Číslo: 33
17.08.1998
Článků: 61
REDAKCE
ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000
Salon Valentýn radí ženám
DNES RADÍ . . .
CESTOVÁNÍ
Znáte svoji vesnici?
ANKETA
Salon Valentýn radí ženám
Sluníčko je příjemné i nebezpečné
Slunce vlasům škodí, proto se naučte správně o ně pečovat a nenechejte jejich zdraví viset na vlásku. Letošní léto je velmi zdařilé, slunečního svitu máme nadmíru, proto přinášíme několik rad, jak správně o vlasy pečovat.
1. Každý typ vlasu potřebuje neustále zvlhčovat používáním dobrých kondicionérů, které vyživují vlasy i kůži. Podaří se vám dosáhnout toho, že vaše vlasy budou po celé délce odrážet světlo, to znamená, že jejich lesk bude krásný.
2. Dodejte jim výživu. Dopřejte svým vlasům intenzivní péči v podobě výživné kúry. O typu výživy si promluvte se svou kadeřnicí, která vám jistě ráda poradí. Tuto kúru si pak pečlivě rozetřete od kořínků ke konečkům. Nasaďte sprchovací čepici a nechejte kúru působit 10-15 minut. Mezitím se třeba okoupejte nebo naneste masku na obličej. Na závěr po mytí vlasů ještě kúru důkladně vypláchněte studenou vodou, aby se kožní póry uzavřely. Pokud nemáte čas nanést výživnou kúru, používejte nesmývací kondicionéry.
3. Fénujte je opatrně. Vysoušeč vlasů může být nepřítelem, pokud s ním špatně zacházíte. Nikdy ho nedržte příliš blízko vlasů a nesušte je příliš horkým vzduchem. Když jsou vlasy ještě mírně vlhké, naneste na ně po celé délce lehce tužící gel nebo vlasovou kúru, kterou nevymýváme a můžete sušit. Na přirozeně zvlněné vlasy používáme automaticky difuzer. Chcete-li nosit hladce rovné vlasy, češte je při vysoušení kulatým hřebenem. Vlasům dodáte perfektní lesk, když je chvilku budete fénovat studeným vzduchem.
4. Pravidelné návštěvy kadeřníka. Starejte se o vlasy pravidelně, zvlášť když mají nějaký problém. Pokud máte barvené vlasy, používejte speciální přípravky pro barvený vlas a nenoste nevzhledné odrosty.
5. Ošetřujte vlasy před návštěvou pláže či koupaliště. Na vlasy naneste nesmývací kondicionér nebo také tužící gel s UV faktorem. Nevystavujte je zbytečně slunci a noste malé pokrývky hlavy, nebo je schovejte při slunění pod slunečník. Nebudete-li ke svým vlasům lhostejné a vezmete si uvedené rady k srdci, jejich kvalita bude určitě uspokojivá. Hlavně si zapamatujte, že o vlasy se musíme starat po celý rok.
DNES RADÍ . . .
Dnes jsme dali slovo zahrádkářům z Územní rady Českého svazu zahrádkářů v Uherském Hradišti
Zahrádkářův srpen
Srpen je jedním z nejteplejších měsíců v roce, měsícem sklizní, ale také již podzimních výsadeb některých rostlin, zejména je to vhodná doba pro založení nového jahodníku. Ovocnáři mají pořád starosti, avšak v srpnu se již i radují ze sklizně pozdního rybízu, malin, raných švestek, slív, renklenod, letních hrušek a jablek. Znakem zralosti letních jádrovin není černé jádro, ale vyzrání dužniny. Krátce po sklizni peckovin je vhodná doba k jejich prořezání, višně se zároveň zmlazují a odstraňují převislé části. U meruněk provádíme hlubší řez dlouhých výhonů k zajištění většího přístupu světla do koruny, čímž zajistíme lepší vyzrání plodů a odolnost stromů v příštím roce. Zahrádkářská literatura doporučuje provést v srpnu průklest a řez broskvoní. Řada zahrádkářů má dobré zkušenosti a doporučuje prořezání a zkracování výhonů (slabé na 10 cm, ostatní na 30-40 cm) až v první polovině září.
Jestliže se po řezu broskvoně v srpnu udělá teplé a vlhké počasí, začnou ponechané pupeny broskvoní rašit a prorůstat. To je pro odolnost stromů nebezpečné, zatímco v září zakrácené letorosty v žádném případě neporostou a pupeny, které jsou na nich, dokonale vyzrají. Ovlivní to také zakládání květních pupenů. Počátkem srpna při vysokých denních teplotách byla pozorována nová infekce padlí na jabloních. U náchylných odrůd se doporučuje ještě jedno ošetření, například Bayletonem, Karathane, Sulikol, Alvit. V posledních dnech se zvyšuje nálet obaleče. Tam, kde byl před měsícem pozorován větší výskyt červivosti plodů, očekáváme nástup 3. generace obaleče a je nutno zajistit ještě jedno ošetření proti červivosti, například přípravky Decis, Karate, Sumithion, Zolone a další...
Letos byly zaznamenány v okrese silné příznaky virové ŠÁRKY na švestkách, která je dosud neléčitelná. Mohou se však někde vyskytnout odolné stromy. Žádáme pěstitele o nahlášení těchto stromů na pracovišti Okresního odd. Státní rostlinolékařské správy Uh. Hradiště, Protzkarova 1180, tel. 0632/2919, nebo na ÚR ČZS Uh. Hradiště, Palackého 293, tel. 2957. Po prověření budou odebrány vzorky k ověření ve Výzkumném ústavu v Praze - možná tím přispějeme ke zjištění, jak léčit šárku, nebo k vytvoření odolné sadby. Zelináři mají zvláště mnoho práce, sklízejí úrodu z většiny záhonů a uvolněnou plochu připravují pro nové osázení, aby nezůstala ladem. Okurky, zejména nakladačky, bychom měli sklízet každý druhý nebo třetí den, zajistíme násadbu dalších květů a zvýšení úrody. Lilky a cukety sklízejte malé, mají lepší chuť a jsou jemnější, rajčata před dozráním trháme vždy se stopkou. Získají tím při dozrávání lepší chuť a aroma. Sklizeň rajčat v celých hroznech nebo aspoň se stopkami je stará italská tradice.
Papriky naopak nechte na rostlinách řádně vyzrát. Všem prospěje ještě naposled podpořit růst zálivkou zředěným zákvasem. Noční oteplení a vysoká vzdušná vlhkost podporují další infekci plísně okurkové a bude nutné ještě opakovaně ošetřovat při důsledném dodržování ochranných lhůt, které stanovují dobu aplikace postřiku do sklizně. Uvádíme přehled ochranných lhůt: 0 dnů - POLYVERSUM - nový přípravek bez ochranných lhůt, 3 dny - ALIETTE, CURZATE K, CHAMPION 50 WP, KUPRIKOL 50, PREVICUR, 7 dnů - ACROBAT MZ, SANDOFAN C, BRAVO 500 a BRAVO 75 WG - u nakladaček 3 dny, 8 dnů - DITHANE M 45, DITH. DG, NOVOZIR MN 80, MIKAL M.
CESTOVÁNÍ
Oldřich Trnečka popisuje opět své zážitky a dojmy z cest po celém světě, které strávil na zámořské nákladní lodi ve třicátých letech
Pulau Bukom - pokračování
Hodina v Pulau Bukom uběhla jako minuta. Siréna vyzývavě houká! Poslední hrstka fandů ostrůvku Pulau Bukom táhne tropickým vedrem do zákrutů, aby dorazila včas na čekající loď. Jen pojďte dál, volá je zpět hlas dunivého motoru, aby jim mohl znovu trýznit nervy, poženou-li jej šmíráci nemilosrdně vpřed. Sotva poslední noha opustila trap, zarachotí nákladový naviják, zavržou lana, skládací schody přimknou se k lodi jako ploutev k rybě, uvolněné manily plácnou o bok lodi, prokluznou průchodným okem, zadrnčí telegraf, naskočí hlavní motor, roztočí se brebentivý šroub a ukončí manévr. Pronikavý hlas sirény zdraví pomocný boxírák, který odplouvá poněkud bokem. Loď pluje dál. Klubko rozpředených řečí kutálí se z kapitánského můstku přes palubu, přes pentru až do strojovny. Poslušná příď směřuje na západ.
HONGKONG
Hongkong, důležitý opěrný bod na Dálném východě, skalnatá pevnost britského impéria, křižovatka osobních i nákladních lodí plujících těmito vodami. Je to ostrov v zálivu Tigrisském u jižního čínského pobřeží, 72 km čtverečních rozlohy, od roku 1842 náležející Angličanům. Hlavní město je Viktoria. Kotvíme v přístavu. Příští den vplouváme dovnitř a odpoledne na suchý dok. Ocelový obr je zapřen silnými mohutnými dřevěnými kůly do boku stěn ohromné cementové nádrže, do níž jsme vpluli. V tomto suchém doku čekáme připraveni na započetí prací jak na palubě, tak i uvnitř lodi. Sotvaže byl upraven můstek, již se hrnou spousty čínských dělníků, konající přípravy na započetí svěřených jim prací. Kolem lodi v tomto suchém bazénu se spouštějí lávky na visacích lanech a již se čistí škrabkami nánosy vodních řas, které jsou doslova nalepeny na plochách spodní části po celé délce trupu, té části pod čarou ponoru, kde se nedá pracovat za jízdy ani při postojích, jen v loděnicích na to zařízených.
Po důkladném odstranění těchto nánosů, zpomalujících plavbu za jízdy, po dobrém oschnutí, ošlehávají se tyto připravené plochy směsí stlačeného vzduchu a písku, jimiž jsou dokonale očistěny a připraveny pro základní nátěr miniovými a potom speciálními barvami, aby co nejdéle vzdorovaly ve slané vodě a zhoubné korozi. Shon a hemžení pracujících vidíš na každém kroku. Ve strojovně se rozdělávají hlavní i pomocné motory, provádí se generálka. Mechanici i pomocní dělníci pracují ve dne v noci, aby tříletá klasa byla co nejdříve skončena a my se mohli vydat nazpět pro náklad a zahájit pak novou plavbu. Opravují se elektrická zařízení, kontroluje se telegraf, radar, kormidlo, prostě všechno, co je loydem předepsané. Zatímco v doku trvají opravy, ve volném čase prohlížíme tento anglický opěrný bod na Dálném východě. Je to bezcelný přístav, kde můžeš nakoupit laciněji a výhodněji určité druhy zboží než v Evropě.
Nedaleko bran přístavu zastavují jednopatrové elektriky, jimiž se dostaneš téměř do všech koutů tohoto obchodního střediska. Při jízdě vidíš na skalnatých svazích přepychové vilky, na jiných zase domky periférie, u moře pak tyčící se mnohaposchoďové činžovní domy, vzhledně postaveny a pastelově zbarveny. Ulice jsou čisté, můžeš pozorovat kromě čínského obyvatelstva lidi snad ze všech koutů světa. Až třicetiposchoďové budovy bank a jiných obchodních společností se zvedají do výše frekventované obchodní čtvrti. O kousek dál v uličkách stoupajících do vrchu rozprostírají se krámky drobných prodavačů, kde můžeš nakoupit lacino a snad vše, na co si jen vzpomeneš.
Nejpůvabnější je město ve večerních hodinách, kdy se hlavní třída promění v tekoucí řeku lidského hemžení, pod nejlákavějšími barevnými neonovými reklamami, v nichž zaniká i veřejné osvětlení. Toto večerní korzo lidí proudících za nákupy nebo zábavou, ať divadel, nočních podniků, žije dlouho do noci. Ve dne máš možnost dostat se autobusem na okružní jízdu vedoucí stoupáním po serpentinách silnic, vysoko do skalnatých hor, odkud vidíš jako na dlani obchodní loďstvo - anglické i americké vojenské jednotky sestávající z mateřských letadlových lodí, křižníků, torpedoborců i ponorek. Druhá strana hor, porostlá lesy, se svažuje k pobřeží, na němž leží malebná pláž.
Znáte svoji vesnici?
Záhorovice
Podle významu je obec položená za horou, tj. za lesem v údolí po obou stranách silnice z Uherského Brodu do Bojkovic. Počátkem 15. století patřila ves ke světlovskému panství, neboť v roce 1408 Eliška ze Šternberka předala Záhorovice s dvorem a mlýnem Petru Němečkovi z Černého Lesa. Obecní zástavba sledovala silnici, čímž vznikla ulicovka podél Olšavy, na řece byl i tamní mlýn. Záhorovice byly známy svými minerálními prameny, které zaznamenal Jordán z Klausenburku v roce 1580, a patřily k jedněm z nejlepších v regionu. Až do roku 1623 měli Záhorovští jen velmi mírné roboty, ale toho roku je Michal Serenyi přinutil, aby se uvolili konat koňské a pěší roboty tehdy, kdy se jim rozkáže. Obcí procházela silnice spojující Uherský Brod s Brumovem. Místní lázně nabývaly věhlasu. Prodělávaly úpravy v letech 1787-1867. V roce 1912 provedla firma Kunze z Hranic úpravu zřídla.
Záhorovice prosluly jako zemědělsky pokročilá obec, tuto tradici si uchovaly až do druhé světové války, přitom si udržovaly i pověst obce zedníků-fasádníků, kteří kolektivně odcházeli na sezónní práce do Budapešti, do sousedních zemí putovali za zaměstnáním zvěroklestiči. Po roce 1918 toto povolání postupně zaniklo. V obci pracovali před první světovou válkou také čtyři soustružníci perletě.
Otázka: Napište název potoku, který se v Záhorovicích vlévá do Olšavy.
Správná odpověď z minulého čísla: Před rokem 1918 odcházeli obyvatelé Zlámance za prací nejčastěji do Vídně.
ANKETA
Jaký je váš názor na podporu sportu u nás?
Milena (30) prodavačka - Dneska se může věnovat pořádně sportu jen to dítě, jehož rodiče vydělávají dost peněz. Podpora sportu ze strany měst a obcí už neexistuje.
Petr (26) rozhodčí - V případě, že někdo podpoří sport, měl by mít větší daňové úlevy než doposud. Stát by měl podnikatele motivovat, aby finanční prostředky na sportovní aktivity uvolnili. Doba, kdy se sportovalo masívně a zadarmo, je už nenávratně pryč.
Martina (20) sekretářka - Já se o sport vůbec nezajímám, takže na vaši otázku vám nedokáži odpovědět.
Jitka (18) nezaměstnaná - Pokud se jedná o dobrý sport je vybavení příliš drahé a mnozí si jej nemohou dovolit.
Pavel (23) technik - Je to slabota, sponzoři by měli více na sport přispívat.
Marek (25) tesař - Celková situace je špatná, nejlépe je na tom asi fotbal, nejhůře podle mého pohledu jsou na tom dostihy.
Jana (45) účetní - V dnešní době je málo lidí, kteří by chtěli pro sport něco udělat zadarmo. Znám však takové, kteří pro sport žijí a hledají své nástupce. Trénují například děti zdarma. Dnes dát dítě na nějaký sport znamená vydělávat miliony.
Milan (40) trenér - Podpora sportu u nás? Ta přece není žádná!!!
www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund