Číslo: 37
14.09.1998
Článků: 61

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Více než 3 miliony dluží lidé v městských bytech
Požár v Kunovicích způsobil muži popáleniny
Kunovické letouny ve Farborough
Houkat se bude ve čtvrtek!
Elán v kině Hvězda!
Zájem o byty je značný, nájemníci však nadšeni nejsou
Drůbežárna Zevosu modernizuje výrobu vajec
V Letu Kunovice se v nejbližší době propouštět nebude
Milovníci motorismu si přišli na své
Zbrojovka dosáhla oproti loňsku vyššího zisku

Více než 3 miliony dluží lidé v městských bytech
Mezi dlužníky jsou dokonce i nájemníci z holobytů

Mezi dlužníky jsou i lidé z mařatických holobytů. - Foto: MaCH
Uh. Hradiště - K celkem 32 žalobám se rozhodlo přikročit město z důvodu opakovaného neplacení nájmu z bytu. 32 nájemníků přitom dluží celkem 446.459 korun. Dalšími dlužníky je i 16 firem, které za užívání nebytových prostor dluží městu částku více než 2,6 nilionů korun. A co je určitě pikantní, městu za nájem dluží i 10 uživatelů holobytů na Sadové ulici č.p. 1384 v Uherském Hradišti. Jejich celková dlužná částka byla k dnešnímu dni vyčíslena na 32.300 korun.
47.999 korun je nejvyšší dlužnou částkou od jednoho nájemníka v městském bytě. Vesměs jsou mezi dlužníky osoby problematické, které třeba často střídají zaměstnání, u řady z nich lze prokázat závislost na alkoholu.
Zatímco nájemné v městských bytech v různých částech města se pohybuje v rozmezí od 1.300 korun, za užívání jednoho holobytu zaplatí nájemník 330 korun na osobu a měsíc, a to včetně poplatků za vodu a energii. Na dlužníky v holobytech může město použít jeden z posledních nástrojů, jak je přinutit zaplatit: Dlužníkům nemusí být obnovena nájemní smlouva na poskytnutí přístřeší, uvedl tajemník města František Rochovanský. Částka 330 korun přitom podle starosty města nemůže zdaleka pokrýt náklady, které město s provozem ubytovny pro neplatiče má. Dům na Sadové ulici má přitom město pronajat od stavební firmy Minas.
Podle slov starosty města by se pochopitelně všichni nájemníci holobytů rádi vrátili do normálních bytů. Ovšem ani jeden z nich nesplňuje základní předpoklad, prokázat svoji solventnost a solidnost. S případem, že by některý z obyvatel holobytů přišel na městský úřad se zálohou na půl roku dopředu v ruce, se zdejší radní ještě nesetkali. To by byla událost jistě pozoruhodná a určitě by se o ní vědělo, odlehčil závažnost problému starosta. Kuriozitkou navíc může být skutečnost, že na město se obrátil jeden z nájemníků holobytů s tím, že se tam skutečně nedá vydržet. Prosil útvar městského architekta, aby mu vyčlenil louku, na které by si rád postavil obytnou buňku, kterou si pořídil, doplnil tajemník města František Rochovanský. Nezodpovězenou otázkou však zůstane, zda nešlo právě o toho člověka, který na Sadové vytvářel právě tu špatnou atmosféru.
Město v současnosti provozuje okolo 25 holobytů, které jsou plně obsazeny.
Než město sáhne k podání žaloby a následnému vystěhování lidí z bytů z důvodu neplacení nájemného, jsou tito lidé několikrát upomínáni. Reálná lhůta na zahájení soudního šetření se pohybuje kolem tří měsíců. Záleží především na samotném nájemníkovi, připustil tajemník Rochovanský. Někdo se může náhle dostat do svízelné finanční situace a může tedy dojít k dohodě o odkladu splátek. Zpravidla se však jedná o špatné hospodaření jednotlivce či rodiny, která si špatně spočítá své příjmy a nepřizpůsobí jim výdaje, nebo dají přednost spotřebě. Kolikrát mají na provoz auta, ale ne na nájem, řekl Rochovanský.
Přesto, že počet neplatičů nemá stoupající tendenci, město uvažuje o vybudování nových holobytů. Město prozatím odstoupilo i od myšlenky stávající dům s holobyty v Mařaticích rozšířit, a to i přesto, že počet neplatičů rozhodně neklesá.
M. MiškeříkováPožár v Kunovicích způsobil muži popáleniny
Kunovice (Kk) - V úterý 8. září došlo ve večerních hodinách v obci Kunovice k požáru garáže rodinného domku. Při demontáži převodovky osobního vozidla zn. Škoda 105 praskla 45-ti letému opraváři hadice od nádrže s benzinem. Tento se ji snažil ucpat, ale benzin mu vytékal mezi prsty na betonovou podlahu garáže. Po určité chvíli se benzinové výpary vznítily a došlo k následnému požáru. V 19.16 hodin byl nahlášen požár garáže rodinného domku v Kunovicích. Před naším příjezdem hasili již přítomní občané požár kbelíky. Prostor garáže byl silně zakouřen a muž musel být odvezen s utrpěnými popáleninami na rukou rychlou záchrannou službou do nemocnice, uvedl jeden ze zasahujících hasičů. Při požáru shořelo téměř celé vozidlo a jeho majiteli vznikla škoda ve výši 30.000,- Kč. Popálenému opraváři vznikla škoda na garáži ve výši 20.000 Kč, neboť mu zde navíc shořel malý motocykl zn. Babeta, nabíječka baterií a kompresor. Požárem byla poškozena také garážová vrata.
Z jakého důvodu ke vznícení došlo, není jasné, je možné, že muž při práci kouřil, příčinou mohl být také plynový kotel, dodal hasič. Další požár byl zaznamenán téhož dne ihned ráno kolem 5.30 hodin v Nivnici. Zde se vznítil na parkovišti u restaurace Beseda zemní stroj. Škoda byla předběžně vyčíslena na 80.000,-Kč. Příčina vzniku tohoto požáru je v šetření, existuje však domněnka, že stroj byl zapálen úmyslně.Kunovické letouny ve Farborough
Kunovice (JOH) - V uplynulém týdnu zahájil britský premiér Tony Blair v jihoanglickém Farnborough největší letošní světový aerosalón, kterého se zúčastní i dva letouny z Letu Kunovice. I když odlet těchto letounů, jak bývá v Letu zvykem, zůstal před tiskem utajen, přesto se nám podařilo zjistit, že letouny L 610 G a L 410 UVP - E20 v pátek 4. září zamířily z kunovického letiště k britským břehům. Možná trochu překvapivá je ta informace, že po uzavření sňatku mezi Letem, a.s. a americkou frmou Ayresem bude tato rodinná dvojice na aerosalonu Farnborough vystavovat každá samostatně, a ne společně, jak by se dalo očekávat. České barvy na tomto aerosalónu bude také zastupovat proudový letoun L 159 z Aero Vodochody, který byl minulý týden poprvé představen veřejnosti.Houkat se bude ve čtvrtek!
Uh. Hradiště (VaMP) - Referát obrany a ochrany Okresního úřadu v Uherském Hradišti si udělal konečně jasno, kdy podle plánu Hlavního úřadu Civilní ochrany ČR provést akustickou zkoušku elektrických sirén. Na celém území ČR tedy zkouška proběhne ve čtvrtek 17. září 1998 ve 12.00 hodin, a ne o den dříve, jak jsme na základě poskytnutých chybných informací okresního úřadu před týdnem informovali. Trvalý tón sirén bude znít rovné dvě minuty. (PS: Redakce děkuje paní obsluhující elektrické sirény v obci Tučapy, která nás na nesrovnalosti v datu upozornila.) Takže: Houkejte ve čtvrtek v poledne!Elán v kině Hvězda!
Uh. Hradiště (red) - Slovenská legendární skupina v čele s Jožo Rážem se objeví ve středu 16. září od 20.00 hodin na podiu kina Hvězda, aby zde odehrála jedno ze svých mála vystoupení turné Unplugged, tedy Bez napětí!. Z koncertu bude pořizován zvukový záznam, jelikož se chystá vydání live CD. Zbylé vstupenky za cenu 150,- Kč můžete zakoupit v prodejně Record Music v Prostřední ulici, nebo v kině Hvězda. Skupinu Elán můžete slyšet týž den ještě v rozhovoru na AZ radiu kolem 15. hodiny.Zájem o byty je značný, nájemníci však nadšeni nejsou
Uh. Hradiště (VaMP) - V průběhu I. pololetí se díky prodejům počet městských bytů v okresním městě snížil z původních 2.089 na 1.829. Z bytového fondu města bylo do soukromého vlastnictví prodáno 140 bytových jednotek v 8 domech.
Doplňme jen, že městské byty spravuje R.K. servis, s jehož službami jsou lidé někdy méně, někdy více spokojeni.
Těmi nepříliš spokojenými jsou například obyvatelé bytů na náměstí Míru a ve Štefánikově ulici. Již více než měsíc je zde prováděna kompletní rekonstrukce oken a dveří, nová instalace rozvodu plynu vody a elektřiny, výměna podlah. Ale to vlastně není tak úplně pravda, neboť se vyměňuje staré za nové jen u někoho a jen něco. Radnice říká, že nemá peníze. Proč se tedy do tak nákladné záležitosti pustila, ptají se někteří. Třeba podlahy, které doslova plavou určitě ve všech bytech, vyměnili jen někde. Nová plastová okna taky všichni mít nebudou. No a o dveřích už ani nemluvím. Vyměnili jedny venkovní, druhé zůstanou staré. Dovedete si jistě představit, jak to bude vypadat, netajil své rozhořčení nad postupem při rekonstrukci jeden z obyvatel městského bytu.
Přitom lidé mají obavu z toho, že díky liknavému přístupu stavebních a instalatérských firem nebude dodržen termín ukončení rekonstrukce, který byl stanoven na 30. září 1998. Lidé, kteří byli nuceni přijmout náhradní ubytování, by se totiž už moc rádi brzy vrátili do svého.Drůbežárna Zevosu modernizuje výrobu vajec
Staré Město (Kk) - Drůbežárna Zevosu plus a.s. Uh. Hradiště, která ročně produkuje 36-40 milionů vajec, dělá vše proto, aby její prostředí bylo únosné pro obyvatele Starého Města. Snažíme se respektovat nový zákon o potravinách, což se nám podařilo a prakticky již od prosince loňského roku jsme byli na tento zákon plně připraveni. Nyní můžeme splňovat normu nového zákona o potravinách, který začal platit od 1. dubna letošního roku a dodáváme do sítě stanovenou kvalitu balení a značení vajec, uvedl ředitel ing. Mach. Jedním z problémů, se kterým se musela drůbežárna Zevos plus vypořádat, bylo kalové hospodářství, které bylo zdrojem zápachu. Nyní již u nosnic nemáme žádnou kapacitu, ve které by se tvořil mokrý trus, největší zdroj zápachu. Do výrobních hal se vhání vzduch, který trus suší a tento vychází ven s 35% sušinou. Prostředí drůbežárny se tak výrazně změnilo k lepšímu, upřesnil dále ing. Mach.
V uplynulém roce pořídila drůbežárna rovněž moderní třídírnu vajec v hodnotě osmi milionů korun a několik nových zásobníků na krmivo. Jelikož je drůbežárna Zevos plus vázána určitými pásmy hygienické ochrany, její provoz se dále rozšiřovat nebude, s tím souvisí i počet zaměstnanců. V současné době zde pracuje na 52-56 lidí, v případě však další modernizace výroby je možné, že by se za několik let mohl tento počet mírně snížit.V Letu Kunovice se v nejbližší době propouštět nebude
Kunovice (JOH) - Novým vlastníkem Letu Kunovice, a.s. se stala dnem 11.srpna 1998 americká firma Ayres Corporation, která získala 93,3 % akcií tohoto podniku. O tom, že příchodem zahraničního vlastníka nastanou v Letu změny, které by měly vést k znovuoživení letecké výroby, o tom není třeba pochybovat. Vedení firmy Ayres proto také v uplynulém týdnu zvolilo nové představensto Letu, které by mělo řídit další osud této letecké společnosti. Mezi členy představenstva figuruje pětice amerických zástupců Ayresu, kteří jsou doplněni současným generálním ředitelem Zdeňkem Pernicou. Zároveň byla ustavena i nová dozorčí rada, jejímž členem je samotný majitel americké firmy Fred Ayres plus další americký zástupce. Třetím členem dozorčí rady se stal Karel Dvořáček, současný vedoucí OTŘ v Letu.
V pátek 4. září proběhlo v prostorách Letu Kunovice také první se zájmem očekávané setkání změstnanců Letu se zástupcem amerického vlastníka, viceprezidentem firmy Ayres Corporatiopn Turnerem Bothwickem, který na tomto setkání mimo jiné řekl: Zjistil jsem, že hodně z vás pracuje v Letu již pěknou řádku let. Mnozí jste proto jistě znepokojeni a máte obavy o svůj další osud související se vstupem nového, a navíc zahraničního vlastníka. Já bych vás rád ujistil, že není naším záměrem propouštět zaměstnance Letu, ale naopak jakmile začneme prodávat letouny L 410, 420 a Loadmaster, tak je naším přáním a záměrem, abychom všechny budovy, které jsou zde v Letu, viděli plné nových zaměstnanců.Milovníci motorismu si přišli na své
Uh. Brod (FlaJ) - V pořadí již II. autosalon Domu kultury proběhl o minulém víkendu v Uh. Brodě. Milovníci krásných vozů, převážně z řad mužské populace, si nenechali ujít příležitost a v hojném počtu navštívili brodský autosalon. Na prodejní výstavě osobních a užitkových automobilů se prezentovali prodejci vozů z okresu Uherské Hradiště. Na tomto autosalonu jsme vystavovali celkem 12 vozů včetně novinek. Návštěvníci mohli kromě celé řady osobních a užitkových automobilů vidět i terénní vůz Galloper ve dvou verzích, řekl DDS p. Zlámalík z firmy Hyundai. Kromě této firmy zde vystavovali i Škoda, Mercedes, Volkswagen, Land Rower, Daewoo, Mazda, Chrysler, Audi, Seat, Kia, BMW a Yamaha. Uvnitř autosalonu jsme vystavovali 2 Seaty, 2 Volkswageny, Audi A6 a 3 Škody. Zájemci o automobily si mohli venku prohlédnout užitkové vozy, kde byla k vidění 4 Volkswageny a Škoda Pick-up, dodal p. Gajdoš z Araveru.
Autosalon byl slavnostně zahájen v pátek 11. září odpoledne a v doprovodném programu vystoupila také country kapela. Nechyběly atrakce pro děti, které mimo skákací hrad zaujaly hlavně nové elektromotorky. Celý autosalon doprovázela výstava motocyklů a motoristé si také mohli dokoupit a doplnit výbavu a příslušenství svých miláčků.Zbrojovka dosáhla oproti loňsku vyššího zisku
Uh. Brod (Kk) - Oproti loňsku, kdy k 30. 6. vykázala Česká zbrojovka, a.s. Uh. Brod zisk pouze 21.518,-Kč, letos ke stejnému datu to bylo již 81.471,-Kč. Tento jev hodnotí představitelé firmy, ve srovnání se stanoveným záměrem zapracovaným do plánu společnosti za toto období, jako dobrý. Dle jejich názoru je těchto hospodářských výsledků dosaženo zkvalitněním spolupráce vnitropodnikových útvarů při řízení likvidity a nákladovosti. V počátku tohoto období došlo především k účinnému tlaku na odběratele k rychlejšímu splacení pohledávek a dřívějším odběrům výrobků podle sjednaných odběrových závazků. V neposlední řadě přispěl k dosaženému výsledku i regulovaný mzdový vývoj spolu s nákladovou a investiční restrikcí. Současný stav pracovníků 2 460 je o 215 pracovníků nižší než v loňském roce. Tento fakt umožnil realizovat růst výdělků za 1. pololetí a vyřešit dohodnutý doplatek do mezd výrobních dělníků z minulého roku, upřesnil ing. Frenzl, vedoucí kanceláře generálního ředitele České zbrojovky.
Ačkoliv však byl zisk oproti loňsku vyšší, došlo ke snížení exportu. Jako negativum hospodářských výsledků je nutno vnímat nenaplnění plánovaného objemu prodeje, ovlivněného realizací výrobkových inovací. Při vysokém podílu exportu se negativně projevovaly i mimořádně nevýhodné turbulence české koruny, uzavřel Frenzl.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund