Číslo: 47 18.11.1996 Článků: 36
REDAKCE
ARCHIV minulých čísel Rok 1996 Rok 1997 Rok 1998 Rok 1999 Rok 2000
|
DANĚ A MY Velmi často se ve své praxi setkávám s nesprávným přístupem podnikatelů a jejich účetních k účtování zásob a inventarizaci. Nyní se chci zmínit o tomto problému pouze z pohledu podvojného účetnictví.
Do konce roku 1995 bylo možno účtovat o zásobách dvojím způsobem, a to A nebo B. Umožňovaly to "Postupy účtování pro podnikatele v soustavě podvojného účetnictví", a to v části Účetní třída 1-zásoby čl. II. výše uvedeného předpisu.
Zásadní rozdíl spočíval v tom, že při způsobu B-účtování, mohla účetní jednotka účtovat na tř. 5 (tedy přímo do nákladů) již při pořízení zásob. Na konci roku se potom podle skladové evidence a provedené inventarizace vyúčtoval konečný zůstatek zásob na příslušný účet.
Na rozdíl od toho se při způsobu A účtovalo do nákladů teprve při vyskladnění, respektive spotřebě zásob. Nutno podotknout, že způsob B mohly používat pouze účetní jednotky, které neměly povinnost auditu své účetní závěrky.
V praxi se stal z logických důvodů za velmi špatnou vypovídající schopnost. Navíc se velká část poplatníků začala domnívat, že při tomto způsobu účtování zásob nemusí vést skladovou evidenci, ani provádět inventury. Žádné takové tvrzení však nenachází oporu v současné situaci , proto přistoupilo Ministerstvo financí k nelogickému kroku, kdy způsob B od 1.1. 1996 umožnilo používat i účetním jednotkám s povinností auditu.
Musím podotknout, že tam, kde skladové zásoby existují, tento způsob účtování účetní jednotce žádnou úlevu nepřináší, spíše naopak. Pokud chce vedení firmy mít každý měsíc přehled o hospodaření, což považuji v dnešní době již za nezbytné, musí účetní složitě dopočítávat hospodářský výsledek za pomoci skladové evidence zásob. Za situace, kdy všechny ostatní povinnosti trvají, považuji takové jednání za nelogické a neefektivní.
Současně by měli mít podnikatelé neustále na paměti, že pokud nevedou řádně skladovou evidenci, jejich účetnictví je neprůkazné a Finanční úřad jim může udělit pokutu až do výše 500.000,-Kč. V případě, že tato neprůkaznost způsobuje zkreslení daňového základu až do výše 1 mil. Kč.
Ing. Zuzana Žáková, auditor a daňový poradce |
|
| |