Číslo: 14
05.04.1999
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


66.000 litrů bílého vína skončilo v kanále
Jed v pečivu způsobil bezvědomí
Lidé ruší zájezdy do Chorvatska
Uherské Hradiště chce pomoci kosovským uprchlíkům
Pouze štěstí zabránilo výbuchu cisterny s benzínem
Krajkové kraslice Jany Mikulcové jsou raritou
Míra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí stoupne
Ocenění se neuskuteční

66.000 litrů bílého vína skončilo v kanále
Boršice - Zemědělské družstvo AGROSOVÍN, a. s. Boršice, přišlo téměř o dva miliony korun. V jeho vinném sklepu SOVÍN totiž 26. března v nočních hodinách neznámý pachatel či pachatelé vypustili tři plné tanky vína ročníku 1996. 26. března, zhruba kolem půl jedenácté v noci jsem měl telefonát, který mi oznámil, že v areálu vinného sklepu je zapnuto zabezpečovací zařízení. Vyrazil jsem ihned na místo, kde jsem zjistil, že vrata lisovny jsou otevřená a v pánské šatně rozbité okno. Zavolal jsem policii a předsedovi družstva, vzpomíná vedoucí vinic a sklepu Josef Magdálek. Již společně s policisty pak následně zjistil, že z tanků, které byly umístěny venku, vytéká tekutina.
V uvedených třech tancích, kdy každý z nich má objem 220 hektolitrů bylo umístěno bílé víno pocházející z osvětimanských vinic. Zde pěstujeme především tvrdší odrůdy. Dle technologického postupu jsme proto víno dali přes zimu vymrazit tak, aby se obsah jeho kyselin snížil. Tuto směs odrůd Mller, Veltlín a Rulandské bílé používáme k výrobě Buchlovského hradního. Stáčení jsme plánovali v jarním období s příchodem vyšších teplot, zkonstatoval dále Magdálek. Návštěva zloděje, bez ohledu na to, kolik si skutečně vína odnesl, způsobila našemu družstvu škodu ve výši 1.980.000,-Kč. Účetní hodnota vína byla vyčíslena 30 Kč za jeden litr. Podle provedených inventur jsme tak přišli zhruba o deset procent zásob vína ve sklepě. Případ šetří policie, pravda je však taková, že areál sklepu navštěvuje poměrně dost lidí, neboť se zde nachází prodejna vína. Zachránit nešlo bohužel vůbec nic, neboť vypuštění jednoho tanku trvá zhruba pouze jednu hodinu. Celé tři plné tanky vína tak vytekly do místní kanalizace, uzavřel tr pce předseda zemědělského družstva AGROSOVÍN, a.s. Boršice, Zdeněk Havlíček.
Karin KuchtováJed v pečivu způsobil bezvědomí
Uh. Hradiště (fal) - Na buchty zřejmě dlouho nebude mít chuť jedenadvacetiletý mladík. Tomu totiž poslední březnovou neděli ve večerních hodinách v jednom uherskohradišťském baru nabídli tři muži ve věku 18 až 23 let buchtu, ve které byl jed. Mladík ji snědl, a protože nezůstalo jen při jedné, upadl do bezvědomí a přivolaná záchranná služba jej odvezla do nemocnice.
Muži do buchty zapekli rozetřená semena Durmanu. Jedná se o volně rostoucí rostlinu, která sice nespadá pod drogy, ovšem má halucinogenní účinky a po požití většího množství může způsobit i smrt, vysvětlil pro DDS tiskový mluvčí Okresního ředitelství Policie České republiky v Uherském Hradišti.
Durman je prudce jedovatá rostlina. Její účinné látky jsou vysoce toxické alkaloidy, hlavně atropin, skopolamin a hyosciamin jedovaté látky. Jeho narkotické účinky poznali již v dávných dobách Řekové a Arabové. Tehdy se užíval jako opium pro lékařské účely. U nás rostou čtyři druhy durmanu, které se liší květem a plody.
Podle primáře anesteziologicko-resuscitačního oddělení Jaromíra Maláče byl mladík do nemocnice přivezen včas. Byl mu proveden výplach žaludku, přesto byl v bezvědomí až do pondělního rána. Naštěstí díky rychlému zásahu lékařů nedošlo k tragédii. V úterý ráno byl totiž mladík propuštěn.Lidé ruší zájezdy do Chorvatska
Region (Kk) - Několik regionálních cestovních kanceláří již zaznamenalo storna letních pobytů a zájezdů do Chorvatska. Lidé se díky konfliktům ve vedlejší Jugoslávii obávají vycestovat do Chorvatska. Vyčkávají, jak se vyvine mezinárodní situace a volí spíše letecké zájezdy do Turecka, Španělska nebo pobyty ve Francii a dalších zemích západní Evropy. Vzrostl rovněž zájem o dovolené v tuzemsku. Bohužel však musím zkonstatovat, že v poslední době mají lidé k cestování poněkud chladnější vztah a cestovní ruch se tak dostává do nezáviděníhodné pozice, uvedla Beta Vaculíková, majitelka CK J. D. TOUR. V případě, že klient již zaplatil zálohu na zájezd a tento chce později stornovat, vrátí mu cestovní kancelář peníze dle stornovacích podmínek. To znamená, že klient zaplatí pouze malý manipulační poplatek za práci, kterou pro něj již cestovní kancelář odvedla.
Lidé se ptají a volají, zda mají zájezdy zrušit. Zatím jsme ale žádný nestornovali. Je však docela možné, že pokud budou konflikty v Kosovu pokračovat, budou pobyty odhlašovat. Stejná situace zřejmě nastane i s Řeckem, do kterého se mělo jet přes Srbsko. Pokud budou lidé pobyty rušit, budeme jim peníze samozřejmě vracet, dodal Josef Nožička z cestovní kanceláře Primaroute.Uherské Hradiště chce pomoci kosovským uprchlíkům
Uh. Hradiště (Kk) - Vzhledem k válečnému konfliktu v Kosovu, je zřejmé, že počet uprchlíků z této země bude stále více a více narůstat. Některá naše města již projednávají možnosti jejich ubytování, nabízejí městské byty. Jak by na příliv běženců reagovalo naše okresní město a zda má prostory, které by k těmto účelům mohlo poskytnout jsme se zeptali Petra Taťáka, zástupce starosty Uherského Hradiště: Vážnosti stávající situace jsme si plně vědomi. Naše možnosti ubytovacích kapacit jsou však minimální, řekl bych až žádné. Budeme se proto snažit pomoci těmto lidem v jejich tíživé situaci jiným způsobem. Uvažujeme o humanitární pomoci, například poskytnutí finanční částky prostřednictvím charitativních organizací tak, aby tyto peníze směřovaly do uprchlických táborů. Návrh však musí nejprve schválit městská rada.Pouze štěstí zabránilo výbuchu cisterny s benzínem
Region (Kk) - Nebezpečí výbuchu hrozilo při nehodě, která se stala ve středu 30. února v brzkých ranních hodinách. Nákladní automobil vezoucí pohonné látky sjel v blízkosti napojení dřívější silnice vedoucí ze Starého Města na Huštěnovice a novým obchvatem z krajnice, kde se převrátil na bok. Z cisterny začal vytékat benzin. Případ nám byl nahlášen minutu před třetí hodinou ranní. Automaticky jsme hned vyjeli se dvěma vozy. Použito bylo jak zásahové vozidlo na požáry a nehody, tak i druhé, které je přizpůsobeno na ropné havárie. Přijeli jsme na místo a zjistili jsme, že je v příkopě na pravém boku převrácena cisterna s pohonnými hmotami. Vezla 11.000 litrů benzinu a 10.000 litrů nafty, popsal počátek zásahu jeden z přítomných hasičů. Cisterna byla čtyřkomorová, přičemž ve dvou komorách byla nafta a ve zbylých dvou benzín speciál a natural. Tím, že byla nakloněna na stranu, začal z jedné z nich vytékat benzin, který museli hasiči zachytávat do připravené nádrže.
Pouze štěstí zabránilo výbuchu. Z unikajícího benzinu bylo totiž již v okolí cisterny takové množství výparů, že k němu stačilo pouhé zajiskření. Proto bylo nutné, aby dopravní policisté, vždy při další manipulaci s cisternou, zastavili dopravu. Kdyby cisterna narazila na ostrý kámen nebo železo a prorazila se, benzin by se nám zastavit zřejmě nepodařilo. Při nehodě rovněž hrozilo, že se utrhne jedno ze čtyř hrdel komor, neboť váha cisterny spočívala právě na nich. Abychom se k nim vůbec dostali a mohli palivo přečerpat, bylo nutné zavolat na pomoc dva jeřáby, které cisternu částečně pozvedly. Až po celkovém přečerpání mohly jeřáby cisternu postavit zpět na kola, dodal hasič. Zásah hasičů trval celých osm hodin. Jak se skutečně ocitla cisterna v příkopě, šetří dopravní policisté.Krajkové kraslice Jany Mikulcové jsou raritou

Ostr. Nová Ves - Ráda zkouším něco nového a dělám to, co nedělá nikdo jiný, tvrdí Jana Mikulcová z Ostrožské Nové Vsi, která se zabývá výrobou kraslic již pět let. Její největší pýchou, se kterou slaví jeden úspěch za druhým, je děrová, krajková kraslice.
Nejprve jsem začala dělat kraslice reliéfní. Jejich výroba spočívá v tom, že vajíčko se nejdříve vyfoukne, potom umyje v jarové a octové vodě, zalepí se dírky a barví se. Barví se buď v anylinových barvách, nebo černé tuži. Po zaschnutí barvy se na vajíčko nanáší vosk špendlíkem, který je zapíchnutý v tužce. Kresba na vajíčku zůstává, nesmývá se. Dříve se na zdobení používal ševcovský vosk, nyní se používají již barevné voskovky, které se nad kahánkem roztaví. Po nazdobení se již pouze vajíčko navleče na šňůrku a kraslice je hotova. Před třemi lety jsem začala dělat dírkovaná vajíčka, která připomínají krajku. V těch jsem se vyloženě našla. Nejen, že čerpám motivy z různých krajek, ale současně uplatňuji svoji fantazii a nápady, prozradila nám dále Jana. Na zdobení děrových vajíček používá stejnou techniku a zdobí je barevným voskem. Vajíčko je poté plastické a vypadá skutečně jako z krajky. Mám dva syny, kteří jsou docela výtvarně nadaní a zkoušejí, hlavně před Velikonocemi, vajíčka dělat taky.
Letos se zúčastnili dětské soutěže na ČT 1 o nejkrásnější kraslici, ve které vyhráli a získali hlavní cenu, LEGO. Jsem ráda, že ačkoliv mám dva kluky, mají o výrobu kraslic zájem. O podporu tradic se stará i Slovácké muzeum v Uherském Hradišti, které připravuje kurzy zdobení kraslic technikou škrabáním a batikováním, dodává. Jana Mikulcová jezdí každoročně ukázat své umění nejen dětem ve školkách a školách, ale rovněž prezentuje výrobu kraslic na různých akcích, kde je předvádí v kroji. Většina Janiných kraslic je prodána v Praze. Zájem o ně mají především cizinci, jejichž prostřednictvím se pak dostanou do celého světa. A jak hodnotí Jana Mikulcová Velikonoce? Vajíčka dělám samozřejmě celý rok, práce se mi stala koníčkem. Ovšem před Velikonocemi jich udělám nejvíc. Jde vidět, že lidé mají Velikonoce - svátky jara rádi a snaží se své příbytky co nejkrásněji vyzdobit. O kraslice je zájem a to mě těší.
Karin KuchtováMíra nezaměstnanosti ve druhém čtvrtletí stoupne
Uh. Hradiště - Zatímco k 31.1. byla míra nezaměstnanosti 6,1%, za únor a březen došlo k jejímu 0,05% nárůstu. To také potvrdilo prognózy uherskohradišťského Úřadu práce o velmi pozvolném přibývání uchazečů o zaměstnání, kterých k 31.3. bylo registrováno 4468, volných míst pak jen 446.
Počínaje 1. dubnem však očekáváme příliv dalších uchazečů, který bude intenzivní. Během dvou měsíců totiž přibude více než osum set nových uchazečů o zaměstnání, zhodnotil ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček. Překvapením pro nás však byl měsíc březen, kdy se v zaměstnáních uplatnilo 679 uchazečů, přičemž nově registrovaných v tomto měsíci bylo 712. Podle Janíčka však na konci června míra nezaměstnanosti dosáhne minimálně 7%.
Důvodem vzrůstající nezaměstnanosti je zejména malá nabídka volných míst a také dlouhá evidence uchazečů o zaměstnání. Jak na přelomu roku, tak i v současnosti je průměrná délka evidence 200 dní, tedy téměř sedm měsíců, vysvětluje Janíček. Díky zpřísněnému povolování zaměstnávání cizinců klesl jejich počet v našem regionu ze sedmi set na necelých pětset. Kromě tohoto opatření je ale také důležité provádění samotné aktivní politiky zaměstnanosti, k níž patří rekvalifikace, o které v současnosti je zájem. V minulém týdnu se rozběhl rekvalifikační kurs na švadlenu-šičku, ve kterém je 20 žen, přičemž od oděvních podniků registrujeme požadavky na 60 švadlen.
Přestože letos bylo uzavřeno již 55 dohod o absolventské praxi, zůstává v evidenci více než šest set absolventů, zejména ekonomických oborů. I nadále je také v evidenci ÚP téměř sedm set zdravotně postižených. To je ale způsobeno tvrdostí zákona o sociálním pojištění v regionu z roku 1996 o přehodnocování zdravotního stavu, kdy bylo z plných invalidních důchodů vyloučeno mnoho lidí, říká Janíček.
Podle statistických údajú, které nám Úřad práce v Uherském Hradišti poskytl, vyplývá, že vůbec nejhůře na tom jsou v současnosti v některých obcích Bílých Karpat, kde se míra nezaměstnanosti pohybuje kolem 20%. Oslovujeme obce a města, aby při výběru firmy na veřejné zakázky kladly důraz jak na zákaz zaměstnávání cizinců, tak na uplatnění uchazečů úřadu práce při těchto zakázkách, říká Janíček a dodává, chtěl bych upozornit, že i v našem okrese působí nelegální zprostředkovatelny práce do ciziny. Zájemci o práci v zahraničí proto mají možnost obrátit se na kontrolní a právní oddělení Úřadu práce, kde si mohou ověřit, zda je jimi vybraná zprostředkovatelna legální.
Lenka FalešníkováOcenění se neuskuteční
Uh. Hradiště (red) - Pouze mezi dvěma kandidáty se měla rozhodnout výběrová komise Městského úřadu v Uherském Hradišti při udělování v pořadí již druhé Ceny města za rok 1998. Jelikož se tak však nestalo a nebyl vybrán ani jeden kanditát, musela městská rada od vyhlášení této ceny pro letošní rok zcela upustit. Zřejmě však i veřejnost potřebuje určitý čas, aby si na toto nové ocenění zvykla.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund