Číslo: 1
03.01.2000
Článků: 53

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Závody se nekonaly a první miminko roku 2000 si v našem regionu dalo načas
Střet s vlakem tentokrát přežil
Město skončilo poprvé s deficitem
Na Lopeníku shořela chata
Křížovka o mikrovlnku
Snad nám dvojka přinese více štěstí
Byla zjištěna vzteklina
Česká zbrojovka, a. s., odvolala dalšího ředitele
Trestné činy byly o svátcích v útlumu

Závody se nekonaly a první miminko roku 2000 si v našem regionu dalo načas

Barborka Miklíčková z Ostrožské Nové Vsi, první miminko roku 2000, se svou maminkou Ludmilou - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - Jestli se v jiných okresech počítalo narození prvního dítěte roku 2000 na vteřiny, u nás tomu bylo zcela jinak. Malá Barborka Miklíčková, se narodila sice 1. ledna 2000, ale až ráno v 5.20 hod. Ani v posledním dni roku 1999, tedy na Silvestra, nebylo na porodním sále uherskohradišťské nemocnice "narváno" a poslední dítě - opět holčička - se narodila v 19.25 hodin.
"Nebyly tady žádné závody a konec starého a začátek nového roku byl velmi klidný," potvrdila zdravotní sestra na porodním sále. Jak ale dodala, na Silvestra i na Nový rok "vládly" holky. Kluci se narodili pouze dva, ale zato pěkní cvalíci.
"Že bude Barunka prvním miminkem roku 2000, jsem netušila. Podle tvrzení mé ošetřující lékařky totiž měla přijít na svět už dřív. Abych ale pravdu řekla, nejdůležitější pro mě je, že jsme obě zdravé a Barborka spokojená," řekla usměvavá maminka Ludmila Miklíčková z Ostrožské Nové Vsi.
Její manžel Jiří však u porodu Barborky, která měla 2700 g a 47 cm, být nemohl, protože zrovna v tu chvíli hlídal jejího dvouletého brášku Františka. "Původně jsme chtěli s druhým dítětem trošku počkat, přece jenom má náš syn František pouze dva roky. Takže, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byli jsme překvapení. Ale uznejte, není to krásné překvapení?" povídá dál Ludmila Miklíčková a s úsměvem bere Barborku do náručí.
Co více dodat? Nejen Barborce, ale všem narozeným dětem přejeme hodně zdraví, štěstí a rodičovské lásky, protože ta by neměla chybět žádnému dítěti.
Karin KuchtováStřet s vlakem tentokrát přežil
Uh. Hradiště (fal) - Minulou středu snad jen zázrakem přežil osmatřicetiletý řidič z Polešovic střet osobního auta s vlakem. Přestože světelná signalizace fungovala, řidič stojící v koloně automobilů údajně začal auta objíždět. Vjel na koleje právě ve chvíli, kdy kolem projížděl osobní vlak, který automobil odhodil stranou.
"Jednalo se o lehkou dopravní nehodu, kdy řidič nedal vlaku přednost. Naštěstí při nehodě nedošlo ke zranění osob," objasnil uherskohradišťský tiskový mluvčí Policie ČR Jaroslav Krejčíř a potvrdil, že orientační dechová zkouška u řidiče neprokázala řízení automobilu pod vlivem alkoholu. Příčina nehody je prozatím v šetření.Město skončilo poprvé s deficitem
Uh. Brod (cab) - Rozpočtový schodek za rok 1999 ve výši 3,6 milionů korun schválili na svém zasedání brodští zastupitelé.
Příjmy na konci roku nedosáhly plánovaných 205 milionů korun především kvůli nízkým tržbám za prodej městských bytů a nenaplnění předpokládané výše daně z příjmů fyzických osob.
Platby, které účetně náleží do roku 1999, například mzdy zaměstnanců městského úřadu za prosinec, by měly být pokryty předpokládaným vyšším daňovým výnosem. Místostarosta Stanislav Zápeca, který má v kompetenci finance, nám před několika dny potvrdil, že tyto peníze město obdrželo od finančního úřadu ještě v prosinci.Přestože deficitní rozpočet byl v Uh. Brodě schválen poprvé, běžného života občanů se tento stav nijak nedotkne.Na Lopeníku shořela chata
Lopeník (cab) - Ve středu 29. prosince ráno vyjížděli tři brodští hasiči k požáru chatky na Lopeníku, která se nachází pod rekreačním zařízením Slováckých strojíren. "Po příjezdu na místo zjistili, že se jedná o požár v jedné místnosti chatky vzniklý od akumulačních kamen. Ten se snažil uhasit ještě před příjezdem majitel objektu pěti hasicími přístroji a požárníci pak museli odvětrat půdní prostor a další místnosti," uvedl pracovník hradišťské služebny. Navíc museli pomocí sněhu a vodního hasicího přístroje likvidovat ještě další ohnisko požáru, ke kterému přijeli pomáhat i dobrovolní hasiči ze Starého Hrozenkova. Přestože příjezd hasičů byl ztížen namrzlou vozovkou, silným větrem a hustou mlhou od Rasové k Mikulčinu vrchu, požár se podařilo zlikvidovat během hodiny a nikdo během něj nebyl zraněn. Majiteli však vznikla škoda ve výši sto tisíc korun.Křížovka o mikrovlnku
Od prvního čísla roku 2000 se všichni čtenáři Dobrého dne mohou každý měsíc zapojit do křížovkářské soutěže o hodnotné ceny. V měsíci lednu si vítěz odnese domů mikrovlnnou troubu. Další podrobnosti čtěte na straně 10.Snad nám dvojka přinese více štěstí
Uh. Hradiště (fal) - Prvního ledna na radnici v Uherském Hradišti si krátce před jednou hodinou ranní své "ano" řekli devětačtyřicetiletá Marie Bartoníčková a jedenapadesátiletý Josef Goliáš z Ostrožské Lhoty. První svatbu roku 2000 tedy má radnice za sebou.
"Z dnešní noci máme moc krásné pocity. Neměli jsme vůbec představu o tom, že zde bude tak báječná atmosféra. Veškerá tréma už z nás spadla. Teď nás čekají jen oslavy až do rána," uvedla bezprostředně po obřadu Marie Goliášová.
Radní se pro první svatbu roku 2000 rozhodovali mezi dvěma přihlášenými páry. "Vůbec jsme nepočítali s tím, že bychom mohli být vybráni. Mysleli jsme si, že bude vybrán mladší pár, nikdo takový se však nepřihlásil," řekl Josef Goliáš.
"První leden tohoto roku se nám jako termín svatby zalíbil pro snadné zapamatování. Kromě toho by nám dvojka snad mohla přinést více štěstí, než jsme měli dosud," uvedli shodně novomanželé. Darem dostali od místních firem zdarma projekt na rodinný domek, slevu dva tisíce korun na snubní prsteny a stavební spoření. Původní slevu dva a půl tisíce korun na zapůjčení svatebních šatů nevěsta nevyužila, s účesem a líčením však byla zcela spokojena. Samotné město přispělo novomanželům tím, že jim v tuto noc obřad umožnilo.
"V průběhu ledna uděláme menší oslavu pro naše přátele, kteří dnes slaví Silvestr na různých místech, a tak se dnešního obřadu nemohli zúčastnit," dodali novomanželé závěrem.Byla zjištěna vzteklina
Komňa (Kk) - "Pozor, nebezpečná nákaza vzteklinou!" - toto upozornění je v současné době vyvěšeno u příjezdových tabulí v obci Komňa. Ke zjištění nákazy došlo po vánočních svátcích 27. prosince 1999, kdy do jednoho z dvorků rodinného domku v Komni zavítala krotká, nemocná liška. Tu v krátké chvíli zaregistroval majitelův pes a údajně ji zakousl. Aby dramatům nebyl konec, pokousal následně tento pes jednoho ze spolubydlících, který musel vyhledat lékařské ošetření v uherskohradišťské nemocnici. Příchod nového roku v Komni byl tak ve znamení rozsáhlého očkování domácích zvířat. Starosta obce Karel Navrátil rovněž zpřísnil pokutování všech občanů, jejichž psi se budou bez dozoru potulovat po vesnici. Jak potvrdil místní veterinář Alois Mareček, vzteklina se bude pozorovat celých devadesát dnů, tudíž do konce měsíce března. Již nyní je však jisté, že pes, který pokousal mladého muže, nebyl vzteklou liškou nakažen.Česká zbrojovka, a. s., odvolala dalšího ředitele
Uh. Brod (cab) - Představenstvo České zbrojovky, a.s., Uherský Brod odvolalo obchodního ředitele Marka Brázdu, který byl do této funkce jmenován před dvěma lety a k 17. prosinci s ním firma rozvázala pracovní poměr dohodou. Stejným způsobem opustil před třemi měsíci firmu i technický ředitel Jiří Nečas a podle našich informací je v této době ohrožena také pozice vedoucího zahraničního i vnitřního obchodu.
Vedení firmy důvod odvolání nesdělilo a jak jsme zjistili, zkreslování hospodářského výsledku jím být nemohlo, protože tyto operace má v kompetenci finanční ředitel.
Jak DDS sdělil Marek Brázda, důvodem uvedeným ve zprávě od představenstva bylo nesplnění plánu prodeje za rok 1999. "Mým úkolem bylo vybudovat zahraniční obchodní oddělení, protože dřív export dělala Praha. To se mi podařilo a dnes zajišťuje sto procent vývozu brodská zbrojovka. Myslím, že je za mnou kus práce a nemám se za co stydět," prozradil DDS odvolaný ředitel. Před odchodem byl podle svých slov velmi potěšen podporou svých podřízených, kteří ihned po této zprávě požádali vedení o přehodnocení odvolání. K tomu nedošlo a řízením úseku byl pověřen jiný pracovník. V průběhu ledna by měl být na základě výběrového řízení jmenován nový obchodní ředitel.
Marek Brázda, který ve zbrojovce pracoval devět let a má v tomto odvětví bohaté zkušenosti, dostal několik pracovních nabídek včetně ředitelské pozice ve dvou konkurenčních firmách. Podle svých slov však zatím není rozhodnut, jak na ně bude reagovat.Trestné činy byly o svátcích v útlumu
Region (fal) - Poslední dny loňského roku prý svátky měli i zloději. Podle uherskohradišťského tiskového mluvčího Policie ČR Jaroslava Krejčíře totiž policisté v tyto dny zaznamenali spíše méně trestných činů. Kromě několika vykradených automobilů a stánků bylo ukradeno nářadí za čtyřicet tisíc korun z truhlářství, se stejnou škodou vyvázla jedna uherskobrodská restaurace. Z ní si pachatel odnesl finanční hotovost a cigarety. U všech těchto trestných činů se však pachatele dosud nepodařilo zajistit.
"Kapesní krádeže byly nahlášeny asi jen tři," potvrdil Krejčíř a dodal, že policisté každým rokem v tyto dny zaznamenávají méně trestných činů.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund