Číslo: 11
13.03.2000
Článků: 98

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vyhlásí odboráři Letu stávkovou pohotovost?
Nezaměstnaných by údajně mělo být méně
Další mladík spáchal sebevraždu
Boruta před soudem
Žena se udusila kouřem

Vyhlásí odboráři Letu stávkovou pohotovost?

"Neradi bychom viděli, aby se odboráři přiklonili k takovému pošetilému opatření," říká generální ředitel Turner Bostwick. - Foto: P. Lukeš
Kunovice - Situace v kunovickém Letu se začíná stále více vyostřovat. Hlavním důvodem nespokojenosti pracovníků Letu je pozdní vyplácení mezd. V loňském roce celkem šestkrát americký majitel nedodržel termín 25. dne v měsíci, který mu určovala kolektivní smlouva. Prosincové výplaty se zaměstnanci dočkali až 11. 2. 2000 - se sedmnáctidenním zpožděním. Nejinak tomu je i s lednovými výplatami, na které ještě všichni marně čekají.
"Výplatní termín lednových výplat 25. 2. 2000 jsme také nedodrželi, ale očekáváme, že výplata se uskuteční během 12. týdne," slibuje generální ředitel Letu Turner Bostwick. Těmto slibům se však nechce již věřit odborářům. Na svém mimořádném pátečním zasedání se proto rozhodli vyhlásit přípravnou stávkovou pohotovost.
"Stávka neuspíší výplatu mezd. Tu vyplatíme, až dostaneme peníze od Ayres," říká Bostwick a dodává, "většina členů odborů pracuje stejně v oblastech, kde jsou v současné době velmi málo vytíženi, a proto by měli velmi malý nebo žádný dopad na výrobu." Odborářský předseda Josef Zajíček je však jiného názoru: "Prozatím jsme vyhlásili přípravnou stávkovou pohotovost. O tom, co bude dále, se rozhodneme na středečním jednání našeho výboru."
Velké naděje vkládali pracovníci Letu do nového výkonného ředitele Ladislava Smrčka, který nastoupil do továrny počátkem ledna. Tento syn bývalého podnikového šéfkonstruktéra byl pověřen procesem reorganizace celého Letu a dokončením certifikace letounu L 610 G. Jenže uplynulý týden si sbalil své věci a odletěl zpět vyučovat na Universitu do Glasgow. "Smrčkovi se nedivím," řekl jeden z pracovníků konstrukce, "když zjistil, že tady nejsou žádné peníze a ani žádná budoucnost, tak se prostě rozloučil a zmizel."
Na jeho odchod zřejmě měly vliv i informace, které říkají, že na Let, a.s., je podáno u Obchodního soudu v Brně konkurzní řízení. Zde by se mělo 16. května rozhodnout o tom, co bude dál s tímto podnikem.
Nedůvěru pracovníků Letu vyvolala i informace o návratu posádky letounu L 610 G z letecké výstavy v Singapuru. Po ukončení své předváděcí akce odletěl letoun na Maltu, kde byla posádka telefonicky vyzvána generálním ředitelem Bostwickem, aby letoun opustila a navrátila se zpět do Česka nejbližším leteckým spojem. Dle Bostwicka by zde letoun měl zůstat po několik příštích týdnů, dokud se neuskuteční další předváděcí lety.
"O pravdivosti těchto informací by se dalo zcela jistě s úspěchem pochybovat," řekl nám jeden z pracovníků obchodního úseku. Pravděpodobnější se zdají být varianty o zabavení nebo prodeji letounu, kterým by se měly vyrovnat pohledávky, jež má firma Ayres vůči Pan Pacific Airways. Zkušenosti předsedy této firmy Randalla Brinka s firmou Ayres si může každý přečíst na internetové adrese www.ainonline.com.
Pavel SlavíkNezaměstnaných by údajně mělo být méně
Region - V dějinách devítileté existence uherskohradišťského úřadu práce byl loňský rok co se týká nezaměstnanosti obyvatel našeho regionu jedním z nejhorších. Tento fakt potvrdil i ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček.
"Musím říci, že rok 1999 byl nejhorší, jaký jsme zažili. Zatímco na konci února loňského roku bylo v evidenci úřadu práce necelých čtyři a půl tisíce uchazečů, o rok později se jejich počet zvýšil o více než tisíc. Přitom průměrná délka evidence uchazeče na úřadu práce vzrostla z 250 na 255 dnů," potvrdil Janíček.
Ještě v listopadu 1999 byla míra nezaměstnanosti 6,54%, do ledna letošního roku stoupla na 7,64%. "Přesto všechno je situace na Uherskohradišťsku nejlepší v rámci Moravy. Běžný jevem je totiž osmiprocentní míra nezaměstnanosti. Už v únoru jsme zaznamenali pokles na 7,57%. Předpokládáme, že v polovině prvního pololetí poklesne míra nezaměstnanosti až na 7,1% a celý rok bude příznivější než ten loňský. Podle našeho soudu by pokles nezaměstnanosti měl pokračovat. Nejedná se jen o náš individuální úsudek, protože k poklesu nezaměstnanosti již v únoru letošního roku došlo také ve všech ostatních okresech Zlínského kraje," domnívá se Janíček. Na příznivém vývoji by se podle Janíčka měl podílet ten fakt, že končí řada neperspektivních oborů - rodinné školy, podnikatelské a manažerské obory. "Není to však konečné řešení, protože na druhou stranu je nedostatek ve strojařských učebních oborech a stavebnictví," podotkl Janíček.
Nejhorší situace i nadále zůstává v mikroregionu Bílé Karpaty, kde se míra nezaměstanosti v obcích stále pohybuje mezi 10% až 20%. Rekord zde stále drží Vyškovec (27,79%), Žítková (22,94%) a Starý Hrozenkov (16,61%).
Na budoucím příznivém vývoji by se měla podílet také aktivní politika zaměstnanosti (APZ). Na ni vloni úřad práce vynaložil 12,5 milionu korun. Do APZ patří například zřízení veřejných pracovních míst, absolventských praxí nebo rekvalifikace.
"Pro letošní rok jsme dostali 16,3 milionu korun. Největší část APZ tvoří rekvalifikační kursy. Je však zájem jen o krátkodobé rekvalifikace," řekl Janíček.
V roce 1992 zajišťoval úřad práce desetiměsíční kursy, ze kterých nezaměstnaný odcházel s výučním listem. Ovšem dnes lidé při nárůstu životních nákladů a s nárokem na šedesát procent mzdy lidé nejsou ochotni nastoupit na delší kursy.
"Dříve jsme dbali na to, aby člověk bezprostředně po rekvalifikaci měl uplatnění. Ovšem od letošního roku je v tomto směru změna. Snažíme se totiž rozšiřovat schopnosti lidí," objasnil Janíček a řekl, že dbají na to, aby se například ženy po návratu z mateřské dovolené zařazovaly do kursů počítačových dovedností.
Lenka FalešníkováDalší mladík spáchal sebevraždu
Uh. Ostroh (red) - Přelom měsíců únor a březen s sebou přinesl další tragickou smrt mladého člověka. Minulou středu totiž spáchal sebevraždu devatenáctiletý mladík z Uherského Ostrohu. Byl nalezený v rodinném domku oběšený na rámu dveří svého pokoje na pánském opasku.
"Přivolaná lékařka konstatovala smrt oběšením. Bylo vyloučeno cizí zavinění," uvedl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř a dodal, že byla nařízena zdravotní pitva. Podle Krejčíře mladík nezanechal dopis, ve kterém by pohnutky svého činu objasnil.
Jak se nám podařilo zjistit, zanechal na stole ve svém pokoji lístek, na němž stálo: Ahoj, Michal. Podle dalších informací byl mladík minimálně dva roky těžce drogově závislý na pervitinu. Z toho také vyplývaly jeho spory s rodiči a problémy s okolím. Celá událost se však dosud vyšetřuje.Boruta před soudem
Uh. Hradiště (ja) - Vyměnit obhájkyni chtěl v úterý hned v úvodu třetího hlavního líčení obžalovaný podnikatel Zdeněk Boruta. Ten se ocitl u Okresního soudu v Uh. Hradišti proto, že mylně informoval soud o čísle svých bankovních kont a způsobil poškozování věřitele. Nyní je Boruta ve vazbě pro podvod a zpronevěru. Hlavní líčení bude pokračovat v dubnu.Žena se udusila kouřem
Žitková (vb) - Právě před týdnem byla v rodinném domku nalezena udušená jednaosmdesátiletá žena. "Žena rozdělala oheň v místnosti, který pak chtěla udusit dekou. To se jí podařilo, ale přesto se zplodinami následně udusila," řekl tiskový mluvčí Policie České republiky v Uherském Hradišti Jaroslav Krejčíř.
Ženu, která údajně nebyla psychicky v pořádku našla její sousedka. Byla nařízena zdravotní pitva a nebylo zjištěno cizí zavinění.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund