Číslo: 12
20.03.2000
Článků: 82

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Bostwick vyhlásil uhelné prázdniny
Nezapomeňte na změnu času
Ukradl pisoáry
Silničáři: sníh jsme zvládli
Vytěžené pásy lesa jsou v pořádku

Bostwick vyhlásil uhelné prázdniny

To, že to jde s Letem zřejmě z kopce dolů dokazuje i snímek Pavla Pašky, který zachytil čtvrteční předčasný odchod zaměstnanců na "uhelné prázdniny".
Kunovice - V dřívější dobách pro školáky populární uhelné prázdniny se staly nyní neradostnou skutečností pro lidi z Letu Kunovice. Zaměstnanci se ani nestačili zaradovat z lednových výplat, které jim s devatenáctidenním zpožděním přišly na konta, a již je čekalo další překvapení. "Všichni zaměstnanci Let, a.s., opustí svá pracoviště dnes, 16.3.2000 ve 12.00 hodin," vydal příkaz generální ředitel Turner Bostwick na mimořádné schůzi ve čtvrtek v 11.00 hodin vedoucím pracovníkům.
"I když radiátory v tu dobu hřály jako o život, Bostwick nám řekl, že zásoby uhlí stačí na vytápění jen do dvanácti hodin, a proto musí lidi poslat domů," řekl s úsměvem jeden z vedoucích pracovníků. Ve čtvrteční odpoledne v oficiálním stanovisku Bostwick pak uvedl: "Na pátek poskytneme lidem den dovolené nad rámec řádné dovolené. Protože zásoby uhlí nevydrží do zítřka, nepřáli jsme si, aby zaměstnanci pracovali v nepohodlných podmínkách." Očekávaná dodávka tepla by měla v Letu být zajištěna opět od dnešního dne, tj. od pondělí 20. března, kdy se lidé mohou vrátit opět do práce.
"Máme obavy, že na továrně bude však pověšena cedule, na níž bude napsáno že se zde končí. Bostwickovi již nikdo nevěří," svěřil se jeden ze zaměstnanců, který však své jméno neprozradil, neboť ředitel v pondělí vydal lidem zákaz poskytovat médiím informace. "Kdo toto nařízení překročí, vystavuje se nebezpečí ztráty zaměstnání," poslal své varování všem ředitel.
Na "uhelné prázdniny" reagovalo ještě ve čtvrtek odborové vedení Letu. "Podnikový výbor považuje tento postup za protiprávní, který je v rozporu se Zákoníkem práce a uzavřenou kolektivní smlouvou," praví se ve stanovisku odborů. "Zaměstnavatel nemůže řešit nedostatek financí vyhlášením dovolené bez souhlasu odborové organizace," okomentoval mimořádná opatření odborový předák Letu Zdeněk Zajíček.
O tom, že situace v Letu není dobrá, svědčí i podaný návrh na konkurz k brněnskému obchodnímu soudu. "Věříme, že do 16. května, kdy je nařízeno konkurzní jednání, se naše finanční situace zlepší a ke konkurzu nedojde," vyjádřil se Bostwick ve svém prohlášení.
Velký rozruch způsobila mezi odborníky i internetová zpráva pana Randala Brinka, prezidenta Pan Pacific Airways, který si v Letu objednal čtyři letouny L-420, a údajně složil i několikamilionovou zálohu. Ten svou nečekanou lednovou návštěvu v Letu popisuje jako ohromující, neboť zjistil, že na jeho letounech se téměř nepracuje. "Pan Brink nikdy smlouvu nepodepsal a já osobně se domnívám," prohlásil Bostwick, "že to bylo z důvodů, že neměl peníze. Nemůžeme začít práce na letounech pro žádného zákazníka, bez toho, abychom měli zajištěné profinancování výroby."
Hlavním nosným programem Letu by měl být v budoucnu letoun LM 200. Situaci ohledně Loadmasteru LM 200 vidí ředitel Letu velmi optimisticky: "Na tento letoun máme více než 100 kupních smluv a první prototyp je téměř dokončen." Ve svém prohlášení Bostwick vyvrací i zprávy o zadržení letounu L 610 na Maltě. "Letoun je na Maltě hangárován u pana McKaye, obchodního partnera pana Ayrese, až do té doby, než budou upřesněny termíny předváděcích letů pro další čtyři zákazníky." Posádka byla domů údajně poslána proto, aby netrpěla odloučením od svých rodin a také se nezvyšovaly náklady jejich pobytu na Maltě.
Zda jsou tyto informace pravdivé, to ukáže až budoucnost. Jisté nyní je jen to, že situace v Letu Kunovice zůstává i nadále velmi kritická. "Co bude dál, to nikdo neví. Odboráři zůstávají stále v přípravě stávkové pohotovosti. Vyzvali jsme vedení, aby udělalo vše pro stabilizaci podniku a řádné vyplácení mezd. Pokud tomu tak nebude, jsme odhodláni i k dalším krokům," řekl předseda odborů Zdeněk Zajíček.
Pavel SlavíkNezapomeňte na změnu času
Po sobotní půlnoci, v neděli 26. března 2000, se změní zimní čas na letní. Proto si nezapomeňte posunout ručičky hodin, hodinek a budíků o jednu hodinu dopředu - ze dvou na tři hodiny. Noc tedy bude o hodinu kratší a pospíme si více zase až na podzim.Ukradl pisoáry
Topolná (vb) - Opravdu zvláštní vkus má dosud neznámý pachatel. Ten totiž odcizil v kulturním domě zvaném Bůrovce v obci Topolná v době od 1. do 12. března tři kusy pisoárů a mikrovlnnou troubu. Jak s pisoáry naloží, je záhadou, jisté již však nyní je to, že majiteli způsobil škodu ve výši deset tisíc korun.Silničáři: sníh jsme zvládli
Region (Kk) - Čtvrteční nenadálý příval sněhu zaskočil místní silničáře. Ačkoliv byly zásahy především na silnicích I. a II. třídy provedeny ve stanoveném limitu, přesto se z menších obcí našeho regionu bylo obtížné dopravit dále než za jejich koncové tabule. "Co se týče čtvrtečního zásahu, je pravdou, že se na Hradišťsku asi o deset minut zpozdil. Na Brodsku byla ale kvalita zásahu perfektní. Zimní službu již máme omezenou, jsou to poslední záchvěvy a sníh rychle taje. V současné době jsme se zaměřili již na čištění vozovek," upřesnil ředitel Správy a údržby silnic v Uherském Hradišti Rostislav Buchtík.Vytěžené pásy lesa jsou v pořádku
Region (Kk) - V celém našem regionu je možno spatřit výseky lesů, které jsou doslova vypleněny. Jak ale potvrdil František Bezděk, pracovník Státní správy lesního hospodářství při referátu životního prostředí Okresního úřadu v Uherském Hradišti, pokud není těžba mimo lesní hospodářský plán, záleží pouze na vlastníkovi parcely, jak stromy vytěží. "Každý vlastník má k dispozici soupis porostů, které mu podle katastru náleží. Majitel lesa je také vyhledatelný v lesnické mapě, ve které je zaznamenán návrh na umístění těžeb. Pakliže vlastní takovou parcelu, záleží na samotném vlastníkovi, kterému byla těžba doporučena, jak se během deseti let platnosti lesního plánu zachová. Zda bude svůj les těžit postupně po kusech (výběrným způsobem) nebo jestli jej zmýtí naholo," upřesnil František Bezděk.
Na nepříliš vábně vyhlížející úzký proužek vykáceného lesa si zřejmě budeme muset všichni zvyknout. Pokud totiž les dosáhne svého stáří, majitel je dokonce povinen jej vykácet kvůli obnově. A jak je to s velikostí parcely? "Postupem času docházelo k tomu, že jak se lesy dědily z generace na generaci, jejich plochy se zmenšovaly. V současné době vlastní majitelé doslova proužky lesa například o velikosti čtyři metry na šířku a šest set metrů na délku. Takové parcelky se ale nedají dost dobře obnovovat, zejména kvůli zástinu. Proto je nutné, aby se na těžbě domluvilo současně několik majitelů najednou. I tak však platí přísná pravidla," uvedl dále soudní znalec. Budoucí paseka totiž nesmí být větší než jeden hektar a její šířka nesmí přesahovat průměrnou výšku stromu (cca třicet metrů). Se samotnou těžbou je nutné postupovat opatrně, nejlépe od jihu, kvůli poryvům větru a majitel lesa se musí také přizpůsobit místním a klimatickým podmínkám. V případě, že projíždí s vytěženou hmotou přes cizí pozemky, musí mít souhlas jejich majitelů.
Pakliže vlastník poškodí těžbou například lesní cestu, je také povinen ji uvést do původního stavu. Nad všemi úkony těžby by měl dohlížet odborný lesní hospodář, aby nedocházelo k porušování těchto a dalších zásad. Toho si buď zvolí vlastník lesa sám, nebo je mu lesní správou přidělen. "Dbáme na to, zda je lesní hospodářský plán dodržován. Zda někde nevznikla větší paseka, nebo zda se netěžení bez povolení či nad rámec. Trestná je také těžba mladších porostů, za což jsme již udělili pokutu ve výši půl milionu korun. Velmi nám pomůže chystaná novela zákona o lesích. Podle ní bude možno totiž stíhat za nelegální těžbu nejen samotného majitele lesa, ale i těžební firmu," dodal závěrem František Bezděk.
Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund