Číslo: 25
22.06.1998
Článků: 70

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vítězná ČSSD získala na našem okrese 30,28 % hlasů
Nejvíce lidí přišlo na Klause
Dopravní situace ve městě se řeší
V Buchlovicích mají rekordně dlouhý přechod
Zoufalí uprchlíci hledají lepší život
Při větším dešti budou objekty opět zaplaveny
Děti z Kunovic nasbíraly přes deset tun papíru
U osmnácti případů zajistili policisté drogy
Muž se zastřelil vlastní zbraní

Vítězná ČSSD získala na našem okrese 30,28 % hlasů
V Uherském Hradišti vyhrála s 29,44 % hlasů ODS

V Ostrožské Nové Vsi zvítězila ČSSD nad ODS pouze o 1,45 % hlasů. - Foto: Kk
Uh. Hradiště - Předčasné volby jsou za námi. Podle očekávání vyšla z voleb jako nejsilnější Zemanova ČSSD, která získala v Poslanecké sněmovně celkem čtyřiasedmdesát křesel, ODS o deset méně, tedy čtyřiašedesát, KSČM pětadvacet míst, KDU-ČSL devatenáct a Unie svobody osmnáct. Strana Důchodci za životní jistoty a Sládkovi republikáni zaznamenali propad a do Poslanecké sněmovny se nedostali vůbec. V celé republice šlo k volbám 74,03 % voličů, kdy ČSSD získala celkem 32,31 % hlasů, ODS - 27,74 %, KSČM - 11,03 %, KDU-ČSL - 9,00 %, na pátém místě skončila US s 8,60 % hlasů, dále SPR-RSČ - 3,90 %, DŽJ - 3,06%, DEU - 1,45 %, SZ - 1,12 %, NEZ - 0,87 %, MODS - 0,37%, ČSNS - 0,29 %, OK - 0,25 % hlasů.
V jihomoravském kraji se účastnilo voleb 76,06 % voličů, kteří hlasovali následovně: ČSSD - 31,81 %, ODS - 22,99 %, KDU-ČSL - 13,50 %, čtvrté místo získala KSČM svými 12,34 % hlasů, následovala US - 8,52 %, SPR-RSČ - 3,56 %, DŽJ - 2,89 %, DEU - 1,12 %, MODS - 1,09 % hlasů.
Pod jedním procentem zůstala Strana zelených, Nezávislí, ČSNS a OK. V našem okrese zaujala první místo svými 30,28 % hlasů ČSSD, jako druhá skončila ODS - 22,21 %, třetí KDU-ČSL - 18,37 %, čtvrtá KSČM - 11,47 %, pátá US - 8,21 %, šestí - shodným počtem procentem hlasů - 2,46 % republikáni a Strana Důchodci za životní jistoty, dále následovala MODS, DEU, NEZ, ČSNS, OK a SZ.
Přímo v Uherském Hradišti zvítězila ODS svými 29,44 % hlasů, ČSSD získala 28,38 %, třetí US - 11,80 %, čtvrtá KDU-ČSL - 11,51 %, pátá KSČM - 10,82 % hlasů.
Z nejzajímavějších výsledků hlasování jsme vybrali obec Drslavice, kde KDU-ČSL získala rovných 50,00 % hlasů, ke shodě hlasů v procentech došlo v Hostějově - ČSSD 36,67 %, KDU-ČSL - 36,67 %, stejný počet hlasů dostala ČSSD a KDU-ČSL i ve Vyškovci - 33,94 %. ČSSD nejvíce volili v Osvětimanech - 42,06 %. KSČM dostala nejvíce hlasů na Salaši - 24,43 %. Republikáni získali nejvíce hlasů v obci Vápenice - 9,56 %.
Pozoruhodný úspěch zaznamenala Strana Důchodci za životní jistoty v Hostějově - 10,00 % hlasů.
Karin KuchtováNejvíce lidí přišlo na Klause

Václav Klaus mobilizuje své příznivce k volbám. - Foto: JiV
Uh. Hradiště (JiV) - Václav Klaus se na svých předvolebních mítincích dostal i do Uherského Hradiště. Na zaplněném náměstí se sešli nejen zvědavci, ale hlavně Klausovi skalní příznivci. Už při příchodu byl obklopen hroznem těch, kteří si na mítink přišli pro podpis. Při svém projevu odměnil videokazetami ty, kteří pro něj vymysleli volební heslo. Největší překvapení ovšem zažil v okamžiku, kdy před něj přivezli pětipatrový dort. Ten mu k jeho 57. narozeninám, které slaví 19. června, právě v den voleb, připravili v cukrárně Lucie. U číslice 57 pak do závorky připsali %, které měly symbolizovat snahu po jasném vítězství ve volbách. Nebyl to však jediný dárek, neboť další příznivci mu předali litr slivovice, dvě sedmičky vína a pro paní Livii velký keramický zvonek. Ten si moje žena určitě vezme na chalupu a bude mě s ním pak neustále přivolávat, okomentoval to Klaus.
Přestože se jeho vystoupení protáhlo nad plánovaný čas, vypadal Václav Klaus velmi potěšen zájmem Hradišťáků. Spolu s ním se mítinku zúčastnila i jednička za jižní Moravu Miroslava Němcová a poslanec Jaroslav Plachý.
V porovnání s ostatními mítinky, které se v posledních týdnech uskutečnily, tak Klaus - sportovně řečeno - vedl na body. O pár hodin později se sešlo jen několik desítek lidí na mítinku s Václavem Grulichem za ČSSD. Jeden z několika podnapilých jedinců pak obtěžoval kolemstojící svými výkřiky a urážkami a dožadoval se nalévání piva.Dopravní situace ve městě se řeší
Uh. Hradiště (JiV) - Po dopravní nehodě se smrtelným zraněním školačky v Mařaticích byla přijata okamžitá opatření. Instalace zábradlí už Technické služby města provedly, k instalaci retardérů dojde v nejbližší době a budou instalovány na náklady města. Jsou objednány signální vesty a zastavovací terče pro všechny základní školy a bude realizováno odpovídající dopravní značení. Dále bude Centrem odborného výzkumu Brno vypracována studie pro řešení dopravní situace na ulici l. Máje. Je přidělen příspěvek 500 tisíc korun na zakoupení radarového systému pro měření rychlosti na území Uherského Hradiště, což by mělo vést ke zmírnění komplikací s nekázní řidičů.V Buchlovicích mají rekordně dlouhý přechod
Buchlovice (JiV) - Kdo z vás projížděl v poslední době buchlovickým náměstím, určitě si všiml neobvyklého přechodu pro chodce. Celý přechod čítá celkem 85 pruhů a je veden podél hlavní silnice procházející obcí. Ivan Kutín z Projektové stavební kanceláře Brno nám k tomu řekl: K této neobvyklé úpravě jsme po dohodě s obecním úřadem přistoupili hlavně z důvodů zajištění bezpečnosti pro školáky, kteří touto trasou denně několikrát procházejí. Jiná možnost, jak přinutit řidiče kamionů i osobních aut ke zpomalení při zajíždění na parkoviště, nebyla. Z dopravních průzkumů máme zjištěno, že před zebrou už každý řidič podvědomě zpomalí. Vše je to konzultováno i s referátem dopravy i s policií a nejedná se o nic nezákonného. Tato plocha totiž nemá charakter pozemní komunikace a je v pravomoci obce takovéto opatření provést. Naopak by se toto vyjímečné řešení mělo vyzvednout, protože jinak nejde pěšáky oddělit od provozu na komunikaci.
Pravdou je, že je opravdu vyjímečné, podobně dlouhý přechod jsme prozatím nikde jinde neprováděli. Jak nám k tomu řekli i na obecním úřadě, s daným řešením jsou velmi spokojeni. Jedná se o provizorní opatření na dobu 2 - 3 let, než bude provedena rekonstrukce náměstí.Zoufalí uprchlíci hledají lepší život
Březová - Na osmdesát běženců s devíti dětmi se rozhodlo pro strastiplnou cestu a nelegálně ve čtvrtek 18. 6. překročili státní hranici mezi Slovenskou a Českou republikou. První skupinu zadržela hned v ranních hodinách pohraniční policie z Březové v katastru obce Bystřice pod Lopeníkem, v blízkosti silnice I. třídy č. 50. Běženci pocházeli z Kosova a ve skupině byly dvě děti ve věku čtyři a pět let. Tito byli předáni na referát cizinecké policie v Březové, kde jim byla uložena bloková pokuta, potom bude následovat jejich vyhoštění na Slovensko. Druhá skupina byla téhož dne zadržena pohraniční policií ve Strání. Sedmadvacet cizích státních příslušníků se čtyřmi dětmi od jednoho do sedmi let prchala z Indie a Afganistánu.
Poslední skupina dvaatřiceti občanů ze Srbska se třemi dětmi překročila nelegálně státní hranice v katastru obce Lopeník. I tito byli pohraničními policisty z Březové zadrženi. Všem byla uložena bloková pokuta, byli předáni k dalšímu opatření na referát cizinecké policie a vráceni na Slovensko, uvedl tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Na Slovensku by pak měl být uplatněn stejný postup jako u nás, to znamená vyhoštění za hranice. Situace s odvozem uprchlíků je však složitá a mnohdy se stane, že tito jsou vzápětí propuštěni a pokouší se zelenou hranici překročit znovu.
Karin KuchtováPři větším dešti budou objekty opět zaplaveny
Uh. Hradiště - Především z důvodu velkého množství srážek, kdy na zem spadlo během dvaceti minut až dvaačtyřicet milimetrů vody, došlo v nedávné době k zaplavení mnoha objektů a rodinných domů v Uherském Hradišti a Kunovicích. Voda se vracela kanály zpět a neměla šanci odtéci. Byla kanalizace odpovědnými orgány vyčištěna po loňských povodních kvalitně? Nešlo nynějším velkým škodám včas zabránit? Tak velké množství vody nemá možnost najednou a v tak krátkém časovém intervalu přes kanalizaci odejít, uvedl ředitel Technických služeb města Uh. Hradiště, ing. Krupa. Z jeho dalších slov vyplynulo, že i kdyby byla kanalizace po povodních vyčištěna jakkoliv, tento náraz vody by neutáhla. Jestliže příval deště tedy napáchal škody, jak tomu bylo například u firmy Mikel, která byla zaplavena, není to vina naší nekvalitní práce a špatného vyčištění.
Na budování lepší kanalizace však nejsou peníze. Technické služby čistí pouze dešťovou vpusť, což je svislá část vedoucí do země, o vodorovnou se pak starají Slovácké vodárny a kanalizace nebo jiná pověřená firma. My stále jezdíme a kanalizaci čistíme, neboť tato je opravdu v některých místech zanešena. Před dvěma lety jsme také zakoupili speciální stroj, který nános dovede vysát, upřesnil ing. Krupa. Ředitel Slováckých vodáren a kanalizací Uh. Hradiště ing. Trachtulec k situaci podotkl, že kanalizace byla po povodni vyčištěna kompletně. Bohužel je však kanalizace dimenzována na určitou intenzitu a množství vody, proto při těchto mimořádných srážkách dochází k vyplavování a ke zpětnému vracení vody přípojkami. Co se týče domů na ulici Svatováclavské, je zde kanalizace poddimenzována a prostředky na rekonstrukci celé kanalizace nejsou.
Rekonstrukce páteřní stoky vedoucí po celé ulici Svatováclavské, kolem Reduty až k jatkám je ve formě studií a může k ní dojít až po opravě uherskohradišťské čistírny, která má proběhnout v roce 2000, dodal ing. Trachtulec. Pokud tedy opět dojde k intenzívnímu dešti, dá se předpokládat, že se bude celá situace opakovat. Jedinou možnou ochranou pro obyvatele postižených domů je osazení kanalizační přípojky zpětnou klapkou, která by zabránila zpětnému vzdutí vody z kanálu do nemovitosti.
Karin KuchtováDěti z Kunovic nasbíraly přes deset tun papíru
Kunovice (Kk) - Děti z kunovické Základní školy na Červené cestě se již třetí rok účastní sběru papíru. Letos jej nasbíraly přes deset tun. V současné době máme zatím odvezena tři auta, na odvoz dalšího papíru čekáme. Sběr papíru provádíme každoročně a prostředky, které takto získáme, jsou použity například na koupi lyží, počítačů, zkrátka na věci, na které běžně již peníze nezbývají. Do akce se zapojili žáci od první do deváté třídy. Na prvním místě se umístila třída 3.B, která si sběr papíru opravdu hlídala a nasbírala přes dvě tuny, druhé místo s tunou a půl obsadili sedmáci, jako třetí skončila třída šestá, která nasbírala necelou tunu sběru, upřesnila zástupkyně ředitelky školy. Vedení školy odměnilo vítězné třeťáky velkým dvoupatrovým dortem, druhé a třetí místo dostalo po dortech menších, ostatním, kteří sbírali také, ale neumístili se, byly rozdány alespoň sáčky bonbonů.
Kunovická škola má se sběrem dobré zkušenosti a doufá, že příští rok bude moci odevzdat ne deset, ale rovných dvacet tun sesbíraného papíru.U osmnácti případů zajistili policisté drogy
Uh. Hradiště (Kk) - Celkem v osmnácti případech od začátku letošního roku zajistili policisté drogy. Dle sdělní ředitele Okresního úřadu vyšetřování policie ČR v Uh. Hradišti se naštěstí o tvrdé drogy nejednalo a zajištěna byla především marihuana. Pachatelé jsou věkem vesměs mladiství až nezletilí a trestného činu se dopouští tím, že drogu vypěstují a předávají dál. Postihy za tyto spáchané trestné činy se většinou pohybují při dolní hranici trestní sazby. V porovnáním se stejným obdobím loňského roku došlo zhruba ke stejnému počtu takto spáchaných trestných činů.Muž se zastřelil vlastní zbraní
Šumice (Kk) - Ke tragické dopravní nehodě došlo uplynulý víkend na silnici II. třídy č. 495 mezi obcemi Šumice a Uherský Brod. Kolem třetí hodiny odpolední v klesání přímého úseku silnice se zřejmě plně nevěnovala řízení svého vozu VAZ 2101 54-letá řidička z Uherského Brodu, která sjela za deště mimo mokrou vozovku do travnatého příkopu, kde následně čelně narazila do betonové propustě. Žena byla na místě usmrcena.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund