Číslo: 2
10.01.2000
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Jak dlouho budeme platit zničené silnice?
Zemřel nejstarší muž ČR
Za drogy byli odsouzeni
Policie kontroluje pojištění
Podniky okresu vyplácejí mzdy pravidelně
Od města to není fér, tvrdí majitelé supermarketu
Myslivec opět před soudem
Zimní novinový tábor v Jeseníkách
Prognóza zaměstnanosti je prý příznivá
Den otevřených dveří SPŠ

Jak dlouho budeme platit zničené silnice?
Celníci ve Starém Hrozenkově nepřevažují nákladní automobily

Na celnici ve Starém Hrozenkově nefunguje váha již několik měsíců - Foto: P. Paška
Starý Hrozenkov - O tom, že přetížená nákladní vozidla ničí naše vozovky, není nutno polemizovat. Mělo by tedy být v zájmu všech, aby k tomuto jevu nedocházelo, neboť opravy zaplatíme pouze a jenom my, daňoví poplatníci, ze svých kapes. Jak jsme zjistili, k převažování nákladních aut nedochází na celním přechodu ve Starém Hrozenkově. Není proto divu, že podnikům se ekonomicky vyplatí své dopravce záměrně přetěžovat a vysílat právě přes tento přechod. Tím se automaticky zvyšuje i frekvence a současně s přetížením vytvářejí na silnici I. třídy č. 50 automobily koleje a vlny.
"To, že váha na celnici ve Starém Hrozenkově nefunguje, není vina celní správy," uvedl k problému tiskový mluvčí Generálního ředitelství cel v Olomouci Václav Link. Dle jeho tvrzení je mechanismus váhy zcela v pořádku, bohužel ale došlo k pochybení při technologii výstavby, kdy je nájezd na váhu tak vysoký, že na ni nemohou řidiči najet tak, aniž by si auto nepoškodili. "Nedokážu odhadnout, kdy bude váha v pořádku. Samozřejmě jsme stavbu reklamovali. Problém je ale v tom, že firma, která celnici i s váhou stavěla, už neexistuje. Není tedy jasné, kdo bude za chyby na této stavbě, kterých zrovna není málo, nést zodpovědnost," upřesnil dále Link.
Bezmocný je i referát dopravy Okresního úřadu v Uherském Hradišti, který o nefunkční váze sice ví, ale: "Váha je v prostoru celniště, není tedy v naší moci ovlivnit to, co se v tomto prostoru nikoho, děje. Na problém jsme dopisem upozornili Generální ředitelství cel v Olomouci. Do dnešního dne nám ale nepřišla žádná odpověď," uvedla Jana Míšková, vedoucí referátu. Takže nakonec to vypadá, že nikdo nemůže nic udělat. Zeptali jsme se proto alespoň ředitele Správy a údržby silnic v Uherském Hradišti, Rostislava Buchtíka, kolik nás opravy zničené vozovky budou stát, a vedoucího dopravního inspektorátu Jaroslava Prchlíka, co nám mohou při jízdě vyjeté koleje a vlny způsobit za "patálie".
("Přetěžování kombinované s vysokou frekvencí způsobuje tvoření vyjetých kolejí. Tyto jsme nejvíce zaznamenali na silnici I. třídy č. 50 v místech Starý Hrozenkov, Rasová, Bystřice pod Lopeníkem, Bánov, Uherský Brod, Podolí, Uherské Hradiště a Staré Město. Například na průtahu Uherským Hradištěm byly koleje až dvanáct centimetrů hluboké," upřesnil Buchtík. Celkově tak, dle vyčíslení správy a údržby silnic, bylo nutné do frézování a opravy vozovky, vložit přes dvacet milionů korun.
Podle Jaroslava Prchlíka, vedoucího Dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti, jsou vyjeté koleje nejen náročné na opravu, ale pro řidiče i velmi nebezpečné. "Především, když řidič o vyjetých kolejích neví, jsou nebezpečné i za suchého počasí. Samozřejmě vše záleží na jejich hloubce. Jisté je však to, že vždy musí přizpůsobit rychlost svého automobilu a jet pomaleji.
Koleje mají tendenci automobil vést, a když řidič předjíždí nebo objíždí nějakou překážku na vozovce a z kolejí vyjede, dojde k rozkmitání kol jeho vozu tak, že může dojít k vyhození automobilu ze silnice a havárii." Jiná a neméně nebezpečná je situace za zhoršených klimatických podmínek, kdy se v kolejích může zdržovat dešťová voda nebo sníh. V tomto případě by měl řidič vyjíždět z kolejí velmi opatrně, neboť mu hrozí smyk. Karin KuchtováZemřel nejstarší muž ČR
Uh. Brod (red) - V sobotu 8. ledna zemřel po krátké nemoci nejstarší muž naší republiky Ludvík Petrůj z Uherského Brodu ve věku nedožitých 107 let. Jeho zdravotní stav byl i tak v pokročilém věku obdivuhodně dobrý. Během svého života se věnoval hlavně obchodu s kořením. Válku prožil na italské frontě a řadu let žil se svou rodinou na Podkarpatské Rusi. Do Uherského Brodu se vrátil v roce 1939 a patnáct let pracoval jako zvoník v Dominikánském klášteře. Poslední rozloučení s ním proběhne právě v tomto kostele 17. ledna v 14.30 hodin.Za drogy byli odsouzeni
Uh. Hradiště (fal) - Dva jedenadvacetiletí, mladík a dívka, kteří jsou obžalováni z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek, již popáté stanuli před Okresním soudem v Uherském Hradišti. Tentokrát však předsedkyně senátu Radomíra Veselá případ uzavřela. Mladík byl odsouzen ke třiceti měsícům nepodmíněně ve věznici s dozorem, dívka pak na dva roky s podmíněným odkladem na zkušební dobu tří let. Mladíkovi byl prokázán prodej pervitinu za padesát tisíc, dívce pak mnohem méně. Přitom drogu předávali i mladistvým osobám. Za tento trestný čin může soud pachatele odsoudit na dobu dvou až deseti let.
Předchozí hlavní líčení bylo odročeno kvůli svědkovi - patnáctiletému mladíkovi. Ten se tehdy k soudu nedostavil z důvodu pokusu o sebevraždu. Tentokrát se sice dostavil, na dotazy soudkyně však odpovídal "Nevím, na nic si nepamatuji", přestože v předchozí výpovědi popsal, jak u obžalované pervitin získal.
"Sami svědci jsou stíháni v souvislosti s drogami, mohou být však stíháni i za křivé svědectví," řekla Veselá. Do Uherského Hradiště obžalovaní v roce 1998 přiváželi pervitin z Olomouce. Dívka, která se kvůli drogám léčila na jaterní hepatitidu typu A a C, však před soudem prodej drogy popírala.
Oba obžalovaní činu litovali. Mladík, který je už jedenáct měsíců ve vazbě, dodal: "Vím, že to byla hloupost a toho všeho lituji. Až se vrátím, chtěl bych žít normálním životem". Oba dva se proti rozhodnutí soudu mohou odvolat.Policie kontroluje pojištění
Region (Kk) - Nejen v rámci výkonu služby v silničním provozu, ale také na evidenci vozidel provádí dopravní policie kontrolu zaplacení povinného ručení. "V případě, že nový držitel automobilu nemá zaplaceno pojištění, převod vozu neprovedeme. Jiná je situace při silniční kontrole, kdy při nepředložení dokladu o zaplacení pojistného hrozí řidiči pokuta do výše pět set korun a nahlášení na okresní úřad, který prověří, zda dotyčný má či nemá pojistné uzavřeno," uvedl Jaroslav Prchlík, vedoucí Dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti. Pokud okresní úřad zjistí, že řidič nemá vozidlo pojištěno, může mu uložit pokutu až do výše dvaceti tisíc korun a zakázat řízení motorového vozidla v trvání jednoho roku.Podniky okresu vyplácejí mzdy pravidelně
Uherskohradišťsko - Již od konce minulého roku mohou obecní úřady občanům, kterým zaměstnavatel dluží mzdu za dva měsíce, poskytovat desetitisícové půjčky. Na rozdíl od jiných míst naší republiky se však našeho regionu tato skutečnost příliš nedotkne, neboť ve většině podniků byly mzdy v uplynulém roce vypláceny pravidelně.
"V tomto směru nemáme žádný problém a naši pracovníci dostávají mzdy pravidelně a včas. Je sice pravdou, že v jednom z našich podniků došlo k nepatrnému zpoždění výplat, ale i to je již v pořádku," uvedl Stanislav Tinka, ekonomický ředitel firmy SEP HOLDING, a. s., Uh. Hradiště. Jak ale následně uvedl, zaručit do budoucna to, že se propouštět nebude, nelze. "Řídíme se situací na trhu zakázek, podle toho musíme buď přijímat nebo propouštět." Mzdy byly 335 zaměstnancům vyplaceny i ve firmě Colorlak Staré Město. "Předpokládáme, že problém s vyplácením mezd by neměl nastat ani v budoucnu. Je dokonce možné, že platy budou i částečny zvýšeny. Redukce zaměstnanců je u nás řešena individuálně a větší propouštění zatím nehrozí," upřesnil personální ředitel Colorlaku Milan Suchánek. Nejen pravidelné vyplácení mezd, ale i jejich zvyšování zaručují v Hamé Babice. Téměř osm set zaměstnanců se nemusí obávat ani většího propouštění: "Vše se odvíjí od plánování výroby, ta se ovšem většinou zvyšuje, takže snižování stavu zaměstnanců by nebylo na místě," uvedla mzdová účetní Hamé Iveta Herodková. Svých platů se po dlouhé době dočkali i zaměstnanci LETu Kunovice, kterým vyplatilo vedení dlužné mzdy před vánočními svátky. V současné době je tedy vše v pořádku, a jak potvrdil předseda odborové organizace Zdeněk Zajíček, dojde díky uzavřené kolektivní smlouvě k nárůstu hrubých mezd zaměstnanců až o šest procent.
"Nárok na půčky od obecních úřadů nemá nikdo z našich zaměstnanců, neboť se snažíme mzdy vyplácet pravidelně. I když situace není růžová a dochází při výplatách ke zpožděním, vždycky se peníze na ně najdou. Přibírání zaměstnanců je u nás možné až na jaře, kdy bude již více zakázek," řekla DDS Marie Vaďurová, mzdová účetní firmy SAS Uherské Hradiště. Problémy s vyplácením mezd nejsou ani v AUTOPALu Hluk. "V naší firmě pracuje 363 zaměstnanců. Jestli se ale bude propouštět nebo ne, nemůže nikdo zaručit. Vše záleží na zakázkách. Bohužel jsme zrovna uplynulý týden museli odmítnout deset nakontaktovaných pracovníků, neboť firma, pro niž jsme měli vyhotovit jednu zakázku, ji odmítla," uvedla Marie Praizová z Autopalu. Mzdy v termínu vyplácí svým 405 zaměstnancům i ostrožská firma DYAS. Jak potvrdila Jarmila Chaloupková, nedá se ani přesně určit, zda se bude v Dyasce v blízké době propouštět nebo přibírat. "U nás jsou mzdy bez problémů. Máme kolem 100 zaměstnanců a propouštět by se v nejbližší době nemělo," uvedla Anna Zásmětová, mzdová účetní firmy Laksyma Nedakonice.
Uherskobrodsko - Podobně jako v jiných částech okresu, nemusí mít ani zaměstnanci větších podniků v regionu Uherskobrodsko obavy o své výplaty.
"Nepamatuji se, že bychom se během posledních deseti let dostali do situace, kdy by nebyly vypláceny mzdy," sdělil DDS ekonomický ředitel firmy Linea, a. s., Nivnice, ve které pracuje okolo dvou set padesáti lidí z nejbližšího okolí. Podle jeho slov plní firma závazky vůči svým zaměstnancům přednostně a zatím se nestalo, že by dostali svou mzdu byť jen o jeden den později. Do podobných finančních problémů se už několik let nedostaly ani dvě významné brodské firmy - Slovácké strojírny, a. s. a Česká zbrojovka, a. s. "Nikdy jsme s výplatami problém neměli, vždy jsme je vypláceli včas a ani neuvažujeme o tom, že by se nám to někdy v dohlednu mohlo stát," uvedl generální ředitel strojíren Jiří Rosenfeld. Tato firma v současné době zaměstnává asi jeden tisíc lidí a stále má zájem o další kvalitní pracovníky. Českou zbrojovku naopak od února opustí okolo stovky zaměstnanců. Podle tiskového mluvčího Jiřího Frenzla se však ani v této firmě za posledních třicet let nikdy s výplatami pro více než dva tisíce zaměstnanců neopozdili. Výrobce obuvi Baťa, a. s., Dolní Němčí dokonce před koncem loňského roku vyplatil pracovníkům určitou částku navíc. Podle vedoucí personálního oddělení Blanky Huťkové sice firma dočasně utlumila výrobu, ale výplaty bude všech tři sta devadesát zaměstnanců dostávat pravidelně jako dosud. Obavy o své platy nemusí mít ani pracovníci brodského Pivovaru, a. s., kde podle ředitele Josefa Braunera nemuseli čekat na svou mzdu ani o hodinu déle. Stejná situace je i v podniku Raciola - Jehlička, s. r. o., zaměstnávající okolo sto osmdesáti lidí. "Letos nám ekonomická situace zřejmě nedovolí mzdy zvýšit, ale zaměstnanci je samozřejmě budou dostávat pravidelně jako v minulosti," potvrdil pro DDS ekonom podniku Robert Žak. Jedinou větší firmou, která měla v uplynulém roce menší potíže, je bojkovická Zeveta, a. s., se čtyři sta třiceti zaměstnanci. Podle našich informací se však jednalo pouze o několikadenní zpoždění mezd oproti stanovenému výplatnímu termínu a žádný ze zaměstnanců nepožaduje potvrzení pro nárok na desetitisícovou půjčku.
Karin Kuchtová
Jana CabákováOd města to není fér, tvrdí majitelé supermarketu
Kunovice - Za benzinovou čerpací stanicí TamOil v Kunovicích by měl v nejbližší době vyrůst další supermarket. Ten se tam rozhodla postavit vsetínská firma Fastav Development, která na tomto místě vykoupila od občanů jejich pozemky. Plány firmy Fastav na výstavbu marketu v blízkosti Supermarketu Slovácko, schválilo již i kunovické zastupitelstvo.
"O této skutečnosti dosud nemáme žádné přesné informace. Nikdo nám nepodal žádné vyjádření či stanovisko. O výstavbě dalšího supermarketu jsem se dověděl až z tisku," uvedl Ladislav Peprna, místopředseda a provozní náměstek Jednoty SD v Uherském Ostrohu, která je majitelem stávajícího supermarketu. I když Peprna předpokládá, že nový supermarket ten jejich příliš neohrozí, považuje jednání Městského úřadu v Kunovicích za nefér: "V každém případě mi to nepřipadá příliš fér ze strany města, když nám v době, kdy jsme začali stavět, nesdělilo, že v těsné blízkosti může někdy stát další supermarket," řekl závěrem Peprna a dodal, že zájmy obchodních řetězců a příspěvky městu byly při schvalování zřejmě rozhodující. Zcela opačný názor na nový supermarket má starosta Kunovic Jiří Deml: "Se soukromými pozemky občanů, na kterých by měl být firmou Fastav supermarket postaven, byly od začátku samé problémy. Ačkoliv si občané v roce 1992 pozemky vzali, časem se o ně přestali starat a tyto zarůstaly plevelem. Nedivím se proto, že pak byli sami rádi, že mohli pozemky prodat. Jelikož záměr vsetínské firmy byl v souladu s naším územním plánem, kde právě tyto pozemky byly určeny pro občanskou vybavenost, což supermarket je, zastupitelstvo její záměr schválilo."

Věděla Jednota v době, kdy stavěla svůj supermarket, o této skutečnosti?
"Náš územní plán platí dvacet let. Nesdělovali jsme proto Jednotě skutečnost, že tyto pozemky jsou určeny k tomu či onomu účelu. Především ve svém vlastním zájmu si před výstavbou supermarketu měla zjistit, zda a co by mělo být postaveno na okolních pozemcích. Územní plán visí na chodbě našeho stavebního úřadu a je tudíž veřejně přístupný."

Nebude ale v Kunovicích přemarketováno?
"Když se podívám na nepříliš velká města, která mají pět nebo šest supermarketů, napadá mě, že se tam jistě nikdo nezajímal o to, zda bude přemarketováno. Otázkou ovšem zůstává, že i kdyby obec s výstavbou nového supermarketu nesouhlasila, co by v takovém případě mohla dělat? Odpověď je jednoduchá: musela by uvést pádný důvod. A ten není. Obec nevlastnila ani jeden pozemek na ploše, kde supermarket bude a nemohla ani zabránit rozhodnutí vlastníků soukromých pozemků, aby je prodali. Navíc je výstavba v souladu s naším územním plánem. Celá plocha v ohbí trati by stejně nemohla být jinak využita. Na jedné straně ji totiž lemuje silně frekventovaná silnice, z dalších dvou stran frekventovaná železniční trať a na poslední bude vybudován frekventovaný obchvat."
Karin KuchtováMyslivec opět před soudem
Brno (ja) - Krajský soud v Brně projednával v minulém týdnu případ myslivce Jaroslava Halaxy z Nivnice, který v prosinci roku 1998 zastřelil ve Vápenicích u Starého Hrozenkova sedmadvacetiletého Miroslava Kovačičina. Halaxovi za trestný čin, z kterého je obžalován, hrozí až dvanáct let vězení.
U soudu Halaxa vypověděl, jak se celá tragédie seběhla. "Dva dny před Štědrým dnem jsem se procházel u česko-slovenské hranice se psem a uslyšel jsem podezřelý zvuk. Nabitou, ale zajištěnou zbraň jsem zlomil a optikou se podíval, co se děje," řekl ve výpovědi Halaxa. Podle jeho slov na něj v tu chvíli mířil zbraní ve vzdálenosti padesáti metrů neznámý muž, který také vystřelil. Halaxa střelbu opětoval, poté z místa činu odešel a přivolal policii. To, že by střílejícího muže těžce zranil, v tu chvíli nevěděl. Kovačičina však znal jako pytláka a několikrát ho upozorňoval, aby to nedělal.
Rodina Kovačičinů se však domnívá, že šlo o připravenou pomstu. Otec s druhým synem dokonce druhý den po činu navštívili Halaxovu rodinu v místě bydliště a napadli jeho manželku a dceru. Za napadení a vyhrožování likvidací rodiny se dokonce syn ocitl před soudem. Ani tento případ však není ještě uzavřen.Zimní novinový tábor v Jeseníkách
V malebné krajině Jeseníků se v období jarních prázdnin koná dětský lyžařský tábor. Odjezd je naplánován z parkoviště před zimním stadionem v Uherském Hradišti dne 14. února v 9.30 hodin, příjezd pak 19. 2. 2000 ve 12 hodin. V ceně jsou započítány poplatky za vleky, tři hlavní jídla a svačinky. Děti, které neumí lyžovat, se zde naučí pod dohledem zkušených instruktorů nejen lyžovat, ale také běžkovat. Podrobnější informace poskytne redakce DDS na svém telefonním čísle 0632/ 54 07 77.Prognóza zaměstnanosti je prý příznivá
Region (fal) - Přestože na konci loňského roku míra nezaměstnanosti nedosáhla ani sedmi procent, první dva měsíce letošního roku se počítá s nárůstem počtu nezaměstnaných.
Jen za první dva pracovní dny se přišlo zaevidovat 409 lidí z celého okresu, přitom měsíčně úřad práce zaeviduje sedm set až tisíc uchazečů.
"Během prvních dvou měsíců zřejmě dojde k lehkému nárůstu počtu nově zaevidovaných uchazečů. Pravděpodobně v těchto měsících překonáme sedmiprocentní míru nezaměstnanosti," potvrdil ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček. "V letošním roce ze čtyřletých škol nebudou vycházet absolventi a navíc analytikové hovoří o dvouprocentním nárůstu hrubého domácího produktu. Proto předpokládám, že na konci letošního roku by mělo dojít k poklesu počtu nezaměstnaných na 6,5%," řekl Janíček. Během loňského roku vzrostl počet nezaměstnaných o více než čtrnáct set. Velký podíl na tomto čísle ale má i příliv absolventů. "Celkem se vloni přišlo zaevidovat 9 408 uchazečů. Je to velmi vysoké číslo. To jsme neměli ani v dobách transformace," hodnotil Janíček. Počet nezaměstnaných by byl ale mnohem vyšší, pokud by úřad práce nevyužíval nástroje aktivní politiky zaměstnanosti. Jen do ní vloni investoval více než třináct milionů korun. "Největší skupinu tvoří rekvalifikace. Řekl bych, že z nich mám největší radost. Rekvalifikovalo se 236 lidí, kteří našli své uplatnění jen díky tomu, že změnili svou profesi," uvedl Janíček. Z 236 rekvalifikovaných byl největší zájem o kurs svařování, základy podnikání, základy práce na PC, šičky a účetnictví.
Nejnižší míra nezaměstnanosti na konci roku byla v Modré (2,78%) a Velehradě (3,27%), nejvyšší pak stále přetrvávala ve Vyškovci (27,58%), Žítkové 19,73), Vápenici (15,78) a Starém Hrozenkově (12,95%). Sankčně bylo v průběhu loňského roku z evidence úřadu práce vyřazeno 501 uchazečů.Den otevřených dveří SPŠ
Střední průmyšlová škola v Uh. Hradišti pořádá v sobotu 15. ledna 2000 Den otevřených dvedří od 8 do 11 hodin. Budou podány informace o studijních oborech a o přijímacím řízení. Návštěvníkům bude umožněna prohlídka učeben, laboratoří a dílen.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund