Číslo: 1
05.01.1998
Článků: 44

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


První dítě v okresní porodnici si dalo načas
Silvestr nebyl bez následků
Publikum našlo mimino
Rozpočet Uherského Hradiště schválen
Na pomezí se oslavovalo pošesté
Kunz nastupuje do funkce poradce
Diana ve Hvězdě končí
Nový rok začal bez požárů

První dítě v okresní porodnici si dalo načas
Miriam Marková ze Slavičína se stala prvním novoročním dítětem

Šťastná maminka s malou Miriam a svými rodiči - Foto: JiV
Uh. Hradiště - Zatímco první občánek České republiky se narodil v královohradecké porodnici už vteřinu po půlnoci, v Uherském Hradišti si dal načas. Teprve necelou čtvrthodinu před půlnocí v noci z 1. na 2. ledna se narodila Miriam Marková, která vážila 3300 gramů a měřila 49 centimetrů. Holčička se narodila slečně Květě Markové ze Slavičína. Třiadvacetiletá maminka nám prozradila, že v případě chlapečka by dala jméno Jaromír. Jménem Miriam chtěla udělat radost své mamince, které se toto jméno moc líbí, a Jaromír bylo jméno, které se jí už od dětství líbilo z klasických pohádek.Vždycky se mi líbila pohádka Jak Jaromír ke štěstí přišel, prozradila nám s úsměvem maminka. Květa je jinak studentkou pátého ročníku Laické teologické fakulty v Českých Budějovicích a ještě v lednu by ji měly čekat semestrální zkoušky. Ona sama předpokládá, že se do Budějovic vrátí i s malou Miriam a pokusí se tam najít pro obě ubytování. Je velmi pravděpodobné, že jí azyl poskytnou řádové sestřičky.
Jak sama říká, ve škole jí velmi vyšli vstříc, takže vše zřejmě zvládne po dohodě s vedením školy v mimořádném termínu. Před vysokou školou vystudovala stavební průmyslovku a teprve pak se rozhodla věnovat právě tomuto oboru. Po ukončení školy by mohla pracovat jako učitelka náboženství a etiky, nebo vychovatelka či pastorační asistent. Možnosti uplatnění by měla i v rodném Slavičíně, případně i v Budějovicích. O otci svého dítěte, spolužákovi z fakulty, nám prozradila, že se pro nesoulad spolu rozešli a rozhodla se své dítě vychovávat sama. Velkou oporu má ve svých rodičích, kteří se na mimimko moc těšili a své jediné dceři hodlají ve všem pomáhat.
A jak to, že šla rodit zrovna do Hradiště? Přestože spadáme do okresu Zlín, slyšela jsem už od jiných maminek, že je tu dobrá péče. Jelikož jsem tady ležela už během těhotenství, rozhodla jsem se jet k porodu sem a nelituju toho. Personál je tu moc hodný a starostlivý. Sestřičky se o nás starají a přesto, že porod byl dost dlouhý, stálo to všechno za to, říká Květa a dívá se s láskou na svou krásnou holčičku. Budoucnost své dceři nijak neplánuje, vše se bude odvíjet od toho, k čemu bude mít schopnosti a vlohy. Na závěr nám nezbývá než popřát oběma hodně zdraví, štěstí a radosti ze života.
Jindra VáverkováSilvestr nebyl bez následků
Uh. Hradiště (JiV) - Ne každý může oslavovat poslední den v roce v kruhu známých. Jsou profese, kde se právě v tento den očekává zvýšený nápor. A jak proběhl tento Silvestr? Na lékařské službě první pomoci ve Františkánské ulici sloužila tzv. čtyřiadvacítku lékařka, která nám pak potvrdila, že v tento den bylo překvapivě mnoho nemocných lidí, hlavně dětí. Celkově za tuto službu ošetřili 51 příchozích a museli dvakrát vyjet k nemocnému. Teprve po půlnoci se začaly objevovat případy, které přímo souvisely s oslavami konce roku. Mladí lidé utrpěli úrazy hlavy či pořezání sklem, ale nejednalo se naštěstí o žádné vážné případy. Služba tak proběhla bez dramatických momentů, byť na nějaký odpočinek nebo oslavování nebylo času.
K vážnějším případům ovšem vyjíždí tzv. rychlá záchranná služba, kterou si přivoláme právě oním známým číslem 155. V noci slouží čtyřčlenná skupina a na dispečerce je rozhodnutí, zda k oznámenému případu pošle rychlou anebo pohotovostní sanitku z nemocnice. Lékař, sestra a řidič čekají na zavolání a v případě nutnosti jsou během krátké doby na cestě.
Tato noc však i u nich proběhla pod vedením doktora Šnajdra velmi klidně a jak nám sdělila dispečerka, zasahovali v noci celkem pětkrát s rychlou a devětkrát s pohotovostní sanitkou. Nejtragičtější případ se udál už odpoledne, když starší muž vdechl část pomeranče a ani přes rychlý zásah se ho nepodařilo zachránit. O tom, jak je nebezpečná manipulace s výbušninami, které si mnozí připravují podomácku, se přesvědčil také šestačtyřicetiletý muž z Velehradu, který si připravoval už třicátého prosince k Silvestru vlastnoručně vyrobené petardy. Jedna z nich mu však explodovala v ruce a muž na místě zahynul.Publikum našlo mimino
Vítězem se stal Patrik Láník z Kroměříže
Uh. Hradiště, Zlín, Kroměříž (VaMP) - Akci pod názvem První mimino roku 1998 vyhlásilo na sklonku uplynulého roku Hit Rádio Publikum pro území okresů Uherské Hradiště, Zlín a Kroměříž. Dítě, které se narodilo jako první v jedné ze sledovaných porodnic, získá od Hit Rádia Publikum a sponzorů dary v celkovéhodnotě 20.000 korun, které obsahují např. dětskou kosmetiku, zásobu plen, hračky, dětskou židličku, pojištění a termínovaný bankovní vklad.
A jak celá akce dopadla?
Ve zlínské Baťově nemocnici se první dítě, chlapec Daniel Serovič, narodil 1.ledna 1998 v 5.30 hodin. Daniel měřil 52 centimetry, vážil 3,2 kilogramu. (i druhé dítě ve Zlíně byl chlapec, který přišel na svět zhruba o hodinu později).
V Kroměříži se nový občánek roku 1998, pro změnu opět chlapec, tentokrát Patrik Láník, narodil v 1.55 hodin po půlnoci. Patrik měřil 49 centimetrů, vážil 3,3 kilogramu. Porodnice v Uherském Hradišti měla v prvních hodinách nového roku 1998 klid. Kdo se stal prvním občánkem roku 1998 v našem okrese, se dočtete na jiném místě.
Vítězem akce a dítětem s titulem První mimino roku 1998 se tedy stal: Patrik Láník z Kroměříže. Redakce týdeníku Dobrý den, Slovácko se připojuje k řadě gratulantů a přeje Patrikovi pevné zdraví a jen samé slunečné dny.Rozpočet Uherského Hradiště schválen
Město se v roce 1998 bude muset omezovat
Uh. Hradiště (VaMP) - Na svém posledním letošním jednání Městského zastupitelstva konaném v prosinci 1997 byl dvaceti třemi členy schválen rozpočet města na rok 1998 a požadavky na kapitálové výdaje a ostatní nákupy na rok 1998. Město soudí, že nejvíce financí (cca 112,5 milionů Kč) bude vynaloženo v oblasti služeb pro obyvatelstvo. Druhou nejvyšší položku tvoří výdaje na všeobecnou veřejnou správu a služby (66,5 milionů Kč), třetí nejvyšší výdaje zahrnují bydlení, komunikační rozvoj a bytové hospodářství (49,4 milionů Kč). Naproti tomu 174,2 milionu korun získá město do položky příjmů z daní, poplatků a státních či jiných dotací. V porovnání s rokem 1997, kdy tuto složku příjmů činilo téměř 218 milionů, se bude muset město obejít bez zhruba 44 milionů korun, což je oproti roku 1997 o 20 procent méně.
Již během druhé poloviny roku 1997 bylo jasné, že na výši odvedených daní se ať přímo či nepřímo podepíše červencová povodeň. Ta se pochopitelně dotkla i všech plánovaných výdajů, neboť město muselo přikročit k jejich snížení. Nejvíce se v porovnání s rokem 1997 škrty ve výdajích dotkly služeb pro obyvatelstvo, které vloni ve výdajích činily okolo 140 milionů korun. Rozpočet je postaven tak, aby bylo možné udržet chod města, řekl k předloženému schválenému rozpočtu tajemník města František Rochovanský. Tato varianta rozpočtu je mírně pesimistická, ale mohla by být ještě pesimističtější, připustil dále Rochovanský. Město přesto ústy svého tajemníka doufá, že výsledné hospodaření vyjde v porovnání se schválenými údaji lépe: Rezerva téměř 13 milionů, se kterou se v rozpočtu rovněž počítá, je tak akorát na to, abychom pokryli období mezi koncem předchozího rozpočtového období a počátkem prvních příjmů nového rozpočtového roku, upřesnil starosta města Ladislav Šupka.
V celkovém hospodářském výsledku pak město pro rok 1998 počítá s částkou asi 262,7 milionů korun, což je o 129,5 milionů méně než v roce 1997. Letošní rozpočet města je brán jako vyrovnaný.
(O investičních akcích píšeme blíže na str. 2.)Na pomezí se oslavovalo pošesté
Strání - Na pozvání Společnosti pro trvale udržitelný život, jejímž jednatelem je Radovan Kunz, se letos již pošesté setkali účastníci silvestrovského setkávání česko-slovenské vzájemnosti. Při třídenním setkání se nejprve sešli ve Starém Hrozenkově, odkud pak přešli do Strání a na Silvestra společně vystoupili na vrchol Javořiny. Tradici tohoto srazu založil ekolog Josef Vavroušek, který zahynul tragicky i s dcerou v Tatrách. Na toto setkání se i letos dostavila jeho žena Eva, senátor Egon Lánský, místopředseda slovenské Demokratické strany Koloman Prónay nebo profesor Erazim Kohák. Svůj pozdrav zaslal i předseda Senátu Pithart. Letos se zúčastnilo okolo dvou set lidí, kteří se konečně dočkali nádherného počasí. Půlnoc pak uvítali u zapálené vatry v blízkosti hranice původní československou hymnou.
O zpestření se postarala cimbálová muzika Chovanců z Bánova a Gryců ze Strání s vynikající zpěvačkou Vlastou Grycovou a také ředitel Komenského muzea v Uherském Brodě Pavel Popelka s dcerou předvedli skvělou hru na gajdy.
Jindra VáverkováKunz nastupuje do funkce poradce
Uh. Hradiště - Jako poradce předsedy Senátu parlamentu České republiky Petra Pitharta nastupuje od 19. ledna Radovan Kunz, který doposud pracoval jako ředitel vzdělávacího zařízení Ministerstva financí v Luhačovicích. Momentálně je nestraník a je znám také jako organizátor různých politicko-společenských akcí, z nichž nejznámější je právě proběhlé setkání na Javořině, které se konalo již pošesté. Je také jednatelem regionální pobočky Společnosti pro trvale udržitelný život. Radovan Kunz, původem Broďan, bydlí s rodinou v Uherském Hradišti.
Jindra VáverkováDiana ve Hvězdě končí
Uh. Hradiště (VaMP) - Zajímavou výstavu složenou z velkých fotografií zachycujících britskou princeznu Dianu, která tragicky zahynula v minulém roce, se podařilo uspořádat vedoucímu Městských kin v Uherském Hradišti Jiřímu Králíkovi ve spolupráci s The British Counsil. Fotografie, na kterých je Lady Di vidět při různých příležitostech a které pocházejí z autorských dílen předních fotoreportérů, budou k vidění již jen pár dnů, neboť výstava končí.Nový rok začal bez požárů
Uh. Hradiště - Jak uvedl zástupce hasičského záchranného sboru v Uherském Hradišti, Nový rok se obešel bez požárů. Poslední výjezd tak místní hasiči provedli 30. 12. 1997, kdy hořela opuštěná budova ČD. Tento požár založili zřejmě děti nebo bezdomovci, kteří zapálili staré kusy hadrů. Ani hasiči v Uherském Brodě neměli na Silvestra ani na Nový rok mnoho práce. Jde vidět, že občané přistupují k možnosti vzniku požáru odpovědně, dodal jeden z hasičů. Tito tak zaznamenali dne 27. 12. 1997 pouze jeden planý poplach požáru autobusu, dále hořel rodinný dům a a 22. 12. 1997 vyjížděli k dopravní nehodě. Zástupce uherskobrodského hasičského sboru dále upřesnil, že v roce 1997 měli celkem 138 výjezdů, čímž se počet zásahovosti, především díky výjezdům k dopravním nehodám, zvýšil proti roku 1996 o deset až patnáct procent. Klidné svátky prožili také hasiči ve Veselí nad Moravou, kteří mimo výjezd k dopravní nehodě vyjeli také dne 22. 12. 1997 hasit hořící stodolu.
Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund