Slovácko má řadu tradic. Kroje, víno, zpěv, sklepy a podobně.Mladou tradicí, letos šestiletou, je Vánoční cena, veřejná soutěž a výstava plastikových i papírových modelů. Opět se konala v Klubu kultury o prvním prosincovém víkendu. Mezi stovkami nadšených návštěvníků jsme byli i my a požádali jsme Jaromíra Janáta, jednoho z organizátorů soutěže, o několik slov.
Jak se ohlížíte za uplynulými ročníky?
Soutěž inicioval Letecký modelářský klub v Březolupech, kde první ročník proběhl. Poté jsme se přestěhovali do Uherského Hradiště. Velmi nám vyšli vstříc jak představitelé města, tak i Klub kultury bezplatným pronájmem sálů. Důležitou roli hrají mnohé regionální firmy, jejichž finanční pomoc je neocenitelná. Všem děkujeme.
Co můžete vyzvednout na letošním ročníku?
Je velmi pozitivní, že Vánoční cena zapustila pevné kořeny a že překročila rámec regionu. Přijeli modeláři z Prostějova, Olomouce, ba až z Českých Budějovic. Přibyl počet vystavujících, což může signalizovat vzrůst zájemců o toto hobby.Těší nás, že neklesá počet nejmladších účastníků. Také návštěvnost je tradičně vysoká. Ačkoli je soutěž hodnocena návštěvníky způsobem líbí - nelíbí, musím konstatovat, že diváci přistupují k udělování hlasů velmi zodpovědně a poznají kvalitu. Výsledné pořadí se často téměř neliší od verdiktu odborných rozhodčích, kteří bodují modely v rámci vedlejší soutěže Moravská liga. Je vidět, že lidé tohoto regionu mají pro modelařinu cit.
Jak je akce propagována?
Posíláme plakáty a pozvánky hlavně do modelářských klubů, dále do obchodů s modelářským zbožím a také osobně dlouhodobým účastníkům soutěže. Nejsme však bohužel tak movití, abychom si dokázali zaplatit kampaň v tisku. Avšak díky tomu, že soutěž konáme stále první víkend v prosinci, o ní všichni zasvěcení vědí.
Na druhém ročníku jste měli i zahraniční účastníky…
Ano, z Rakouska přijeli členové modelářského klubu IPSM Vídeň a donedávna jezdili i z nedalekého Slovenska.
Došlo k nějakému posunu mezi modelářskými kategoriemi?
U modelů letadel trvá zájem o tzv. dvaasedmdesátiny a čtvrtky, u bojové techniky a diorámat o pětatřicetiny. Zvýšený zájem nastal u civilní silniční techniky a zejména u papírových modelů, které nepochybně zažijí velkou renesanci ,jak to dnes vidíme v sousedním Polsku. Jednoznačně vzrostla kvalita modelů a tím i prestiž soutěže. Prakticky se tu nesetkáte s nějakým začátečnickým „slepencem“ a najít skutečně toho nejlepšího je velmi těžký oříšek.
S jakou novinkou jste letos přišli?
Je to soutěž v modelovém zpracování letounu Hawker Hurricane slavného českého stíhače Josefa Františka. V příštím mohou soutěžící bojovat s modely zobrazujícími letadla, která se účastnila letecké bitvy nad Slavičínem, tedy liberatory, létající pevnosti, messerschmitty a fockewulfy.
Vedle početné kategorie seniorů zde vidíme desítky žáků. Nenastala však krize modelářství vzhledem ke konkurenci počítačů?
Sám pracuji s počítači, ale pesimista nejsem. Spousta modelářů začíná tak, že se jim nějaké auto či letadlo líbí, chtějí je mít doma a nemohou je získat jinak než v podobě modelu. Vámi zmiňovanou krizi by snad mohly způsobit vysoké ceny modelů a vůbec celého koníčku, což u dětí souvisí s pochopením rodičů. Tradičním problémem je získávání financí hlavně pro modelářské organizace ,jak to znám z dvacetileté činnosti našeho LMK v Březolupech. Pravověrný fanoušek však tady problém nevidí.
V čem vidíte přínos modelařiny pro mládež?
Mladý člověk se naučí manuální zručnosti, trpělivosti, naučí se studovat literaturu a přestane model chápat jako hračku. Snaží se najít prameny o dané předloze.Tak se dostává k historii, osobnostem a získá globální přehled. A nakonec třeba pozná, že dobře odvedená práce se může někomu líbit, což je jistě pozitivní motivace pro budoucnost.
Co si přejete do příštích let?
Věřím, že potrvá přízeň sponzorů i Klubu kultury. Přál bych si, aby Vánoční cena i v budoucnu vydržela alespoň ve stejné kvalitě jako dnes. Přeji všem modelářům, aby pro svého koníčka našli vždy dobré zázemí.
Pavel Šupka
Vítězové jednotlivých kategorií letošní Vánoční ceny `99
Mladší žáci:
Letadla 1:72 J. Obdržálek, letadla 1:48 a 1:32 R. Staněk, boj. technika 1:72 Z. Hasík, boj. technika 1:35 D. Roubínek, diorámy Z.Hasík, zbytek světa V. Obdržálek, modely 1:144 M. Dubský, papírové modely M. Janátová
Starší žáci:
Letadla 1:72 I. Peterka, letadla 1:48 R. Heml, boj. technika 1:35 P. Zahrádka, diorámy J. Maňásek, zbytek světa D. Šural, modely 1:144 R. Heml, papírové modely P. Ovčačík a J. Mizera.
Senioři:
Vrtulová letadla - 1:72 R. Březa, 1:48 A. Peřík, 1:32 Czvalinga, proudová letadla - 1:72 M. Jelínek, 1:48 J. Janát, 1:32 F. Falešník, vrtulníky - 1:72 M. Kodrla, 1:48 T. Studený, 1:32 M. Procházka, bojová technika - 1:72 J. Semelka, 1:35 J. Fluder, diorámy - 1:72 J. Daněk, 1:35 P. Doležal, zbytek světa R. Pospíšil, silniční technika M. Bříšťala, modely 1:144 M. Pospíšil, papírové modely R. Vlach a K. Flašková.
O nejlepší model hurricanu J.Františka: Czvalinga.
Vánočního kapra získal J. Navrátil za model Marilyn Monroe.
Cena Moravského Slovácka: žáci - Z. Polehňa, senioři - Czvalinga