Číslo: 35
31.08.1998
Článků: 57

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
CESTOVÁNÍ
Test pro volnou chvíli





Salon Valentýn radí ženám
Co nového do šatníku
Dnešní móda je natolik velkorysá, že se nemusíte držet jednoznačného diktátu. Rozhoduje dobrý pocit, který vám dává jistotu, že jste dobře oblečena. Důležitým prvkem dnešní módy je ušlechtilé zpracování, které vyniká společně s lehkostí tkanin zdůrazňujících ženskost. Inspirací jsou kalhotové kostýmy, které opanovaly svět módy - mají výrazně projmuté sáčko a kalhoty prodlužující postavu. Střevíčky, které se ke kostýmu hodí, jsou na vyšším podpatku s ostrou špičkou a vracejí se do 70. let. Do sak i jinak se nosí transparentní halenky. Hitem v sukních jsou délky ke kolenům nebo také ke kotníkům jsou v přiléhavé siluetě. Můžete se rozhodnout, zda zvolíte dnešní horkou novinku - zavinovací styl, či klasiku. V halenkách vedou pulovry s roláčky, nejlépe v žebrovém provedení. Doporučujeme s barvami raději opatrně, vévodí klidné barevné tóny (šedá, bílá, černá). Vzory na látkách jsou pouze dvoubarevné, jakoby barevně zatažené.
Celkový dojem z vašeho oblečení by měl vyjadřovat nadčasovou eleganci a noblesu. Ta je dána materiálem, který drží tvar a nemačká se.







DNES RADÍ . . .
Dnes radí zahrádkáři z Územní rady Českého svazu zahrádkářů v Uh. Hradišti
Vrtalka pórková
Již několik let zahrádkáře na jižní Moravě trápí zcela nový škůdce VRTALKA PÓRKOVÁ. Napadá česnek, cibuli, avšak největší škody působí na pórku. Její škodlivost je zvětšena tím, že během roku má dvě generace - jarní IV - VII a podzimní VIII - IX. Na jaře vylíhlé mouchy se živí nektarem různých květů, ale samičky sají i na listech cibulovin, kde způsobují typické korálkovité vpichy, seřazené do jednotlivých řad, a kladou vajíčka ke krčku. Larvy této generace poškozují koncem dubna a v první polovině května přezimovaný pór, ozimou cibuli a česnek i cibuli ze sazečky. Podzimní generace napadá především pór, kde jsou škody největší, neboť jeho konzumní části bývají celé prolezlé larvami a později se v nich vyskytují i hnědé kukly. Takto poškozený pór je prakticky nekonzumovatelný a je velmi často napaden hnilobou. Napadá také letní výsevy cibule. Přibližně od poloviny srpna doporučujeme sledovat nálet mušek, podle vpichů na listech, páření dospělců a kladení vajíček.
Rojení podzimní generace bývá přerušované podle počasí a vyžaduje opakované postřiky v 7-10 denních intervalech. Doporučujeme postřiky přípravky BASUDIN 60 EC, DIAZINON 60 EC, DIAZOL 60 EC nebo CYPER 10 a do postřiku je nutno přidat smáčedlo, např. CITOWET nebo několik kapek JARU na nádobí. Ošetření musí být opakováno. Larvy v listech a cibulích nelze chemickými přípravky zasáhnout. Košťálová zelenina je ohrožena v druhé polovině léta dřepčíky, mšicemi, běláskem a můrou zelenou. Proti dřepčíkům účinkuje Actellic, proti mšicích Pirimor. Doporučujeme použití biologických přípravků, např. Biolit a Nomolt, případně Dimilin, který zamezuje vývoji larev. Proti všem uvedeným škůdcům a větším housenkám lze použít i Decis, Ambush, Karate, případně universální Sumithion při dodržení ochranné lhůty. V srpnu vyséváme: čínské zelí, polníček, salát, špenát, kedluby, ředkvičku, ředkev, cibuli zimní a petržel.
V srpnu sázíme: jahody, pórek, čínské zelí a kedlubny. Je vhodná doba dělit a rozsazovat všechny raně kvetoucí trvalky, např. primule. Začátkem měsíce sázíme dvouletky vzrůstnější, ostatní koncem měsíce, dále lilie, ocún a všechny bramboříky kvetoucí na jaře. Nevyužité plochy osejte rostlinami na zelené hnojení. Vinařům se blíží období sklizně hroznů a vinobraní, a tím také zhodnocení splnění přání a skutečných pěstitelských úspěchů. Je třeba soustavně vylamovat zálistky (fazochy) jako v předcházejícím období. Na plodných letorostech můžeme zálistky zaštipovat za 2. až 3. listem. Ostatní bujnější letorosty osečkujeme (krátíme) na délku 10 až 15 cm nad kolím nebo posledním drátem. Tím zastavíme jejich růst a podpoříme vyzrávání hroznů i vývin oček. Dále též zajistíme lepší prosvětlení keřů a částečně omezíme výskyt perenespóry. Odstřihané réví dáme do kompostu a nezapomeneme k tomu přidat listy ze spodních částí keřů okolo zrajících hroznů, čímž zvýšíme jejich kvalitu.
Koncem července a počátkem srpna bylo zjištěno napadení perenespórou v okolí Uh. Hradiště, a proto je nutné urychlené ošetření, např. KUPRIKOLem. Všude tam, kde byly před měsícem zjištěny bobule napadené obalečem, nebo byly hrozny poškozeny krupobitím, nezapomeňte ošetřit i proti boritidě ROVRALem, nebo RONILANem. Ve vinicích se stolními odrůdami již chemickou ochranu neděláme. V některých lokalitách okresu byl zjištěn výskyt révokazu. Ve vinném sklepě musíme provést přípravu na sklizeň ošetřením nářadí, zařízení a nádob. Pro vinaře platí zásada, že je lepší sklízet menší množství hroznů kvalitních, než mít mnoho nekvalitních.

	Co říkají staré pranostiky:

	Horký srpen - studený prosinec
	Jak si Vavřinec navaří, tak se podzimek daří.
	Čeho srpen nedovaří, toho září neusmaží.
	Když v srpnu moc hřímá, bude na sníh bohatá zima.







CESTOVÁNÍ
Oldřich Trnečka popisuje opět své zážitky a dojmy z cest po celém světě, které strávil na zámořské nákladní lodi ve třicátých letech

U sedmi jezer - dokončení
Terasovitými zahradami brouzdáš stále výš a výš, až se ocitáš před pagodou, za jejímž sloupovím se leskne pozlacená socha sedícího Buddhy, před nímž klečí a vzdává díky, snad za bohatou úrodu, snad za něco jiného, nějaká žena. Část kláštera slouží dnes studentům jako prázdninové středisko.
Nad zahradami s různobarevným nejrozmanitějším kvítím vpíjí se do moře nebe rozložité koruny staletých tropických stromů, nám neznámých. V záplavě rozličně upravených záhonů květin, jimž zdejší lidé věnují zvláštní pozornost, stoupáš lesní stezkou jež končí u hučících vodopádů, kde vhodný odpočinek dovolí ti nahlédnout pod tebou do hornatého kraje lesů i skal, mezi nimiž bílý klášter připomíná ti vyprávění starých cestovatelů po čínské zemi.
Nadešel čas. Posledním pohledem ohmatáváš tuto pozemskou krásu, a pak ? Následuje cesta zpět, stezkami, vlahým tunelem starých tichých lesů, kde v crčícím a bublajícím potoku ovlažíš své ušlé, zmalátnělé tělo. Posledním úsekem cesty procházíš zase kamennými schody, kolem roztroušených velikých balvanů, pak z lesa ven a nedočkavě usedáš do čekajícího již autobusu. A zase dál unáší tě ukodrcaný Ikarus, mezi stěsnanými rýžovými políčky, a po nedlouhé jízdě se ocitáš u sedmi jezer z druhé strany hor. Malebná jezera s ostrůvky uprostřed, spojená typickými kamennými obloukovitými můstky - ušlapané pěšinky, strmé skály, zahrádky s kamennými terasami, kde květiny hýří barvou okouzlující duhy, sochy, letohrádky někdejších Mandarinů, to všechno se zhlíží v modří těchto vod. Odvrátíš zrak, uděláš pár kroků a už tě tmavou jeskyní unáší nevelká lodička za doprovodu čadících loučí mezi divotvornými krápníky jakousi chrámovou síní. Veškerá tato nádhera si tě podmaňuje natolik, že se ti pomalu odtud ani nechce.
Po nezapomenutelných zážitcích se dostáváš opět ku vchodu jeskyně, cinkne zažloutlý zvonec, visící bokem nad tebou, ovane tě dech umdleného dusna a po pár krocích ocitáš se znovu u sedmi jezer tohoto pohádkového kraje. Mladé děvčátko s širokým kloboukem na hlavě stává se středem pozornosti. Nabírá vodu z přilehlého jezera, částečně pokrytého zelenavými listy i bílými lekníny, a zalévá terasovité záhony vonících květin. Uzávěry pohotových fotoaparátů cvakají. Každý chce mít na památku úsměv živého květu i kvetoucího ráje.
Na vrcholcích skal, kam dostaneš se s největší potíží úzkou stezkou po strmém výstupu, rozlížíš se do čarovné krajiny sedmi jezer, do krajiny zapadajícícho slunce, které ti za chvíli vezme pohled uhasínajícího dne, ne však vzpomínky, které si s sebou odneseš. Kratší, však stejně strmou stezkou, pod níž se rozprostírá hluboká propast, dostáváš se opět dolů, usedáš do připraveného autobusu, zamáváš ještě na pozdrav malým capartům mizejícím už v oblacích prachu. Ikatus začíná pobroukávat svou dvou set kilometrovou píseň, rozprostírající se večerním soumrakem.
Před poslední řekou, kdy nebem probleskne sem tam kuželovité světlo cvičných reflektorů, hledajících něco po obloze, žene se autobus vpřed nezvyklou rychlostí. Po vyvýšené hrázi blikající světélko upoutá tvůj zrak. Pohupující se lucernička na krytých nosítkách, v jakých se kdysi nechával nosit sám Mandarin, ale skromných, pohybuje se stále kupředu směrem k nám. Rychlými drobnými krůčky, jak je tady zvykem při nesení těžkého břemene, odnášejí Teisti po západu slunce drahého zesnulého do míst věčného odpočinku. Do těch míst, kam nejraději chodíval za živa. Vysvětluje starý čínský průvodce - tlumočník doprovázející i nás při zpáteční cestě.
Nakonec dostáváme se šťastně k poslední překážce. Řidič párkrát zahouká. Pronikavý hlas sirény nese se tam někde na druhou stranu řeky. Přijíždějící dřevěná pramice ujímá se svého nákladu a hne se vpřed, kolem blikajících světélek sampánů, kolem sem tam potulujících se džunek s proděravělými plachtami, které tě přesvědčují o tom, že Perlová řeka žije nejenom ve dne, ale také v noci.







Test pro volnou chvíli
Víte, jak se vyhnout povinnostem?
Komu se nestalo, že tváří v tvář nudným úkolům a povinnostem nepřemýšlel, jak je splnit a vykonat, ale spíše o tom, jak se jim obratně vyhnout. Vzato kolem a kolem, často je to stejně náročné jako samotné plnění nepříjemných povinností. Důležité je totiž vymyslet, jak postupovat, aniž by takové jednání vzbudilo nepříjemnou pozornost okolí. Myslíte si, že to zvládáte?

1. Někdo zavolá, že k vám přijde na návštěvu, ale vy oni dvakrát nestojíte:
a) hodíte se marod 4
b) jste otrávení 3
c) smíříte se s tím 1
d) zkusíte ji odložit 2

2. Známý se už poněkolikáté ptá, co je se slibem, který jste mu před časem dali:
a) slibujete dál 4
b) tváříte se uraženě 3
c) divíte se, o čem mluví 2
d) vlídně ho vyslechnete 1

3. Stává se vám, že některé nepříjemnosti tušíte předem?
a) někdy 2
b) nikdy 4
c) výjimečně 3
d) často 1

4. Mluvíte s někým, kdo vám leze na nervy. Jak se tváříte?
a) mile 1
b) nasupeně 4
c) neutrálně 2
d) ztrápeně 3

5. Víte, že druhý den ráno bude šéf rozdělovat úkoly:
a) úmyslně se opozdíte 3
b) přijdete jako první 1
c) je vám to jedno 2
d) silně znervózníte 4

6. V práci se vám do něčeho nechce. Koho požádáte o pomoc?
a) nikoho 4
b) nového kolegu 2
c) někoho povolného 1
d) kdo se namane 3

7. Jsou situace, kdy se lidé nechovají zrovna férově. Co jste ochotni tolerovat?
a) malou lež 3
b) dobrou výmluvu 1
c) nic 4
d) nevinný podvůdek 2

8. Kdybyste zjistili, že se někdo chce chlubit výsledky vaší práce:
a) budete zlí
b) přejdete to
c) ohradíte se
d) požádáte o omluvu

9. Myslíte si, že patříte k lidem, na které vždycky zbude ta nejtěžší práce?
a) skoro 3
b) nepochybně 4
c) ani ne 1
d) to nedopustíte 2

10. K tomu, aby se člověk bez reptání chopil i nudných a nepříjemných povinností, je zapotřebí:
a) dostatečná odměna 4
b) slušný šéf 2
c) zvláštní nátura 1
d) atmosféra ve firmě 3

11. Je normální, že si spolupracovníci navzájem vycházejí vstříc a jeden druhému pomáhá?
a) někde snad 2
b) určitě 1
c) leda v pohádkách 4
d) případ od případu 3

12. Představa, že si o vás někdo myslí, že na něco nestačíte, je vám:
a) lhostejná 2
b) trapná 3
c) cizí 4
d) nepříjemná 1

HODNOCENÍ
12-24 bodů: jste pěkní filutové. Jakmile se objeví nějaká nudná povinnost nebo nepříjemný úkol, máte po ruce hned několik nápaditých výmluv. Skoro pokaždé, když dojde k takové situaci, děláte něco, co je mnohem důležitější. Kupodivu vám to ostatní baští a nikdo vám to nevyčítá.
25-37 bodů: Velmi racionálně dokážete odhadnout, kdy se lze ještě vymluvit, a kdy se naopak nedá dělat nic jiného než se uložených povinností chopit. Kolegové, nadřízení i přátelé vás proto považují za odpovědného člověka, na kterého je spolehnutí. Vám by asi často bylo milejší, kdyby vás neobtěžovali.
38-48 bodů: Dávejte si pozor, vaše vytáčky už na nikoho neplatí a lidé kolem si začínají šeptat, že se jenom vykrucujete. Fakt, že vždycky, když se rozděluje práce, někam zmizíte, vám nemůže procházet věčně. Je třeba se alespoň na čas zapřít a s kolegy se o nepříjemné povinnosti podělit.







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund