Číslo: 1
04.01.1999
Článků: 54

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Prvním miminkem roku 1999 v našem regionu je Vendulka Stuchlíková z Vlčnova
Muž přežil klinickou smrt
Hasiči zasahovali i na Silvestra
Letos jubilejní ročník LFŠ
Na GOď99 už tento týden!
Počasí lyžování příliš nepřeje
Náměstí pokryly střepy
Na pohotovosti ošetřovali popáleniny
Václav Tomášů novým předsedou ČSSD
Na trestním úseku okresního soudu bylo za uplynulý rok odsouzeno 970 osob

Prvním miminkem roku 1999 v našem regionu je Vendulka Stuchlíková z Vlčnova

Maminka Jana Stuchlíková s Vendulkou. - Foto: DDS - Pavel Paška
Uh. Hradiště - Prvním miminkem roku 1999 je v našem okrese Vendulka Stuchlíková z Vlčnova. Vendulka se narodila 1. ledna 1999 ve 12.45 hodin v uherskohradišťské porodnici. Vážila 3300 gramů a měřila 51 centimetrů.
Jak nám potvrdila šťastná maminka Jana (1973), jsou obě zdravé a už se těší domů, kde je čeká tatínek a čtyřletý bráška Honzík. Že budeme mít holčičku, jsme věděli předem a moc jsme se na ni těšili. Problém byl pouze s termínem porodu. Měla jsem dva, jeden 22. prosince, druhý pak 31. 12., ale lékaři se obávali, že se malá narodí už na Mikuláše. Nakonec jsme ale Vendulku přemluvili, aby to ještě vydržela a vidíte, nakonec je první, popisuje narození holčičky maminka. Do porodnice paní Janu vezl manžel a miminko bylo na světě asi za dvě hodiny. Vše proběhlo v pořádku a jak Jana Stuchlíková potvrdila, lékař i zdravotní sestry byli v době porodu velice příjemní a hodní. První dítě jsem porodila také tady v Uherském Hradišti a byla jsem spokojená. U druhého jsem tedy neváhala a o změně porodnice jsem vůbec nepřemýšlela, vypráví dále paní Jana.
Jméno pro holčičku vybírali s manželem společně a nad Alexandrou, jak chtěla původně maminka, vyhrála po dlouhém dohadování právě tatínkova Vendulka. Na něj je také, dle tvrzení Jany Stuchlíkové, dcerka podobná.
Malou Vendulku už v porodnici navštívil nejenom tatínek, ale také dědeček a babička.
I když jsme Honzíka na narození sestřičky připravovali, nebyl zprávou o jejím narození příliš nadšený. Jsem však přesvědčena, že si na Vendulku brzy zvykne, ukončila maminka.
Prvnímu dítěti Vendulce Stuchlíkové věnovala pojišťovna Allianz v zastoupení Anny Myškeříkové celoroční úrazové pojištění zdarma a my, celá redakce týdeníku Dobrý den, Slovácko jí do života přejeme jen to nejlepší.
Karin KuchtováMuž přežil klinickou smrt
Velká Javořina (red) - Jedenačtyřicetiletého muže R.M. ze Slavkova, který nejevil známky života, našel náhodný chodec. Jen díky honu na divočáky, který zorganizovali místní myslivci v neděli 27. prosince 1998 dopoledne, se podařilo k totálně vyčerpanému muži přivolat lékaře. Ten konstatoval, že muž přežil klinickou smrt. Ve sněhové závěji, v mrazivém počasí, kdy sloupec teploměru ukazoval kolem mínus deseti stupňů, totiž ležel více než dvanáct hodin. Jak se později podařilo vyšetřovatelům zjistit, muž, který s kamarády trávil večer v hospůdce a poté se rozhodl ještě navštívit své známé, zřejmě ztratil v horách orientaci. Stalo se tak 26. prosince večer, kdy R.M. přecházel z Holubiho chaty na vrcholu Velké Javořiny do osady Vápenky, která je vzdálená pět kilometrů. O strádání muže vypověděly mnohé i stopy ve sněhu, ze kterých se dalo vyčíst, že muž se snažil část své cesty doplazit po kolenou.
Definitivní obrat k lepšímu pro muže ze Slavkova nastal v místech Kamenná búda, kdy se myslivcům prostřednictvím mobilního telefonu podařilo přivolat zdravotní pomoc. Příjezd sanitky z Uherského Brodu byl pak otázkou několika minut. Veškeré pátrání ztížil fakt, že nalezený muž u sebe neměl žádné doklady. Proto se policie nejdříve domnívala, že muž by mohl být běženec, který se do České republiky dostal ze Slovenska nelegálně. Po podrobnějším šetření totožnosti se zjistilo, že jde o místního občana ze Slavkova, uvedl pro sdělovací prostředky vyšeřovatel z uherskohradišťského oddělení Policie ČR.
Muž v bezvědomí byl neprodleně převezen na ARO hradišťské nemocnice, kde byl podle informací lékařů jeho zdravotní stav stabilizován. Odtud by měl být po pár dnech propuštěn do domácího ošetření.Hasiči zasahovali i na Silvestra
Uh. Hradiště (jas) - I když Vánoce jsou svátky klidu a míru, pomoci hasičů bylo bohužel třeba. Kromě běžných akcí jako je otevření bytu, či vyproštění osob z výtahu, byly nutné i zásahy při požárech. Na Štědrý den došlo v Uherském Hradišti k požáru osobního automobilu značky Mercedes, v noci pak z 29. na 30. prosince 1998 hořela sauna v rodinném domku v Dolním Němčí. Ani na Silvestra si uherskohradišťští hasiči příliš neodpočinuli a likvidovali požár budovy v Hradčovicích. K potěšujícím zprávám pro tým hasičů patří jistě ten fakt, že v novém roce 1999 by měla být hotova přístavba u jejich stávající základny, kde bude v rámci integrovaného záchranného systému umístěna rychlá záchranná služba. Budou tak moci probíhat společné výjezdy k dopravním nehodám, jejichž počet neustále vzrůstá.Letos jubilejní ročník LFŠ
Uh. Hradiště (VaMP) - Ing. Jiří Králík, ředitel Městských kin v Uherském Hradišti hodnotí loňský rok jako úspěšný:
Rok 1998 byl ten volební, že? (Smích.) Byl, myslím si, tím nejúspěšnějším v mé dosavadní profesionální kariéře, protože se Letní filmová škola mohla vrátit zpět do Uherského Hradiště, odkud ji v roce 1997 vyplavila velká voda, a taky Projekt 100 nebo Britský seminář dopadly nejlépe za dobu své dosavadní existence. Rok 1998 považuji za úspěšný i z ryze osobního pohledu. (J.K. se oženil - pozn. red.)
Od roku 1999 čekám další úspěchy. Doufám, že se mi podaří prosadit další velký projekt, na kterém zrovna pracuji a jehož titul by měl být Zlatý fond světové kinematografie. Tento fond by měl dost silně zasáhnout především generaci středoškoláků. Pochopitelně zase tu bude Projekt 100, tentokrát jeho pátý ročník, kterého se v roce 1998 účastnilo 99 měst, předloni 80, a protože se blížíme ke stovce, můžeme možná mluvit o veleprojektu. Doufám, že i Letní filmová škola, která v roce 1999 vstoupí do svého jubilejního 25. ročníku, bude stejně příjemná jako ty před ní a my budeme usilovat o to, aby byla ještě kvalitnější.Na GOď99 už tento týden!
Brno (red) - Společnou prezentací měst Uherské Hradiště a Uherský Brod se letos bude moci pochlubit výstava cestovního ruchu GOď99, která proběhne od 7. do 10. ledna 1999 na brněnském výstavišti. O společném stánku našich dvou největších měst okresu rozhodla v druhé polovině roku 1998 Smlouva o sdružení OkÚ Uh. Hradiště s městem Uh. Brod a městem Uh. Hradiště. Přičemž z pokladny okresního města bylo za tímto účelem uvolněno 40.000 korun.
Náplní tradičního veletrhu bude především představení turistických možností regionů, obcí a měst celé České republiky. Očekávaná je výrazná účast pracovníků turistických organizací, zástupců cestovních kanceláří a dopravců, u kterých rok od roku zájem o veletrh stoupá.
Výstava GOď99 bude denně otevřena od 9.30 do 18.00 hodin, přičemž poslední den se brány zavřou již v 16.00 hodin.Počasí lyžování příliš nepřeje
Mikulčin Vrch (Kk) - Současné počasí lyžování příliš nepřeje. Ačkoliv se přes vánoční svátky i na Silvestra na Mikulčině Vrchu lyžovalo, obávají se místní, že pokud nepřipadne sníh, může být po lyžování. Zatím jsou, dle tvrzení správce chaty Lopata, vleky na sjezdovce Míšačka a Lopata v provozu. Na sjezdovkách se drží vrstva deseti až patnácti centimetrů sněhu a nejsou vydřené ani zledovatělé.
Majitelé rekreační chaty Mikulčin Vrch měli kapacitu zcela naplněnu. Mezi svátky sice pohrozila mírná obleva, ale jelikož jsou svahy se sjezdovkami na severní straně, kvality lyžování se to nedotklo a návštěvníci byli spokojeni.Náměstí pokryly střepy
Uh. Hradiště (Kk) - Jako každý rok i letos zůstalo po bujarém veselí a oslavách Nového roku na Masarykově náměstí velké množství střepů z rozbitých lahví. Technické služby města Uherského Hradiště tak musely následující den nepořádek uprostřed okresního města odklidit.
Městská policie v posledním dni roku 98 nezaznamenala žádné větší výtržnosti, až na dva případy rušení nočního klidu. Silvestrovskou perličkou bylo pouze nahlášení muže ležícího na autobusovém nádraží. Jak však hlídka následně zjistila jednalo se o místního bezdomovce. Po jeho vyšetření lékař konstatoval, že muž neutrpěl žádná zranění a je pod vlivem většího množství alkoholu.
Na Nový rok byl městské policii nahlášen výskyt toulavého psíka v Jarošově. Paní oznámila, že jí štěká přede dveřmi cizí pes a ona se ho hrozně bojí. Psa jsme tedy odchytili a odvezli do areálu TSM, dodal jeden z policistů.Na pohotovosti ošetřovali popáleniny
Uh. Hradiště (Kk) - Uherskohradišťskou lékařskou pohotovost muselo navštívit poslední den v roce 1998 mnoho pacientů. Lidé přicházeli především s angínami a katary horních cest dýchacích. Od půlnoci až do rána jsme však ošetřovali velké množství popálenin. Ty utrpěli pacienti většinou na rukou při neopatrném zacházení s rachejtlemi a dělobuchy. V jednom případě došlo k popálení tak, že v popelníku, kde dotyčný chtěl udusit cigaretu, byla dosud nevybuchlá petarda, která mu následně vybuchla přímo pod rukou, upřesnila službu konající lékařka. Bolestivé poranění utrpěli občané ve věku od osmnácti do čtyřiceti let.Václav Tomášů novým předsedou ČSSD
Uh. Hradiště (JOH) - Dne 18. prosince 1998 se konala v Uh. Hradišti okresní konference ČSSD, na které ze své funkce předsedy České strany sociálně demokratické odstoupil dosavadní předseda Antonín Seďa, který stál v čele této strany v okrese Uh. Hradiště dva roky. Jako hlavní důvod odchodu z této funkce uvedl, že se chce plně věnovat funkci radního v okresním zastupitelstvu. Novým předsedou pro další dvouleté období se stal po volebním vítězství Václav Tomášů (25 let) z Boršic. Nové tváře ve vedení ČSSD v našem okrese se objevily i na postu místopředsedů, kde do těchto funkcí byli zvoleni Tomáš Zůbek (31 let) z Uh. Hradiště a Hana Příleská (34 let) z Uh. Ostrohu. Jako velmi pozitivní považuji, že došlo k omladění celého předsednictva, řekl pro Dobrý den, nový předseda Václav Tomášů.
Naším hlavním cílem bude zvýšení členské základny v okrese, neboť zde máme zatím jen asi 150 členů ve dvanácti základních organizacích, což je dost málo. I když v letošních komunálních volbách jsme získali celkem 53 zastupitelských postů v obcích v našem okrese, přesto věříme, že v příštích volbách to bude ještě lepší, dodal Tomášů. Změna došla i na funkci tajemníka ČSSD, kdy na místo odstoupivšího Emila Formánka bude v lednu vypsán konkurz.Na trestním úseku okresního soudu bylo za uplynulý rok odsouzeno 970 osob
Uh. Hradiště - Konec roku je časem bilancování. Zeptali jsme se proto JUDr. Marie Chmelařové, předsedkyně Okresního soudu v Uherském Hradišti, jak hodnotí pracovní výsledky soudu v uplynulém roce.

Je velmi problematické hovořit o pracovních výsledcích soudu, neboť v této souvislosti můžeme hovořit jen v kategoriích jako je počet odsouzení, délka uložených trestů, hodnota zabavených a vydražených věcí ve výkonech rozhodnutí, počet projednaných dědických řízení apod. Abychom však získali obraz výkonu soudu, je třeba vyhodnocovat jednotlivé soudní agendy. Pro informaci veřejnosti uvádím, že na trestním úseku zdejšího soudu bylo do 30. 11. 1998 odsouzeno 970 osob a z celkového nápadu zůstalo nevyřízeno 237 osob. Oproti roku 1997 došlo k výraznému snížení počtu nevyřízených osob o 150. V agendě civilních věcí, včetně obchodních byl do 30. 11. 1998 nápad 1.568 věcí a vyřízeno bylo 1.717 věcí. V agendě opatrovnické bylo za uvedené období z celkového nápadu 952 věcí skončeno 895 věcí. V dědické agendě z celkového počtu nápadu 2.136 věcí, bylo vyřízeno 2.235 věcí. Ve věcech výkonu rozhodnutí činil nápad návrhu na výkon rozhodnutí zabavením movitých věcí 1.756 věcí, z toho ve 140 věcech byla nařízena a realizová na dražba a z celkového nápadu bylo k uvedenému datu skončeno celkem 498 věcí. Soudní agendu v roce 1998 vyřizovalo celkem jedenáct soudců, tři vyšší soudní úředníci a dvě soudní tajemnice. Celkový počet skončených věcí ukazuje na dobrý pracovní výkon soudu. Přesto však soud vstupuje do nového roku 1999 s velkým množstvím neskončených věcí z minulého období a dalším negativním jevem představujícím nárůst věcí starších časových řad.

Jaké jsou hlavní příčiny tohoto stavu a jak jej bude soud řešit?
Příčiny těchto jevů jsou známy a já jsem je čtenářům v minulosti již osvětlila. Velký počet neskončených věcí pochází z doby, kdy soud nebyl dostatečně obsazen a kdy narostlo velké množství agendy v souvislosti se soudními rehabilitacemi, mimosoudními rehabilitacemi a v souvislosti se zákonem o půdě. Tím došlo k celkovému zdržení při vyřizování běžné agendy soudu. Řešení tohoto negativního jevu je základním úkolem budoucího období. Řešení není však závislé pouze na pracovní výkonnosti soudců a ostatního soudního personálu, ale také na změně norem procesní povahy, které usnadní soudu zrychlení řízení a upevní disciplínu podnikajících subjektů vystupujících v řízení. V současné době je novela občanského soudního řádu, tedy uvedení procesní normy, předložena k připomínkám právnické veřejnosti. Nedisciplinovanost podnikajících subjektů je v řadě případů důvodem soudních průtahů. Mnozí podnikatelé vychází z toho, že pokud jsou insolventní, za nic neodpovídají. Uchylují se k tomu, že nepřebírají soudní obsílky, jso u-li jim doručeny, pak se dostavují až k opakovanému předvolání. Mění svá bydliště, tají adresy svého pobytu apod. Soud vynakládá nemalé prostředky na opakované obesílání těchto subjektů. Náklady na donucení účastníka chovat se podle zákona jdou ze státních prostředků, tedy z kapes nás všech a je proto nanejvýš nutné najít v novele procesních předpisů taková opatření, která by proces doručování zjednodušila.

K práci soudce patří i přípravné řízení. Co je jeho součástí?
Vedle své základní soudcovské činnosti vystupují soudci také v přípravném trestním řízení, kde rozhodují o vazbách, domovních prohlídkách a ustanovení obhájců. K této činnosti musí být po celých 24 hodin nepřetržitě denně dosažitelní. V přípravném řízení za rok 1998 bylo rozhodnuto celkem o 440 věcech. Vysoká frekvence vazeb u zdejšího soudu je podmíněna tím, že okres Uherské Hradiště je pohraničním okresem. Dochází často k přechodu běženců z různých částí Evropy a Asie, ze Slovenska do České republiky. K převádění jsou na slovenské straně verbováni občané Slovenské republiky a z dosavadních výsledků přípravných řízení je zřejmé, že k organizaci převádění běženců je vytvořena síť, jejíž celkové rozbití či oslabení je hlavně věcí policejních orgánů Slovenské republiky.

Okresní soud dosud není zcela personálně obsazen, chybí dva soudci. Dojde v budoucnu v tomto směru k nějaké změně?
Očekávám, že v roce 1999 vykoná justiční zkoušku justiční čekatel Krajského soudu v Brně, který je nyní zařazen k výkonu čekatelské praxe u zdejšího soudu a tím je otevřena jeho možnost k nástupu do funkce soudce. Lze tedy předpokládat, že průběhu roku 1999 bude další soudcovské místo obsazeno.

Jak pokračuje příprava rekonstrukce okresního soudu a věznice v Uherském Hradišti?
V současné době je skončeno výběrové řízení na projekt rekonstrukce okresního soudu a věznice v Uherském Hradišti. Vítězem se stal S. projekt plus a.s. Zlín, který měl do konce roku 1998 předat první stupeň projektu. Mohu jen doufat, že v roce 1999 budou projekty hotovy a někdy v říjnu 1999 dojde k výběrovému řízení dodavatele stavby.

Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund