Číslo: 33
23.08.1999
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Na bývalou manželku dvakrát vystřelil, ale ublížit jí nechtěl
Zábava skončila znásilněním
Totožnost mrtvého muže prozatím nebyla zjištěna
Plánuje se výstavba asi dvou set bytů
Bowling v hale?
Výstavbě útulku prý brání návrh změny zákona
Supermarket je dobrý pro spotřebitele, ne však pro drobné podnikatele
Ve městě bude průmyslová zóna

Na bývalou manželku dvakrát vystřelil, ale ublížit jí nechtěl

Nikomu z mé rodiny jsem ublížit nechtěl, tvrdil obžalovaný - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - V úterý 17. srpna 1999 v dopoledních hodinách proběhlo u Okresního soudu v Uherském Hradišti již druhé hlavní líčení ve věci F. Hrnčára ze Starého Hrozenkova. Ten byl státním zástupcem obžalován ze spáchání trestných činů násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci a ublížení na zdraví ve stádiu pokusu. Trestných činů se obžalovaný dopustil v březnu letošního roku, když se v silně podnapilém stavu domáhal vstupu do ložnice své bývalé manželky. Vše probíhalo již ve večerních hodinách. F. Hrnčár dokonce i před tváří vystrašeného syna vyhrožoval L. Hrnčárové zabitím a kopal do zamčených dveří ložnice, kde se před ním skrývala. Když poškozená stále neotvírala, dvakrát do dveří vystřelil vlastní legálně drženou sportovní zbraní značky KORA Brno, kdy jedna střela uvízla ve dveřích ložnice. Druhá prolétla skrz dveře a těsně minula hlavu poškozené, která v tu chvíli byla naštěstí v předklonu.
Obžalovaný se po celou dobu přípravného řízení a i před soudcem okresního soudu hájil tím, že na poškozenou sice vystřelil, ale ublížit jí nechtěl: "Když jsem zbraň kupoval, řekli mi, že se jedná o zbraň sportovní, která nepodléhá registraci, a není možné s ní někoho smrtelně zranit." Především z tohoto důvodu byl k soudu předvolán svědek, pracovník Kriminální policie Brno, který měl podat odborné vyjádření a posudek na uvedenou střelnou zbraň: "Normální revolvery mají vyšší energii a větší rychlost střely, tudíž mohou způsobit smrtelné zranění. V tomto případě se jedná o zbraň, jejíž nábojová komora je upravena tak, aby výsledná energie střely byla nízká. Taková zbraň pak skutečně nepodléhá registraci a může ji vlastnit i osoba mladší osmnácti let. Smrtelné zranění může zbraň způsobit pouze zásahem oka poškozeného. Je to však ojedinělé a málo pravděpodobné."
V úvahu bylo nutno vzít i fakt, že rychlost střely utlumily i dveře, přes které prošla. Z výpovědi znalce rovněž vyplynulo, že uvedená zbraň může způsobit zranění vstřelením projektilu pod kůži, kdy je poté nutné kůži rozříznout a střelu vyoperovat. Tato zranění jsou, dle jeho slov poměrně častá, neboť mnoho osob se zbraní zachází neopatrně. Po provedeném dokazování navrhl státní zástupce senátu okresního soudu, aby obžalovaného uznal vinným uvedenými trestnými činy a uložil mu nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání dvou let, ochranné protialkoholní léčení a zabavil zbraň. Naopak obhájce obžalovaného poukazoval na to, že jeho klient je již pět měsíců ve vazbě, což dle jeho názoru je již trest dostačující. Po několikaminutové přestávce vyhlásil soud rozsudek, v němž obžalovaného odsoudil k šesti měsícům nepodmíněně ve věznici s dozorem, nařídil ochranné protialkoholní léčení ve formě ústavní a rozhodl o propadnutí věci - sportovní zbraně obžalovaného.
K odůvodnění rozsudku soudce Eduard Ondrášek uvedl: " Soud dospěl k závěru, že obžalovaný věděl, že se za dveřmi nachází poškozená, a nemohl být srozuměn s tím, že by jí způsobil těžkou újmu na zdraví, kdy věděl, že se jedná o zbraň sportovní, že je to revolver, na který není třeba žádné povolení. Nemohl předpokládat ani to, že pokud by střela prošla dveřmi, způsobila by poškozené smrtelné zranění, neboť je málo pravděpodobné, doslova nahodilé, aby se jí trefil do oka. Současně však musel být ale srozuměn s tím, že určité zranění způsobit může. Jako přitěžující okolnost soud nevidí ani dřívější odsouzení obžalovaného, kdy tento byl sice vícekrát soudně trestán, ale naposledy v roce 1983 nepodmíněným trestem, pak až v roce 1992 a v roce 1995 tresty peněžitými. Tyto peněžité tresty obžalovaný uhradil. Z toho důvodu tedy postačí obžalovanému v tomto případě uložit trest v dolní čtvrtině trestní sazby, tedy šest měsíců nepodmíněně. Potřeba je rovněž uložit trest propadnutí věci. Soud se také přiklonil k závěru znalců a návrhu státního zástupce a uložil protialkoholní léčení. U obžalovaného je zjevné, že jednal pod vlivem alkoholu. Právě alkohol je zřejmě jeho skutečný problém, neboť při psychologickém vyšetření se jevil jako člověk mírné povahy." Obžalovaný se práva odvolání proti rozsudku vzdal, státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou a příbuzní obžalovaného odcházeli z jednací síně se slzami v očích.
Karin KuchtováZábava skončila znásilněním
Medlovice (fal) - Neslavně skončila taneční zábava pro devatenáctiletou ženu z Medlovic. "U ženy, která se 16. srpna kolem páté hodiny ranní vracela domů, zastavil řidič nezjištěného motorového vozidla stříbrné metalízy. Ten násilným způsobem ženu vtáhl do vozidla na přední sedadlo a odjel směrem na Stříbrnice, kde odbočil do ovocného sadu," uvedl tiskový mluvčí uherskohradišťské policie Jaroslav Krejčíř. Podle dalších informací doposud nezjištěný řidič pak ženu vytáhl z vozidla, povalil ji na zem, svlékl jí prádlo a přes její odpor ji znásilnil. "Při tom jí z krku odcizil zlatý řetízek s přívěskem," řekl Krejčíř. Naštěstí se však ženě podařilo utéct a přivolat pomoc. Doposud se případ vyšetřuje, v tomto případě však pachateli při prokázání viny hrozí trest odnětí svobody ve výši dvou až osmi let.Totožnost mrtvého muže prozatím nebyla zjištěna
St. Město (fal) - Krátce před středečním polednem pravděpodobně nešťastnou náhodou na železniční trati ve Starém Městě v blízkosti ulice E. Škráškové utrpěl muž ve věku 40 - 50 let smrtelný úraz. "Uherskohradišťská rychlá zdravotnická pomoc oznámila nález mrtvoly neznámého muže, přičemž lékařka konstatovala jako pravděpodobnou příčinu smrti krvácení do mozku po sražení jedoucím vlakem," objasnil tiskový mluvčí Policie v Uherském Hradišti Jaroslav Krejčíř.
Podle informací, které se nám podařilo zjistit, byl muž pouze v trenýrkách a je docela možné, že se jednalo o bezdomovce. Cizí zavinění nebylo vyloučeno, ovšem zda se jednalo o nešťastnou náhodu či sebevraždu, policie teprve vyšetřuje, stejně jako se i nadále pátrá po totožnosti muže.Plánuje se výstavba asi dvou set bytů
Uh. Hradiště (fal) - Na ploše mezi nemocnicí, domovem důchodců a ulicemi Štěpnická, Purkyňova a Zahradní v Uherském Hradišti by v budoucnu mělo být vybudováno zhruba dvě stě bytů.
"Toto území bylo roky drženo jako územní rezerva pro další rozvoj nemocnice s poliklinikou. Ovšem v současnosti je záměrem města využít tuto plochu pro bytovou výstavbu. Dnes je již totiž jasné, že toto území nemocnice potřebovat nebude," řekl na tiskové konferenci uherskohradišťský starosta Ladislav Šupka. Proto v červnu letošního roku vznikla studie, která navrhuje zastavění této plochy bytovými vícepodlažními domy. "Proto městská rada doporučuje městskému zastupitelstvu, aby schválilo zadání této změny územního plánu," uvedl Šupka.
První vlaštovkou v této lokalitě by měla být výstavba bytového domu, o kterém jsme vás na stránkách našeho týdeníku informovali.
"O formě přidělení bytů zatím ještě není rozhodnuto, v žádném případě však nepůjde o sociální bydlení," dodal na závěr místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek.Bowling v hale?
Uh. Hradiště (fal) - Nebytové prostory v přízemí sportovní haly v Uherském Hradišti by v budoucnosti mohly sloužit k provozování bowlingu nebo kuželek. Městská rada totiž schválila ke zveřejnění pronájem více než dvě stě padesáti metrů čtverečných za účelem provozování právě některého z uvedených sportů.
"Jde o to, že by tyto prostory byly provozovatelem zainvestovány, což by si ale investor "odbydlel". Zhruba pětimilionová investice by totiž pro město v současnosti byla nereálná," objasnil místostarosta Uherského Hradiště Libor KarásekVýstavbě útulku prý brání návrh změny zákona
Podle něj by totiž měla být nalezená zvířata po pár dnech utracena
Uh. Hradiště - Více než dvě stě lidí se podepsalo na petici za útulek pro opuštěná zvířata. V této petici se občané obrátili na město s dotazem, proč dosud není v Uherském Hradišti vybudován útulek pro tato zvířata. Iniciátorky petice Alena Unzeitigová a Petra Šenkýřová z Uherského Hradiště končí petici slovy: Věříme, že finanční rezervy někde najdete a brzy slavnostně útulek otevřete. Budete mít hezký námět na reportáž pro Městský informační kanál, pro který se finance taky našly (asi je důležitější než trpící živí tvorové). "V rozpočtu města bylo na opuštěná zvířata pro letošní rok vyčleněno 150 000 korun, přičemž do května bylo vyčerpáno již pětapadesát tisíc korun," řekl místostarosta Uherského Hradiště Květoslav Tichavský. "V našem záchytném útulku firmy HRATES, kde je pět kotců, bylo do téže doby umístěno 36 psů, z toho potom polovina byla umístěna dále v útulcích ve Zlíně, Kroměříži nebo Bulharech." V útulcích se však ceny za psa podle jeho velikosti pohybují od 40 do 80 korun za jeden den.
Vybudování útulku přibližně pro 40 psů by město stálo zhruba jeden a půl milionu korun, přičemž veterinární služba, hygiena a obsluha by každoročně představovala asi půl milionu korun. Jak ale uvedl starosta Uherského Hradiště Ladislav Šupka, mnohem přijatelnější a zajímavější pro město se zdá podnikatelský záměr firmy OTR, s. r. o. Buchlovice.
"Firma totiž už uvažovala o zřízení útulku pro zaběhnutá zvířátka na Křižných cestách u Buchlovic, ovšem prozatím byl tento záměr odložen do doby, než se vyjasní legislativa v tomto směru," objasnil Šupka. Tento návrh změny zákona by totiž měl u nalezených zvířat po určité době, v případě, že o ně nebude ze strany občanů zájem, připouštět humánní způsob utracení.
"Záměr na vybudování útulku s možností přechovávání asi 40 zvířat byl již rozpracovaný. Ovšem v okamžiku, kdy byl podán návrh změny zákona o veterinární péči s tím, že by nalezená zvířata bylo možné utratit již po 14 dnech přechovávání, je nutné zvážit, zdali by zřízení útulku bylo efektivní. V případě, že by tento návrh byl schválen, se totiž útulky rapidně vyprázdní," vysvětlil ředitel OTR, s. r. o. Buchlovice, Miloslav Maňásek. Jak dále podotkl, v tomto případě by byla kapacita již stávajících útulků dostačující. "Po vybudování útulku v současnosti by v případě schválení návrhu změny zákona šlo z naší strany o zbytečně vynaložené investice. Kapacita útulku by totiž nebyla zdaleka využita. V případě, že ale návrh nebude přijatý a bude-li útulek v regionu potřebný, určitě se do jeho výstavby pustíme," tvrdí Maňásek. "Původní návrh, podle kterého by se po 14 dnech pes bezdůvodně utratil, neprošel. I nadále zůstává v platnosti, že pes může být utracen jen v případě, že může ohrozit zdraví člověka anebo se trápí," vysvětlil ředitel okresní veterinární správy Vilém Vládek. Podle něj ale, i kdyby byl tento návrh schválen, bylo by v útulcích i nadále plno. "Je ostudou, že na okrese útulek nemáme. Stále je mnoho volně pobíhajících a toulavých zvířat. Navíc by útulek mohl sloužit jako zvířecí hotel pro případ, že by se o svá zvířata jejich majitel dočasně nemohl postarat.
Za poplatky evidovaných 712 psů uherskohradišťská radnice v loňském roce vybrala 132 tisíc korun. Při zaplacení poplatku dostane každý majitel sto kusů sáčků, připravuje se také rozmístění dalších košů na tyto sáčky zejména v parcích, sídlištích a pěších zónách. Do budoucnosti se také uvažuje o čipování psů, což by hlavně pro městskou policii znamenalo přesnější evidenci. Čipování jednoho psa stojí 450 korun, což by ale podle Tichavského město hradilo. Nicméně iniciátorkám petice místostarosta Tichavský v písemné odpovědi závěrem dodal: Je vám snad ale jasné, že by nemuselo docházet k budování útulků s nemalými finančními náklady, kdyby každý občan, který vlastní psa či jiné zvíře, zodpovědně přistupoval k těmto živým tvorům už při jejich pořizování.
Lenka FalešníkováSupermarket je dobrý pro spotřebitele, ne však pro drobné podnikatele
St. Město (fal) - Spousta drobných podnikatelů ve Starém Městě je v současnosti zaskočena možným záměrem města na vybudování supermarketu za čerpací stanicí Shell. Řada z nich totiž zřejmě bude nucena se v budoucnosti zamyslet nad tím, zdali je jejich živnost uživí.
"O žádné negativní reakci prozatím nevíme," uvedl tajemník staroměstské radnice Vladimír Kučera. "Zájemců zde během předchozích let bylo více. Dokonce již byla kupní smlouva na tyto pozemky před podpisem a celý záměr byl také zveřejněný, ale žádné negativní reakce jsme nezaznamenali. Z tohoto prodeje pozemků, na kterých měl také vyrůst obchod, ale nakonec kvůli povodním sešlo," vysvětlil Kučera, "ovšem prozatím nic není definitivní. Teprve totiž proběhlo první jednání, kde jsme si stanovili určité podmínky. Bude záležet na městském zastupitelstvu, jak se k tomuto záměru vyjádří." Jak dále uvedl, nemělo by se jednat o výstavbu klasického supermarketu, ale o víceúčelovou budovu, kde by mohly fungovat i jiné aktivity včetně kulturních a společenských. "Je to velmi pěkné řešení pro lidi, ale my, drobní podnikatelé, to bereme spíše jako likvidační politiku," stěžuje si vedoucí jednoho obchůdku, která si nepřála být jmenována. "Město nemělo tvrdit, že bude podporovat drobné podnikání, protože tímto záměrem vlastně uvažuje o našem potopení."
Podobný názor má i Petr Hájek, majitel potravin Hanka ve Starém Městě: "Problémy pro mě nastaly už tím, že zde vznikla Mana, protože drobný podnikatel nemůže dosáhnout tak nízkých cen jako tyto velké obchody. Po případném otevření supermarketu zřejmě budu muset svou činnost přehodnotit." Je tedy docela možné, že po výstavbě supermarketu budou nuceni někteří podnikatelé své obchody zavřít.
"Je ale stejně jen otázkou času, kdy k výstavbě něčeho takového v naší aglomeraci dojde. Jde spíše o to, aby investor byl solidním partnerem," dodal Kučera.Ve městě bude průmyslová zóna
St. Město (fal) - Už v září letošního roku by mělo dojít k budování inženýrských sítí na ploše při výjezdu ze Starého Města po levé straně Huštěnovické ulice. V těchto místech by totiž měla vzniknout průmyslová zóna. "Přivedení všech energií, komunikační napojení, chodníků a veřejného osvětlení si vyžádá kolem deseti milionů korun, přičemž dokončení prací se předpokládá v polovině příštího roku," upřesnil staroměstský tajemník Vladimír Kučera.
Podle něj má Staré Město předběžnou dohodu o koupi těchto pozemků s jistým partnerem. V případě, že ten je po zainvestování koupí, je zde údajně do budoucna plánována nezávadná výroba elektroniky.
"Pro Staré Město by to byl velký přínos. Vznikla by zde totiž možnost nových pracovních příležitostí," dodal Kučera.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund