Číslo: 26
29.06.1998
Článků: 71

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
Angličtina pro nejmenší
Cesta na jihovýchod
Erby
ANKETA





Salon Valentýn radí ženám
Nejste spokojené s tvarem své postavy?
V příštích několika vydáních vás seznámíme s několika typy postav a také s pravidly, jak spolehlivě vyřešit jejich nedostatky.
Pravidlo č.1
Hlavně přemýšlejte o tvaru vašich šatů:
Obrácený trojúhelník
Příklady slavných žen: Demi Mooreová, Cindy Crawfordová, Madonna.
Základní tvar: široká ramena a plné poprsí, užší pas a rovné boky, většinou i pohledné nohy.
Pravidla oblékání: snažte se vytěžit z vaší pohledné dolní poloviny, a to dobře vypracovanými sukněmi a kalhotami. Protože vlastníte přirozené vycpávky na ramenou vyvarujte se tak s přidanou umělou šířkou v ramenech. Raglátové rukávy jsou pro vás lepší než rukávy vsazené. Látky, které používáte na horní polovinu těla, by měly být měkké a poddajné, aby volně splývaly přes prsa a horní polovinu těla. Ženy s vaší postavou mívají tělo kratší do pasu, proto si jej nezvýrazňujte a noste raději halenky ven z kalhot a sukní. Saka a kabátky noste raději jednořadé a lehce zúžené v linii boků. Délky kabátků by měly být raději delší. Sukně: i v případě, že máte větší rozměry, nezakrývejte širokými sukněmi. Váš plochý zadek a boky budou výborně vypadat v rovných nebo skládaných sukních. Kalhoty jsou pro váš typ postavy neodmyslitelnou součástí oblečení jak do práce, tak i do společnosti. Sluší vám totiž téměř každý tvar od legin až po široké a volné střihy. Zkombinujte je s košilemi, dlouhými svetry nebo vestami v č isté a jednoduché linii.
Doplňky:
Náhrdelníky: nejlíp vypadají dlouhé a jednoduché. Několik řetězů nebo pár šňůr korálů působí velmi zajímavě.
Brože, špendlíky: nevhodné.
Šály, šátky: dlouhé, užší i mohutnější jsou doplňky, které jsou pro vás velmi vhodné. Noste je přehozené kolem krku i nezavázané, jen tak volně visící dolů.
Pásky: pouze volně spadající pod linii pasu. Co opravdu sedí k vašim tvarům, jsou řetězové pásky nebo styl šerpy.
Obuv: protože máte v proporci k tělu delší nohy, jakýkoliv tvar i výška na vás vypadá atraktivně.
Kabely, kabelky: můžete si klidně vyjít s větší kabelou nebo kabelkou přes rameno. Cokoliv příliš malého by vedle vaší konkurence postavy nevypadalo dobře.
A na závěr malá charakteristika časté povahy těchto žen: bojovnice, tvrdohlavé a zároveň cílevědomé, jsou z nich skvělé manažerky.







DNES RADÍ . . .
Dnes jsme dali slovo Elen Sladké, která radí, jak chránit své zdraví proti volným radikálům.

Volné radikály zkracují život
Že máme jíst čerstvou zeleninu a ovoce, ví dnes každé malé dítě. Proč je to ale důležité, vědí jen ti, kteří se o své zdraví zajímají více. Většina lidí vám řekne, že ovoce a zelenina jsou prostě zdravé, protože obsahují vitamíny. To je jistě pravda, ale ne celá.
Látky v nich obsažené pomáhají našemu tělu bojovat proti volným radikálům. Jsou to velmi agresívní sloučeniny, které v těle vznikají působením různých škodlivin. Tyto agresívní části molekul mají korosivní účinek na buňky a vedou k jejich předčasnému stárnutí. Buňky poškozené volnými radikály jsou příčinou mnoha těžkých onemocnění, jako je infarkt, rakovina nebo předčasné stárnutí. Mohou způsobit i poruchu v množení buněk. Vzhledem k tomu, že každý den se obnoví kolem dvaceti miliard buněk a všechno probíhá v neuvěřitelných rychlostech, mohou se touto cestou objevit i chybné buňky. Ty je schopen odstranit jen dobře fungující imunitní systém mladého a zdravého organismu. Ve stáří nebo při chronické nemoci nepracuje již imunitní systém tak bezvadně, a proto vznikají další závažné zdravotní poruchy, neboť v těle zůstávají, množí se a obnovují porušené buňky. Aby bylo zachováno zdraví, je nutné množství volných radikálů minimalizovat, aby se podporovala správná činnost imunitního systému.
Za nejdůležitější a nejvíce škodlivý považují odborníci účinek radikálů na nenasycené mastné kyseliny, které jsou v každé části živého těla a mají tam nezastupitelnou úlohu. A právě volné radikály je mění na zcela neúčinné látky. Proti vzniku volných radikálů a na ochranu proti jejich působení lze použít enzymy a antioxidační látky. Je to především vitamín E, vitamín C a selen, dále beta karoten a zinek. Vitamín E se označuje jako vitamín proti stárnutí. Je obsažen v obilných klíčcích, v tmavé mouce, sóji, ve fazolích a v rostlinném oleji.
Velkou zásobárnou vitamínu E je brokolice, špenát, růžičková kapusta, zelí, mrkev, celer a červená řepa. Bohužel jeho účinek narušuje chlor z upravené vody v našich domácnostech. Z léků snižují jeho blahodárné působení projímadla, antikoncepční pilulky a hormonální přípravky. Naopak jeho účinek se zesiluje současným podáváním selenu. Selen působí společně s vitamínem E a jejich činnost se vzájemně dokonce zesiluje. Je obsažen v obilných klíčcích, brokolici, fazolích, rajčatech, cibuli a tuňáku. Poněvadž selen je ve větším množství toxický, nesmí se používat více než jedna tableta denně. Nejvhodnější je zařadit do jídelníčku selen přirozený, obsažený v potravinách.
Mezi antioxidanty se řadí i vitamín C. Ten je ve velkém množství obsažen v citrusových plodech, dále v melounu, květáku, brokolici, v nových bramborách, jahodách, borůvkách a paprice. Jeho působení se ničí teplem a světlem, varem a dlouhým vyluhováním vodou. Účinnost vitamínu C narušuje aspirin, prášky na spaní a opět antikoncepční pilulky. Enzymy, které jsou ve všech druzích syrového ovoce a zeleniny, zabraňují působení volných radikálů v těle. A právě v tomto období, kdy se na stánky začíná dostávat levnější ovoce a zeleniny a také na našich zahrádkách dozrávají plody, je vhodný čas začít konzumovat ve větší míře než dosud stravu bohatou na zeleninu a ovoce.







Angličtina pro nejmenší
Peter Goes Fishing: by Keith Painter
WAKE UP, PETER!

Wake up, wake up, Peter heard.
I#m sorry hippopotamus, he said. I was very tired. Is there water in the river? Will the fish die?
Water, river, hippopotamus, fish? Are you stupid? Wake up Peter. You#ve had a strange dream. It#s your birthday today. Happy birthday, said his mum.
It#s your special day today. You#re going fishing on your own. You#re going to Dingley Wood.
Yes, said Peter. It WAS a strange dream. I#ll get dressed. I#ll have some breakfast. And I#ll look in my special box for the things I#ll take with me.
He looked in his special box.

 There was:
 No, Magnifying glass.
 There were:
 No, bottles of lemonade.
 No, pieces of very, very old chewing gum.
 No, pieces of bread and butter.
 No, fishing hooks.
 No, sweets.
 No, coins.
 No, pieces of paper and a pen.
 No, pieces of string.
 And:
 No, wriggly worms.
 In Peter#s special box, was only a small blue box and an acorn.
 HOW STRANGE, he thought.
 HOW VERY STRANGE.
 dream  sen: snít
 wake up  probudit se

	# Keith Painter 1998







Cesta na jihovýchod
Ze Surendranagaru jsme se vrátili vlakem do hlavního města Ahmedabad a opět s několikahodinovým zpožděním. Ubytovali jsme se v hotelu kousek od nádraží, na pokoji byla dokonce barevná televize a jeho cena byla 200 rupií na jednu noc. Kousek od hotelu jsme objevili jídelničku, ve které skvěle vařili. S oblibou jsem si tady pochutnával na bramborové placce plněné vařenými bramborami, ke které se podávají dvě omáčky, klasická sambra a skvělá kokonut čakní. Tohle jídlo přijde na dvanáct rupií, zeleninový salát coby příloha stojí sedmičku a džus z čerstvý plodů, například manga, ananasu či pomeranče stojí dvanáct rupií. Pokud pojedete někdy do Ahmedabádu, doporučuji tuhle hospůdku navštívit, jmenuje se Sunrice. Bohužel jsem si dopřával sám, Pavla měla už v té době střevní problémy, které ji nutily běhat neustále na záchod a nejíst.
Ve městě jsme navštívili rovněž zoologickou zahradu, vstupné přišlo na dvojku, za foťák se platí bůra, která byla dost veliká a chovají zde početnou skupinu zástupců živočišné říše. Nejvíc nás zaujal bílý tygr, stádečko asi čyřiceti hvězdnatých želv, u jejich výběhu jsem jenom bezmocně slintal, tyhle želvy jsem si chtěl z Indie přivést, ale bohužel jsem na ně nikde nenatrefil, dále mohutní a velmi důstojně vypadající kasuáři, stádečko roztomilých bílých veverek. A ještě fotografie významných mužů, kteří měli co do činění s touhle zoo, na jedné z nich byl zvěčněn i náš Josef Vágner společně s tehdejším ředitelem tohoto zařízení.
Z Ahmedabadu jsme se vrátili nazpět do Delhí, kde jsme naši pouť začali. Museli jsme si vyřídit pakistánská víza, jelikož u nás je možné získat je jen pro jeden vstup do země a jeden výstup z ní. Napřed jsme si museli vyzvednou příslušné formuláře na pakistánské ambasádě, ty si nechat potvrdit na české ambasádě a pak je vrátit zpět a počkat si asi dva dny na jejich vyřízení.
Jelikož střevní problémy Pavly už trvaly několik dní a ona nemohla nic jíst a černé uhlí, které jsme si vezli s sebou, vůbec nezabíralo, šli jsme se na naši ambasádu poradit a pozeptat, jestli nemají svého lékaře. Tam jsme se dozvěděli, že místní lékař, ke kterému chodí, je poněkud svérázný. Ať prý přijdete s jakoukoliv chorobou, léčebná metoda je pokaždé stejná. Máte si otevřít okno a pořádně vyvětrat. Jelikož jsme si však s sebou žádné okno nevezli, tak jsme neměli co otevřít, a proto jsme zašli raději do lékárny, kde jsme vysvětlili potíže, Pavla dostala nějaké prášky a asi za čtyři dny byla jakž takž v pořádku a v Pakistánu si již opatrně pochutnávala na kuřeti. Domů jsme se vraceli stejnou cestou. To znamená, že z Delhí jsme odjeli do Amritsaru, z něj pak na vleklou hranici a po jejím překročení do pakistánského Lahore.
Několik dní jsme si zde museli počkat na lístky na vlak, byly totiž vyprodané. Seznámili jsme se na ulici asi se sedmnáctiletým mladíkem, kterého jsme se zeptali jenom na radu a onen hodný hoch se od té doby víceméně od nás nehnul a všude, kam jsme přišli, dělal zmatky a komplikoval situaci. Ale protože to dělal s dobrým úmyslem nám pomoct, nemohli jsme se na něj zlobit a museli jeho snahu snášet. Další zastávkou byla Queta, ze které jsme před pár měsíci utíkali, tentokrát jsme se zdrželi dva dny a trochu se porozlédli. Následoval íránský Zahedán, ve kterém jsme se minule ani neohřáli, teď jsme byli přinuceni strávit zde tři dny, jelikož lístky na letadlo byly beznadějně vyprodány na čtrnáct dnů dopředu. Zašli jsme proto do kanceláře, kde nám velmi ochotný supervizor pomohl a lístky zajistil, ale chvíli to vypadalo všelijak a my mysleli, že se nám Írán nepodaří překročit v předepsané lhůtě. Přiletěli jsme do Teheránu a odtud pak pokračovali na druhý den v cestě do Istanbulu.
A tady jsme si už připadali jako doma, zdrželi se zde několik dnů a poté nasedli na autobus a asi po třech měsících se vrátili domů.
Ing. Vratislav Zelnitius







Erby
Huštěnovice
Obec Huštěnovice, zv. též Húštěnovice, se rozprostírá v rovině v údolí řeky Moravy 4,5 km severně od Uherského Hradiště. Huštěnovice patřily od r. 1220 k velehradskému klášteru, což předpokládá, že Huštěnovice jsou starobylou vsí. Původní ves stávala na trati Huštěnůvky, na vyvýšenině hrazené vodou a bažinami. V letech 1261-1320 byla založena nová osada na sušším místě, v poloze lépe využitelné, s podlouhlou návsí, tvořenou dvěma řadami selských usedlostí a opatřenou na výjezdových cestách branami neboli závorami. Na znaku obce Huštěnovice se nachází dvě rostliny konvalinek, uprostřed pluh s šedým kováním, černými koly a hnědou kostrou.







ANKETA
Byli jste už někdy vykradeni?
Katka (25) úřednice - Jednou jsem se lekla, že nám vykradli byt a málem jsem volala policii. Pak jsem zjistila, že manžel jenom hledal rodný list.
Pavel (35) manager - Z auta mi ukradl nějaký gauner autorádio. Ještě dnes se mi pění krev, když si na to vzpomenu, protože jsem za něj dal skoro deset tisíc a měl jsem ho tam týden.
Eva (27) programátorka - Mně nikdo nic zatím neukradl, ale zrovna tento týden vykradli byt jedné známé.
Anna (45) zdravotní sestra - Nám se ještě nic neztratilo, ale u nás v baráku před rokem dvě kola ze zamčené kolárny.
Martin (30) kameraman - Minulý týden nové boty před dveřmi a tento týden tři páry bot sousedům.
Lucie (22) prodavačka - Mým rodičům někdo ukradl sekačku ze zahrady.
Ladislav (33) podnikatel - Před deseti lety mně někdo vykradl auto. Zmizel mně přehrávač a kazety.
Jarmila (38) uklízečka - Na chalupě nás už jednou vykradli a dost nás to naštvalo, protože zmizely věci, které jsme měli po babičce. Pro někoho to znamenalo pár korun, pro nás to byla památka.
Ivo (41) st. zaměstnanec - Mně dva cikáni ukradli kolo. Cikány našli, kolo už ne.
Kristýna (20) sekretářka - Doma mně sourozenci neustále kradou ponožky, baterky do walkmanu a trička a už mě s tím pěkně štvou.
Karel (55) dělník - Zatím mně toho moc nezmizelo, ale jestli to tak půjde dál, asi brzy začnu krást já. U nás budou propouštět a těžko už najdu ve svém věku dobré místo.







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund