Číslo: 35
06.09.1999
Článků: 68

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Bezva finta se nevydařila,
Vojsko skutečně ve městě končí
Zavadilík sice litoval, ovšem vinu nepřiznal
Provoz tělocvičny byl zahájen
Tradix otevírá novou prodejnu
Proti vyhlášené soutěži se firmy bouří

Bezva finta se nevydařila,
mladík sice prodal místo nafty vodu, ale znečistil přitom požární nádrž

Starosta obce Anna Vydržalová u místa, odkud se dostala nafta do vodní nádrže - Foto: P. Paška
Jankovice - Vodní hladinu jankovické požární nádrže pokryla ve čtvrtek 2. září vrstva kradené nafty. Celou věc oznámil na místním obecním úřadě občan Jankovic s tím, že byl "napálen". Mladý muž, rovněž z Jankovic, který v současné době vykonává základní vojenskou službu, mu totiž místo barelů plných nafty, prodal barely plné vody. Tuto vodu však do špinavých barelů načerpal právě v jankovické nádrži. Poté na jejím břehu ještě dolil kanystry naftou tak, aby vše zakamufloval. Jeho finta se mu ale nevyvedla a naštvaný odběratel, který od něj vodu koupil, ohlásil celou událost paní starostce Anně Vydržalové.
"Není pochyb, že druhý lup nafty se mladíkovi již nevydařil. Pravdou totiž je, že před nedávnem se v obci ztratilo z auta zaměstnanců, kteří u nás provádí plynofikaci, dvě stě litrů nafty. Jelikož jsme už ale naftu po této zkušenosti důkladně zabezpečili, pachatel neměl co odcizit a výborný obchod musel zakamuflovat. Dle mého názoru však neměl poškozený od mladíka naftu kupovat, když věděl, že není jeho," soudí Anna Vydržalová a ukazuje na poslední zbytky hmoty, kterou museli na pohlcení nafty použít uherskohradiští hasiči. Díky znečištění požární nádrže uhynulo na sedmdesát ryb, ke škodě dalšího jankovického občana, který se o nádrž stará.
"Událost nám byla nahlášena téhož dne po jedenácté hodině dopolední. Na místě jsme zjistili, že hladina požární nádrže o velikosti osmnáct krát čtyřicet metrů je zcela pokryta naftou. Ještě před naším příjezdem se snažili místní obyvatelé zachytit naftu vlastními silami, ovšem neúspěšně. Museli jsme použít Sorbent, což je látka, která na sebe váže naftu, a poté speciální "rukávy", kterými jsme vzniklou směs přečerpali do igelitových pytlů. Zásah trval od doby nahlášení až do 14.30," upřesnil vyšetřovatel uherskohradišťských hasičů Pavel Duda. Aby událostem nebyl ještě konec, zjistili zasahující hasiči, že jim přímo z přistaveného zásahového vozidla zmizela jejich radiostanice. Využili tedy přítomnosti policie a krádež nahlásili. Pachatelé se ale prozradili sami. Jankovické děti, které na zásah hasičů přihlížely, si radiostanici "vypůjčily" a hrály si s ní v nedalekém lese. Jelikož byla stanice napojena na kanál hasičů a děti do ní mluvily, byl brzy přístroj na svém místě. Inu, v Jankovicích je živo!
Karin KuchtováVojsko skutečně ve městě končí
Uherské Hradiště (ja) - Náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý si při své nedávné návštěvě v˙Uherském Hradišti osobně zkontroloval reorganizaci druhé mobilizační základny. Starosta Ladislav Šupka potvrdil, že Šedivý s˙ním a také s˙přednostou okresního úřadu o konci posádky v˙okresním městě jednal. "Přestože jsme se snažili o udržení posádky, Šedivý nám objasnil, proč posádka končí," řekl starosta Šupka. "Důvody jsou nejen ekonomické, ale jde také o snižování počtu vojáků základní služby. Likvidace posádky nepostihne jenom Uherské Hradiště, ale týká se i jiných míst v˙republice," potvrdil velitel Karel Kredba.
Technika druhé mobilizační základny, která přešla do Uherského Hradiště v˙době předloňských povodní, tak bude během podzimu kompletně přesunuta do jiných posádek. K˙poslednímu prosinci by v˙Uherském Hradišti neměla zůstat ani technika, ani žádní vojáci z˙povolání, kteří k˙druhé mobilizační základně patřil.
O tom, jak dlouho zde ještě zůstane zdravotní škola, zatím není rozhodnuto. Posádkovým velitelem se už od l. října stane náčelník Okresní vojenské správy v˙Uherském Hradišti Jan Němec, bojovou techniku začnou vojáci přesunovat už během září.Zavadilík sice litoval, ovšem vinu nepřiznal
Uh. Hradiště (fal) - Minulý čtvrtek opět stanul před Okresním soudem v Uherském Hradišti obžalovaný Vladimír Zavadilík, bývalý příslušník Státní bezpečnosti. Ten je obviněný z trestného činu ublížení na zdraví. V pokračování hlavního líčení byl vyslechnut devětasedmdesátiletý Ladislav Dohnalík, který u soudu líčil průběh výslechu Zavadilíkem z devětačtyřicátého roku. U něj se ocitl kvůli podezření, že jeho známí dávají dohromady skupinu, jejíž činnost měla být zaměřena proti republice.
"Byl jsem přivezen do domku, kde mě zavedli do tmavé místnosti. Vyšetřovatel chtěl po mně jména a jména. Žádná jsem mu však neřekl. Poté mě odvedl do větší místnosti, kde bylo plno lidí. Musel jsem si sundat boty i ponožky a poté lehnout na postel na břicho hlavou ke stěně tak, abych na nikoho neviděl. Pak mne bili přes chodidla. Když to skončilo, vyvedli mne po točitých schodech do podkrovní místnosti, kde mě znovu vyslýchali. Protože jsem jim ani tam neřekl žádná jména, musel jsem dělat dřepy, později doprovázené fackami. Pak jsem si musel zout boty, vložit do nich elektrody a znovu obout. Dávali mi elektrické šoky, přičemž jejich intenzita se neustále zvyšovala. Když to skončilo, byl jsem téměř bez sebe," líčil události těžce nemocný muž. To, že výslech prováděl právě obžalovaný Zavadilík, mu později prozradili jiní vyšetřovatelé, kteří jej vezli do vězení.
Výpověď svědka, odsouzeného poté k tříletému vězení, a také existenci zařízení na elektrické šoky však obžalovaný popřel. Tvrdil, že v Uherském Hradišti byl jen několikrát na výpomoc. Takové výslechy prý zřejmě prováděli uherskohradišťští vyšetřovatelé, mezi které on nepatřil. "Podílel jsem se jen na několika výsleších a vylučuji, že bych si provádění takových metod, které se mi příčí, nepamatoval," uvedl na svou obhajobu Zavadilík. Popřel, že by se účastnil výslechů doprovázených tělesným týráním vězňů a celou kauzu považuje za velký omyl.
Jak uvedli soudní znalci, výslech spojený s tělesným týráním měl za následek vznik těžké deprese s paranoidními příznaky, přičemž Dohnalík přestal komunikovat i se svou vlastní rodinou, což trvalo ještě několik měsíců po jeho propuštění z vězení, navíc se u něj objevily choroby, kterými trpí dodnes. Těžce nemocný Dohnalík přišel k soudu o berlích a po celou dobu výslechu musel sedět.
Přesto ani tentokrát nebyl vynesen rozsudek. Ke čtvrtečnímu soudu se nedostavil další svědek, a proto musela předsedkyně senátu Radomíra Veselá hlavní líčení odročit na listopad.Provoz tělocvičny byl zahájen
Uh. Hradiště (Kk) - Po ročním úsilí byl 1. září za přítomnosti ředitele uherskohradišťského gymnázia, bývalého ředitele školského úřadu, přednosty okresního úřadu a slavné české sportovkyně Dany Zátopkové slavnostně zahájen provoz nově zbudované tělocvičny. Studenti Gymnázia v Uherském Hradišti nejen na zahájení zazpívali, ale také zarecitovali a tímto poděkovali všem, kteří se na stavbě jakýmkoliv způsobem podíleli. Krátkým projevem potěšila přítomné i pozvaná Dana Zátopková, která právě na zdejším gymnáziu maturovala v roce 1941 : "K mládí patří sport, proto přeji studentům hodně zdaru," řekla.Tradix otevírá novou prodejnu
St. Město (red) - Firma Tradix dnešním dnem otevírá nový areál na Huštěnovické ulici ve Starém Městě. "Cílem výstavby nového areálu bylo zkvalitnění služeb vůči zákazníkovi, a tím pádem rozšíření sortimentu, zejména však proto, abychom vše dostali pod jednu střechu. V minulosti jsme totiž měli v Uherském Hradišti účtárnu a ve Starém Městě skladové a provozní prostory," objasnil majitel firmy Tradix Ing. Jiří Křen. Jak dále uvedl, tímto bylo možné rozšířit sortiment o obklady a dlažby, sádrokartony, sanitární keramiku, je zde také prodejna nářadí. Již od dnešního dne mohou zákazníci tento areál navštívit v pracovní dny od 6.30 do 17.00 hodin, v sobotu potom od 7.00 do 11.00 hodin, přičemž každý až do konce září při platbě v hotovosti obdrží pětiprocentní slevu.
"Přeji si, aby se zákazníkům u nás líbilo, byli s našimi službami spokojeni a vždy se k nám rádi vraceli," dodává Křen.Proti vyhlášené soutěži se firmy bouří
Uh. Hradiště (fal) - Již téměř před měsícem byla vyhlášena obchodní veřejná soutěž o nejvhodnější nabídku na realizaci výstavby bytového domu na ulici Štěpnická. Avšak nad podmínkami této soutěže se pozastavila většina stavebních firem našeho regionu. V Obchodním věstníku v podmínkách soutěže v bodě 4.3 c totiž bylo uvedeno, že: uchazeč je povinen v nabídce uvést výši obchodního obratu za poslední tři roky dosaženého stavební činností (minimální roční objem 200 milionů korun). Většina stavebních firem našeho regionu však takového ročního objemu nedosahuje, čímž se firmy cítí značně znevýhodněné, či předem ze soutěže vyřazené. Z uvedených podmínek nebylo zcela jasné, jestli se do soutěže mohou přihlásit jen firmy s ročním objemem nad 200 milionů korun, nebo zdali se jedná jen o formální nedostatek. "Minimální roční objem v této výši naše firma nedosahuje, stejně jako nemáme certifikát potvrzující zavedení a udržování systému jakosti podle norem ISO 9000," stěžuje si majitel jedné stavební firmy, který si nepřál být jmenován, "takže se zřejmě soutěže nemůžeme zúčastnit. Přesto si myslím, že by naše firma byla schopna tuto soutěž vyhrát."
Jak uvedl uherskohradišťský místostarosta Libor Karásek, nevidí žádný problém v požadavcích na řízení jakosti. Městu jde jen o prokázání systému řízení jakosti buď certifikací, nebo popisem vlastního systému řízení jakosti.
"Podmínku minimálního ročního objemu 200 milionů není možné při hodnocení a posuzování výsledků soutěže zohlednit ani brát v úvahu. Její použití při hodnocení by mohlo být považováno za "znevýhodnění některých firem"," vysvětlil vedoucí odboru investic Městského úřadu v Uherském Hradišti Eduard Prokeš. "Proto bude v Obchodním věstníku uveřejněna změna podmínek soutěže, kterou se tento bod vypustí. Tato změna podmínek byla městu doporučena pracovníkem firmy RTS Brno, specializované na obchodní soutěže a jejich zadávání. Porušením podmínek veřejné obchodní soutěže městem by podle tohoto pracovníka byla až konkrétní aplikace podmínky vedoucí k vyloučení některého účastníka ze soutěže."
Z toho vyplývá, že se do soutěže tedy mohou přihlásit i firmy s nižším ročním objemem. Jak nám však potvrdil jeden z pracovníků městského úřadu, chtělo město tímto opatřením údajně zabránit tomu, aby se do soutěže přihlásilo větší množství malých firem.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund