Číslo: 15
12.04.1999
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Muž našel smrt na stromě
Jedenáct pedagogů našeho regionu bylo oceněno titulem Učitel roku
V Kunovicích byla zahájena stavba třetí etapy obchvatu
Bombu nahlásila školačka
Loupež vynesla téměř milion korun
Hořící vůz sjel z vozovky do zahrady
Školský úřad hledá ředitele
V pátek řádil červený kohout

Muž našel smrt na stromě
Medlovice (red) - První dubnovou neděli byl na své pravidelné procházce lesem na Medlovických pasekách šokován osmapadesátiletý muž z Medlovic. Ten totiž v dopoledních hodinách nalezl na okraji lesa mrtvolu neznámého muže visícího na stromě.
Ohledávající lékař konstatoval smrt oběšením, přičemž neshledal cizí zavinění. Přesto ale nařídil zdravotní pitvu, řekl tiskový mluvčí Okresního ředitelství PČR Jaroslav Krejčíř. V zemřelém byl zjištěn padesátiletý muž ze Starého Města, ovšem příčina tohoto činu je prozatím v šetření, dodává Krejčíř.Jedenáct pedagogů našeho regionu bylo oceněno titulem Učitel roku
Uh. Brod - Ve Sloupovém sále Muzea J. Á. Komenského v Uherském Brodě bylo 8. dubna 1999 vyhlášeno a oceněno jedenáct nejlepších pedagogů našeho regionu. Ocenění Učitel roku bylo letos předáváno potřetí. Při vyhlašování prvního ročníku Učitele roku bylo především záměrem vyzdvihnout náročnou a obětavou práci učitelů a současně tímto způsobem přispět i ke zvýšení prestiže učitelů a seznámení veřejnosti s pozitivními jevy v našem školství. Tato akce má však sloužit k vyzdvižení práce konkrétních učitelů a ocenění jejich dlouhodobého úsilí. Myslím, že zájem médií svědčí o zvýšeném zájmu o školskou práci i ze strany veřejnosti a debaty a připomínky učitelů na školách dokládají, že vyhlášení Učitele roku je doceňováno i ze strany škol a školských zařízení. K velmi dobrému vyznění celého tohoto setkání přispívá to, že zde jsou již pravidelně oceňováni učitelé, kteří svou výbornou prací s žáky, tvůrčím pojetím výuky, dobrými vztahy se svými kolegy i zapojením do veřejného života jsou příkladem pro ostatní, řek l úvodem slavnostní události zástupce ředitele Školského úřadu v Uherském Hradišti Bohuslav Jandásek. Podle návrhů učitelů, ředitelů škol, školských zařízení a po jejich posouzení byli vybráni a titulem oceněni tito pedagogové: Ing. Jan Adámek - Soukromá střední odborná škola, s.r.o. Kunovice, Helena Jarocká - Gymnázium Uherské Hradiště, PaedDr. Miroslava Končitíková - Základní škola Horní Němčí, Anna Lízalová - Dětský domov Uherský Ostroh, Jarmila Muchová - Základní škola Pod Vinohrady, Uherský Brod, Květoslava Ogrodníková - Mateřská škola Bojkovice, Vlasta Ondrová - Základní škola Dolní Němčí, Vojtěch Ondrušek - Základní škola Staré Město, PaedDr. Karel Polášek - Základní škola Boršice, Mgr. Tomáš Somr - Základní škola, Komenského nám. Uherské Hradiště a Miroslava Šašinková - Mateřská škola Komňa. Jak se stát Učitelem roku a jaký je to pocit být tímto titulem oceněn jsme se zeptali Vlasty Ondrové.
Vlasta Ondrová pracuje jako vedoucí Centra ekologické výchovy Pantoflíček při Základní škole v Dolním Němčí. Nejen, že pěstovala u dětí lásku k rodnému jazyku, ale rovněž i lásku k přírodě. Díky ní bylo zachráněno nespočet vzácných rostlin Bílých Karpat. Je obdivuhodné, s jakou důkladností vede žáky nejen základní, ale i mateřské školy k tomu, aby si každý z nich vytvořil uvědomělý vztah k ochraně životního prostředí. Ačkoliv je již v důchodovém věku, titul Učitel roku si právem zaslouží, charakterizoval práci této pedagožky ředitel školy v Dolním Němčí. Z ocenění mám velice dobrý pocit. Myslím, že na konci mé pedagogické kariéry nemohla být lepší tečka. Každý kantor ve svém povolání zažije mnoho příjemných a bohužel i nepříjemných věcí. Ocenění je jedna ze satisfakcí, důkaz toho, že lidé si jeho práce váží. A jak se stát Učitelem roku? Návod nemám. Jsem však toho názoru, že u nás na škole v Dolním Němčí by se Učitelem roku mohl stát skoro každý kantor. Na škole je dobrá úroveň a za učiteli jde vidět kus práce. Já se snažím dát dětem o kousíček víc než předepisují osnovy, než je nutné, než je základní norma. Snažím se je učit lásce k přírodě a k ekologické výchově, ukončila Vlasta Ondrová.
Karin KuchtováV Kunovicích byla zahájena stavba třetí etapy obchvatu

Přednosta Okresního úřadu Uherské Hradiště zahájil výstavbu třetí etapy obchvatu. - Foto: P. Paška
Kunovice (Kk) - Za přítomnosti zástupců Okresního úřadu v Uherském Hradišti, starosty Kunovic, investora a dodavatele byla 7. dubna 1999 slavnostně zahájena výstavba třetí etapy obchvatu Uherského Hradiště.
I. etapa spočívala ve vybudování mostu přes řeku Moravu, II. etapa již samotného obchvatu okresního města. III. zahájená etapa Kunovice - Vésky by měla na tyto dvě navazovat a po jejím dokončení, které je naplánováno zhruba za dvacet měsíců, by měla být napojena na další dvě etapy - Vésky - Veletiny a obchvat Uherského Brodu. Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic Praha, správa Brno, dodavatelem pak hradišťská firma Strabag. III. etapa obchvatu bude financována z Evropské banky, a to částkou 120 milionů korun.
Zahájená stavba komunikace bude navazovat na stávající silnici I/50, kdy zde dojde k připojení rampou, která bude následně sloužit jako definitivní rampa obchvatu Uherského Hradiště. Vzhledem k tomu, že stavba trasy Kunovice - Vésky bude vedena v rovinatém terénu, dojde k nedostatku násypu a ten zde bude muset být ve velkém množství navezen. Dle všech posudků, které byly na stavbu provedeny, je již nyní zřejmé, že stavba bude ekologická a umožní vedení nadzemní dopravy mimo obydlenou zástavbu Kunovic. Příprava stavby tohoto úseku však nebyla snadná, neboť bylo nutno nejprve vykoupit pozemky od sto dvaceti vlastníků.
O obchvatu Uherského Hradiště se uvažovalo již ve 30. letech, tehdy však intenzita dopravy nebyla zdaleka taková jako nyní. Po mnohaletém úsilí se nám podařilo zahájit další soubor staveb. Obchvat bude ovšem sloužit zcela svému účelu až po spojení všech etap. Pro rozvoj celého regionu je důležité dosáhnout i postupného vybudování dalšího silničního tahu od Zlína, směr sever - jih, uvedl přednosta Okresního úřadu ing. Palacký. Vybudováním uvedené trasy Kunovice - Vésky tak vymizí z Kunovic na pět tisíc automobilů. Jak potvrdil Jaroslav Prchlík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti, současný stav dopravy je nevyhovující, neboť komunikace jsou přetížené a vedou obcemi. Úsek obchvatu Kunovice - Vésky tak přispěje ke zlepšení dopravy a celkové bezpečnosti silničního provozu.Bombu nahlásila školačka
Uh. Hradiště (red) - Páteční dopoledne v deset hodin ohlásil dívčí hlas, že na hlavní budově Základní školy Unesco v Uherském Hradišti je ukryta bomba. Žáci i učitelé byli evakuováni a také byla provedena prohlídka školní budovy. Bomba však nalezena nebyla.
Pachatelkou byla zjištěná nezletilá dívka z již výše zmíněné školy, která se tímto činem chtěla vyhnout zkoušce z dějepisu, objasnil uherskohradišťský tiskový mluvčí Policie Jaroslav Krejčíř.
Podle nepotvrzených informací volala školačka z telefonního automatu, který je umístěn přímo v budově školy. Celá akce ale netrvala dlouho, po půlhodině totiž bylo vyučování obnoveno. Tímto trestným činem se v současnosti zabývá kriminální policie, dodává Krejčíř.Loupež vynesla téměř milion korun
Uh. Hradiště (red) - Po nedávném loupežném přepadení velkoskladu potravin v Uherském Brodě, kdy dva neznámí ozbrojení muži za pomoci slzotvorné dýmovnice odcizili tržbu ve výši čtyřicet tisíc korun, byl vykraden další velkosklad, tentokrát v Uherském Hradišti na Malinovského třídě.
Minulý čtvrtek se neznámý pachatel vloupal do bývalého skladu Mototechny na Malinovského třídě, kde v současnosti sídlí tři firmy. Odsud odcizil cigarety a lihoviny v hodnotě asi 250 tisíc korun, kromě toho si však odnesl v hotovosti více než půl milionu korun, uvedl pro DDS tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Podle informací, které se nám podařilo zjistit, byl v době loupeže přítomen jen vrátný, který údajně prováděl kontrolní obchůzky přesně podle rozpisu. Ten si však ničeho nevšiml.
Celá věc je předmětem dalšího šetření, uvádí Krejčíř a dodává, při prokázání viny hrozí pachateli v tomto případě až osm let odnětí svobody.Hořící vůz sjel z vozovky do zahrady
Buchlovice (Kk) - Ve středu 7. dubna došlo v dopoledních hodinách nad obcí Buchlovice, směrem na Brno, k požáru automobilu AVIA 30 Karavan. Třicetiletý řidič vezl v nákladovém prostoru automobilu lázeňské oplatky z Luhačovic do Brna. Při jízdě však zpozoroval, že z motorové části jeho automobilu uniká dým. Zabrzdil proto vůz u krajnice, otevřel kapotu a snažil se vzniklý požár, který zřejmě vznikl vadnou elektroinstalací, uhasit. Jelikož ale auto nedostatečně zabrzdil, to se následně rozjelo a sjelo několik desítek metrů dolů, kde nabouralo plot rodinného domku. Zde vůz i s nákladem lázeňských oplatků shořel. U požáru zasahovala jednotka dobrovolných hasičů z Buchlovic a Záchranný sbor hasičů Uherského Hradiště. Majiteli vznikla škoda ve výši 120 000 Kč.Školský úřad hledá ředitele
Uh. Hradiště (mat, JOH) - Minimálně dva týdny si na svého nového ředitele bude muset počkat Školský úřad v Uherském Hradišti. Podle Bohuslava Jandáska, pověřeného prozatimním vedením úřadu, se ve čtvrtek 8. dubna sešla konkurzní komise. Ta rozhodla, že konkurz se uskuteční nejdříve za čtrnáct dní. Přesnou informaci vám nemohu sdělit, neboť nejsem členem komise, řekl Jandásek. Jelikož se ale během následujících dvou týdnů uskuteční celá řada akcí pro ministerstvo náročných, namátkou uveďme jen přijímací zkoušky na střední školy, může se o obsazení tohoto postu rozhodovat i později. O funkci ředitele Školského úřadu v Uherském Hradišti se uchází hned několik zájemců. Bouslav Jandásek, sám jeden z horkých kandidátů, nám sdělil: Oficiálně vím, že jsou to pánové Durďák (ředitel ZŠ Východ), Reigel (bývalý ředitel Pedagogicko - psychologické poradny v Uherském Hradišti), Brokl (bývalý ředitel ZŠ Velehrad). Vím i o ostatních jménech, ale ta neprozradím, protože je znám pouze z doslechu.
Neoficiálně se podle tvrzení nejmenovaného pracovníka školského úřadu hovoří o paní Svobodové z Napajedel, panu Bilavčíkovi z Uherského Hradiště a Zimčíkovi z Dolního Němčí. Jiří Vařecha ale nasadil laťku velmi vysoko. Hradišťský školský úřad je v republice hodnocen mezi nejlepšími a nastoupit právě po Vařechovi považuji téměř za sebevraždu, uvedl dále tento pracovník.V pátek řádil červený kohout
Uh. Hradiště (red) - Minulý pátek v Rybárnách v Uherském Hradišti zachvátil požár hned dvě střechy rodinných domů. V podstatě se jednalo o klasickou lidskou nedbalost, uvedl pro DDS jeden ze zasahujících hasičů. V půdním prostoru rodinného domu začal od rozžhavené žárovky hořet molitan, od kterého následně chytly střešní krovy. Poté se ale požár rozšířil také na střechu sousedního domu - novostavbu. Tento dům byl požárem zasažen více, dokonce došlo k částečnému prohoření dřevěného stropu. Na likvidaci požáru se dvě a půl hodiny podílela tři hasičská auta, škoda na obou domech byla vyčíslena na půl milionu korun.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund