Číslo: 21
24.05.1999
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Havárie letadla se naštěstí obešla bez obětí
Na letní sezonu budou posíleny autobusové spoje
Začne platit nový vlakový jízdní řád
K výbuchu bomby v Kunovicích nedošlo
Chladná voda způsobila úhyn ryb
Staroměšťané Viagru zřejmě nepotřebují
Výkonný výbor se stěhuje

Havárie letadla se naštěstí obešla bez obětí

Z bezmotorového kluzáka L 13 AC zbyla po havárii jen kabina.
Uh. Hradiště - Ve čtvrtek minulého týdne zažilo kunovické letiště drama. Jeden z pilotů Úřadu civilního letectví Praha, kteří předváděli akrobacii bezmotorových letadel ve dvojici, zřejmě neodhadl výšku, což mělo za následek havárii jednoho z letadel.
Ve 13.15 oznámil na policii pracovník letiště Kunovice havárii prototypu bezmotorového letadla L˙13AC přímo v prostoru letiště Kunovice, objasnil pro DDS uherskohradišťský tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Škoda je odhadnuta téměř na tři čtvrtě milionu korun. Došlo k vážnému zranění devětapadesátiletého pilota z Prahy, který byl po havárii převezen na ortopedické oddělení nemocnice v Uherském Hradišti.
Došlo ke zlomenině dvou obratlů, která se ale obešla bez poškození míchy, a ani v budoucnu se žádné následky tohoto zranění nepředpokládají, uvedl primář ortopedického oddělení v Uherském Hradišti Zdeněk Šigut. Jedná se však o těžký úraz, který si včetně rehabilitace vyžádá několikaměsíční léčbu, řekl Šigut.
Podle nepotvrzených informací, které se našemu týdeníku podařilo získat, předváděli piloti Úřadu civilního letectví akrobacii se dvěma bezmotorovými kluzáky L˙13AC. První let proběhl bez problémů, údajně však podle očitých svědků pilot v druhém případě při provádění zrcadlového letu, kdy jsou letadla k sobě otočena kabinami, zřejmě špatně odhadl výšku nad zemí a při obratu letadla kabinou vzhůru ztratil rychlost, a tím pádem i výšku, přičemž se o zem zachytil křídlem. Letadlo se zastavilo až poté, co narazilo do drátěného plotu. Štěstím této tragédie bylo to, že nedošlo k poškození kabiny kluzáku, což zřejmě pilotovi zachránilo život.
Kluzák řídil pilot s největšími pilotními zkušenostmi, který má jednu z nejvyšších pilotních kvalifikací. Má celkem nalétáno čtrnáct tisíc letových hodin, z toho na bezmotorových kluzácích kolem 1˙100 hodin, uvedl ředitel Úřadu pro civilní letectví v Praze Boleslav Stavovčík. Byla ustanovena komise pro vyšetření této letecké nehody, která ihned zahájila svoji činnost. Do vyšetření případu ustanovenou komisí a stanovení letecké nehody by byly jakékoli poskytnuté informace nepřesné a zavádějící. Proto budou informace o příčinách této nehody a přijatých opatřeních z ní vyplývajících poskytnuty až po ukončení vyšetřování, dodal Stavovčík.
Lenka FalešníkováNa letní sezonu budou posíleny autobusové spoje
Uh. Hradiště (Kk) - Pro nadcházející letní sezonu připravilo ČSAD Uherské Hradiště posílení autobusových spojů do rekreační oblasti Smraďavka. Od 23. dubna do konce září je denně zajištěno autobusové spojení na rekreační oblast Smraďavka, vždy v 8.30 a 17.10 hodin z Uherského Hradiště. O sobotách, nedělích a v prázdniny jsme rozšířili tyto spoje o nový, který bude jezdit v 10.15 hodin z Uherského Hradiště do Buchlovic, kde bude následně pokračovat na Smraďavku. Ve večerních hodinách je pak k dispozici spoj z okresního města v 19.20, přičemž se zpět z Buchlovic chystá nový večerní spoj, uvedl Zdeněk Procházka, vedoucí autobusové dopravy ČSAD Uherské Hradiště. Naproti tomu obce Ostrožská Nová Ves a Uherský Ostroh, které v letních dnech díky místním štěrkovým jezerům navštěvuje velké množství rekreantů, zatím rozšíření spojení nepožadují, neboť toto je kromě ČSAD zajišťováno i vlakem.
Co se týče samotného Uherského Ostrohu, rozšířili jsme zde spojení, neboť především v pracovní dny docházelo k přetížení spojů autobusů ČSAD Hodonín, které zde rovněž zajišťují dopravu, dodal závěrem Procházka.Začne platit nový vlakový jízdní řád
Region - Na přelomu května a června vstoupí v platnost nový jízdní řád vlakové i autobusové dopravy. Neočekávají se žádné převratné změny, ale zase se najdou lidé, kteří budou nespokojeni a budou psát urgence a stížnosti. Fotbalu, politice a jízdním řádům rozumí v této zemi asi každý. Přitom každý občan se může k podobě nového jízdního řádu vyjádřit a zaslat své připomínky. Pro fyzické a právnické osoby jsou partnerem v zajišťování dopravní obslužnosti okresní úřady. Občané mohou podávat připomínky k jízdním řádům veřejné osobní dopravy prostřednictvím Okresního úřadu v Uherském Hradišti, který je ve smyslu paragrafu 52, vyhlášky č. 173/1995 Sb. pověřen projednáváním návrhů jízdních řádů s jednotlivými dopravci. Připomínkové řízení se uzavírá nejpozději 120 dnů před začátkem platnosti jízdního řádu, to je většinou koncem ledna.
Okresní úřady jsou partnerem jednotlivých Obchodně provozních ředitelství Českých drah při projednávání dopravní obslužnosti daného území. Nejde opravdu vyhovět všem připomínkám a návrhům, ale vždy je nutno hledat optimální řešení situace v daném regionu.
Připomínky a úpravy jízdních řádů vlaků kategorie SuperCity, EuroCity, InterCity, expresů, rychlíků a spěšných vlaků řeší přímo České dráhy, Ředitelství divize obchodně provozní, nábřeží L. Svobody 12, 110 15 Praha, kam je nutno zaslat připomínky v červnu v případě mezinárodních vlaků a do poloviny září 1999 při návrzích na změnu jízdy vnitrostátních rychlíků.
Nový jízdní řád Českých drah již nebude dvoudílný, ale všechny tratě budou zase v jednom svazku. Loňská inovace se neosvědčila a železnice se opět vrátila k tradičnímu pojetí jízdního řádu. Pro malý zájem cestujících také nevyjde samostatný jízdní řád mezistátních spojů. Tyto spoje budou uvedeny asi v rozsahu 60 stran v celostátním vlakovém jízdním řádu. K datu 30. května 1999 čekají cestující opět změny. S těmi nejdůležitějšími vás seznámíme na stránkách našich novin.
Milan KubíčekK výbuchu bomby v Kunovicích nedošlo
Kunovice (red) - Od začátku letošního roku došlo již k devatenáctému anonymnímu ohlášení uložení bomby. Minulé pondělí v dopoledních hodinách oznámil totiž mužský hlas ve stáří 20 až 25 let, že v kunovické firmě Aerotechnik se nachází bomba. Máte v podniku bombu, máte na to hodinu, řekl neznámý muž a ihned zavěsil. Na místo vyjelo devět policistů. Byla provedena evakuace budovy a uzávěra elektřiny a plynu. Dostavil se psovod z Brna se služebním psem. Po prohlídce budov však žádný nástražný ani výbušný systém nebyl nalezen a k výbuchu bomby nedošlo. Již ve 12.45 hodin byl provoz obnoven, uvedl tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř.Chladná voda způsobila úhyn ryb
Nedakonice (Kk) - K úhynu ryb, který byl nedakonickým rybářům nahlášen minulý týden na vodní nádrži Sovín, došlo s největší pravděpodobností z již dlouho trvající nízké teploty vody. V současné době je udělán rozbor vody, je změřen obsah kyslíku a ryby jsou na rozboru na okresní hygienické stanici. Podle všeho se však zřejmě jedná o běžnou jarní virózu, způsobenou dlouho trvající nízkou teplotou vody. Jediné, co virózu může zastavit, je změna počasí a zvýšení její teploty, upřesnil jednatel místní organizace Moravského rybářského svazu Nedakonice Jaromír Klečka. Podle dosud provedených rozborů neobsahuje voda žádnou z chemických látek. Koneckonců ani úhyn ryb, které tvořili především vloni nasazení kapři, tomu nenasvědčoval. Kdyby se skutečně jednalo o otravu a ve vodě byly cizí škodlivé látky, první, co by uhynulo, by byli obojživelníci, čili žáby. Již však při prvním ohledání jsme zjistili, že mělčina je plná živých pulců.
Pokud by bylo ve vodě málo kyslíku, projevilo by se to pak především v úhynu candátů a okounů. Nalezeni však byli pouze kapři, dodal dále Klečka. Škoda způsobená úhynem ryb zatím nebyla vyčíslena, podle slov Klečky však již Krajský rybářský svaz přislíbil místní nedakonické organizaci rybářů poskytnutí mimořádné dotace na znovuzarybnění této nádrže.Staroměšťané Viagru zřejmě nepotřebují
St. Město (Miki) - Zachrání Viagra dávno vyšumělá manželství? Jaký bude zájem o zahraniční, velmi módní lék proti impotenci, který k nám byl dovezen na začátku roku 1999? Tyto otázky jsme si položili v několika lékárnách na území okresu Uherské Hradiště.
Například ve Starém Městě se za první tři týdny prodeje v průběhu letošního února nikdo o modrou pilulku nezajímal, ani si ji nikdo nekoupil po předložení receptu.
Lékaři se domnívají, že muži špatně pochopili základní funkci léku. Nejedná se totiž o běžné afrodiziakum, ale je to výtečný lék, který by měl fungovat jako prostředek proti poruše ztopoření. Pramalý zájem o Viagru z prvních týdnů prodeje se nikterak nezměnil ani po třech měsících od oficiálního zahájení prodeje v lékárnách České republiky. Při dotazování ve staroměstské lékárně 20. května jsme zjistili, že se zde neprodal ani jeden kus. Staroměšťané zřejmě Viagru nepotřebují.
Kdyby to bylo zadarmo nebo za pár korun, možná bych to vyzkoušel, svěřil se asi čtyřicetiletý muž přicházející do zdravotního střediska. Naopak druhý, asi padesátiletý, nechce o modré pilulce ani slyšet, prý to zanechává vážné zdravotní potíže, člověk může oslepnout nebo dostat infarkt z náhlého překrvení jiného ogránu v těle.
Ve velkých městech je ale dnes zcela běžné, že o Viagru žádají lékaře manželky postižených mužů, v malých sídlech však k tomu zatím nedochází. Ještě se nestalo, aby manželé u mě v ordinaci se mnou předepsání Viagry konzultovali, řekla lékařka, která si nepřála zveřejnit své jméno.Výkonný výbor se stěhuje
Uh. Hradiště (fal) - Z objektu sportovní haly v Uherském Hradišti se během měsíce odstěhuje výkonný výbor ČSTV. Město vyhlašuje k pronájmu čtyři místnosti k využití na kanceláře a dva sklady v objektu sportovní haly v přístavbě okresního výkonného výboru Českého svazu tělesné výchovy, uvedl na tiskové konferenci starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka. Okresní výkonný výbor by se totiž k 15. červnu tohoto roku měl přestěhovat na veslařský klub na Moravním náměstí v Uherském Hradišti.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund