Milé hospodyňky, pečete již na Vánoce? Dnes vám přinášíme několik receptů moučníků, které by na vánočním stole rozhodně neměly chybět.
Česká jemná vánočka
1,5 kg polohrubé mouky
250 g pískového cukru
1 sáček vanilkového cukru
kůra z 1 citrónu, lžička soli
špetka muškátového květu
60 g droždí
350 g másla
1/2 l mléka
4 žloutky, 2 celá vejce
100 g spařených loupaných mandlí
100 g rozinek
2 lžíce rumu
2 lžíce oleje na potření plechu
Mouku prosijeme do zadělávací mísy a připravíme si kvásek, do vlažného mléka nasypeme 3 lžíce cukru a rozdrobíme droždí, dobře rozmícháme a necháme na teplém místě vykynout. Vykynutý kvásek vlijeme do mouky, přidáme zbytek cukru, citrónovou kůru, sůl, 4 žloutky, rozměklé máslo, muškátový květ, vanilkový cukr a zaděláme tužší vláčné těsto, které se nám nelepí na mísu a vařečku. Na vále do těsta zapracujeme rozinky a 50 g sekaných mandlí. Těsto poprášíme moukou, přikryjeme utěrkou a v teple necháme 3-4 hodiny kynout. Vykynuté těsto rozdělíme na 3 stejné díly a z každého dílu nakrájíme 9 stejných kousků. Tyto kousky vyválíme na delší pruhy (stejné délky) a můžeme plést vánočku: ze 4 dílů upleteme spodek vánočky, rukou trochu smáčkneme, na něj položíme díl upletený ze tří dílů, který opět přitlačíme a nakonec vršek bude ze dvou dílů. Takto postupujeme i u dalších dvou vánoček. Upletené vánočky přendáme na pomaštěný plech, necháme znovu alespoň hodinu kynout.
Vykynuté potřeme rozkvedlaným vejcem, posypeme zbytkem sekaných mandlí a vložíme do předehřáté trouby. Pečeme při teplotě 170 0C, 1 až 1/2 hodiny. Upečenou vánočku necháme dobře vychladit a sypeme ji moučkovým cukrem s vanilkou. Taková vánočka by měla vydržet 14 dní vláčná.
Štědrovečerní jablka
8 větších jablek
80 g lískových oříšků
2 lžíce medu
špetka mleté skořice
2 lžíce rumu
1 sáček vanilkového cukru
2 lžíce moučkového cukru
4 lžíce mletých vlašských jader
2 bílky, 50 g másla
Jablka oloupeme a zbavíme vypichovátkem jadřinců, aby jablka zůstala celá, a naskládáme je do ohnivzdorného pekáčku vymazaného máslem, plníme ořechovou náplní: oříšky umeleme, smícháme s vlašskými sekanými jádry, medem, skořicí a rumem. Z bílků, moučkového a vanilkového cukru ušleháme pevný sníh a přidáme ho k oříškové směsi, vše lehce promícháme a plníme jablka. Než jablka vložíme do trouby, pokapeme je rozpuštěným máslem. Zapékáme v troubě při 160 0C 20-25 minut.
Medový vánoční koláč
400 g hladké mouky (žitné)
600 g medu
6 vajec
1 prášek do pečiva
100 g spařených oloupaných mandlí
špetka strouhané citrónové kůry
3 lžíce rumu
sáček vanilkového cukru
olej na vymazání pekáče
3 lžíce pikantní zavařeniny
1/2 kávové lžičky:
mleté skořice
mletého hřebíčku
mletého nového koření
600 g medu smícháme s pěti žloutky a jedním celým vejcem, jedním práškem do pečiva, vanilkových cukrem, citrónovou kůrou a veškerým kořením, dobře promícháme, přidáme mouku a rum, sníh z pěti bílků a znovu dobře propracujeme. Přendáme na vymazaný plech a pečeme při 1700C asi 1 hodinu. Vychladlý koláč vyklopíme, potřeme pikantní zavařeninou (např. meruňkovou, rybízovou apod.) a posypeme sekanými mandlemi.
Biskupský chlebíček
100 g polohrubé mouky
4 vejce
80 g pískového cukru
strouhaná citrónová kůra
30 g rozinek
20 g citronátu
2 tabulky čokolády na vaření
1 vanilkový cukr
50 g másla
Žloutky oddělíme od bílků a z bílků a 40 g cukru ušleháme velmi pevný sníh. Žloutky utřeme s máslem, vanilkou, 40 g cukru a citrónovou kůrou, přidáme k nim sekaný citronát, rozinky a na drobno rozkrájenou čokoládu. Promícháme, přidáme mouku a sníh z bílků zlehka promícháme a vložíme do vymazané formy na srnčí hřbet. Upečeme při 170 0C dozlatova, necháme vychladnout, vyklopíme a polijeme druhou tabulkou rozehřáté čokolády.