Číslo: 12
23.03.1998
Článků: 27

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Slavná huštěnovská rodačka
Vzniká nové hnutí
Musaionfilm 1998
Opět postižení Dikové





Slavná huštěnovská rodačka
V neděli 22. února a v úterý 24. února vysílala ČT v rámci pořadu Křesťanský magazín seriál Církev a vítězný únor 1948. Program byl rozdělen na dvě části. V první části byl popisován vývoj církve od r. 1945 až do 50. let včetně procesů s vysokými představiteli katolické církve a jejich řádů. Ve druhé dvacetiminutovce byl odvysílán cyklus o slavné huštěnovské rodačce Matce Vojtěše Hasmandové.
Matka Vojtěcha Hasmandová vlastním jménem Antonie se narodila v Huštěnovicích 25. 3. 1914 v pořadí jako šesté dítě ze sedmi sourozenců (5 sester, 2 bratři). Dosud žije v Huštěnovicích třetí nejstarší dítě paní Klementina Hrňová narozená v r. 1906. Z pěti děvčat vstoupily tři do řádu boromejek. Jako 13-letá vstoupila do kláštera ve Frýdlantě nad Ostravicí. V r. 1935 skládá v Praze první sliby a v r.1940 opět v Praze věčné sliby.
Působí jako učitelka v Třeboni a ve Frýdlantě. Na sklonku II. světové války pracuje jako ošetřovatelka v nemocnici ve Slaném. V letech 1945-49 je ředitelkou školy v Brně-Líšni. V letech 49-50 působí v mateřinci v Praze. V letech 50-52 je představenou komunity sester v Prachaticích, kde je 10. 9. 1952 zatčena státní bezpečností a za rok odsouzena Krajským soudem v Českých Budějovicích pro velezradu jako vatikánská špionka. Trest si odpykává v Pardubicích s významnými osobnostmi českého politického života, jako byla poslankyně Fráňa Zemínová, dále univerzitní profesorka Růžena Vacková. V r. 1960 je propuštěna na základě politické amnestie.
Po propuštění působí až do r. 1970 jako představená sester ve Vidnavě ve Slezsku. 8. 7. 1970 je zvolena generální představenou Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského ve Znojmě - Hradišti. Na tuto funkci je zvolena opakovaně 3x. V říjnu 1987 vážně onemocní. Zde se projevují následky osmiletého věznění, potvrzuje se diagnoza zhoubného nádoru na plicích a 21. 1. 1988 umírá v pověsti svatosti ve své řádové komunitě ve Znojmě, kde je rovněž pochována.
Vatikánská Kongregace pro blahořečení a svatořečení vyhověla žádosti brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho a udělila po přezkoumání základních dokumentů o životě, ctnostech a pověsti svatosti Matky Vojtěchy Hasmandové souhlas k zahájení diecézního procesu. Otec biskup Cikrle jmenoval diecézním postulátorem causy případu Matky Vojtěchy kněze brněnské diecéze Mons. Karla Simandla.
V r. 1992 vydalo brněnské nakladatelství Cesta knihu Marie Holkové Matka Vojtěcha - vyprávění o velké služebnici Boží. Předmluvu k této knize napsal sám brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Dále upozorňujeme na část dopisu Otce kardinála Františka Tomáška, který napsal při příležitosti pohřbu Matky Vojtěchy v lednu 1988: Věřím, že drahá Matka Vojtěcha přišla na místo věčné radosti. Tam v blízkosti Boží se bude za nás přimlouvat a nám pomáhat. Těšíme se na šťastné shledání! Vzpomínejme vděčně!
Huštěnovští věřící na svou slavnou rodačku nezapomínají, mnoho jich sledovalo televizní program, vzpomnělo 10. výročí jejího úmrtí a 25. 3. vzpomenou nedožitých 84. narozenin.
Bernard Zich, Huštěnovice 159







Vzniká nové hnutí
Jsme vlasteneckým občanským hnutím, které si vytklo za svůj cíl zpropagovat a postupně uplatnit v naší vlasti jiný společenskoekonomický řád. Takový řád, který na rozdíl od systémů tu již po celou epochu více než šedesáti let doslova ničivě panujících bude důsledně uplatňovat principy skutečné vlády lidu a skutečného naplňování demokratických zásad. Námi preferovaný nový základní společenskoekonomický systém je stavěn na strukturním principu korporativistické demokracie. To znamená na rozdíl od nynějšího komediálního liberalistického systému vlády prodejných politických stran demokracii korporací, takto konkrétních zájmově provázaných profesních a intelektuálních a duchovních stavovských svazků. Ani za mák nemáme a nebudeme mít nic společného s hitlerovským nacismem a jeho odnožemi jinde, či s totalitářským komunismem. Na této půdě obrozené stavovské demokracie usilujeme o skutečné sjednocení všech plnoprávných občanů zde.
Již teď, ve stadiu příprav našeho veřejného vystoupení, se nás snaží zdejší pokrytci, lháři a zejména všeho druhu v cizích službách zaprodanci zhanobit a naše poctivé snažení rozvrátit a zničit. Dle nich jsme v jejich představách nositeli a zastánci jakéhosi fašistického teroru a chceme zde nastolit režim takzvané fašistické diktatury. Za časté uvedení ani pořádně neví, o čem mluví.
Vladimír Kříž, Letovická 11, Brno







Musaionfilm 1998
Ve dnech 11.-13. března se v Uherském Brodě uskutečnila první celostátní nesoutěžní přehlídka videotvorby našich muzeí. Nápad vyšel od ředitele Muzea J. A. Komenského v Uh. Brodě PhDr. Pavla Popelky, CSc. asi před rokem. Nějakou dobu trvalo, než se ustálil tvar celé akce včetně jejího pojmenování. Když toto všechno bylo již na světě, stanovil se termín a přípravy propukly. Nejdříve bylo nutno oslovit muzea v celé republice. K tomu posloužil Adresář muzeí a galerií v České republice. Z hlediska nákladů na akci nebylo však možno oslovit bezezbytku všechny uvedená muzea. Nakonec byla přihláška s explikací akce i s návratkou rozeslána před vánocemi 1997 do cca 200 muzeí.
Zájem o akci projevila asi čtvrtina oslovených, což se setkalo s reálnou možností zajistit pro ně v Uherském Brodě a okolí ubytování a přichystat odpovídající technické zázemí v závislosti na kapacitě projekčního sálu. Od samotného začátku příprav probíhala úzká spolupráce se zdejším Domem kultury, zastoupeným jeho ředitelem PhDr. Jaroslavem Mikulíkem. Ten k projekcím poskytl prostory Malého sálu, na jehož pódiu bylo instalováno velkoplošné video se zadní projekcí. Promítalo se na plátno velikosti cca 2 x 2 m a tak celá přehlídka, byť šlo o videosnímky, dostala nádech filmového promítání (Musaion - film).
Samotná akce byla zahájena ve středu 11. března dopoledne v barokním sloupcovém sále muzea audiovizuální součástí zdejší stále expozice Cesta světla. Po jejím shlédnutí následoval projev ředitele muzea dr. Popelky a také hosta Musaionfilm RNDr. Jiřího Žalmana, ředitele odboru ochrany movitého a kulturního dědictví muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR, které poskytlo Musaionfilm záštitu. Účastníci se pak přesunuli do Malého sálu Domu kultury, kde ve 13.30 proběhl první blok projekcí.
Musaionfilm se setkal s příznivým ohlasem účastníků k potěšení pořadatelů i pozvaných lektorů - profesionálních režisérů, kteří zde objevili množství autentických reálií, zajímavých námětů i podnětů pro vlastní tvorbu.
-Asc-







Opět postižení Dikové
Tímto dopisem se vracím k minulému článku Dikové děkují zastupitelstvu a jsem rád, že se někdo zastal postižených Diků. Byl bych rád, kdyby se podařilo domluvit se i s jinými postiženými a také s tím čtenářem, který tento dopis napsal. Po domluvě s redaktorkou Váverkovou proto prosím, zda by se na adresu redakce nemohli ozvat i jiní postižení, a taktéž pisatele výše zmíněného dopisu prosím o zavolání redaktorce.
P.S.







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund