Číslo: 17
25.04.2000
Článků: 99

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Spor Krupa versus Mahdalová je u konce,
Odboráři jsou nespokojení
U hřiště skončil se životem
Dvoje noviny za jednu cenu

Spor Krupa versus Mahdalová je u konce,
přesto oba i nadále trvají na svých tvrzeních

Nebylo prokázáno, že by se Marta Mahdalová na místo vedoucího plaveckého bazénu nedostala z diskriminujících důvodů - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - V minulém týdnu zveřejnil uherskohradišťský Úřad práce výsledky kontroly ve firmě Hrates, která se uskutečnila na popud Marty Mahdalové. Závěry kontroly však nevyzněly ve prospěch ani jedné ze stran. Přesto i nadále Marta Mahdalová na svých tvrzeních trvá a Josef Krupa tvrdí, že lhala.
"Musím podotknout, že kontrola nebyla zaměřena jen na vyřešení problému paní Mahdalové, ale jednalo se o šetření za několik let zpět. Prověřovali jsme zákon o zaměstnanosti, zákoník práce a zákon o mzdě. Pokud jde o diskriminaci přímou, nebylo prokázáno, že by paní Mahdalová nebyla z diskriminujícího důvodu přijata do vedoucí funkce," objasnila na mimořádné tiskové konferenci vedoucí právního a kontrolního oddělení úřadu práce Zlatuše Cilečková.
"Pokud jde o zákaz zveřejňování diskriminujících nabídek k zaměstnání, úřad práce konstatuje, že společnost HRATES, a. s., porušila ustanovení zákona o zaměstnanosti, který zakazuje činit nabídky zaměstnání diskriminující občany v přístupu k zaměstnání z důvodu pohlaví. Zaměstnavatel v tomto případě totiž zveřejnil jak v regionálním tisku, tak také na úřadu práce nabídku pracovního místa na pozici: vedoucího plaveckého bazénu - tedy oslovení uchazečů mužského pohlaví," uvedla Cilečková.
"Chvála bohu, že úřad práce na základě nezávislého šetření konstatoval, že se o žádnou diskriminaci nejednalo. Je dobře, že existovali svědci, kteří mohli prokázat, že to, co jsem vždy říkal, tedy že ing. Mahdalová si vymýšlí, je pravda," řekl ředitel HRATESu Josef Krupa. "Jsem potěšený, že si úřad práce dal tu práci a kompletně celou záležitost prošetřil a přitom zjistil, že inženýrka Mahdalová prostě lže. V tuto chvíli jsem opravdu rád, že je vše již za mnou. Nyní se snažím začít pokud možno začít normálně žít a pracovat," konstatoval Krupa.
"O výsledcích kontroly úřadu práce už vím a beru je v úvahu. Přesto ale trvám na tom, že konkurz byla fraška a bylo již předem jasné, kdo jej vyhraje. Stejně tak je pravdou to, co jsem řekla o tvrzení pana Krupy: Tedy mám smůlu, že jsem jen ženská a že se jich konečně zbavil ve vedoucích funkcích. Na tomto všem si trvám a ze svého stanoviska neustoupím," tvrdí Mahdalová.
Jako jediné řešení vyhrocené situace vidí Mahdalová v odchodu ze zaměstnání, na kterém se obě strany dohodly.
"Bylo to jediné východisko. Dohodli jsme se na výpovědi z nadbytečnosti, ze zrušení pracovního místa. V pátek jsem měla poslední směnu, nyní mám dovolenou. Práci nemám, ale kromě toho, že hned začátkem května navštívím úřad práce, budu práci shánět i sama. Mám dvě děti na vysoké škole a nemohu si dovolit zůstat doma," smutně říká Mahdalová. "Připadala jsem si jako Jan Hus, přesně tak, jak mi to pan Krupa kdysi předpověděl."Odboráři jsou nespokojení
Kunovice (PS) - Více než dvě stovky zaměstnanců a.s. Let se sešlo v úterý na odborářském mítinku i přesto, že ředitel firmy Bostwick se jej odmítl zúčastnit. "Sešli jsme se zde proto, abychom zaměstnavateli dali najevo, že nejsme spokojeni jak s nedodržováním výplatních termínů, tak s celkovou útlumovou situací vyhrocenou do současných finančních potíží," řekl na úvod odborový předseda Zajíček. Účastníci mítinku zde byli seznámeni s dopisem, který odboráři Letu zaslali nejen poslanci Plachému, senátoru Petříkovi, ale i velvyslanci USA v Praze, vybraným ministrům, předsedovi odborů a dalším.
V dopise odboráři vyslovují nespokojenost se současným stavem v akciové společnosti Let a žádají oslovené osobnosti o jejich vyjádření k dané situaci.
Mítinku se zúčastnil i místopředseda svazu KOVO Josef Středula z Prahy, který mimo jiné řekl: "Nepovažuji za správné, aby si zaměsnanci nechali vše od zaměstnavatele líbit. Jeho povinností je dodržovat naše zákony a především si plnit závazky vůči zaměstnancům." Ve svém projevu také odsoudil vyjádření Petříka, který prohlásil, že se o Let nezajímal, protože se nikdo na něj neobrátil. "Jeho vyjádření je alibismus nejhrubšího zrna." Tento názor podpořil i Jaromír Šváb ze zlínského svazu KOVO. "Když jsme měli ve Zlíně setkání s poslanci a senátory, tak mne značně překvapilo, že v okamžiku, kdy začala řeč o situaci v Letu, se Petřík omluvil a odešel. Pokud by měl zájem, tak by se zachoval určitě jinak."U hřiště skončil se životem
Uh. Hradiště (red) - V úterý 18. dubna byl ve večerních hodinách nalezen v Uherském Hradišti-Mařaticích oběšený muž. "Dotyčný byl nalezen v ulici Na Hraničkách v blízkosti dětského hřiště. Přivolaný lékař zkonstatoval smrt oběšením a nařídil zdravotní pitvu," upřesnil tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. V zanechaném dopisu na rozloučenou uvedl muž jako důvod své sebevraždy rodinné problémy.Dvoje noviny za jednu cenu
Vážení čtenáři, už Vám někdy někdo nabídl dvoje noviny za jednu cenu? My ano!
Týdeníky Dobrý den, Slovácko a Velkomoravský kurýr se dohodly, že od 22. května budou vycházet jako jediné pondělní noviny s˙tím nejlepším, co mohou každé z˙nich nabídnout.
Týdeník Dobrý den, Slovácko má za sebou nezanedbatelnou pětiletou historii. Oslovuje každý týden tisíce čtenářů nejen aktuálním sportem, svérázným smyslem pro humor a recesí, ale i pochopením pro problémy obyvatel okresu Uherské Hradiště.
Velkomoravský kurýr nabídl čtenářům okresu třetí alternativu regionálních novin zhruba před dvěma lety. Přes skeptické názory na jeho dlouhodobější existenci našel na trhu skulinu a oslovil další tisíce čtenářů, kteří oceňují zejména profesionální přístup Kurýra ke zpravodajství. Čistota grafického zpracování a tisku zaujala také inzerenty. Ani čtenáři Dobrého dne ani fandové Kurýra o své noviny sloučením nepřijdou. Je jen na čase ukončit rivalitu představitelů obou novin a jejich příznivců. Je na čase začít dělat noviny, které budou ekonomicky tak silné, aby případný nedostatek finančních prostředků, který dnes bohužel postihuje všechny vydavatele, neměl vliv na kvalitu jednotlivých vydání nebo dokonce existenci novin.
Ať už půjdete do svého novinového stánku v˙pondělí pro Velkomoravský kurýr nebo pro Dobrý den, Slovácko, věříme, že nový týdeník bude pro Vás vždy dobrým začátkem nového pracovního týdne. Obě redakce, které spojí své síly, pro to udělají maximum.

P. S. Novou epochu zaručeně nejsilnějších regionální novin zahájíme čím jiným než soutěží o super ceny. Sledujte naše noviny a dozvíte se brzy víc.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund