Číslo: 23
09.06.1997
Článků: 41

Titulní
Uherskohradišťsko
Ze
Kultura
Pro
Pošta
Horoskop
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Novomanželé stráví spolu ve výloze 268 hodin!
Třetí pokus o informační centrum
Do Brodu na VII. jarmark
Zbrojovácké prodejní dny
12 milionů pro Buchlovskou skládku
Komunální služby v likvidaci

Novomanželé stráví spolu ve výloze 268 hodin!
V hnízdečku se zabydlí Lenka a Miroslav Esterkovi z Uherského Hradiště

Uherskohradišťský pár Lenka a Miroslav Esterkovi si budou stlát ve výloze.
Uh. Hradiště, Zlín - Ve středu 4. června 1997 poprvé Hit Rádio Publikum představilo vítěznou dvojici své soutěže Hnízdečko lásky.
Manželský pár Lenka a Miroslav Esterkovi z Uherského Hradiště podstoupí zkoušku svého vztahu tím, že se na dvanáct dní vystaví před zraky kolemjdoucích do výlohy zlínského obchodního domu Modus. Tam pro ně bude připraven prostor o rozloze 4 x 4 metry s vybavením běžného pokoje: postel, křesla, skříň, radiomagnetofon, nádobí, konvice na čaj a kávu, osvětlení, knihy, časopisy a čistící prostředky. Výloha se zakryje závěsem pouze od 21.00 do 7.00 hodin. V té době bude manželský pár střežen bezpečnostní službou. Soutěžící mají povolenu jednu pětiminutovou hygienickou přestávku za čtyři hodiny, a to ještě každý zvlášť. Obědy a večeře pro dvojici připraví zlínská restaurace Morava, snídani bude servírovat Hit Rádio Publikum.
Soutěž odstartuje právě dnes, v pondělí 9. června úderem deváté hodiny a bude ukončena po 268 hodinách v pátek 20. června ve 13.00 h. Po celou dobu mohou Esterkovi udržovat kontakt s rodinou pouze prostřednictvím živých vstupů ve vysílání frekvence 90,3 Hit Rádia Publikum. Pokud z jakýchkoli důvodů nebude dvojice schopna dokončit soutěž, nastoupí na její místo předem vybraní náhradníci (manželský pár ze Zlína), kteří pak dostanou výhru. Tou je nábytek a vybavení domácnosti v hodnotě přes 150 tisíc korun.
Celé akci předcházel konkurs, do kterého se přihlásilo přes šedesát párů, jeden z nich měl za sebou dokonce dvacetileté společné soužití. Na osobní pohovor bylo pozváno 11 finálových párů, ze kterých porota vybrala Esterkovi.
Lence je 21 let, pracuje jako pánská kadeřnice. #Chystám se ve výloze studovat, protože jsem si podala přihlášku na vysokou školu pedagogickou, prozradila Dobrému dnu Lenka. Mirkovi je 24 let a pracuje jako obchodní zástupce. Také on chce ve výloze #šprtat na přijímačky v oboru management.
Seznámili se v březnu loňského roku na plaveckém bazéně a v dubnu 1997 si vyměnili prstýnky. Nejvíce budou ve výloze postrádat televizi a telefon, na druhé straně hodlají trávit čas čtením, skládáním Puzzle, psaním dopisů, kartami, Lenka se chystá uplést Mirkovi první svetr. Na Hnízdečko lásky si oba vzali v práci dovolenou, nemají strach z okukování a jsou odhodláni vytrvat. I když předem počítají s určitým nervovým vypětím, Mirek moc hezky v souvislosti s tím poznamenal: #Celá zkušenost bude jenom milimetrem na kilometrovém pravítku v porovnání s časem, který chci s Lenkou prožít.
Doufejme, že tuto životní zkoušku zvládnou skvěle. Týdeník Dobrý den, Slovácko společně s Hit Ráiem Publikum jim k tomu fandí!
Blanka KovandováTřetí pokus o informační centrum
Tahanice okolo výběru provozovatelů MIC a jeho umístění pokračují
Uh. Brod (paf) - Jak už jsme dvakrát předesílali, v Uh. Brodě plánují zřízení městského informačního centra, které by mělo jak náhodnému turistovi, tak i samotnému občanu města usnadnit orientaci v regionálních úřadech, institucích, památkách, muzeích, možnostech kulturního vyžití nebo třeba autobusových či vlakových spojích. Zatímco v Uh. Hradišti MIC úspěšně funguje už téměř rok, brodští radní - zřizovatelé MIC - nejsou schopni realizovat své plány. Poprvé padl návrh vyčlenit pro centrum prostory v Panském domě, provozovatelem měla tehdy být společnost CHRPA. Návrh však neprošel městskou radou z důvodů nevhodného výběru prostor, a tak se dubnové slavnostní otevření nekonalo.
Druhá varianta vybrala sídlo informační databáze na samotném městském úřadě, v prostorách, ze kterých by musela být vyobcována jiná firma. Původní zájemce o provozování MIC zájem ztratil a nahradil jej další adept - společnost ACADIA. Městská rada vydala rozhodnutí, ve kterém souhlasila s tím, aby MIC provozovala právě tato společnost, toto rozhodnutí však bylo vzápětí revokováno. Proč, na to jsme se zeptali vedoucího odboru školství, kultury, soc. věcí a zdravotnictví MěÚ Mgr. Miloslava Štěrby. #Městská rada se rozhodla vzít zpět své rozhodnutí, protože ACADIA s námi přestala udržovat kontakt, což vzbudilo pochybnosti o budoucí úzké spolupráci s městem. Vznikly tady obavy, že společnost se bude více věnovat vlastnímu prospěchu, než zájmům města. V poslední fázi jednání už totiž měla zájem jen o pronájem výlepových ploch, tedy o nejlukrativnější záležitost, # řekl Štěrba. A tak se nekonalo ani květnové slavnostní otevření MIC.
Ale to už je tu třetí potencionální provozovatel - tentokrát realitní agentura ZVONEK - a třetí místo - stará radnice. Zdá se, že poslední varianta má sympatie rady města, jednání však v současnosti uvízla na mrtvém bodě. Společnost ACADIA se odvolává proti revokaci rozhodnutí o zamítnutí spolupráce a dožaduje se dodržení příslibu. Mgr. Štěrba připouští: #Je to ostudný případ. Myslím ale, že nějaká šance na otevření informačního centra ještě tuto sezónu tu je. V souvislosti s Uherskobrodskem, obklopeným atraktivními Bílými Karpaty, se často hovoří o podpoře cestovního ruchu. Městské informační centrum by zde proto jistě nalezlo uplatnění, kdyby...Do Brodu na VII. jarmark
Uh. Brod (red) - Dům kultury a Městský úřad v Uherském Brodě pořádají k výročí 725 let od založení svého královského města VII. uherskobrodský jarmark. Program zahájí v sobotu 14. června ve 13.30 jarmareční průvod od Domu kultury na Masarykovo náměstí. Oficiální zahájení je naplánováno na druhou odpolední hodinu a zúčastní se ho dechová hudba Vlčnovjanka, mažoretky Městského domu dětí a mládeže, dechová hudba Nardinc, pěvecké sdružení Naarden a divadlo Naarden. Chybět nebude ani cimbálovka Rozmarýn a brněnský soubor lidových písní Gajdoši. Světské radovánky vystřídá v neděli dopoledne v 10.00 koncert v Dominikánském kostele, kde nechá varhany rozeznít Sebastiaan Schippers z Naardenu, družebního města Uherského Brodu.Zbrojovácké prodejní dny
Uh. Brod (red) - Prodejní, poradenské a servisní dny uherskobrodské České zbrojovky proběhnou ve dnech 16. - 20. června, denně od 8.00 do 16.00 hodin (v pátek pouze do 12.00 hodin) v podnikové prodejně. Pro zákazníky je připravena celá řada zajímavých výhod. Každý, kdo si zakoupí zboží v hodnotě nad Kč 1000,- obdrží poukaz opravňující k nákupu dalšího zboží v podnikové prodejně v hodnotě Kč 100,- . Za nákup nad Kč 10.000,- to bude poukaz na zboží v hodnotě Kč 500,-. Platnost obou poukazů bude do konce měsíce června 1997 a bude platit pro podnikovou prodejnu v Uherském Brodě. Kromě toho můžete vyhrát jeden z pěti #tajuplných balíčků. V rámci prodejních dnů se uskuteční také střelecká soutěž. Jak uvedl tiskový mluvčí ing. Jiří Frenzl:
#Začne se prodávat obohacený sortiment zboží (imitace historických zbraní, apod.) a dočasně i některý mírně zlevněný sortiment, (pyrotechnika, výprodejové zboží). Zájemci mohou využít našich pracovníků ke konzultacím ohledně zbraní a jejich servisu včetně vyčištění zbraně a poradenské služby ohledně doplňků. Podle slov ing. Frenzla každý nakupující může vyplnit anketní lístek a zúčastnit se slosování o ceny. Ty budou vylosovány v pátek ve 12.00 hodin z klobouku, za přítomnosti zákazníků na prodejně. Vylosovaní výherci, pokud nebudou při losování v prodejně, budou vyrozuměni písemně. Jména vylosovaných budou zveřejněna ve zpravodaji České zbrojovky #Zbrojovák. Výherce 1. - 5. ceny obdrží #tajuplný balíček.
Ve středu 18. 6. 1997 proběhne od 14.00 - 15.00 hodin střelecká soutěž pro děti. Navíc budou celý týden probíhat bezplatné konzultace a poradenství ve věci zbraní. Konzultanti budou panenikus - vedoucí prodejny a pracovníci útvaru Obchodně - technických služeb.12 milionů pro Buchlovskou skládku
Buchlovice (paf) - Buchlovská skládka na "Křižných cestách", která sloužila jako uložiště odpadů celému uherskohradišťsku více než deset let, bude od 31. 7. uzavřena. Nyní jsou zde přijímány ke zpracování stavební sutě, veškeré bioodpady, vhodné ke kompostování a provádí se zde dekontaminace odpadů znečištěných ropnými látkami. Povrch skládky byl upraven do statického stabilního tvaru a je pokryt přechodovým polštářem a nyní je překrýván jílovým těsněním, které zabrání prosakování povrchové vody do podloží ke spodním vodám. Vzhledem k tomu, že se jedná o starou nezabezpečenou skládku, která se stala místem posledního odpočinku nejrůznějšího komunálního i průmyslového odpadu, je tu potencionální riziko ohrožení životního prostředí. Z toho důvodu se podařilo získat prostředky na zabezpečení skládky přímo ze Státního fondu životního prostředí České republiky.
Celkové náklady dosahují 12 milionů, z toho fond se na této částce podílí 60%, zbytek pochází z prostředků Sdružení pro hospodaření s odpady, které sdružuje 42 obcí Uherskohradišťska, jejichž odpad byl do Buchlovic svážen. Jak uvedl ředitel OTR s.r.o., společnosti, která je provozovatelem skládky a nyní provozuje zpracovnu odpadů: #Rekultivace je naplánovaná na dvě etapy. První a současně náročnější část, která právě probíhá, by měla být dokončena v listopadu letošního roku, řekl ing. Maňásek. #Je to ale samozřejmě podmíněno dostatkem finančních prostředků. Z toho důvodu v současné době hledáme vhodnou metodu k zajištění státní bezůročné půjčky. Navíc se dá předpokládat, že restriktivní opatření zasáhnou i hospodaření naší společnosti. Druhá etapa sanace, plošně zabírající zhruba třetinu skládky, zatím není finančně jištěna.
V současné době se odpad Uherskohradišťska sváží na skládku v Kvítkovicích, jejímž provozovatelem je Moravská skládková společnost. Svoz odpadu zajišťuje OTR a.s., jejímž podílníkem je firma Marius Pedersen. Co do objemu může být kvítkovická skládka až desetinásobně větší než buchlovská, navíc je moderní, plně zabezpečená, využitelná pro dalších minimálně dvacet let.
Ukládání odpadu do země je ekologicky nejbolestnější, avšak ve srovnání s cenovými relacemi za spalování nebo recyklaci, v dnešní době finančně nejschůdnější hospodaření s odpady. #Zatímco ještě v loňském roce občan zaplatil 180 Kč, letos platí 210 korun, navíc, pokud platí tříděný odpad, suma se zvedne ještě o 30 Kč. Je to jistě paradox, že občan ještě zaplatí za to, že šetří přírodu, ale tyto peníze jen stěží pokryjí náklady na separaci, říká ředitel OTR a.s. ing. Klíma, #Služby se celkově zdražily proto, že jsme přešli ze skládky, která byla laciná a nikdy nehleděla na ekologii, narozdíl od kvítkovické skládky, která už si dokonce vytváří fond na budoucí sanaci, řekl na závěr ing. Klíma.Komunální služby v likvidaci
O nárocích rodiny Vlčků rozhodne soud
Uh. Brod (DaK) - Vzhledem k tomu, že se ve sdělovacích prostředcích objevily zkreslující informace o restituci majetku Komunálních služeb rodině Vlčkově, jsme nuceni některé zásadní věci objasnit, přestože jsme se k tomuto případu, který je předmětem soudního sporu, nechtěli do jeho vyřešení vyjadřovat. O co tedy v případu jde? Nezasvěcenému by se mohlo zdát, že představitelé radnice nechtějí rodině Vlčkově vrátit jejich majetek, na který mají restituční nárok. Věc se má ale poněkud jinak. Této rodině byl přiznán státem restituční nárok pouze na malou část majetku státního podniku Komunální služby Uherský Brod. Tento majetek jim nikdo nikdy neupíral. Vlčkovi ale chtěli zprivatizovat i zbytek státního podniku, a s touto myšlenkou oslovili městskou radu. Město jim vyšlo vstříc a navrhlo v privatizačním projektu prodat tyto objekty zmíněné rodině.
Vzhledem k tomu, že schvalovací proces na Ministerstvu pro privatizaci se neustále protahoval, vznikaly v podniku ztráty, které by město jako zakladatel muselo krýt ze svého rozpočtu. Jednalo by se měsíčně o více než půl milionu korun. Proto se městská rada na návrh tehdejšího ředitele Komunálních služeb a ekonomů, po několikaměsíčních snahách a osobních návštěvách na ministerstvu pro privatizaci, rozhodlo dát tento podnik do likvidace.
To bylo běžné u těchto typů podniků, jejichž zakladatelem byly okresní nebo městské národní výbory. Minulé zasedání zastupitelstva likvidaci právoplatně odsouhlasilo, čímž potvrdilo v minulosti nezákonné rozhodnutí městské rady o likvidace komunálních služeb. Ing. Vlček vyjádřil na zastupitelstvu svou nespokojenost a cítí se okraden.
Abychom celou věc mohli alespoň trochu pochopit, musíme se vrátit o několik let zpět. V té době požádala rodina Vlčkových v rámci restitucí o navrácení svého původního majetku, který jim byl znárodněn. Na správní budovu Komunálních služeb byl zpracován znalecký posudek, v němž se říká, že se jedná o #stavbu, která zásadní přestavbou ztratila svůj původní význam a podle ő 8 odst. 1 zákona č. 87/91 se tyto stavby nevydávají. V tomto případě jsou restituenti odškodněni Fondem národního majetku. Rodina Vlčkova má ale pocit, že její budova měla být vydána. O tom, zda stavba ztratila nebo neztratila svůj původní význam, smí rozhodnout pouze soud. V této věci bylo vedeno již několik soudních jednání. Na posledním z nich bylo mimo jiné rozhodnuto, že soud určí nového soudního znalce v oboru stavebnictví, který vypracuje nový znalecký posudek na základě dobových fotografií, které znázorňují původní rodinný domek a následné přestavby, a na základě výkresové dokumentace.
Poté již snad nezávislý soud vynese konečný verdikt, zda bude rodině Vlčkově vydána celá nemovitost, či zda bude odškodněna jiným způsobem.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund