Číslo: 31
03.08.1998
Článků: 59

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Podnikání
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


24. ročník Letní filmové školy skončil, ať žije ten příští
Rozhovor s Egonem Lánským na Javorině
Muž obviněn za sex po telefonu
Motocyklů méně, ale lepších
Žně se pomalu přesouvají do své druhé poloviny
Nebezpečné úseky řidiči podceňují
Poutníci se ke svému rozjímání sešli na Hoře sv. Klimenta

24. ročník Letní filmové školy skončil, ať žije ten příští
I letos se publikum setkalo se skvělými režiséry
Uh. Hradiště - Tak se nám vrátila po roku filmová škola zpět. Marná sláva, po těch letech už neodmyslitelně k Hradišti patří, podobně jako nosál Pepa nebo návštěvy koupaliště. O úvod se tentokrát postaral novopečený ministr kultury Pavel Dostál, kterého se dotkla poznámka z publika, že se stejně přijel do Hradiště jenom zviditelnit. Na filmovku jsem jezdíval již před mnoha lety, řekl.
Ředitel celého projektu Jiří Králík na sebe vzal i tentokrát nelehký úkol. Je obdivuhodné, kolik toho zvládne sám. Dobrá duše filmovky Zora Rynešová tentokrát nebyla k zastižení, neboť si krátce předtím zlomila nohu. Ve štábu pomocníků bylo letos 160 lidí. Celá akce měla rozpočet 2,7 milionu korun. Těsně před zahájením musel být rozpočet ještě zeštíhlen, protože nezájem místních firem zapříčinil nedostatek finančních prostředků. Tento nezájem je zarážející, když uvážíme, jaký mimořádný význam a tradici škola má. O to víc je ceněná pomoc hlavního partnera LFŠ SPT Telecomu.
Letos se promítalo na pěti místech, nejzajímavější filmy bylo možno najít hlavně ve Hvězdě, Míru či Klubu. K tomu se přidalo i promítání ve Slováckém divadle a stanu či Slovácké búdě. První produkce začínaly už v 8.30 a poslední o půlnoci. Stihnout všechny zajímavé filmy je pořádný záhul, ale vydržet se to dá, řekla nám 18letá studentka Eva ze Zastávky u Brna. Zklamal hned úvodní film Radima Špačka Rychlé pohyby očí. Objevily se mnohé filmy, které ležely léta v trezoru, a také filmy, které byly teprve nedávno dokončeny. Na besedách se střídali režiséři věhlasných jmen, Menzel, Jakubisko, Činčera, Krejčík, Krejča, Hanák a další. Chilský film zastupoval velvyslanec v ČR, který poukázal na nelehkou situaci v Chile, kde se za rok natočí nanejvýš pět filmů. Na několik hodin zavítal na LFŠ i režisér Jiří Menzel, jehož vystoupení i rozhovor ve Filmových listech spíš vzbudilo rozpaky. V parných dnech byla výhodou klimatizace, pro ty, kterým to nestačilo, posloužilo blízké městské koupaliště.
Někteří milovníci filmů si nedovolili opustit svoje stanoviště v promítacích sálech, a tak se posléze po týdnu vynořili s pokožkou nedotčenou sluncem a opuchlýma očima.
LFŠ si klade hlavně za úkol vychovávat filmového diváka, inspirovat je k podobných akcím a pomáhat filmu nalézt cestu k divákovi. Jako téměř vždy se to povedlo. Nedostatky budou brzy zapomenuty a doufejme, že i napraveny. Jak uvádí sám Jiří Králík, k dokonalosti chybí jen víc peněz a víc profesionálů. Ale to už je úkol na příští ročník, který bude jubilejní - dvacátý pátý. Nechme se tedy překvapit.
Jindra VáverkováRozhovor s Egonem Lánským na Javorině

Javorina - Na oslavách bratrství Čechů a Slováků jsme potkali i nového člena vlády Egona Lánského a položili mu několik otázek:

Pokolikáté už jste na těchto slavnostech?
To bych asi nespočítal, ale bylo to mockrát. A také se pravidelně zúčastňuji silvestrovského setkání. Já jsem tady skoro doma, protože jsem se narodil v Trenčíně.

Lidé si uvědomují, že si po rozdělení hranic chybí. Jak vnímáte vy tento problém?
Myslím, že politici ani netušili, jakou službu pocitu soudržnosti u prostých občanů vyvolají rozdělením hranic. Mám dojem, že by se mělo naplnit to, co nám slibovali premiéři obou republik, když stát rozdělovali. Podepsali spoustu zákonů, které vyšly ve sbírce zákonů a nabyly platnost, ale nikdy se nedodržely. Zákony říkají, že obyvatelé obou států budou moci v tom druhém státu bez omezení žít, pracovat, studovat, léčit se. Toto se nikdy nenaplnilo a já bych byl velmi rád, kdyby se to plnilo. Já jsem loajální občan českého státu a jsem současně také občanem švédského království. Ale zákon o občanství mi už neumožňuje být také slovenským občanem, byť se jím cítím. Problémy, které jsou kvůli občanství, vnímám od samého začátku, a možná víc než ostatní. Myslím, že vláda, které jsem členem, bude řešení problémů nakloněna víc než předchozí.

Co si myslíte o utlačování Moravanů?
Moravané jsou přece Češi. Vím, že existuje český národ, a o moravském jsem nikdy neslyšel. Ale také vím, že v rámci českého národa existují lidé s jistým etnickým specifikem a ti se vždycky a velmi pozitivně projevovali, aniž by museli být národem, a to jsou právě Moravané. Každí ví, kdo a co jsou Moravané, každý zná jejich dobré vlastnosti a není vůbec potřeba je zvýrazňovat. Ale takového třenice jsou všude, v Rakousku, Velké Británii i jinde. A funguje to jako v dobré rodině. Občas se musíte i poškorpit, ale dobrá rodina zůstává dobrou rodinou i dále.

Jindra VáverkováMuž obviněn za sex po telefonu
St. Město (Kk) - Policisté z Obvodního oddělení Policie ČR Uh. Hradiště zjistili 21letého pachatele z Olomouce, který zneužíval služební telefon Hlídací služby Kytlica, s.r.o. Olomouc v podniku Ferona, a.s. Staré Město. Tento v únoru a březnu loňského roku používal firemní telefon k volání tzv. horkých linek a poškodil uvedenou firmu o částku 82.634,-Kč. Pachateli bylo sděleno obvinění z trestného činu krádeže a hrozí mu trest odnětí svobody v délce trvání tří let. Dříve bylo toto jednání stíháno jako trestný čin podvodu, došlo však ke změně, neboť Nejvyšší soud zastával stanovisko, že pachatel svým jednáním vlastně odcizil impulsy, dodal vyšetřovatel.Motocyklů méně, ale lepších
Uh. Hradiště (Kk) - Nehodovost cyklistů a motocyklistů se v letním období nezvýšila, uvedl pro Dobrý den vedoucí Dopravního inspektorátu z Uherského Hradiště. Tento fakt je, dle jeho mínění, způsoben i tím, že se počet motocyklů na silnicích oproti minulým letům poměrně hodně snížil. Malých, běžně dostupných motocyklů, které se vyráběly dříve, je totiž málo a náhrada za pionýry již není. Ostatní malé motocykly jsou drahé. Co se týče majitelů lepších motorek, jako jsou Harley Davidson a ostatní, často je lze zahlédnout bez patřičného vybavení, jako jsou přílby a brýle. Pokud jedou za normálního silničního provozu, musí mít vybavení jako každý druhý řidič. Většinou však pořádají různé srazy a společenské události, kde se pohybují vlastně za uzavřeného provozu, dělají projížďky městy, předvádějí své motocykly a jezdí zde téměř krokem. Dá se říci, že v tomto směru je pak náhled na ochranné pomůcky jiný, uzavřel policista.Žně se pomalu přesouvají do své druhé poloviny
Slovácko (JiV) - Nástup do žňových prací nebyl v letošním roce nikterak perspektivní, protože už na počátku se podle informací objevovaly zvěsti o tom, že zásoby obilí jsou v letošním roce podstatně vyšší než vloni. Znamená to, že o obilí nebude zřejmě příliš velký zájem. Stav skotu je také nižší, než byl např. před pěti lety, takže i spotřeba krmných obilovin je menší. Obiloviny jsou na našem okrese v letošním roce pěstovány na celkové výměře 22 449 ha. Řepka se pěstuje na ploše 3 086 ha a k dnešnímu dni je téměř celá úroda sklizena. Průměrného výnosu bylo dosaženo 2,6 t/ha a také výkupní cena je v letošním roce příznivá a činí okolo 7 000 korun/t. Řepka se tak z ekonomického hlediska stává jednou z mála perspektivních plodin. Pšenice jarní se teprve začne sklízet, ozimá je pěstována na ploše 16 619 ha, výnos se pohybuje okolo 4,7 t/ha. Ani výnos, ani kvalita letos není nijak výrazná, protože do kategorie potravinářské pšenice, která je oceňována nejvýše, se dostává přibližně jen 20 % produkce.
Příčinou nižších výnosů a horší kvality jsou květnové vysoké teploty a nízké srážky. U všech zemědělských podniků je maximální snaha o to sklidit obilí pokud možno vlastními prostředky s co nejnižšími náklady. Průměrná cena u potravinářské pšenice je zatím zhruba 3 880 korun/t, což je skoro o sedm set korun nižší než vloni. Snaha výkupních organizací je tedy srazit cenu na minimum. U ječmene ozimého je sklizeň již dokončena a průměrný výnos byl 4,4 t/ha. Ječmen jarní je prozatím sklizen přibližně z jedné třetiny a odhad výnosu je 4,3 t/ha. Jelikož se u nás značně omezuje výroba sladu, není cena ječmene pro zemědělské podniky nijak zajímavá. Podle informací, kterých se nám dostalo, ovlivňuje výnosy také omezování nákladů na hnojení minerálními hnojivy a nákup ochranných prostředků proti škůdcům. Ty podniky, které provádějí ochranu obilovin, tak sklízí obilí ve vyšší kvalitě a vyšší výnosy.Nebezpečné úseky řidiči podceňují
Uh. Hradiště - Dle statistiky Dopravního inspektorátu v Uh. Hradišti je zaznamenáno za sedm měsíců letošního roku 945 dopravních nehod, kdy proti stejnému období loňského roku došlo k poklesu o 93 nehod. K navýšení došlo bohužel ale v jejich následcích a počtu usmrcených osob, kterých je evidováno 13. Tento nárůst o devět mrtvých za pololetí způsobilo několik tragických nehod na našem okrese. Jednou z nich byla i dopravní nehoda v Buchlovských horách, kde byli usmrceni čtyři mladíci ze Zlína. Těžce zraněných je evidováno padesát osob, lehce pak sto. Hmotná škoda dosáhla výše přes 34 milionů korun.
Mezi úseky, kde nejčastěji dochází k dopravním nehodám, patří rozhodně úsek v Buchlovských horách, okolí křižovatky na Stupavu. V tomto úseku jsou před i za odbočkou zatáčky a řidiči jej podceňují. Nehody zde vznikají z důvodu nepřiměřené rychlosti, kdy řidiči najíždějí do zatáček příliš rychle. O tomto faktu svědčí nedávná nehoda, kdy řidička s vozidlem Škoda 120 při průjezdu zatáčky dostala na mokré vozovce smyk, vjela do protisměru, kde se čelně srazila s protijedoucí dodávkou. Řidička a její dcera byly těžce zraněny. Nehody v tomto úseku způsobují hodně místní řidiči a řidiči ze Zlína a okolí, kteří, ačkoliv terén znají, jezdí rychle a zatáčka je pak snadno vynese. Při nehodách dochází k vážným následkům, protože vznikají ve většině případů ve velké rychlosti a protijedoucí řidič nestačí zareagovat. Střetové rychlosti se tak sčítají a následky bývají o to horší.
Velká nehodovost, okolo 25% z celého regionu, vzniká také na průtahu okresním městem. Tento úsek je vyhlášen, co se týče nehodovosti a průjezdnosti, jako nejhorší v rámci celé republiky. Nehody zde vznikají většinou proto, že řidiči vlastně už nezvládají bezpečně sledovat velký provoz, nevěnují pozornost a nedodržují bezpečné vzdálenosti. Doprava v době dovolených se na hlavních tazích okresu znatelně zvýšila. Nejvíce je situace znatelná na průtahu městem, kde se tvoří souvislé kolony aut, což způsobuje problémy a prodlužuje průjezdnost městem. Neustále také probíhají kontroly dodržování rychlosti. Porušení rychlosti je řešeno převážně blokovým řízením. Jak dále potvrdil zaměstnanec Dopravního inspektorátu v Uh. Hradišti, policejní vozidlo, které přímo měří rychlost nemusí být označeno. Označeno nápisem Policie musí být vozidlo, které je již na tzv. likvidaci, čili na stanovišti, kde jsou vozidla zastavována a řidiči pokutováni.
Dopravní policisté mají rovněž k dispozici vozidlo, které měří rychlost za jízdy, toto vozidlo v civilním provedení musí být rovněž označeno nápisem.
Karin KuchtováPoutníci se ke svému rozjímání sešli na Hoře sv. Klimenta
Sv. Kliment (VaMP) - V pátek 31. července vyvrcholilo posledním dnem rozjímání několika desítek poutníků na jednom z dřívějších velkomoravských hradisek. Ti se na malebný kopec nedaleko obce Koryčany sešli u příležitosti oslav dnů sv. Gorazda, nástupce sv. Metoděje. Součástí poutních dnů byly kromě bohoslužeb i semináře, kterých se zúčastnili nejen duchovní, ale i zástupci politického života. Odkaz svatého Gorazda není úzce konfesní, obrácený do jediné církve, píše se mimo jiné v osobním dopise, který adresoval všem zúčastněným předseda Parlamentu České republiky Václav Klaus. Právě ve stálé aktuálnosti pro naši současnost vidí řada poutníků na Klimentku přínos odkazu sv. Gorazda.
V minulém týdnu tedy skončil už osmý ročník tzv. Gorazdových dnů, na kterých měli všichni zúčastnění především možnost projevit své myšlenky. Osmý týden vzpomínek na sv. Gorazda skončil v pátek rozpravou o zvelebení zdejšího areálu na hoře sv. Klimenta.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund