Číslo: 37
15.09.1997
Článků: 46

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Heep, Heep Uriah !
CITRON bez kytaristy
HITPANORAMA Zdeňka Dudy
Problémy Pro Pana Petra Parmu





Heep, Heep Uriah !
Co je třeba vědět před koncertem skupiny Uriah Heep 28. září v Uherském Hradišti
URIAH HEEP
1. Zakládající sestava
MICK BOX (sólová kytara, zpěv)
PAUL NEWTON ( MARK CLARKE), (bass kytara)
KEN HEWSLEY (klávesy, kytara, zpěv)
DAVID BYRON (zpěv)
KEITH BAKER (AL WAPIER, IAN CLARKE, NIGEL OLSSON), (bicí)

2. Nejslavnější sestava URIAH HEEP
MICK BOX (sólová kytara, zpěv)
DAVID BYRON (zpěv)
KEN HENSLEY (klávesové nástroje, zpěv, kytara)
GARY THAIN (basová kytara) - po jeho tragické smrti (1974) v URIAH HEEP hráli JOHN WETTON (KING CRIM-SON,ASIA,a U.K.) a TREVOR BOLDER (DAVID BOWIE, WISHBONE ASH) - bass gitar LEE KERSLAKE (bicí)
V roce 1976 odchází od skupiny jedna z výrazných osobností zpěvák David Byron, který nedlouho poté podléhá zhoubné nemoci - rakovině, v roce 1982. Na místě zpěváka se postupně střídají:JOHN LAWTON (německá skupina - Lucifers Frends), JOHN SLOMAN, PETER GOALBY, BERNIE SHAW
V letech 1978 - 1980 hraje na bicí CHRIS SLADE ( Manfred Mannďs Earth Band).

URIAH HEEP - STORY
(encyklopedie Rock 2000) Populární britská Hard-Rocková skupina sedmdesátých let. Vznikla postupně spojením členů skupin Gods (Hensley, Newton) a Stalkers (Box, Byron). V roce 1970 změnila původní název Spice. Po podepsání smlouvy s Vertigem na URIAH HEEP (záporná postava z příběhu Charlese Dickense).
První alba vycházela z Blues-Rockového stylu Led Zeppelin a dnes se tyto dvě desky zdají být nejzdařenější. Komerční úspěch přišel s vydaním třetí desky jak v Anglii, tak o několik měsíců později v USA.
Skupina prodělává po té řadu změn v rytmické sekci, během následujících let se kapela definitivně usadila s Kerslakem a Thainem.
V roce 1974 dochází k prvním rozporům mezi hlavní osobností skupiny Kenem Hewsleyem a Mikem Boxem s Davidem Byrtonem. Téhož roku dostal Gary Thain na podiu v Dallasu ránu elektrickým proudem a po jeho těžkém zranění došlo ke konfliktům mezi ním a manažerem Gerry Bronem, po němž v lednu 1975 skupinu opustil. O měsíc později ho dočasně nahradil John Wetton (vynikající baskytarista a zpěvák skupiny King Crimson). O rok později byl Thain nalezen ve svém bytě v Londýně mrtev, po požití velké dávky drog. Od skupiny odchází vážně nemocný zpěvák David Byron, jehož nahradil John Lawton (výborný zpěvák německé skupiny Lucifers Friend) a Johna Wettona (jenž zakládá hart-rockovou formaci U.K.). Nahrazuje Trevor Bolder, jenž působil ve skupině Davida Bowieho a později v Wishbone Ash.
URIAH HEEP pokračují ve vydávání dalších alb, jenž jsou relativně úspěšná v USA a na kontinentě až do roku 1980, kdy došlo k rozporům ve skupině, po nichž odešla i jedna z nej-výraznějších osobností, hrajíc na klávesové nástoje Ken Henslez, vydává několik sólových LP ve stylu Uriah Heep. Jako už několikrát předtím se zdálo, že kapela přestane existovat, v roce 1981 Mick Box a Lee Kerslake Uriah Heep znovu renovují, přidává se Trevor Boldek a později i zpěvák Bernie Shaw, skupina vydává další desky a vydává se na turné, při jednom z nich v roce 1988 přijíždí zcela nečekaně i přes železnou oponu do totalitního Československa, kde na ně ve Vítkovicích čekala hala naplněna diváky k prasknutí. Téměř po 10 letech přijíždí do lepší doby a přímo do Uh. Hradiště (což by kdysi znělo jako špatný vtip z oblasti sci-fi).







CITRON bez kytaristy
Snad každý, kdo trochu poslouchá bigbít a uslyší Citron, nenapadne jej pouze žlutý a kyselý plod, ale vybaví se i 80. léta a největší sláva ostravské skupiny CITRON. Nebudu jmenovat úspěchy, kterých skupina dosáhla, alejistě si právem zaslouží respekt, jako jedna z legend na scéně čs. rocku. Skupina mnohokrát vystoupila v Uh. Hradišti, Uh. Ostrohu a dalších místech v našem regionu. Pro některé bigbítové fandy byl nedávný comeback Citronu radostnou událostí, když navíc je natočena i nová deska ....
CITRON bude vystupovat a určitě se s kapelou setkáme i v našem okrese. Bohužel již nikdy nebude hrát v té původní a oslnivé sestavě. Na konci srpna dohořela pomyslná svíčka a skončil život právě jednoho z členů sk. CITRON. Skvělý pódiový bavič a kytarista Jindřich Kvita snad teď někde ladí kytaru s partou andělů někde v bigbítovém ráji ...
Milan Kura







HITPANORAMA Zdeňka Dudy

Premiéra - středa od 20 do 22 hod.
Repríza - sobota od 19 do 21 hod.

	36. týden
	1. Puff Daddy - Iďll Be Missing  You
	2. Alphaville - Wishful Thinking 
	3. PET shop boys - Somewhere 
	4. Worlds Apart - Iďll Be Dreaming Of You
	5. Twenty 4 seven - If You Want My Love
	6. Aqua - Barbie Girl
	7. Blumchen - Nur getraum
	8. Funky Diamonds - Itďs My Game
	9. Carillio - Samba De Janeiro 
	10. Erasure - Donďt Say Your Love Is Killing Me

	novinky týdne
	Scooter - The Age Of Love
	Jean WYCLef - We Trying Stay Alive 
	Smith Will - Men In Black







Problémy Pro Pana Petra Parmu

Každý se může v životě setkat s problémy, na které sám nestačí. Někteří se je pokusí nejprve zvládnout silou a pak pochopí, někteří vyhledají pomoc hned. Trápí-li vás (či jen zajímá) něco v komunikaci a lidských vztazích, pište či volejte do redakce nebo přímo do Soukromé psychosociální poradny, St. Tenice 1195/A, 686 01 UH, tel. 40518. Ve spolupráci s redakcí Dobrého dne připravuje PaeDr Petr Parma, systemický terapeut a soukromý sociální poradce.

Našla si jiného a˙já tím ztrácím sám sebe... II
Reakce na dopisy Libora a˙Evžena, zveřejněné před týdnem.

Z nadřazeného vlezlý...
Čím to je, že právě muži, kteří se většinou doma ke své˙ženě chovají dost suverénně a˙i˙jinde dávají najevo, často až okázale, svoji sebejistotu až suverenitu, se poté, co už má jejich nabubřelosti nebo nezájmu manželka dost a˙najde si vhodnějšího mimomanželského partnera, se rozsypávají jako domeček z˙karet a˙začínají se chovat jako nezralé závislé děti s˙hodně pošramoceným (vůbec-li jakým) sebevědomím, o˙jejich sebeúctě ani nemluvě? Čím to, že to tak těžko a˙dlouho nesou? Mám za to, že se s˙tím nedokážou vyrovnat proto, že se snaží spravovat něco, v˙čem problém není, místo aby si dali do pořádku svoje sebevědomí. Jako žena i˙jako manželka, která takového muže i˙takový nemanželský vztah zažila, vím, že muž, který si ztracený zájem o˙sebe vynucuje (často až nechutně) buď agresí a (nebo) vydíráním (od vyhrožování sebevraždou až po vnucování se či přímo vlezdoprdelkovství), tímto o˙poslední zbytky zájmu o˙sebe přichází. V˙době, kdy se můj manžel takto choval, jsem se už se svým přítelem rozešla. Přesto jse m se rozvedla i˙s˙ním. Řeknu to tvrdě, ale k˙čemu by mně (a tím i˙našim dětem) bylo, kdybych místo manžela, který se choval jako nadřazený suverén, měla chlapa, který se chová jak neatraktivní vlezlý blbec...?
(Markéta, lékařka, 37 let)

Naše manželství bylo takové normální, průměrné. Chovali jsme se k˙sobě slušně, starali se o˙děti a˙tak. Až jsem poznala jeho. Úplně jsem se zbláznila. Nevím, co se to stalo. Nic mně vlastně nechybělo. Manžel byl hodný, miloval mě i˙děti, řádně pracoval, pomáhal v˙domácnosti... prostě leckterá by mi ho záviděla. Ani to, že měl dost nižší vzdělání nám nevadilo. Než jsem poznala jeho. Snažila jsem se s˙tím bojovat, vyhýbat se mu, přemlouvat se... Všechno marné. Bylo to silnější, než já. Tak jsme spolu začali chodit. Nejdřív tajně, skoro jako v˙detektivce, potom už to tak nešlo a˙manžel se to od dobrých lidí kolem sebe dozvěděl. Úplně ho to vzalo. Jenže mě taky. Na jedné straně milovaný on, na druhé straně příšerně zraněný manžel, který na mně začal úplně viset. Později i˙na dětech. Nevím, jak by to dopadlo, kdyby na sobě nějak pracoval a˙vzal to nějak jinak, vím jen, že v˙tom se žít nedalo. Jsem dost citlivá a˙brzo bych přišla možná nejen o˙zdraví. Navrhla jsem manželovi slušný rozvod, ale on se začal chova t ještě hůře. Začal i˙vyhrožovat a˙to už se nedalo. Proto jsem i˙s˙dětmi musela doslova utéct k˙příteli. Až nějaký čas po tom se zklidnil, začal chodit do rodinné poradny (i já jsem tam s˙ním ke konci jednou byla) a˙celkem v˙klidu jsme se rozvedli.
(Jana, učitelka, 30 let)

To jsou, Libore a˙Evžene, dva dopisy dvou čtenářek, které jimi reagovaly na obdobné problémy, jaké jste mi napsali vy. Chci je nechat bez komentáře. Je možné, že budou něčím i˙vám alespoň trochu inspirativní. A˙pokud ne, třeba se nad nimi zamyslí někdo z˙čtenářů. Za sebe vám chci říct, Libore a˙Evžene, jen tolik, že je možná škoda, že jste nebyli trpělivější a˙do manželské či obdobné poradny nedocházeli o˙něco déle. Vztahových problémů, jako vy, má mnoho mužů (ale i, samozřejmě,˙žen). Tvoří slušnou část těch, kteří se na obdobné poradny obracejí se žádostí o˙pomoc. Někdy se dá ještě něco dělat s˙pošramoceným manželským vztahem (podmínkou je, aby s˙tím mohl a˙chtěl něco dělat ten, kdo uvízl v˙mimomaželském vztahu - a˙to často vyžaduje čas i˙podporu). Vždycky se dá ale něco dělat se vztahem podvedeného (jak u˙nás s˙oblibou říkáme) k˙sobě samému (podmínkou ovšem zase je, aby s˙tím chtěl něco dělat on sám!). Lidí s˙těmito žádostmi chodí dost a˙často jim stačí jen pár sezení (někdy i˙jen jedno) k˙tomu, aby si našli nového, lepšího sebe sama, který pak bude moci být někým novým, lepším i˙pro lidi kolem nich. Nevím, proč zrovna vy dva byste museli být vyjímkou...

K zamyšlení na závěr:
Nejlepší pomocí druhému může být mu právě nepomáhat. Jen mu pomoci, aby si uměl pomoct sám. Ať se jedná o˙naše dítě, žáka, klienta či známého...
(zkušenost ze systemického přístupu v pomáhajících profesích)







www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund