?
Manžel je nadšeným obdivovatelem umění a naším hlavním sponzorem a motorem. Všechny nás moc podporuje a byl u zrodu téměř všech našich aktivit.

Slyšela jsem, že se snad má uskutečnit výstava děl všech 5 vašich rodinných výtvarníků. Kdy a kde se můžeme těšit?
Tato myšlenka vznikla v hlavě Roberta, ale do života se ji pokusil prosadit zase Petr. Není ale tak jednoduché připravit takovou výstavu, a tak počítáme s touto rodinnou prezentací v Galerii Panský dům pravděpodobně v roce 2000.

Hodně tvůrčích nápadů i rodinné pohody přeje celé rodině Šalandově i Škůrkově jménem čtenářů Dobrého dne
Bohdana Smržováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund