Číslo: 13
27.03.2000
Článků: 81

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Bánov dostal pokutu za porušení zákona
Dluhy způsobily smrt
Budou v Letu další "uhelné prázdniny"?
Řidičku srazil vlak
Spasí obecní vyhláška životy gamblerů?

Bánov dostal pokutu za porušení zákona
Zastupitel požaduje zahájení vyšetřování starosty

Zakázka na vybudování nového chodníku naproti obecního úřadu byla jednou ze zpochybňovaných - Foto: P. Paška
Bánov - Za porušení zákona o zadávání veřejných zakázek musel před několika dny zaplatit Obecní úřad v Bánově pokutu ve výši deset tisíc korun. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž zjistil závažné a opětovné porušení zákona u celkem osmi veřejných zakázek na provedení různých akcí za poslední dva roky. "Žádný z uchazečů, který se výběrového řízení na předmětné veřejné zakázky zúčastnil, neprokázal kvalifikační předpoklady způsobem uvedeným v zákoně," píše se v rozhodnutí UOHS. Vzhledem k tomu, že šlo o první prokázané porušení zákona, udělil úřad minimální možnou pokutu.
Podle starosty Václava Vystrčila i řady zastupitelů jsou však tyto peníze naprosto zbytečným výdajem z obecní pokladny: "Jde o malé administrativní chyby. My bohužel nejsme právníci, proto k těmto pochybením došlo." Zastupitel Martin Ondráček, který žádost o prošetření podával spolu s dalšími dvěma členy obecního zastupitelstva, je však přesvědčen, že starosta i jeho zástupce Josef Vystrčil se dopustili mnohem více chyb. Upozorňoval například na to, že při loňské soutěži na realizaci víceúčelového hřiště s umělým povrchem nebyly podle zákona jmenovány dvě komise pro výběr vítěze. Tím se nakonec stal jeden ze zastupitelů, soukromý podnikatel František Šimanský.
"Během osmi let získala tato firma většinu ze zakázek obce v celkové hodnotě sedmi až dvanácti milionů korun. Ani při jedné z nich se však nepostupovalo podle zákona," tvrdí Ondráček. Ve své žádosti zároveň uvádí, že zakázky získávala také firma Benko majitele Libora Beníčka, jehož společníkem v dalších dvou firmách byl tehdy i starosta Vystrčil.
"Soutěžní podmínky mají všichni stejné a nikdo zvýhodňován nebyl. Myslím, že všechna výběrová řízení proběhla v pořádku," obhajuje rozhodnutí starosta. Podle něj je pro obec také mnohem výhodnější dávat zakázky domácím firmám, protože bývají levnější než ostatní. Starosta také uvedl, že upřednostňování místních podnikatelů měla ve svém volebním programu i KDU - ČSL zastoupená Ondráčkem. "My jsme chtěli podporovat všechny domácí podnikatele bez rozdílu, ne jen jednoho, navíc člena zastupitelstva. Myslím, že ostatní firmy přihlášené do výběrového řízení dělaly těm bánovským pouze křoví. Pokuta je jen pakatel proti tomu, co mohla obec ušetřit řádnou veřejnou soutěží na zakázky za více než pět milionů korun," prohlásil Ondráček na posledním zasedání obecního zastupitelstva.
Na konci února proto podal na Okresní státní zastupitelství v Uh. Hradišti podnět k zahájení vyšetřování starosty. Podle něj je podezřelý z trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele, porušování povinností při správě cizího majetku a pletichy při veřejné soutěži. Zda se nejvyšší představitel Bánova skutečně těchto činů dopustil, teď zkoumá policie, která zatím k případu nepodává žádné informace. V případě prokázání viny stanoví zákon trest odnětí svobody do výše tří let, v případě způsobení značné škody dokonce o sedm let více.
Jana CabákováDluhy způsobily smrt
Uh. Hradiště (red) - Když se minulý čtvrtek přítelkyně devětačtyřicetiletého muže nemohla dostat do jeho bytu na ulici Maršála Malinovského v Uherském Hradišti, ještě netušila, co v následujících chvílích zažije. Dveře otevřeli až přivolaní hasiči, kteří muže v bytě našli oběšeného.
"Lékařka konstatovala smrt bez cizího zavinění udušením a byla nařízena zdravotní pitva," řekl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Podle dalších informací muže k sebevraždě zřejmě dohnal alkohol a dluhy.Budou v Letu další "uhelné prázdniny"?
Kunovice (PS) - Velký rozruch mezi zaměstnanci kunovického Letu způsobilo prohlášení generálního ředitele Turnera Bostwicka v pondělním vysílání ČT1, ve kterém hovořil o potřebě pouze asi 500 zaměstnanců v této továrně. "Tato informace byla uvedena jen v souvislosti se zajištěním programu LM 200, bez ohledu na stávající programy. žádné propouštění nepřipravujeme," snažil se vyvrátit údajně zkreslené zpravodajství české televize Bostwick, který se zúčastnil ve středu společného zasedání s vedením odborů. Stejné překvapení vyjádřil i o reakci zaměstnanců nad povinnou páteční dovolenou, kterou v tu dobu nařídil z důvodů nedostatku uhlí. Nyní však před odboráři prohlásil, že volno udělil zaměstnancům jako výraz díku za trpělivost, kterou zaměstnanci projevili při zpoždění platů.
Již dnes je však jasné, že ani únorových výplat se lidé v Letu nedočkají v řádném termínu garantovaném kolektivní smlouvou. "Únorové výplaty budou vyplaceny do 31. března, nejpozději však v průběhu prvního týdne měsíce dubna," prohlásil Bostwick. Jestli však i nyní za trpělivost zaměstnancům udělí nějaký den mimořádné dovolené navíc, o tom nepadlo ani slovo.
"Pan Bostwick seznámil na jednání náš podnikový výbor s celkovou ekonomickou situací firmy," řekl odborářský předseda Zdeněk Zajíček. "My však máme zájem aby generální ředitel osobně informoval všechny zaměstnance na společném mítinku, který by se měl uskutečnit v nejbližším možném termínu." Po téměř dvouhodinovém jednání se obě strany shodly na tom, že vykopání válečné sekery není v zájmu zaměstnaců ani vedení firmy. "I přes toto konstatování však odborová organizace i nadále zůstává v přípravné stávkové pohotovosti."Řidičku srazil vlak
Kunovice (red) - Jen o vlásek unikla smrti minulou středu řidička osobního automobilu. Ta totiž vjela na železniční přejezd ve Strhanci v Kunovicích ve chvíli, kdy tudy projížděl osobní vlak směřující na Ostrožskou Novou Ves. "Řidička škodovky nerespektovala červené světlo přejezdového zabezpečovacího zařízení. Střet automobilu s vlakem se však obešel bez zranění," upřesnil tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř.Spasí obecní vyhláška životy gamblerů?
Zlechov - Již od léta loňského roku je ve Zlechově v platnosti obecní vyhláška o zákazu provozování výherních automatů. Je zřejmé, že závislost na automatech má mnohdy až hrozivé následky, otázkou však zůstává, jestli jejich zákaz v obci něco vůbec vyřeší. "Vyhlášky jsou v různých obcích. Zastupitelstvo na to má právo a naši zastupitelé rozhodli prostě o tom, že v obci automaty mít nechceme. Myslím, že mládež by měla mít jiné možnosti zábavy, než stát u automatů, chceme ji přitáhnout například ke sportu. Nejsme jedinou obcí, která automaty zakázala, je jich více. Nejedná se jenom o mládež, ale taky o živitele rodin. Výdělky jsou malé a někteří házeli do automatů nemalé částky. I příjem, co do obce z automatů byl, raději oželíme. Nevím, jak by se líbilo například mé manželce, kdybych měsíčně prohrál v automatu dva tisíce?" uvedl k důvodům zavedení vyhlášky starosta Zlechova Antonín Haloda.
S vyhláškou samozřejmě nesouhlasí zlechovský podnikatel, majitel hospody U Draka Bronislav Hampala: "Na obec jsem zprvu chtěl podat i žalobu pro omezování podnikání, neboť zakázala automaty pouze v mojí hospodě. Jako důvod tenkrát zastupitelé uvedli, že je hospoda méně než sto metrů od kostela. Možná byl ale podtext nějaký jiný. Následně byly tedy automaty zakázány v celé obci. A to je samozřejmě problém. V současné době jsou totiž náklady na hostinskou činnost tak vysoké, že bez příjmů z automatů jde provoz jen těžko utáhnout, zvláště na malé vesnici. Navíc jsem zrekonstruoval starou budovu, vložil do ní nemalé prostředky a přispěl tak ke zlepšení vzhledu obce. Návratnost investic tak přišla vniveč. Navíc si myslím, že obci budou peníze, které dostávala z mojí provozovny dohromady se sponzorskými dary, chybět. V žádosti o zrušení vyhlášky jsem vypočítal, že právě z těchto peněz by bylo možno vybudovat jeden tenisový kurt ročně. O můj návrh ale nikdo neměl zájem."
A jaký názor mají na vyhlášku ostatní obce? Zjistili jsme totiž, že v regionu se nachází pouze jedna obec mimo Zlechov, která vydala podobnou vyhlášku, a to Šumice.
Petr Kukla, starosta Březolup: "Máme v obci asi pět nebo šest automatů, ze kterých plyne každé pololetí do obecní pokladny sto deset tisíc korun. Co se týče závislosti na automatech, i já sám dohlížím na to, aby v místních pohostinstvích nehráli mladiství. Pokud se týká Březolup, určitě k automatům mladí přístup nemají. A živitelé rodin? Když chtějí utratit peníze, tak je utratí. Je to problém každého z nás. Vymlouvat se na to, že když bude málo příležitostí, bude se hrát méně, je zbytečné. Zakázat automaty v obci nevidím jako řešení. Komu tím pomůžeme? Rodinám, jejichž živitelé prohráli velké peníze? Když je někdo hazardér a hazard ke svému životu potřebuje, vyhledá si jej. A bude hrát dál, buď tady nebo jinde."
Petr Matoušek, starosta Boršic: "Myslím, že zakázat automaty v obci není východisko. Pokud někdo bude chtít hrát, tak si automaty vyhledá."
Stanislav Gregůrek, starosta Velehradu: "V obci výherní automaty máme a jejich provozovatelům jsme stanovili maximální poplatek. O zákazu automatů jsme ale nikdy neuvažovali. To bychom museli zakázat cigarety, alkohol a další neřesti, které lidstvo provázejí. V současné době existuje tolik nástrah, že záleží pouze na každém člověku a jeho rozumné úvaze, jak peníze použije. Taky si nemyslím, že příležitost dělá zloděje. Když má někdo slabou vůli, tak automatům propadne a najde si je. Řešením by bylo automaty zakázat celoplošně, což je nesmysl. Obecní vyhlášky o zákazu však hodnotím jako individuální výkřiky starostů na záchranu gamblerů. Řešení to podle mě rozhodně není."
Jindřich Krušina, starosta Břestku: "I když automaty neschvaluji, myslím, že taková vyhláška, jako je ve Zlechově, nemá žádný smysl. Když totiž člověk bude chtít hrát, tak hrát bude, ale jinde. Navíc je pravdou, že by tím obec přišla i o nějaké finanční prostředky. To samozřejmě není to nejdůležitější. Problém je v tom, jak mi tvrdí hostinští, že právě v malých obcích se bez zisků z automatů nedá vůbec vyžít. Takže to jistě má vliv i na pohostinskou činnost.
Naprosto nesmyslné mi ale připadá stanovit ve vyhlášce, že automaty se nesmí provozovat ve vzdálenosti do sta metrů od kostela. Je přece jisté, že lidé, kteří jdou ze mše, nepůjdou hned hrát automat. Nicméně obec na vydání takové vyhlášky má právo."
A jaký je konečný názor majitele hospody U Draka Bronislava Hampaly? "Stavěl jsem podnikání na tom, že lidé se chtějí bavit. Nebaví je sedět jen tak u piva. Někdo hraje šipky, někdo kulečník, někdo automat, někdo sází sportku. Je to každého věc. Už nyní je ale jisté, že do hospody ve Zlechově nevložím ani korunu. Nemám zapotřebí, aby mi zase někdo něco zakázal a peníze by vyletěly komínem. Pokud obec nemá zájem, aby se podnikání rozvíjelo, nemám zájem ani já. Hospoda bez automatů - to v dnešní době nejde! Navíc vyhláška nic neřeší, protože lidé chodívají hrát jinde, třeba do sousední obce. Tím pádem klesla i návštěvnost. Taky se již nepodílím na sponzorování. A když za mnou přijdou ze školy, od hasičů nebo fotbalistů, pošlu je za starostou. Ten rozhoduje o penězích a jak to vypadá, má jich asi dostatek."
Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund