Číslo: 30
02.08.1999
Článků: 55

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Pytláci byli z tvrdých trestů překvapeni, přítomní myslivci naopak potěšeni
Desetiletý chlapec nahlásil bombu
Boj o demolici domů na Svatoplukově ulici pokračuje i nadále
Žně vrcholí, zemědělci však s úrodou spokojeni nejsou
Vytváří se nový mikroregion
Havárie soupravy způsobila milionovou škodu

Pytláci byli z tvrdých trestů překvapeni, přítomní myslivci naopak potěšeni

Obžalovaní svého jednání litovali - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - Jaroslav Hrabina, Igor Havránek a Josef Novák - to jsou jména tří pytláků, kteří stanuli ve čtvrtek 29. července před soudcem Okresního soudu v Uherském Hradišti. Tito tři muži byli obžalováni z trestných činů krádeže a pytláctví, kterých se dopustili částečně vloni, z větší části pak na začátku letošního roku. Načerno, bez povolení, a dokonce i v době hájení stříleli laně, kolouchy, daňky, jeleny a divočáky, které nejdříve oslepili září halogenové lampy. Střílení a honu se věnovali především obžalovaný Hrabina a Havránek, z nichž jeden byl dokonce myslivcem. Poslední z trojice, taktéž myslivec Josef Novák, od nich odebíral zvěřinu, ze které vyráběl klobásy. Obžalovaní odmítli u soudu vypovídat a odvolávali se na své dřívější výpovědi z přípravného řízení.
"Jeli jsme s Hrabinou na Břestek do míst zvaných U Teletníku," popsal ve své výpovědi poslední pytláckou výpravu Igor Havránek," tam černá bývá, tam je hodně divočáků. Když jsme tam přijeli, viděli jsme přebíhat přes cestu divočáky, zastavili jsme, zapnul jsem halogenovou lampu a svítil jsem na ně. Bylo to asi pět kusů na vzdálenost třiceti metrů. Domluvili jsme se, že s Hrabinou společně najednou vystřelíme. Zkrátka každý na jednoho. Menší kus, sele, jsem střelil já, většího pak střelil Hrabina. Menší divočák zůstal ležet, větší odběhl. Proto jsme ho museli dohledat a Hrabina ho ještě dostřelil. Nechali jsme divočáky na místě a vrátili se pro auto. Na zpáteční cestě jsem však uviděl stát jelena. Byl to tak šesterák nebo osmerák. Posvítil jsem na něj halogenovou lampou a na vzdálenost 50 metrů střelil.
Jelen kousek odběhl, šli jsme ho s Hrabinou dohledat, když jsme jej našli, tak jsme ho na místě vyvrhli. Vývrh jsme nechali na místě, a protože jsme ho nemohli unést, jeli jsme pro další auto. Na místě jsme jelenovi uřezali taky hlavu, v řezání jsme se střídali, chvíli já, chvíli Hrabina, potom jsme ho naložili do kufru mého auta."
Tu noc, kdy Hrabina s Havránkem upytlačili jelena a dva divočáky, jeli po telefonické domluvě k Josefu Novákovi, ten již na ně čekal, až u něj vyvrhli divočáky a předali mu jelena. Domluvili se, že mu zvěřinu zatím ponechají s tím, že se buď následně o maso rozdělí, nebo jim Novák maso zaplatí. Oba obžalovaní připustili, že se pytláctví dopustěli i dříve, k těmto skutkům se však již odmítli vyjádřit, neboť nebyly předmětem obžaloby. Svého jednání samozřejmě litovali: "Je mi to líto, způsobil jsem problémy nejen sobě, ale i rodině a mysliveckému svazu," uvedl jeden z nich.
Ani dalšímu myslivci Josefu Novákovi nepřipadalo divné, že odebírá zvěřinu ulovenou v době hájení: "Jsem myslivcem tak deset nebo dvanáct let. Obžalovaní ke mně vozili zvěřinu, abych jim z této udělal klobásy, jednou jsem dělal i salám. Klobásy byly určeny pro ně a já jsem je dělal z kamarádství a zadarmo. Nezajímalo mě ani, odkud zvěřina pochází. Obžalované jsem znal a věděl jsem, že jsou myslivci, neměl jsem žádné podezření, že by se mělo jednat o něco nelegálního. Jediným případem byl případ jelena. Svého jednání lituji a se zvěřinou již nechci mít nic společného," uvedl před soudcem Novák. Obžalovaný Novák však nevyráběl klobásy pouze pro Hrabinu a Havránka, ale i pro celou obec. Není nutno již dodávat, že tak činil bez povolení a bez toho, aniž by bylo maso prohlédnuto veterinářem.
"V tu dobu řádila v revíru, odkud zvěř pocházela, vzteklina. Je s podivem, že požití těchto výrobků nemělo žádné další velké následky na zdraví občanů. Rovněž je s podivem, že si nedovolené výroby a prodeje nevšiml živnostenský úřad ani hygienici," prohodil jeden z členů mysliveckého sdružení na chodbě před vyhlášením rozsudku. Ani ostatní myslivce včetně znalce, který byl u soudu vyslechnut, nezanechávalo neetické jednání obžalovaných chladnými: "Pokud nedostanou nepodmíněné tresty, je to pouze návod pro ty ostatní, aby podobnou činnost páchali také," spekulovali. Po dvacetiminuté pauze vyhlásil soudce Eduard Ondrášek rozsudek, v němž se při úvaze o druhu a výši trestu přiklonil k závěrečnému návrhu státního zástupce. Obžalovaní Hrabina a Havránek byli odsouzeni k deseti a dvanáctiměsíčnímu trestu odnětí svobody nepodmíněně, přičemž pro jejich výkony byli zařazeni do věznice s dozorem. Obžalovaný Josef Novák pak k trestu podmíněnému s tím, že všem třem byl vysloven rovněž několikaletý zákaz lovu. Obžalovaný Hrabina se proti rozsudku ihned odvolal, Havránek a Novák a státní zástupce Leo Foltýn si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Obžalovaní byli přísnými tresty zaskočeni, myslivci naopak potěšeni.
Karin KuchtováDesetiletý chlapec nahlásil bombu
Uh. Hradiště, Komňa (Kk) - Teprve desetiletý chlapec oznámil ve středu 28. července na linku 158, že v nemocnici v Uherském Hradišti je uložena bomba. "Bezprostředním šetřením policie byl zjištěn desetiletý nezletilý pachatel z obce Komňa, který se ke svému jednání v průběhu šetření doznal," potvrdil tiskový mluvčí policie ČR Jaroslav Krejčíř. Chlapec volal z veřejného telefonního automatu, který se v Komni nachází v blízkosti obecního úřadu. V současné době je věc šetřena pro trestný čin šíření poplašné zprávy.Boj o demolici domů na Svatoplukově ulici pokračuje i nadále

Rodinné domky na Svatoplukově ulici by měly být posunuty o devět metrů od silnice - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště (fal) - Opět byl na poslední městské radě projednáván problém budoucí demolice domů na Svatoplukově ulici. Ke 30. 6. letošního roku totiž skončila platnost obecně závazné vyhlášky. Podle ní obyvatelé této ulice nesmí na svých domech provádět žádné významné rekonstrukce, jen nezbytné stavební úpravy, které souvisí s údržbou tohoto bytového fondu. A s tím nikdo z lidí v této lokalitě nesouhlasí. Přestože jasně dali radnici najevo, že v dohledné době několika desítek let se tento záměr města vůbec nebude dát realizovat, radnice o zrušení tohoto záměru neuvažuje.
"Do doby, než bude vypracován nový územní plán pro Uherské Hradiště, Staré Město a Kunovice, navrhuje městská rada zastupitelstvu prodloužení této vyhlášky a zvýšení městského příspěvku z jednoho tisíce na dvanáct set korun na metr krychlový obestavěného prostoru nového domu, ovšem posunutého o devět metrů od silnice," objasnil uherskohradišťský starosta Ladislav Šupka.
Tato vzniklá plocha by podle představitelů města byla využita kombinovaně na ozelenění a vjezdy do domů. "Mělo by to v budoucnosti vypadat stejně jako na ulici Jiřího z Poděbrad. Donedávna zde byla tráva, dnes již přibývají vjezdy a pravděpodobně se zde budou muset vybudovat i parkovací místa. Dokonce již existuje úvaha o tom, že by tudy mohla vést cyklistická stezka," plánuje starosta.
"Předpokládáme, že další generace budou klást větší nároky na bydlení a bydlet sotva 2,5 metru od silnice, po které během 24 hodin projede na pět tisíc vozidel, jejich nárokům zdaleka nebude vyhovovat," upřesnil Šupka rozhodnutí o pravděpodobném osudu Svatoplukovy ulice. Toto by však způsobilo zkrácení zahrad u těchto domků na minimum.
Podle starosty by někteří z těchto obyvatel rádi začali podnikat, ovšem, jak zdůraznil, to v současnosti není možné. Nejsou zde totiž možnosti jak na zastavení a parkování, tak na vjezdy do těchto domů. "Podle novely stavebního zákona z loňského roku je totiž konečně možné chtít po podnikatelích adekvátní počet parkovacích míst," konstatoval Šupka.
"Mám pochyby, zdali je tato úprava reálnou snahou města," uvedl člen městské rady Antonín Seďa, který hlasoval proti tomuto záměru. "Myslím, že se jedná o zbytečné bránění lidem v opravách vlastních domů. A to mě na tom nejvíce mrzí," uvedl Seďa.
Nutno jen dodat, že doposud nikdo z občanů, kterých se tento problém týká, však zájem o demolici svého domu neprojevil, přestože by jim i na to město přispělo pěti sty korunami na metr krychlový obestavěného prostoru.Žně vrcholí, zemědělci však s úrodou spokojeni nejsou
Region (Kk) - Letošní žně již vrcholí a, jak potvrdili zemědělci, do jejich konce zbývá již pouze několik dní, přesto ale s úrodou nejsou spokojeni. "Řepka ozimá je již zcela sklizená, 70 hektarů nám ale zničilo nedávné krupobití. To se podepsalo i na vinohradech a pšenici," upřesnil hlavní agronom Zemědělského družstva Družba z Boršic Josef Černobila. Dle jeho dalších slov letošní úroda bude slabá, a to především i z toho důvodu, že se nehnojí tak jako dříve. "Hnojivo je drahé, za chemikálie musíme dát ročně přes tři miliony korun, přičemž se jejich cena rok od roku zvyšuje. Drahé jsou také stroje. Kombajn v dnešní době stojí osm milionů korun, zatímco dříve ho mohlo družstvo pořídit za 170 000," uvedl dále agronom. Také předseda ZOD Dolňácko Hluk ing. Šácha nevidí letošní úrodu příliš optimisticky. "Žně probíhají normálně a zatím nám naštěstí vychází počasí. Úroda bude však slabší a slabší bude i kvalita potravinářských pšenic. Částečně se na tomto stavu podepsalo počasí, hlavní důvod je však nedostatek prostředků na hnojení a špatná agrotechnika vzniklá nedostatkem finančních prostředků," dodal předseda.Vytváří se nový mikroregion
St. Město - Ve čtvrtek 29. červenec 1999 se uskutečnilo na radnici ve Starém Městě jednání starostů obcí ležících v západní části okresu Uherské Hradiště. První ženy a muži obecních úřadů společně projednávali strategický rozvojový plán nově se tvořícího mikroregionu, s ředitelem Regionální rozvojové agentury východní Moravy Jaromírem Schneidrem a zástupcem Jiřím Lahodou i harmonogram zpracování rozvojového plánu. Na jednání, které řídil starosta Starého Města František Slavík, bylo přítomno 21 z 30 pozvaných starostů obcí ležících na pravém břehu řeky Moravy.
"Byla zpracována strategie rozvoje Zlínského kraje, vznikají programové dokumenty, přesně podle požadavků Evropské unie. Aby města a obce mohly čerpat finanční prostředky z fondů Evropské unie, je třeba být plně připraveni nejpozději do ledna roku 2000," řekl Jaromír Schneider. Z prostředků fondu SAPARD bude směřovat 520 milionů ECU ročně, z toho pro Českou republiku je zatím vyčleněno jeden až dva miliony ECU. Z těchto peněz bude možno spolufinancovat veřejné projekty obecních úřadů až 75 procentní dotací Evropské unie a dále podnikatelské projekty. Samotní podnikatelé však ponesou 50 procent nákladů, 12,5 procenta zajistí státní nebo obecní rozpočty a 37,5 procenta dotuje Evropská unie.
Starostové zúčastnění na jednání ve Starém Městě se prozatím nedohodli na názvu mikroregionu ani nevymezili oblast jeho působnosti. Jednotlivé obce si nejprve vyjasňují své požadavky a cíle a ke sdružení se připojí po schválení tohoto kroku svými zastupitelstvy. Prostředky z Bruselu je možno využít k financování projektů na podporu malého a středního podnikání, občanskou vybavenost, bytovou politiku, ochranu životního prostředí, péči o památky, ochranu proti povodni, rozvoj venkovské turistiky, ke společnému řešení sociální péče a zdravotních služeb mikroregionu i dopravní obslužnosti týkající se více obcí.
Pokud chceme v co nejkratší době vstoupit do Evropské unie, musí zde sehrát aktivní roli obce sdružené v mikroregionech. Starostové jistě nejsou příliš nadšeni, že se budou neustále vyrovnávat se všemi novými předpisy Evropské unie. Na druhé straně roste jejich zájem o spolufinancování jednotlivých projektů prostřednictvím finančních toků Evropské unie. Obce, které chtějí v budoucnosti obstát na trhu v konkurenci získávání nejrůznějších investic a grantů, se spojují. Svoji nabídku a potřeby prezentují společně. Je třeba jednat rychle, aby nám neujel vlak.
Milan KubíčekHavárie soupravy způsobila milionovou škodu
St. Město (Kk) - Ve čtvrtek 29. července došlo v dopoledních hodinách na železniční trati mezi stanicí Staré Město a Nedakonice k převrácení vrtné soupravy. "Vrtná souprava značky BAUER GB 15, která byla použita na stavbě silničního obchvatu, patří firmě IPS Praha. K havárii došlo v době, kdy se její řidič nepřesvědčil při přejíždění podél železniční tratě o únosnosti podkladu náspu. Na tento vjel a v důsledku uvolnění náspu se vrtná souprava převrátila napříč železniční tratě," doplnil tiskový mluvčí uherskohradišťské policie. Při pádu s sebou vrtná souprava strhla železniční trať v délce 350 metrů a spadla na další stroj, který zcela zdemolovala. Pádem byla samozřejmě poškozena i konstrukce rozestavěného mostu. Naštěstí se řidiči podařilo z padajícího kolosu uprchnout a ke zranění osob nedošlo. Přesto musel být na uvedeném úseku přerušen provoz a železniční spoje kompenzovány náhradní autobusovou dopravou. Bylo nutné rovněž i odklonit mezinárodní rychlíky na náhradní tratě. Způsobená škoda byla vyčíslena na téměř jeden milion korun.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund