Číslo: 13
29.03.1999
Článků: 55

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Brutální Nikita odsouzena ke čtyřem letům vězení
Požár kostela způsobila žárovka
Letní čas ovlivňuje mnohé z nás
Slovácké noviny prodány Němcům
Dívky se již týden pohřešují
Jaromír Schling navštívil Let Kunovice a Českou Zbrojovku
Nádvoří staré radnice bude otevřeno o prázdninách

Brutální Nikita odsouzena ke čtyřem letům vězení
Uh. Hradiště (Kk) - V úterý 23. března 1999 proběhlo u Okresního soudu v Uherském Hradišti hlavní líčení s čtyřiadvacetiletou Magdalenou P., která byla obžalována z trestného činu loupeže a nedovoleného ozbrojování. Uvedených trestných činů se obžalovaná dopustila v noci ze 14. na 15. října loňského roku, kdy se zbraní v ruce přepadla majitele hradišťské drogerie Petra Smejkala. Ten, několik dní po přepadení, přirovnal ozbrojenou ženu k brutální Nikitě. Jelikož se tehdy opravoval zadní trakt budovy, což měl syn na starost, přespával v těchto prostorách. V uvedenou noc, kolem čtvrt až půl jedné, mi zazvonil doma telefon. Syn mě žádal, abych okamžitě přijel do prodejny, že má velký malér. Nic bližšího neřekl, nečekal jsem tedy a ihned vyrazil. Aniž bych něco tušil, otevřel jsem dveře a vyšel po schodech nahoru. Volal jsem na syna, ale ten se neozýval, místo něj jsem spatřil ve dveřích pokoje ženu, která na mě mířila zbraní, vypověděl u soudu Petr Smejkal.
Obžalovaná jej následně varovala, že pokud se o něco pokusí, bude střílet. Nezbývalo mu tedy než poslechnout její příkazy. Jak se později dověděl, syn měl toho dne ve večerních hodinách s touto ženou smluvenu obchodní schůzku. Proto ji klidně pustil do budovy, kde na něj však okamžitě vytáhla zbraň, když pak nenašla peníze, svázala jej v zadním pokoji nad prodejnou. Roman se neozýval, na moji otázku, zda je v pořádku, obžalovaná odpověděla, ať se nebojím, že žije. Teprve až potom mi došlo, že nejde o žádný vtip. Obžalovaná požadovala, abych s ní odešel do místnosti, kde je umístěn trezor, k jehož otevření znám kód jenom já, a vydal jí peníze. Stále na mě mířila zbraní. Celou dobu byla naprosto klidná, suverénní. Připadalo mi to jako v akčním filmu. Vydal jsem jí tedy částku 40.000,- Kč, ale ona chtěla víc. Tvrdila, že se zde má nacházet sedm milionů korun. Najednou se ozvala rána. I přes tlumič byla velmi silná. Když jsem se podíval deset centimetrů vedle sebe, byla ve zdi díra. Ptal jsem se obžalované, proč na mě vystřelila, ona odpověděla, že prý proto, abych věděl, že to myslí vážně, popsal dále otec Romana Smejkala. Jelikož jí poškozený další peníze nevydal, vyzvala jej, aby s ní odešel do druhé místnosti, kde jej přinutila lehnout si na břicho a dát ruce za hlavu. V té chvíli zjistila, že je ve vedlejší místnosti otevřené okno dokořán. Syn majitele drogerie Roman se zatím ze svého svázání vyprostil a skočil z téměř šestimetrové výšky na náměstí, aby přivolal policii. Následné zajištění obžalované bylo záležitostí necelých šesti minut. Nebránila se a na výzvu policistů ihned odhodila zbraň. Před soudem Okresního soudu obžalovaná svého jednání litovala a poškozeným se omluvila. Nicméně ji po provedeném dokazování uznal soud vinnou a odsoudil ke čtyřletému trestu odnětí svobody se zařazením do věznice s ostrahou.
Karin KuchtováPožár kostela způsobila žárovka
Ostr. Nová Ves (Kk) - Ve večerních hodinách 25. března 1999 byl nahlášen požár novoveského kostela. Jednalo se o požár střechy budovy. Zásah byl ztížen nutností použití dýchací techniky, neboť byl prostor objektu silně zakouřen. Bylo rovněž nutno rozebrat střešní konstrukci. Přibližná škoda je vyčíslena asi na 240.000,-Kč, přičemž se pdařilo uchránit díky včasnému ohlášení podařilo hodnoty minimálně za pět milionů korun, popsal jeden ze zasahujících hasičů. Příčinou požáru střechy kostela byla pravděpodobně elektroinstalace. Požár zřejmě způsobila žárovka v půdním prostoru, která se dotýkala hořlavé střechy konstrukce. Došlo k jejímu nahřátí, přičemž vyschlé dřevo konstrukce se následně vznítilo, uvedl dále hasič. U požáru zasahovali hasiči nejen z Uherského Hradiště, ale také z Uherského Brodu, sbor dobrovolných hasičů z Ostrožské Nové Vsi a Kunovic.Letní čas ovlivňuje mnohé z nás
Uh. Hradiště (fal) - Změna zimního času na letní působí negativně na řadu lidí. Psychologové proto doporučují po dobu adaptace více odpočinku a relaxace.
Setkala jsem se s lidmi, kteří jsou na změnu času citlivější a vnímají ji negativně. Většina lidí ale tuto změnu zvládne bez větších problémů, vysvětluje psycholožka pro děti a dospělé Hana Hořáková. Lidé pociťují větší únavu a může se u nich také projevovat snížená schopnost soustředit se. Zdravému člověku však stačí tři dny až týden k adaptaci. Podle Hořákové by tedy měli lidé, kteří na tuto změnu reagují negativně, více odpočívat ať už pasivně nebo aktivně.
Změna času na letní se také odráží na některých školácích, potvrdil ředitel I. ZŠ Komenského v Uherském Hradišti Švrček. I děti se však během pár dní zadaptují.Slovácké noviny prodány Němcům
Uh. Hradiště (ad) - Jak si již za posledních pár dnů mohli někteří z obyvatel našeho regionu všimnout, tak při podávání inzerce v nejstarším regionálním týdeníku jsou příjmové doklady oraženy razítkem Rovnosti a.s. Brno. Podle informací, které se nám podařilo zjistit od dobře informovaného zdroje, majitelem deníku Rovnost je německá firma. Kromě toho nám ale týž zdroj potvrdil, že ačkoliv prodej SN již proběhl, není ještě zcela jasné, zdali se změna majitele SN dotkne také jejich obsahu a následně i čtenářů. Jednatele a zároveň šéfredaktora Slováckých novin Jiřího Jilíka se nám nepodařilo zastihnout. Ve středečním vysílání městského informačního kanálu však informaci o prodeji týdeníku nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Situaci pouze zhodnotil slovy: No comment!.
Slovácké noviny se tak zřejmě stávají po vzoru našich velkých deníků dalším majetkem německých podnikatelů.Dívky se již týden pohřešují
Uh. Hradiště (red) - Již týden se pohřešují dvě dívky ve věku 15 a 16 let z Dětského domova v Uherském Hradišti. Dívky uplynulé pondělí kolem 18.30 hodin pod záminkou telefonování odešly z dětského domova a už se nevrátily. Každá z nich u sebe má pouze dvacet korun a občanský průkaz. Šestnáctiletá dívka z Hodonína je 170 cm vysoká, střední postavy, má tmavě hnědé vlasy po ramena, hnědé oči a jizvu nad kořenem nosu o délce 2 cm. Oblečeny měla černé elastické kalhoty, zelenou mikinu, bílou maskáčovou bundu. Patnáctiletá dívka pochází ze Slavkova, je štíhlé postavy, 172 cm vysoká s krátce střiženými vlasy a má šedozelené oči. V době odchodu byla oblečena do modrých riflí s tenkými bílými pruhy, bundy tmavě zelené barvy a na nohou měla botasky. Není vyloučeno, že se dívky pokusí jakýmkoliv způsobem dostat do měst, odkud pocházejí.Jaromír Schling navštívil Let Kunovice a Českou Zbrojovku
Kunovice (JOH) - V uplynulém týdnu se uskutečnila v Letu Kunovice návštěva poslance za ČSSD Jaromíra Schlinga, člena hospodářského výboru Parlamentu České republiky. U příležitosti této návštěvy jsme mu položili několik otázek:

Jste spokojen se svou návštěvou?
Jako člen hospodářského výboru jsem se chtěl seznámit se situací v Letu Kunovice v souvislosti se vstupem zahraničního partnera a s dalším vývojem projektu L610G. Jak jsem poznal, tak situace zde není nijak jednoduchá, ale já věřím, že se nejedná o žádnou krizi a myslím si, že jsou tady předpoklady k tomu, aby se v Letu výroba úspěšně rozvíjela.

Co říkáte samotné firmě Ayres?
Mám informace, že firma Ayres není neznámým pojmem v letecké branži a pokud se jí podaří obchodně uspět se svým novým letounem, pak bude vše v pořádku. Věřím, že i L410 pořád ještě není bez šance.

Myslíte si, že je to šťastné řešení prodávat naše velké fabriky zahraničním firmám?
Principiálně tato vláda, to znamená vláda složená ze sociálnědemokratických ministrů, si do svého programového prohlášení dala podporu přímých zahraničních investic, i když toto nebyla zcela typická přímá investice, protože Ayres koupil pouze akcie, ale na druhou stranu investuje do vývoje letounu, investuje do přípravy výroby, takže můžeme zde o přímých investicích mluvit také. A tohle je něco, co vláda podporuje. Aby se stát snažil mít nějaký významný vlastnický podíl právě v Letu Kunovice, k tomu myslím žádný vážný důvod není. Takže principiálně ten prodej byl správný. Jestli byl správný výběr kupujícího, či jestli byla správná cena, to si já netroufám hodnotit. To je vždy záležitost toho, kdo prodává a kdo kupuje. Jestliže Fond národního majetku nedokázal sjednat cenu vyšší, tak asi prostě v daném okamžiku ta fabrika vyšší hodnotu neměla. Zkrátka kupující, který by nabídl vyšší cenu, se nenašel. Musím říct, že já jsem u toho prodeje nebyl a ani tato vláda neschvalovala tento prodej, proto jej nechci ani n ijak hodnotit. Firma Ayres je dle našich informací firmou, která v letectví působí, i když není nijak významná, přesto se zdá, že má objednávky na Loodmastera, a proto jsou zde všechny předpoklady k tomu, aby po dokončení vývoje se tady rozjel úspěšně výrobní program.

Co soudíte o samotném vstupu amerických firem do našeho prostředí?
Je skutečností, že Američané opravdu neznají naše podmínky a já mám informace o tom, že podobně jako v Letu to vypadalo, když Boeing přišel do Aera Vodochody. Oni tam byli také velmi překvapeni, že téměř každý výrobní dělník umí číst výrobní výkres. Velmi zde záleží na lidech, kteří jim předávají o firmě informace.

Vaše další dnešní návštěva směřuje do České zbrojovky Uh. Brod. Nemyslíte si, že přezbrojení naší armády a policie by mělo být českými zbraněmi?
Když ponechám stranou minulou soutěž, kterou nakonec Ministerstvo vnitra zrušilo, tak v současné době musí toto ministerstvo postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek. My u nás máme takové právní prostředí, které neumožňuje přímo se obrátit na jediného, a myslím, že u nás ani v současnosti Zbrojovka Uh. Brod není tím jediným výrobcem krátkých zbraní. Jestliže v této veřejné soutěži budou lepší zbraně ze zahraničí, pak se nedá nic dělat. Já jsem ovšem také toho názoru, že by měla být vybrána pistole z Uherského Brodu, a ne odjinud, ale vše bude záležet na nabídce brodské Zbrojovky, aby byla srovnatelná s konkurencí, pokud dodrží všechny parametry a nebudou výrazně horší, pak není důvod, aby se nestali dodavateli pro Ministerstvo vnitra, pro přezbrojení policie. Já jsem přesvědčen, že tato vláda zájem na podporu českých podniků určitě má, což také deklaruje všemi možnými způsoby.Nádvoří staré radnice bude otevřeno o prázdninách

Uh. Hradiště (fal) - V pátek minulého týdne byly na Městském úřadě v Uherském Hradišti uzavřeny nabídky umělců z našeho regionu na výtvarný návrh kašny, která se stane dominantou nádvoří Staré radnice. Kromě toho komise zřízená městskou radou tyto návrhy vyhodnotí, přičemž ještě dnes bude znám vítězný návrh.
Předpokládáme, že kašna bude podle vítězného návrhu dokončena koncem letošního roku. To však nebrání zpřístupnění nádvoří veřejnosti v červenci, objasnil místostarosta Městského úřadu v Uherském Hradišti Petr Taťák. Stavební práce na nádvoří by totiž měly být dokončeny i v souvislosti s otevřením Všeobecné zdravotní pojišťovny do konce měsíce června. V průběhu července by pak mělo dojít ke zprovoznění nádvoří včetně rozmístnění nezbytného mobiliáře, jako jsou například lavičky a odpadní koše. Nádvoří bude průchozí z Prostřední ulice na Františkánskou, přičemž i zde, stejně jako v bastionu, bude platit určitý provozní řád včetně zamykání přes noc.
Podle Taťáka budou v objektu VZP dvě prodejny. Oční optika a prodejna zdravotnické techniky. Kromě toho je zde také plánována letní zahrádka, kde si lidé budou moci při průchodu městem odpočinout. Prozatím ale nejsou všechny podnikatelské aktivity na nádvoří ještě zcela upřesněny a budou předmětem dalších jednání.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund