Číslo: 10
08.03.1999
Článků: 58

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Na brněnském výstavišti skončila Salima 1999
Generel prokázal alarmující nedostatky v dopravě
Výplaty se v Letu nedočkali
Smrt ženy se nedala odvrátit
Na počasí záleží, zda budou vyhlášeny povodňové stupně
Uprchlíci zadrženi
Komora je vyhledávaným objektem fotografů
Akademie Gymnázia Uherské Hradiště

Na brněnském výstavišti skončila Salima 1999

Firma Hamé, a. s. Babice zůstala věrná stánku v podobě dřevěné chalupy. - Foto: L. Michek
Brno, region - Ve dnech od 2. do 6. března 1999 se otevřely dveře pavilonů brněnského výstaviště, kde probíhaly gastronomické veletrhy Salima, Pivex, Vinex, Ibucob, Fruvex a Inteco. Nahlédli jsme proto do stánků firem našeho regionu a vyzvídali nejenom to, co si od výstavy slibují, ale především co nového připravují pro nás, tedy zákazníky a spotřebitele.
Na Salimě vystavujeme již šestým rokem, přičemž jsme vsadili na stejné místo, tedy pavilon D a stejný typ stánku v podobě dřevěné chalupy, uvedla Marcela Mitáčková z firmy Hamé, a. s. Babice. Firma Hamé, a.s. Babice, ačkoliv má na trhu více než 430 druhů výrobků, nabídla svým zákazníkům před měsícem tři nové druhy paštik Májka, a to se zeleným pepřem, červenou paprikou a feferony. Velký zájem projevila veřejnost i o novou palačinkovou marmeládu, která jde výborně na odbyt. Pro naše zákazníky chystáme rovněž rozšíření sortimentu paštik v novém skleněném obalu. Ctíme tradici, proto jsme zvolili domácí játrovou a zabijačkovou paštiku. Věříme, že zákazníci budou spokojeni, doufá Mitáčková.
Tradičním vystavovatelem na potravinářském salonu Salima je i Linea Nivnice, a.s.: I když máme letos menší stánek, dokážeme zákazníkům a odběratelům nabídnout i novinky. Ty se koncentrují většinou do balení tetrapak. Je to především nové, porcové balení pro děti, které má podobu mobilního telefonu. V krátké době, v průběhu tří měsíců se toto balení stalo nejprodávanějším výrobkem naší akciové společnosti a momentálně ho vyrábíme v objemu třičtvrtě milionů kusů měsíčně, takže je to úspěch, který jsme naprosto nečekali, řekl pro DDS ředitel Liney, Gabriel Slanicay. Jak dále prozradil, hodlá firma Linea Nivnice tuto produkci v měsících duben, květen a červen podporovat reklamou, která bude spojena se soutěží, v níž budou moci zejména mladší konzumenti vyhrát počítač a další zajímavé ceny.
Další novinkou Liney Nivnice jsou ovocná vína. V současné ekonomické situaci jsou ovocná vína žádaná, neboť jsou relativně levná. Nabízíme spotřebitelům dvě verze vína v tetrapakovém balení, červené rybízové a jablečné bílé. Pochopitelně pokračujeme v představení a nabídce více než třiceti druhů šťáv, nektarů, nápojů a tradičního sortimentu sirupů a lihovin, pokračuje ředitel. Linea Nivnice, a. s., zaznamenává stále růstový trend. Svou měrou se na tom podílí i prodej na Slovensku, kde očekává oproti loňskému roku až zdvojnásobení obratu. Jistý obrat předpokládáme i v naší nově vytvořené firmě v Chorvatsku.
Doufáme, že si naši rekreanti budou moci na Istrijském pobřeží a na ostrovech v severním Chorvatsku, zakoupit výrobky Hello již letos v létě, ukončil Slanicay. V pavilonu B jsme navštívili voňavý stánek Pekáren Delta, a.s. Na Salimě vystavujeme již několik let. Představujeme naše klasické cukrářské a pekařské výrobky. Přidali jsme rovněž několik novinek. Zejména v mrazírenském úseku jsme hodně pokročili. Výhodou mražených výrobků, které si mrazíme sami je především to, že zákazník si je může kdykoliv rozpéci sám doma a výrobek je čerstvý. Dále vystavujeme známé trvanlivé výrobky, jejichž trvanlivost je až osm týdnů, uvedl Jaroslav Michael Pařík.
Pekárny Delta nejen, že mají své mlýny a tudíž sledují kvalitu surovin a mouky, z níž pečou, ale hotové výrobky si i samy balí, mrazí a skladují. Na letošní Salimě vystavujeme jak výrobky s podílem klokaní zvěřiny, tak i s podílem pštrosího masa. Z klokaní zvěřiny jsou to především skvělé pytlácké klobásy, australské uzené, sekaná a další. Z pštrosího masa pak pštrosí šunka, pštrosí zámecký šunkový salám, paštika a dva druhy loupežnických klobás, představil výrobky firmy Zedníček, se sídlem v Uherském Hradišti její manager. Novinkou v sortimentu výrobků firmy Zedníček je pětice hotových jídel z klokaní a pštrosí zvěřiny. Zákazníci tedy mohou v obchodech zakoupit zvěřinový guláš, zvěřinové plátky se zeleninou, krokety nebo plátky se svíčkovou omáčkou.
Zvolili jsme směr zdravých výrobků a jejich prodejnost nasvědčuje tomu, že o ně má veřejnost zájem. Konkrétně u prodeje klokaního masa pociťujeme u zákazníků jistou psychologickou zábranu. Nesnažíme se však zákazníky přesvědčovat a necháváme rozhodnutí plně na jejich uvážení, upřesnil Antonín Zedníček, majitel firmy. Klokaní a pštrosí maso je velmi zdravé. Má nízký obsah tuku a je bohaté na minerálie a zinek. Jelikož klokani ani pštrosi nejsou v Austrálii, odkud je maso dováženo, chováni na farmách, nenachází se v jejich mase chemikálie, jako je tomu u tradičních mas, používaných u nás. Klokaní zvěřina vůní, chutí a šťavnatostí připomíná srnčí maso. Obsah bílkovin je srovnatelný s běžně užívaným masem. Její obsah cholesterolu je bezkonkurenčně nejnižší. Právě nízký obsah cholesterolu a vysoký obsah zinku v klokaní zvěřině a výrobcích s podílem klokaního masa vyhledávají diabetici, jejichž jídelníček je v současné době velmi zúžen, uzavřel Zedníček.
V pavilonu B jsme našli stánek reklamní agentury Snoty, s.r.o. Tato malá ale pružná společnost se zabývá balením sypkých a kusových materiálů, spolu s reklamním potiskem. Nabízí sedmnáct druhů sortimentu, jako je hygienicky balený cukr, oplatky ke kávě, roxová lízátka. V nabídce firmy Snoty najdou zákazníci rovněž citronky do čaje, různé druhy dressingů, granulovaný čaj, instantní nápoje, žvýkačky, sůl a koření v jednoporcových balení. Nabídku jsme rozšířili také o toaletní mýdla, šampony a další jiné hygienické potřeby, které dokážeme elegantně zabalit do papírových krabiček. Tyto se výborně hodí pro vytvoření dobrého image pro každé ubytovací zařízení, dají se samozřejmě potisknout reklamním logem té - které společnosti a mají přirozeně na našem trhu velký úspěch, což svědčí o nápaditosti našich zaměstnanců, uvedla jednatelka firmy Snoty, se sídlem v Uherském Hradišti, Marcela Zpěváková.
Karin KuchtováGenerel prokázal alarmující nedostatky v dopravě
Region (fal) - V minulém týdnu se uskutečnilo vyhodnocení výsledků dopravního průzkumu, který od září loňského roku probíhal v Uherském Hradišti, Starém Městě a Kunovicích. Generel dopravy na objednávku Ředitelství silnic a dálnic Brno spolu s výše zmíněnými městy zpracovaly firmy Adias a Saura.
Hlavním cílem generelu je jednak vytvoření podmínek pro zlepšení dopravy v městské aglomeraci, a kromě toho bude sloužit jako podklad pro vytvoření nového územního plánu. Na průzkumy navazovala analýza dopravní situace, v současnosti se připravuje návrhová část, která bude obsahovat koncepci na střednědobých a krátkodobých dopravních opatřeních, jejíž výsledky budou známy do konce března.
Jednoznačně největším problémem je nedostatečně rozvinutá silniční síť, což způsobuje enormně vysokou intenzitu dopravy hlavně v základních sběrných komunikacích. Z velkého množství zjištěných údajů se mezi nejzajímavější řadí vysoká intenzita dopravy na hlavní křižovatce v Uherském Hradišti, kde byl během 24 hodin zjištěn průjezd 30 000 vozidel, což je počet pro město extrémní, uvedl Jaromír Stejskal z firmy Saura. Téměř alarmujícím místem je jediný existující most přes řeku Moravu, kdy jakákoli havárie v těchto místech, která znemožní plynulý provoz, vyvolá dopravní kolaps, a tím také vážné ohrožení bezpečnostní situace celého regionu. Kromě toho také dochází ke špatné obsluze některých území, zejména části Mojmír a Štěpnice v Uherském Hradišti. Do této oblasti je totiž možný přístup pouze jediným přejezdem přes železniční trať, což působí problémy nejen v individuální, ale také hromadné dopravě. V aglomeraci všech tří měst není podle Stejskala dostatečně rozvinutá cyklistická doprava.
Cyklisté navíc místo vyhrazených stezkek podél frekventovaných komunikací využívají k jízdě raději obslužné vozovky, kde je daleko menší provoz.
Mimo jiné bylo na třinácti místech hlavního tahu vypočítáno imisní zatížení, kde (měřeno v bezvětří) byla norma překročena v jedenácti případech až trojnásobně. Taktéž měření hodnot hluku ve stejných místech prokázalo překročení základní hladiny hluku o 10 až 15 decibelů. Také v parkování byly shledány nedostatky, zejména v jižní části sídliště Východ a na sídlišti Mojmír II. Průzkum totiž v těchto místech prokázal velké procento stání mimo vyhrazená parkoviště.
Kladně hodnocený však byl dobře propracovaný systém příměstské a městské dopravy.Výplaty se v Letu nedočkali
Kunovice (PS) - I přesto, že pracovníkům Letu bylo prostřednictvím tisku přislíbeno od generálního ředitele Zdeňka Pernici, že výplaty dostanou do konce týdne, se tak nestalo. Zaměstnanci sice v pátek dostali výplatní pásky, avšak jejich konta zela v tu dobu prázdnotou. Co jsou nám platné pásky, když peníze si vybrat nemůžeme, řekla nám jedna pracovnice, která se však bála uvést své jméno, od ledna jsme nedostali ani korunu a já nevím, za co budu na neděli nakupovat. Dle našich informací by měly peníze naběhnout na některá konta již v pondělí. Je zarážející, že nikdo z vedoucích pracovníků není schopen dát zaměstnancům Letu jakékoliv vysvětlení a různorodé informace se lidé dozvídají až prostřednictvím tisku.
Takto jsme si vstup amerického majitele nepředstavovali, řekli nám pracovníci z výroby, všude v závodě panuje strach z dalšího propouštění. Strach nemáme jenom my, ale také samotné vedení, neboť ani to si není jisto svými místy. Zřejmě ani proto nikdo z nich nemá odvahu nám k současné situaci cokoliv říct.
Zatím mlčí i odborová organizace, která ještě neví, zda firma Ayres se rozhodne podepsát novou kolektivní smlouvu. Prozatím platí ta loňská, jejíž platnost byla prodloužena do konce března. Nejistota v Letu, a.s, trvá tedy i nadále.Smrt ženy se nedala odvrátit
Staré Město (red) - Na středu minulého týdne zřejmě do smrti nezapomene strojvedoucí osobního motorového vlaku. Ten totiž při průjezdu nepřehledné zatáčky mezi železničními stanicemi Uherské Hradiště - Staré Město spatřil asi 40 metrů před sebou těsně vedle kolejiště osamocenou ženu. Strojvedoucí několikrát po sobě opakoval výstražná zvuková znamení, na která žena nereagovala a ve vzdálenosti asi 15 metrů vstoupila do kolejiště, kde zůstala stát, objasnil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Strojvedoucí zapnul rychlobrzdu a výstražné znamení opakoval až do střetu lokomotivy se ženou.
Podle našich informací třiačtyřicetiletá žena ze Starého Města pracovala posledního půl roku jako prodavačka v Jednotě nedaleko svého bydliště. Podle lidí žijících v jejím okolí tato příjemná paní snad ani neměla důvod k tomuto zoufalému kroku. Údajně totiž ještě den předtím mimo jiné plánovala opravu svého rodinného domu. V současnosti věc šetří Okresní úřad vyšetřování Policie ČR Uherské Hradiště, dodává Krejčíř.Na počasí záleží, zda budou vyhlášeny povodňové stupně
Region (Kk) - Teplé jarní počasí, které nás potěšilo v posledních dnech, mělo bohužel negativní vliv na průtok vody v tocích našeho regionu. Na Olšavě bylo vše v pořádku a nebyl zde dosažen žádný povodňový stupeň. Horší situace nastala na řece Moravě, kde byl zaznamenán průtok až 380 krychlových metrů vody za jednu sekundu. U Spytihněvi protékalo korytem Moravy dokonce až 409 krychlových metrů vody. Bylo proto nutno vyhlásit druhý povodňový stupeň, zhodnotil Radomír Prudek z dispečinku Povodí Moravy Brno. Jak dále uvedl, pracovníci Povodí Moravy průtok řekami neustále sledují a zaznamenávají buď stagnaci, nebo mírný nárůst. Jak se bude však situace dále vyvíjet, záleží především na počasí. Pravdou totiž je, že v Beskydech a Jeseníkách je velké množství sněhu. Ke zhoršení situace stačí tedy teplé počasí. Pokud se ještě přidají srážky, může hladina řek zahrozit dalším zvýšením.Uprchlíci zadrženi
Strání (fal) - Minulý týden v úterý dopoledne zajistila hlídka Oddělení pohraniční policie Strání kromě čtrnácti občanů z Kosova také sedm z Vietnamu, kteří ilegálně překročili slovensko-české hranice v prostoru vrchu Velká Javořina. Běženci byli zadrženi v katastru obce Strání u Němcovy Bůdy bez dokladů potřebných k pobytu na území České republiky, objasnil pro DDS tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. V souvislosti s touto skupinou byl zadržen také čtyřiadvacetiletý občan Slovenské republiky ze Staré Turé, který se spolu s osobami třetích zemí v blízkosti státní hranice pohyboval. Bude-li zadrženému Slovákovi, který je v současnosti obviněn z trestného činu překročení státní hranice, prokázáno převáděčství za úplatu, hrozí mu až tříletý trest odnětí svobody.Komora je vyhledávaným objektem fotografů
Zlámanec (fal) - Jedním z nejvyhledávanějších atraktivních objektů nejen pro fotografy, ale také pro filmaře, je stavení s půdorysem necelých dvaceti metrů čtverečných, která se nachází ve Zlámanci. Od roku 1963 je chráněnou kulturní památkou. Jedná se o dvoupodlažní komoru se sklípkem a malou dřevěnou pavlačí, která pochází z počátku devatenáctého století. Tyto komory jsou velmi ojedinělé a vzácné, na celém okrese je jich asi šest, uvedla vedoucí oddělení kultury referátu regionálního rozvoje Okresního Úřadu v Uherském Hradišti Jana Spathová. Kromě komory, která je jednou z nejhodnotnějších památek v okrese vůbec, je ale ve Zlámanci také řada seníků a stodol, které již jsou v návrhu na památkovou ochranu, dodává Spathová.Akademie Gymnázia Uherské Hradiště
Uh. Hradiště (red) - Rok 1999 je rokem 15. výročí založení Gymnázia Uherské Hradiště. Jednou z akcí spojených s tímto významným jubileem v životě školy bude Akademie Gymnázia Uherské Hradiště, která se koná v úterý 16. března 1999 v 18 hodin ve Slováckém divadle. Ředitelství Gymnázia Uherské Hradiště zve všechny rodiče a přátele školy na večer naplněný hudbou, zpěvem, tancem a scénkami, to vše v provedení studentů hradišťského gymnázia.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund