Také Vás trápí otázky typu: Jak správně přestat kouřit? Jak vytrvat ve svém rozhodnutí? Jak přinutit příbuzného, aby přestal? Ještě se zatím mnoho neví o nedávno otevřené Poradně pro odvykání kouření při OHS v˙Uh. Hradišti ve Františkánské ulici. Stačí zavolat na tel. č. 55 17 27 a domluvit si s˙MUDr. Janou HRABALOVOU schůzku. Poradna samotná je otevřena vždy v˙úterý a čtvrtek od 14.00 do 16.00 hodin.
Jak poradna funguje?
"V první řadě je důležité říci, že poradna je bezplatná a terapie trvá dva až tři měsíce. Při prvním sezení se provádí vstupní rozhovor: jak dlouho klient kouří, kolik cigaret denně, kdy si zapaluje svou první cigaretu, ve kterých situacích kouří. Důležité je také vědět, co klienta přivedlo k˙rozhodnutí skončit s˙kouřením, a také znát jeho motivaci. Důvody mohou být různé: někteří lidé jsou ve finančním tlaku, někteří ve zdravotním, jiní pociťují tlak ze strany zaměstnavatele. Posléze je rovněž důležité zjistit lékařskou anamnézu: jaké léky klient užívá, případně jeho závažné nemoci. Toto je nutné znát z˙hlediska možných kontraindikací doporučené náhradní terapie nikotinem, protože jsou určité výjimky, kdy tuto léčbu není vhodné doporučit.
Náhradní nikotinová terapie?
"S cigaretou se do těla dostává nejenom nikotin, ale také dalších 4000 - 5000 látek, z˙toho nejméně 40 karcinogenů, látek s˙kokarcinogenním účinkem pak dalších cca 60. Náhradní nikotinová terapie, přesněji řečeno žvýkačky a náplasti Nicorette uvolňují do těla pouze nikotin. Žvýkačky nejsou žvýkačkou v˙pravém slova smyslu. Jedná se o speciální gumu napuštěnou nikotinem, který se žvýkáním uvolňuje. Obsahují 2 nebo 4 mg nikotinu. Díky formě zpracování přechází nikotin ústní sliznicí do krve. První dávka se ovšem uvolňuje během vteřin a efekt se projeví v˙několika minutách. Rychlost vstřebávání je ovšem výrazně nižší než u cigarety, díky tomu nevzniká v˙krvi návykový vzestup koncentrace nikotinu. Náplasti se lepí ráno na neochlupenou část těla a během dne se z˙nich vstřebává 5, 10 nebo 15 mg nikotinu. Před spaním se náplast sejme. Náplasti jsou 14 a 24 hodinové. Rozdíl v˙množství nikotinu je jednoprocentní, což je statisticky nevýznamné procento. Při používání 24 hodinových náplastí ale zatím měli všichni klienti děsivé sny, proto doporučuji používat šestnáctihodinové náplasti. Žvýkačky (280,- Kč / krabička) i náplasti (260,- Kč / krabička) jsou volně dostupné v˙každé lékárně. Zdravotní pojišťovny tuto léčbu nehradí."
Protikuřácká kampaň se v˙teoretické rovině zostřuje. Jak je to na poli praktickém?
"Byla vydána celostátní direktiva (číslo 98/43/EC) a Česká republika se jí musí přizpůsobit. Do června roku 2001 by měly zmizet reklamy na cigarety mimo tištěná média, do června 2002 pak i z˙tištěných médií, do června 2003 má zmizet reklama na sportovních akcích mimo světového měřítka a do června 2004 už i ze světových sportovních akcích jako např. F1. Jinak v˙České republice byla již v˙roce 1972 přijata legislativa ohledně kouření, od roku 1989 se setkáváme s˙textem zdravotnického varování na krabičkách cigaret a od roku 1997 je stanovena maximální hodnota dehtu obsaženého v˙jedné cigaretě (konkrétně 12 mg). Dále při Ministerstvu zdravotnictví existuje skupina pro kontrolu kouření, která byla sice za ministra Rubáše zrušena, ale pak se opět založila. Dnes je pod Státním zdravotnickým ústavem."
Jste poradna pro dospělé. Znáte také situaci ve výchově dětí?
"U dětí se nejedná o nikotinovou závislost, ale o závislost sociální. Je pro ně důležité držet zapálenou cigaretu v˙ruce, vyrovnat se spolužákům, cítit se dospělejší. Příklad vidí samozřejmě také v˙rodině. Pokud rodiče přistoupí k "léčebné praxi" v˙duchu našich dědečků - tady máš a kuř, až ti bude špatně, měli by si nejprve uvědomit skutečnost, že sociální tlak okolí je pro ně silnější než příznaky nevolnosti, které ostatně brzy pominou. Jinak už třetím rokem na našich školách probíhá program "Kouření a já". Koná se v˙rámci občanské výuky nebo rodinné výchovy na druhých stupních základních škol. Blok probíhá nenásilnou, hravou formou, kdy se děti baví o kouření, o vlivu reklamy a podobně. Učitelé dostávají k˙dispozici videokazety, manuály, průsvitky a mnohé jiné pomůcky. V˙tomto projektu je zapojeno asi 30 škol v˙okrese Uherské Hradiště."
Co když nemám dostatečně pevnou vůli přestat kouřit?
"V České republice přestane kouřit každý rok několik desítek tisíc osob. Ne každému se to podaří napoprvé, mnozí kuřáci jsou úspěšní teprve po několika pokusech. Je mnoho způsobů, jak kouření zanechat. A my Vám pomůžeme vybrat ten nejvhodnější způsob pro Vás. Nebojte se, jestli opravdu chcete, dokážete to. My Vám poskytneme veškerou podporu."
Co je lepší: přestat kouřit naráz nebo postupně?
"Neexistuje nejlepší způsob. Naprostá většina (95%) bývalých kuřáků však přestala kouřit rázně, ze dne na den. Většinou se lidé obávají toho, že přiberou. Zdaleka ne každý, kdo přestane kouřit, přibere. U těch, kdo přiberou, to bývá průměrně 2 - 3 kg po roce. Aby se však vyrovnalo zdravotní riziko nadváhy riziku kouření, museli byste přibrat nejméně 45 kg. Pro udržení hmotnosti můžete udělat hodně: především si hlídejte množství potravy (zlepší se vám chuť a kromě toho budete podvědomě chtít zaměstnat ústa)."
Na bilanci je asi ještě příliš brzo.
"Přestože je poradna v˙provozu teprve pár týdnů, máme již skupinku klientů, kteří navštěvují poradnu již od jejího vzniku. Musím konstatovat, že všichni klienti se opravdu drží a s˙pomocí nikotinové náhradní terapie se postupně stávají nekuřáky. Musíme smeknout před každým kuřákem, který se pustí touto náročnou a nelehkou cestou."
Text: Jana Hlavačková
Foto: Pavel Paška