Povídání o zájmových kroužcích pro děti již bylo dost. Vždy byl ale přinášen pohled dospělého člověka, nejčastěji vedoucího tohoto kroužku. Nepopírám, že tento náhled dává rodičům přehled o existenci nejrůznějších kroužků, o jejich činnosti a že nás - rodiče inspiruje k organizaci volného času našich potomků. Napadlo Vás ale někdy, jaký je na činnost kroužků pohled dětí? Jak se děti dívají na provozování sportovních, kutilských či jiných zájmových kroužků? S˙debrujáry jsme se měli možnost na stránkách našeho týdeníku již seznámit, a to prostřednictvím jejich Okénka. Tentokrát jsme je však navštívili přímo v˙jejich klubovně ve Starém Městě a položili jednomu z debrujárů nemnoho otázek.
Můžeš se nám představit?
"Jmenuji se Michal Křen a chodím do šesté třídy ZŠ Komenského ve Starém Městě. Kroužek debrujárů, který na naší škole vznikl asi v˙roce 1993, navštěvuji druhým rokem. Vede nás paní učitelka Inka Kubíková, která ale na naši novou školu na Komenského sídlišti dochází. Učí totiž na staré škole. Ze školních předmětů mne nejvíce baví fyzika, matematika a tělocvik. Na škole ještě navštěvuji nepovinný kroužek výpočetní techniky, kde programujeme pomocí příkazů v˙jazyce COMLOGO. Ve škole teď proběhla celostátní soutěž v˙COMLOGU a první tři postoupili do okresního kola. Já jsem také postoupil. Jinak rád jezdím na kole (byl jsem například na Bunči, Salaši a nejdál u Žižkova dubu v˙Pašovicích), rád lyžuji na Lopeníku a od začátku tohoto školního roku navštěvuji také rybářský kroužek."
A jak představíš debrujáry?
"Slovo debrujár pochází z˙francouzštiny a překládáme ho jako "být šikovný, umět si poradit". Jde o děti převážně ve věku 7 až 15 let, které se zajímají o vědu a techniku. Neustále něco kutí, vymýšlejí, objevují a tím se učí poznávat svět kolem sebe. Pracujeme ve vlastních klubovnách a jsme sdruženi do Asociace malých debrujárů v Praze. Tato asociace je součástí světové debrujárské organizace, která je v˙Paříži."
Znáš heslo debrujárů?
"Ví br ra si dy uj vž ár dy de. Tak zní v˙našem kryptogramu. Oficiálně zní: Debrujár si vždy ví rady."
Co Tě do tohoto kroužku přivedlo?
"Paní učitelka Kubíková. Měli jsme ji v˙páté třídě a ptala se nás, kdo chce chodit do debrujárů. Vysvětlila nám, že budeme dělat pokusy na základě fyziky. Protože se chci dozvědět něco víc o fyzice, která mne hrozně baví, přihlásil jsem se. Se mnou se přihlásilo ještě asi dalších deset spolužáků ze třídy. Je to učení hravou formou. Jednoduchými pokusy s jednoduchými pomůckami si sami ověřujeme některé fyzikální zákonitosti v˙praxi na vlastní oči. Některé pokusy si také sami vymýšlíme. Taky vyrábíme spoustu krásných a užitečných věcí a učíme se i nějaká kouzla. Nejvíce se mi líbí kouzlo nazvané Kouzelné destičky. Ty jsme dokonce dělali pro děti, které šly letos k˙zápisu do první třídy."
Kterými vlastními pokusy se˙můžeš pochlubit Ty?
"Například jsem si vymyslel lihový teploměr. Funguje tak, že při zahřívání se zvětšuje objem kapalného tělesa, v˙našem případě lihu. Vyrobil jsem jej ze slámky, umělohmotného uzávěru, hrdla PET láhve a korku, utěsněného plastelínou. Při tomto pokusu jsem se také nechtěně dozvěděl, že líh se špatně barví hypermanganem. Bylo by asi lepší, kdybych použil petrolej, ale to jsem ještě nestačil vyzkoušet. Další pokus jsem si vymyslel na táboře, kde jsme měli termosku s˙čajem. Když čaj netekl, museli jsme napumpovat vzduch. Pokus dokazuje, že voda, aby tekla z˙uzavřené láhve, potřebuje vzduch: Vezmete umělohmotnou láhev, naplníte ji vodou a pečlivě uzavřete uzávěrem. Pak láhev postavíte do nějaké mísy a uděláte do dolní části láhve díru. Voda neteče. Když potom uzávěr povolíte, voda začne z˙láhve vytékat dírou ven. Pokud do láhve uděláme tři díry nad sebou, můžeme pozorovat jak se mění tlak vody, protože z˙každé dírky vytéká voda jinak. Další nápady čerpáme ze speciální debrujárské knihy nebo různých jiných knih. Ze společných výtvorů můžu jmenovat třeba pavouka (kouzlo s˙krabičkou od sirek) nebo žabku (přesun těžiště v˙pohybující se krabičce). Zdeněk Lašák zase přišel s˙nápadem na přesýpací hodiny. To bylo v˙rámci soutěže Nevyhazuj, z˙toho by mohlo být..."
Pokud vím, tak také s˙debrujáry cestujete.
"Ano. Vždy v˙květnu se konají tzv. Dny muzejí a v˙prosinci Vánoce mladých debrujárů v Praze. Jezdíme také na zájezdy do ciziny, ale tam jsem zatím nebyl. Já jsem byl v˙Praze a Brně. V˙Praze jsem byl v˙dubnu 1999 na Dnech muzejí. Navštívili jsme pražskou školu, kde jsme ukázali žákům sedmých tříd naše pokusy. Moc se jim to líbilo, nechtěli nás ani pustit domů. Před odjezdem z˙Prahy jsme se šli podívat se na vyhlášení celostátního finále soutěže "Nevyhazuj, z˙toho by mohlo být." Byli jsme ale také ve středověké mučírně, na Vyšehradě, na Hradě jsme se dostali do věže Chrámu svatého Víta."
A co soutěže?
"Nedávno proběhla Okresní soutěž Věda hrou. Vylosovaní dostali knížky podle vlastního výběru, za odměnu pak také zájezd do brněnského Moravského zemského muzea, kde jsme zhlédli naše pokusy, ale na vyšší technické úrovni. Nyní probíhá nová soutěž nazvaná Plastikiáda. To je soutěž, kdy z˙plastikových láhví vyrábíme různé věci: lehátko na vodu, skleničky a tak. A také máme natočit na videokazetu několik našich pokusů. V˙současnosti zároveň probíhá celostátní soutěž S debrujáry na Slovácko. V˙říjnu roku 2000 uvítáme malé debrujáry z˙celé republiky na finále této soutěže v˙Uherském Hradišti. Práce máme pořád dost, nikdy se nenudíme."
Text: Jana Hlavačková