Číslo: 29
20.07.1998
Článků: 65

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Cestovní kanceláře zaznamenaly pokles v prodeji zahraničních zájezdů
Jarošovské pivo se vaří v severních Čechách
23. července Grebeníček před soud
Počasí koupalištím zatím nepřeje
Letní filmová škola odstartuje už tento pátek
Legionella neohrozí život pacientů
Mladí lidé z celého světa pracují v Hostětíně

Cestovní kanceláře zaznamenaly pokles v prodeji zahraničních zájezdů
Lidé nemají peníze a volí tuzemsko

Dovolenou u moře si bohužel mnozí nemohou dovolit. - Foto: JOH
Uh. Hradiště - Téměř všechny uherskohradišťské cestovní kanceláře letos zaznamenaly pokles v prodeji zahraničních zájezdů. S úbytkem peněz totiž lidé volí především tuzemsko. Pracovnice cestovní kanceláře J.D. TOUR potvrdila, že ze zahraničních pobytů i přes nižší zájem než v loňském roce stále ještě vede Itálie, následuje Řecko, až následně jezdí klienti do Chorvatska. Vzrostl zájem o tuzemské zájezdy, především o Šumavu a jižní Čechy, uvedla. CK Veligrad Tour tvrdí, že největší zájem ze zahraničních pobytů je o Chorvatko, a i když proti loňskému roku zájem značně poklesl, zatím vede, potom následuje Itálie, Řecko a Španělsko, které je na jednom z posledních míst. Řecko v mnohém odradí, neboť je zde komplikovaná a zdlouhavá přeprava. Přes Itálii je nutno cestovat trajektem, čímž je cesta zdlouhavější. Tu a tam je zájem také o Tunis a Mallorcu. Malý zájem je o letecké Řecko, řecké a Kanárské ostrovy.
Dle dalších slov zástupce CK Veligrad Tour je letošní rok celkově špatný a jde vidět, že lidé mají méně financí, přičemž počet jejich klientů klesl minimálně o jednu třetinu. Oproti jiným letům jsme letos například neprodali vůbec Kypr a Maltu, uvedl dále Veligrad Tour. Přes léto je zájem o tuzemské přehrady a přírodní koupaliště. V okrajových termínech, tedy v červnu a září, se hodně prodávají Jeseníky a Beskydy. Zájem poklesl i o zájezdy na Slovensko. V cestovní kanceláři DONAMO uvedli, že i zde se nejvíce prodává tuzemsko a zahraničí je letos slabé. Na Slovensko se jezdí méně, zájem je spíše o jih Slovenska a termální koupaliště než o hory. V Čechách je v době dovolených zájem o koupání a lidé vyhledávají pobytu u vody. Ze zahraničních zájezdů je pak velký zájem o Španělsko a ostrov Korfu.
CK INTOUR-autorizovaný prodejce Fischer sdělil, že za velmi nízké ceny nemůže žádný klient očekávat špičkový hotel a služby. V poslední době se i zde projevuje klesající zájem klientů o Itálii a Chorvatsko. Lidé se často vrací z Chorvatska zklamaní, protože ceny potravin se zde stále zvyšují a jejich finance na ostatní zboží již nevystačují.
Naproti tomu máme již čtrnáct dní předem vyprodány všechny odlety z Brna. Klientům také poskytuje CK Fischer různé výhody, do kterých patří i karty na slevy při nákupu zboží v zahraničí, dodal závěrem zástupce CK INTOUR.
Karin KuchtováJarošovské pivo se vaří v severních Čechách
Slovácko (MIKI) - Okres Uherské Hradiště ještě nedávno držel ojedinělý primát. Na jeho území se vařilo pivo na třech místech. Nejvyššího výstavu zlatavého moku dosahoval pivovar Jarošov, těsně následován pivovarem Janáček Uherský Brod a v objemu produkce rozveselujícího nápoje byl nejmenší pivovar Uherský Ostroh. V druhé polovině roku 1998 je situace na pivním trhu v regionu zcela odlišná. Pivo se dosud vaří v Uherském Brodě, oblíbené jarošovské se již neprodukuje na Slovácku, ale v dalekém pivovaru v severních Čechách. Na etiketě světlé jarošovské desítky můžeme vyčíst několik zajímavých údajů. Pro Pivovary a sodovkárny Brno ji vyrábí Ústecké pivovary Ústí nad Labem v pivovaru Velké Březno, asi sedm kilometrů od Ústí. Pivo je složeno z vody, ječného sladu, cukru, upraveného chmelu a chmelového extraktu.
Nejenom štamgasti si mohli všimnout, že za posledních pět let zmizelo z českého trhu více než dvacet pivních značek. Změny se dotkly i mnoha konzumentů na Slovácku, i když jarošovské pivo nazaniklo, ale stále se vaří ve Velkém Březně. Kdo za to může? Mimo jiné neblahé vlivy, také konzumenti a hostinští, kteří se od místního piva zcela odvrátili v nejtěžších dobách. Jarošovské pivo přitom nikdy nebylo tak špatné, aby se nashromáždilo dostatečné množství argumentů k jeho zavrhnutí. Přes menší výkyvy ve kvalitě si udržovalo charakteristické chuťové vlastnosti světlého piva s výrazným řízem a jemnou hořkostí. Někteří pivaři se dočasně zhlédli v druhořadých pivech, část hostinských podlehla výhodným nabídkám obchodních zástupců pivovarnických gigantů a v některých případech dali Jarošovu vale jen za pár popelníků, tácků a ubrusů.
Pivní trh se měsíc od měsíce vyostřuje a pivovar Jarošov se musel vyrovnávat i s dalším handicapem. Značná čast jeho produkce směřovala na Slovensko, o tento trh však pivovar z velké části přišel po uvalení množstevních kvót ze strany tamní vlády. Dříve čepovali Jarošov v téměř každé hospodě na dohled od komína pivovaru a v desítkách restaurací nejen na Slovácku, ale i v okresech Hodonín, Trenčín, Senica, Zlín a Kroměříž. Nyní je tomu jinak. V restauraci U Mayera ve Starém Městě vyčepují až 55 hektolitrů měsíčně. Majitel hospůdky je pan Borek Mayer, plzeňský rodák. Jeho otec Karel Mayer byl vyhlášeným restauratérem a již od roku 1918 vlastnil tehdejší vyhledávaný a exkluzívní hostinec na stanici Severní dráhy císaře Ferdinanda ve Starém Městě. V restauraci U Mayerů se jarošovské pivo nepřetržitě čepuje více než 70 let. Staroměšťané svým zájmem podrželi pivo z Jarošova i v dobách nejtěžších.
Další oázou, kde můžeme vychutnat jarošovské pivo, je Pivovarská resturace pana Komárka v Jarošově. Schází se zde místní štamgasti a přijíždějí i lidé z okolí, kteří si pivo odvážejí po basách. Na renesanci regionálního piva spoléhají i v baru V u hlavní křižovatky v Uherském Hradišti. V našem malém pivním testu jsme narazili i na restauraci, kde mají na čepu jarošovskou dvanáctku. Této značce zůstali dlouhodobě věrni v restauraci Růžena manželů Kašpaříkových v Uherském Hradišti. Třetinku piva jsme okusili po dobrém obědě a pochvalovali jsme si nejen charakteristickou sladovou a chmelovou vůni, ale i přijatelnou cenu. Pan Michal Karas z Ostravy jezdí na Smraďavku a pivo si bere do vlaku na nádraží ve Starém Městě. Je to trochu divné, že piju jarošovské z Velkého Března, ale asi dodržují původní recepturu, pivo je stále fajn, pochvaloval si muž vracející se domů z čundru.
O pivu je všeobecně známo, že má značnou výživnou hodnotu a je velkou zásobárnou aminokyselin, nezbytných pro stavbu bílkovin v živém organismu. Obsahuje nezanedbatelné množství vitamínů, především B komplex, podporuje trávení, doporučeje se při podvýživě a tělesné vyčerpanosti. Malé množství alkoholu v pivu podporuje duševní činnost a schopnost reakce, pomineme-li Hrabalův literární bonmot, že kdo chce přežít ve střední Evropě, nesmí nikdy vystřízlivět.23. července Grebeníček před soud
Uh. Hradiště (VaMP) - 23. července 1998 by měl u okresního soudu pokračovat proces s otcem současného předsedy KSČM, sedmdesátišestiletým Aloisem Grebeníčkem ze Starého Města, a dalším mužem z Kroměřížska, kteří byli obviněni z trestného činu ublížení na zdraví s následkem těžké újmy. Oba dva společně s téměř devadesátiletým Ludvíkem Hlavačkou se činu dopustili v 50. letech při výsleších politických vězňů v proslulé věznici v Uherském Hradišti.
Přestože se proces táhne již rok, není jisté, zda budou jeho hlavní aktéři v červenci konečně odsouzeni. Pokud by se totiž byť jeden jediný z obviněných k výslechu nedostavil, musela by předsedkyně senátu Radomíra Veselá soud odročit. Tím, že Ludvík Hlavačka bude ze zdravotních důvodů, neboť je údajně upoután na lůžko, vyšetřován samostatně, bude žaloba zúžena na dvě osoby. Soudní proces 23. července nebude veřejný.Počasí koupalištím zatím nepřeje
Ostr. Nová Ves, Kunovice (Kk) - Jsme závislí na počasí, které nám zatím moc nepřeje, zní stesk provozovatelů koupališť. Průměrný počet lidí na den je sice od června na přírodním koupališti Kámen v Ostrožské Nové Vsi až 500, ale vzhledem k chladnému počasí, které se projevilo v posledních dnech, zájem o koupání klesl a denně se chodí koupat pouze kolem šedesáti osob. Voda je čistá, nezávadná a všechny výsledky odběrů jsou v pořádku. Po povodni byla nutná celková rekonstrukce koupaliště. Znečištěná voda se vypustila a natekla spodní, čistá. Vyměnili jsme také všechny dveře a udělali nové vnitřní omítky, uvedla majitelka koupaliště. Dnes je tady asi padesát lidí, stěžují si na koupališti Širůch ve Starém Městě. Ačkoliv máme vodu čistou a otevřeno od 9.30 do 19.00, o víkendu pak až do 21.00, lidí chodí málo, protože je zatím počasí pod psa.
Stejná situace je i v Kunovicích. Když je chladno, jako tomu bylo minulý týden, bývá tady asi kolem šesti lidí. Vše záleží na počasí. Vodu máme čistou a má 22 stupňů. Obec také nechala celý komplex koupaliště vydláždit zámkovou dlažbou, je tady desetimetrová skokanská věž, brouzdaliště, kulečník, šipky a dobré občerstvení. Otevřeno je každý den od 9.00 do 19.00 hodin.Letní filmová škola odstartuje už tento pátek
Firmy z regionu nemají o spolupráci na tradiční akci zájem
Uh. Hradiště - Na letošní, již dvacátý čtvrtý ročník Letní filmové školy je do dnešního dne přihlášeno okolo 1.300 lidí. I tato informace zazněla z úst ředitele LFŠ Jirky Králíka na tiskové konferenci ve středu minulého týdne. Denně však na adresu kina Hvězda přichází kolem dvaceti přihlášek. Jiří Králík proto předpokládá, že letos by se ve dnech od 24. července do 2. srpna 1998 mělo do Uherského Hradiště dostavit okolo 1.400 účastníků, které doplní zhruba 160 pořadatelů a stovka hostů od nás i ze zahraničí. Zatímco předloňská filmová škola skončila se ztrátou 200.000 korun a loni díky povodni a bleskovému přemístění školy do Jihlavy dokonce se ztrátou 400.000 korun, předpokládají pořadatelé, že letošní rozpočet bude vyrovnaný. Celkové náklady odhadujeme na dva a půl milionu korun, upřesnil Králík.
Jak dále konstatoval, bohužel žádná z třiceti oslovených firem regionu neměla chuť na této tradiční letní akci spolupracovat. Dokonce nám ani neposlali negativní stanovisko. Vypadá to, jako by ani neexistovali, uvedl dále Králík. Finančně tedy LFŠ podpoří především firma SPT Telecom, Ministerstvo kultury a město Uherské Hradiště.
Tím, že se letos vůbec poprvé podařilo původní promítací prostory kin Hvězda a Mír (Sputnik již slouží spíše jako náhradní místo k bohoslužbám) rozšířit o Klub kultury, Slovácké divadlo, Slováckou búdu a divadelní a rockový stan, najdou účastníci LFŠ v Uherském Hradišti celkem 2.000 míst. Uvažujeme i o projekci některých významnějších filmů pro veřejnost. Bylo by to zřejmě v odpoledních hodinách a jako nejvhodnější místo se nám jeví Klub kultury, kde se vejde okolo 600 diváků, řekl ředitel školy.
Letošní program LFŠ je opět rozdělen do několika cyklů, kde se některé atraktivnější tituly budou hrát dvakrát. Plánuje se uvedení takřka 160 celovečerních filmů a 100 filmů krátkometrážních. První projekce začne v 8.30 hodin ráno, poslední by měla skončit do 02.00 hodin.
V cyklu Film a divadlo stojí jistě za zmínku uvedení záznamu nově zrekonstruovaného představení Těžké Barbory Jana Wericha, z dílny České televize. Do Hradiště by měla přijet i Vlasta Chramostová s Pavlem Landovským, aby se zúčastnili předvedení Macbetha, nastudovaného tzv. bytovým divadlem. Na každém kroku by měla v Hradišti oba protagonisty doprovázet jistá německá televizní společnost, která natáčí dokument.
Z dalších domácích osobností přislíbili účast švihák Jiří Menzel, Juraj Jakubisko, Radúz Činčera a další, ze zahraničí pak Tom Stoppard, Terry Jons, Richard Dinda...
Přehlídku LFŠ doplní i letos vedle výstav i koncerty. Na nich vystoupí Iva Bitová, Jarek Nohavica, Jan Burian, Psí vojáci, Nšoči, Bastard, Třešňák.
Slavnostní zahájení LFŠ proběhne v sobotu 25. července ve 20.30 hodin v kině Hvězda.
M. MiškeříkováLegionella neohrozí život pacientů
Uh. Hradiště (Kk) - Bakterie legionella, která zřejmě způsobila smrt čtyř pacientů s oslabeným imunitním systémem v pražském IKEM, byla objevena i ve Fakultní nemocnici v Olomouci. Jaká je situace u nás, jsme se zeptali ředitele uherskohradišťské nemocnice RNDr. Miroslava R”sslera: Samozřejmě po problémech, které vznikly v IKEMu a Olomouci, mne nemůže nechat záležitost legionelly v naprostém klidu. Dohodli jsme se však již o určitém postupu s Okresní hygienickou stanicí v Uherském Hradišti. V naší nemocnici není tato záležitost tak kritická jako jinde, neboť my nepotlačujeme imunitu pacientů při jejich léčbě a neprovádíme transplantace. Určitá opatření však budou samozřejmě provedena. Hygienici pravidelně kontrolují naše provozy. Zejména tam, kde je klimatizace a rezervoáry teplé vody, může dojít k přemnožení legionelly. Hygienici mají pro tyto případy svůj zvláštní režim, který praktikují již delší dobu.
Jak dále ředitel nemocnice uvedl, legionella se dříve nevyčleňovala z běžných dalších infekcí a je standardní záležitostí, která se průběžně prověřuje. Infekce, která následně vznikla v IKEMU, je bohužel záležitostí transplantovaných než našich pacientů. Ve věci nějakého extrémního výskytu legionelly a ohrožení životů pacientů v naší nemocnici jsem osobně zcela klidný, dodal závěrem R”ssler.Mladí lidé z celého světa pracují v Hostětíně
Hostětín (VaMP) - Do malé obce ve východní části našeho okresu se 7. července sjelo devět mladých lidí z pěti zemí západní Evropy a USA, aby až do 20. července pomáhali prospěšnou prací obci.
Tábor probíhá pod patronací občanského sdružení INEX, který zajišťuje pořádání mezinárodních táborů dobrovolné práce. Jen v České republice se podobných akcí uskuteční okolo tří desítek, kterých se zúčastní kolem 350 mladých lidí. Ti pracují pouze za nocleh a stravu. Při realizaci programů spolupracuje INEX s řadou obecních a městských úřadů, občanských sdružení, ekocenter a správ Chráněných krajinných oblastí. Cílem těchto projektů není výdělek, ale vykonání užitečné práce, rozvíjení mezilidských vztahů. Součástí táborů jsou rovněž diskuzní pořady.
Organizátorem tábora v Hostětíně je místní Základní organizace Českého svazu ochránců přírody (ZO ČSOP) spolu s partnerskou ZO ČSOP Veronica z Brna. Mladí lidé ze zahraničí spolu s instruktory z České republiky přispívají svým dílem k budování centra modelových venkovských projektů, uvedl pro Dobrý den, Slovácko jeden z organizátorů tábora Radim Machů. Projekt vybudování centra navazuje na dosavadní aktivity obecního úřadu v Hostětíně a nevládních organizací v místě a regionu, řekl dále Machů. Těmito aktivitami byly v minulých letech např.: výstavba kořenové čistírny odpadních vod, instalace solárních panelů, připravovaná obecní výtopna spalující dřevní odpad.
Účastníci tábora se v uplynulých dnech rovněž podíleli pod vedením hostětínských řemeslníků na přípravě solárních systémů pro ohřev užitkové vody. Právě první tři sluneční kolektory tohoto typu byly v Hostětíně instalovány již před rokem. Roční provoz slunečních kolektorů potvrdil jejich spolehlivost, proto byl v květnu letošního roku vyhlášen podpůrný program Slunce pro Bílé Karpaty, řekl Machů. V rámci tohoto projektu, díky podpoře Nadace Partnerství a lucemburského města Dudelange, ZO ČSOP Veronica umožnila vybraným zájemcům na území CHKO Bílé Karpaty získat nevratnou dotaci, která pokryje téměř polovinu pořizovací ceny slunečního kolektoru.
Jako součást poznávací části byla pro účastníky tábora připravena přednáška, ve které Jan W. Jongepier ze Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty hovořil o Chráněné krajinné oblasti a Biosférické rezervaci Unesco Bílé Karpaty. Táborníci si dokonce mohli vychutnat přírodní hodnoty Bílých Karpat při kosení květnatých luk. Ve zbývající části tábora chtějí jeho účastníci zahájit rekonstrukční práce na jedné z posledních dochovaných sušíren ovoce v Hostětíně, nastínil náplň posledních dní pobytu Machů. Velkokapacitní zemědělská výroba tuto tradici nerozvíjela a zapříčinila postupný zánik tradičního sušení ovoce. Cílem rekonstrukce, jejíž dokončení je plánováno na podzim roku 1998, je zachování kulturního dědictví a obnova tradičního sušení ovoce.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund