Číslo: 23
08.06.1998
Článků: 74

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


K výstražné hodinové stávce se dnes připojili i pracovníci Správy a údržby silnic
Olšava zahraje jubilantům
Vlak naděje se zastavil i u nás
Pozor, poslední příležitost
Ministr Lobkowicz vidí situaci v Letu stabilizovaně
Lidovci zpívali
Děti se stěhovaly do nového
Koupili jsme si nos, pomohli jsme ohroženým dětem
Had se plazil k nádraží
Sebevražda zatím neobjasněna

K výstražné hodinové stávce se dnes připojili i pracovníci Správy a údržby silnic

Silnice I/50 se dnes načas stala místem výstražné stávky. - Foto: Kk
Uh. Hradiště - Odborový svaz pracovníků dopravy, silničního hospodářství a autoopravárenství Čech a Moravy uvádí, že již více než dva roky upozorňuje na devastaci silničního hospodářství České republiky. Zatímco počet silničních motorových vozidel a dopravní zátěž komunikací trvale roste, finanční prostředky na údržbu a opravy silnic v reálné hodnotě nedosahují ani poloviny objemu roku 1990. Dlouhodobým nedostatkem finančních prostředků, opotřebením a stárnutím vozovek se nepříznivý stav prohlubuje. Nahromaděné zanedbávání oprav silnic vyvolává oprávněné obavy, že když se v dohledné době nepodaří zastavit zhoršování stavu silnic, bude to mít krajně nepříznivé dopady na silniční dopravu, ekonomiku a ekologii. Dalším důvodem stávky je i neustále se snižující objem finančních prostředků, který ze státního rozpočtu do silničního hospodářství plyne, má za následek i odchod špičkových a vysoce specializovaných pracovníků z oboru.
Za posledních pět let se snížil počet zaměstnanců v organizacích silničního hospodářství o více než třetinu. Důvodem je především při současných podmínkách malá perspektiva oboru a nízké platové ohodnocení náročné práce silničářů a dálničářů. Pracovníci Správy a údržby silnic Uh. Hradiště se ke dnešní stávce rozpočtových a příspěvkových organizacích připojí v době od 9.00 do 10.00 hodin. Na silnici I/50 u Zlechova a I/50 ulice Vlčnovská v Uh. Brodě bude na stávajících překážkách provozu zajištěna informovanost řidičů formou rozdávání letáků. Na našich okresních silnicích nám nejvíce chybějí finanční prostředky na jejich údržbu. Tu jsme i s opravami dříve dělali takřka pravidelně. Za poslední tři roky bylo však nátěrů vozovek, vzhledem k nedostatku financí, uděláno minimálně. Opravy se tak postupně přesouvají do dalších let.
Dalším problémem je také frekvence dopravy přes Uherské Hradiště. Stávkou bychom chtěli upozornit na nedostatky v údržbě silnic, která se nás bezprostředně týká, a tvrdíme, že silnice II. a III. třídy budou za pár let ve velice špatném stavu. Také nejsou peníze na realizaci nákladných opatření na kolizní místa. Takových míst je mnoho, například před školou v Huštěnovicích, Mařaticích, v Březolupech, Babicích, Jarošově a další. Vozovky také velmi poškozují přetížená nákladní auta. Kontroly ve vnitrozemí nejsou a provádějí se pouze na hraničních přechodech. Spolupracujeme také s obecními úřady při průtazích obcí, mrzí nás ale, že náš příspěvek na průtah je minimální. Máme představu, že stávka bude spíše informativní, kdy se budou rozdávat letáky před semafory a provoz bude normálně pokračovat, uvedl Ing. Buchtík, ředitel Správy a údržby silnic Uh. Hradiště. Podobné akce dnes formou zpomalení či omezení dopravy probíhají i v Otrokovicích, Břeclavi, Znojmě a dalších městech.
Karin KuchtováOlšava zahraje jubilantům
Uh. Brod (VaMP) - Slovácký soubor písní a tanců Olšava uspořádá v sobotu 13. června slavnostní koncert věnovaný významným folkloristům u příležitosti jejich letošních narozenin. Hlavními jubilanty jsou letos Jan Rokyta - hudebník, upravovatel, pedagog, hudební režisér, sběratel. Dušan Holý - zpěvák, upravovatel, sběratel, pedagog, etnomuzikolog. Horymír Sušil - hudebník, upravovatel, pedagog, zpěvák a sběratel. Snad nám ctění pánové odpustí, když prozradíme, jakého že věku se oslavenci dožívají: 60 - 65 - 70.
Mezi účinkujícími se v brodském Velkém sále Domu kultury kromě zmíněných jubilantů představí i Horňácká muzika z Velké nad Veličkou, cimbálová muzika Kunovjan, domácí soubor Olšava a další hosté.
Vstupenky na koncert Olšava jubilantům jsou v předprodeji v Galerii Panský dům, tel. 0633/634802. Samotný koncert začne v sobotu 13. června 1998 v Domě klultury v 19.30 hodin.
Jak jsme se dále dověděli od vedení Olšavy, připravuje tento úspěšný soubor vystoupení a křest kompaktního disku a magnetofonové kazety Kytice z Uherskobrodska. V pořadu, který se už brzo uskuteční, budou účinkovat i folklorní skupiny z regionu, které na nosiči spolupracovaly.Vlak naděje se zastavil i u nás
Uh. Hradiště (VaMP) - Přijeli jsme k vám za pět minut dvanáct, komentoval příjezd Vlaku naděje v barvách České strany sociálně demokratické organizátor hradišťského průjezdu.
Moravského lídra sociálních demokratů Zdeňka Škromacha provázela po kolejích country muzika a brněnský Červený drak, který byl kolemjdoucím čepován za symbolických 7,- Kč přímo na peróně.
Příjezdu Vlaku naděje asistovalo asi pět desítek lidí, které obdržely růži - symbol strany. Z tohoto počtu se dalo jen stěží odhadovat, kdo přišel podpořit stranu sociálních demokratů a kdo tady jen čekal na svůj vlak.
V tomto státě je pěkný bordel, akorát Zeman to může dát všechno do pořádku, svěřil se se svým názorem Dobrému dnu dvaačtyřicetiletý invalidní důchodce, který si na vlakové nádraží přišel prohlédnout Vlak naděje.
Vypucovaný vlak tažený parní lokomotivou z depozitáře Technického muzea v Praze, kterou před časem parta nadšenců z přerovského depa dala do pojízdného stavu, obsahoval i tři vagony pro ty, kteří by se chtěli svézt. Ve výpravě nechyběl ani nezbytný hasící vůz, který byl v pohotovosti z důvodu možného založení požáru od poletujících uhlíků. Je vidět, že páry máme dostatek, jsme mladá strana, zavtipkoval při pohledu na unikající páru z komína lokomotivy Škromach, který až do 12.20 hodin, kdy vlak pokračoval do Kunovic a Veselí nad Moravou, odpovídal na dotazy přítomných.
České dráhy, díky akci sociální demokracie, získají do své pokladny 1 milion korun za pronájem a provoz Vlaku naděje.Pozor, poslední příležitost
Regionální týdeník Dobrý den, Slovácko ve spolupráci s KARATE DO připravil pro děti od 6 do 12 let, týdenní letní dětský tábor, v termínu od 4. 7. 1998 do 11. 7. 1998. Využijte tedy poslední šance, přihlaste své děti a již nyní vás můžeme ujistit, že přijedou zpět plni dojmů a zážitků. Táboráky, zpěvy u kytary, stezky odvahy, stavba týpí a další soutěže a hry jsou již připraveny. Náš letní novinový tábor pořádáme na rekreační chatě Dopravních staveb na Smraďavce, kde je zajištěno ubytování a strava. Cena letního táboru, včetně dopravy činí 1.590,-Kč a je nutné, aby byla tato částka, vzhledem k velkému zájmu zaplacena v redakci v co nejkratší době. Další podrobné informace, včetně závazných přihlášek najdete v redakci Dobrý den, Slovácko, Na Morávce 605, Uh. Hradiště, nebo telefonicky 0632/540 777 pí. Kuchtová.Ministr Lobkowicz vidí situaci v Letu stabilizovaně

Ministr Lobkowicz při setkání na mítinku. - Foto: JiV
Kunovice - Po návštěvě České Zbrojovky a. s. Uh. Brod, zavítal v pátek 5. 6. 1998 ministr obrany Michal Lobkowicz také do Letu Kunovice.
Jako ministr obrany jsem velmi rád, že český zbrojní průmysl si stále uchovává svoji dlouholetou tradici. Armáda je klíčovým zákazníkem českého zbrojního průmyslu. Jak jsem si po dnešní návštěvě, jak České Zbrojovky, tak Letu ověřil, pro továrnu, která vyrábí tento druh výrobků, je klíčové, aby byl jejím zákazníkem český stát. Se zájmem jsem si vyslechl situaci v této oblasti. Jak ve zbrojním, tak v leteckém průmyslu je všude ve světě obrovská konkurence, pro naše výrobky je v tomto ohledu složitá situace, nicméně zdá se, že jak v minulosti, tak v budoucnosti bude poměrně široké pole pro spolupráci. Jak se zdá, v Letu Kunovice se situace po složitých obdobích stabilizuje. Je známo, že zde vstupuje zahraniční partner, který má poměrně dobrý přístup na severoamerické trhy, což je důležité. Jak jsem byl informován, letoun L 420 získal americký certifikát. To je nadějná perspektiva, sdělil úvodem ministr.

Dá se tedy předpokládat, že pokud dojde k přezbrojování armády či policie, budou použity zbraně České Zbrojovky?
Toto bych nerad předem sliboval. na jedné straně máme velký zájem, aby český zbrojní průmysl prosperoval, ale na druhou stranu jsme zákazníkem, takže bychom se nechovali jako odpovědný zákazník a odpovědný správce peněz daňových poplatníků, kdybychom předem někomu slibovali, že dostane tu nebo onu zakázku. Současná situace je taková, že armáda má střední zakázku na odběr bodáků a pouzder od České Zbrojovky, je to finanční otázka. Naším zájmem je, aby při srovnatelné kvalitě a srovnatelné ceně byl preferován český průmysl a to i z hlediska obranyschopnosti státu. Při případném eventuálním možném konfliktu je důležité, aby byl stát schopný produkovat vlastní zbraně.

Objevila se zpráva, že český vzdušný prostor budou hlídat letouny NATO.
Tyto úvahy občas slýchávám. Není to žádná nová úvaha. Tuto možnost kategoricky odmítám, především z toho důvodu, že chceme-li hodnověrně bránit náš stát z velké části vlastními silami a nespoléhat jen na spojence, tak vzdušné síly musí být podstatnou součástí armády. Armáda bez vzdušných sil je armáda poloviční. Takže pro mě tato varianta není vůbec akceptovatelná. Myslím, že by nebylo ani správné, aby jsme se spoléhali na to, že nás někdo ochrání. Musíme mít vlastní akceschopné vzdušné síly. Mimochodem jsem dnes tady v Letu hovořil o projektu L 159. Právě Let zrovna pracuje na jedné subdodávce pro projekt L 159. Jedná se o kontejner na kanón, který by měla vyrábět Zbrojovka Vsetín. Od příštího roku by měla armáda odebrat prvních pět kusů. Plán budování vzdušné síly je zachován.

Vedení vzdušných sil naopak namítá, že ministerstvo obrany zůstalo pouze u slibů a situace se i nadále zhoršuje. Je třeba se dívat na situaci realisticky. Fakt je takový, že pro příští roky projekt L 159 bude podstatnou složkou rozpočtu ministerstva obrany a bude jej nesmírně zatěžovat. Letoun 159 je moderní nadzvukový letoun, který je podstatným krokem vpřed, směrem k modernímu letectvu. Využije armáda letounů vyráběných v Letu Kunovice?
V těchto dnech připravujeme vyslání letounu L 410 do Bosny, kde by měl létat v rámci celé jednotky SFOR. Jedním z důvodů, proč jsme se rozhodli vyslat tento letoun je právě podpora našemu leteckému průmyslu, kdy je účast letadla v jednotce velmi viditelná součást a letoun se tak dostane ve světovou známost.

Kk + JOHLidovci zpívali
Uh. Hradiště (VaMP) - Za účasti špiček KDU - ČSL, Jana Kasala a Josefa Boráka, se v pátek uskutečnil předvolební mítink strany. Spolu s nimi vystoupili na pódiu Mariánského náměstí starosta Starého Města František Slavík, Josef Vaculík a další členové, na jižní Moravě dosud nejsilnějšího politického seskupení. Připadám si jak v autoškole, komentoval s úsměvem úvodní řeč Jana Kasala jeden z diváků. To když místopředseda strany přirovnával současnou předvolební atmosféru mezi lidmi ke křižovatce, která křižuje silnice zprava a zleva: Každý si musí vybrat, kam půjde. Kulturním bonbonkem lidoveckého mítinku bylo vystoupení dechovky Straňanka, která doprovodila mírně smíšený sbor, takto označený poslancem Borákem, vyhlášeným zpěvákem. Během pátečního odpoledne stačili lidovci navštívit ještě domovy důchodců v Buchlovicích a Uh. Hradišti, zajet do Hluku a Uh. Brodu. A všude, kam přišli, obdarovávali přítomné ženy růžovou gerberou.Děti se stěhovaly do nového
Uh. Hradiště (Kk) - Po roční rekonstrukci byl v pátek 5. 6. 1998 za účasti představitelů Školského, Městského úřadu v Uh. Hradišti a Ministerstva školství slavnostně otevřen Dětský domov v Uherském Hradišti. Jeho rekonstrukce probíhala za mimořádných podmínek, neboť jak náhradní prostory dětského domova Na splávku, tak i prostory nové, zasáhla povodeň. Je to stavba odvedená v maximální kvalitě a já doufám, že i takto bude v budoucnu sloužit. Náklady na rekonstrukci dosáhly výše 21 milionů korun, uvedl ředitel Školského úřadu v Uh. Hradišti ing. Vařecha. Dětský domov v Uherském Hradišti byl v minulosti jako jediný na našem okrese, kde jsou v současné době další dva, a to v Bojkovicích a v Uh. Ostrohu, internátního typu. Současná doba tomuto typu nepřeje, a proto je snaha děti, které nemají možnost řádné rodinné výchovy a jsou umístěny v dětském domově, vychovávat v novém rodinném typu dětského domova.Koupili jsme si nos, pomohli jsme ohroženým dětem
Uh. Hradiště (VaMP) - Do 7. června 1998 probíhala v celé naší republice hromadná charitativní akce určená na pomoc ohroženým dětem. Hlavním pořadatelem červených nosů se stala letecká společnost Brish Airways, která i k nám nosy přivezla, takže Den červených nosů se nevyhnul ani našemu okresu. Nejdříve v neděli 31. května byly nosy k mání v rámci dětského odpoledne v areálu hotelu Synot ve Starém Městě. Prodavači červených nosů, které si každý mohl zakoupit za čtyřicet korun, si díky početné účasti dětí a jejich rodičů mohli již v neděli pochvalovat, kolik získali peněz pro provoz Linky bezpečí Nadace naše dítě.
A to byla ještě na pondělí, 1. června (symbolicky na Den dětí) připravena další akce na Masarykovo náměstí v Uh. Hradišti, kde se měly zapojit výtvarně zručné děti ze základních škol, které malovaly nosaté klauny. Bohužel, veškeré snahy Hit Rádia Publika, jednoho z mediálních partnerů akce, zhatil silný déšť, který nedovolil ve stanovený čas akci na prodej nosů zahájit. Náhradním termínem se stalo úterý 2. června, které bylo tentokrát zalito letním sluncem. Během všech tří dnů se nám podařilo prodat tři sta dvacet pět nosů za celkem třináct tisíc korun, uvedla pro Dobrý den, Slovácko Deta Vaculíková vedoucí CK J.D. Tour, místa, kde se rovněž nosy do včerejšího dne prodávaly. Jak nám dále potvrdila paní Vaculíková, pro děti, které nemohly své klauny díky špatnému počasí na Masarykovo náměstí v pondělí přinést, bude uspořádána výstavka.
Poslední dny charitativní akce využila k hromadnému nákupu červených nosů i staroměstská firma Synot. Zakoupených pět set kusů hodlá rozdat dětem v dětských domovech našeho okresu.
V našem regionu se pod organizování Dne červených nosů kromě British Airways podepsaly: CK J.D. Tour, Hotel Synot, Hit Radio Publikum a týdeník Dobrý den, Slovácko.
Kéž by se konečný výtěžek akce, jež bude uveřejněn v Týdeníku Květy 12. června 1998, dostal tam, kde skutečně může dětem pomoci a kde bude slyšet vyjádřený nesouhlas s jejich týráním a zneužíváním.Had se plazil k nádraží
Uh. Hradiště (Kk) - Po telefonickém oznámení náhodného chodce vyjeli v úterý 2. června městští policisté ke zvláštní akci. Bylo jim totiž nahlášeno, že v místech od tunelu ve Staré Tenici směrem k vlakovému nádraží se plazí metr a půl dlouhý zelený had, zřejmě škrtič. Policejní hlídka hada odchytila a následovně převezla na veterinární kliniku na sídliště Východ. Jak se později zjistilo, jednalo se o Užovku stromovou. Had převoz nepřežil a byl na klinice ponechán.Sebevražda zatím neobjasněna
Uh. Brod (JiV) - V zahrádkářské kolonii v Uherském Brodě byl v neděli ráno nalezen oběšený mladý muž. Jednalo se o 22letého J.D. z Březové, který se oběsil na stromě na koženém pásku ze svých kalhot. Po ohledání místa činu nebylo zjištěno cizí zavinění a byla nařízena zdravotní pitva.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund