Číslo: 4
24.01.2000
Článků: 79

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Vladimír Zavadilík do vězení nakonec nepůjde
Převedl přes dvě stovky běženců
Až do února potrvají zápisy prvňáčků
Nemocnost ještě poroste, z chřipky se ale dělá strašák zbytečně
"Pomozte svému lékaři, pomáháte především sobě"
Příval sněhu komplikoval silný vítr, tvrdí silničáři

Vladimír Zavadilík do vězení nakonec nepůjde
Obviněného okresní soud po mnoha měsících zcela zprostil viny

Vladimír Zavadilík po celou dobu vyšetřování svou vinu popíral. Rozsudek přijal se slovy: "Obhájil jsem svou čest." - Foto: P. Paška
Uherské Hradiště - Den na vynesení rozsudku nad bývalým vyšetřovatelem Státní bezpečnosti Vladimírem Zavadilíkem si nechal soudní senát poté, co minulý čtvrtek vyslechl posledního svědka, osmaosmdesátiletého Augustina Blechu z Lopeníku. "Zproštěn obžaloby pro nedostatek důkazů," zaznělo v páteční poledne z úst předsedkyně senátu Radomíry Veselé. Devětasedmdesátiletý Vladimír Zavadilík z Přerova byl obviněn z pokusu ublížení na zdraví. Toho se měl v devětačtyřicátém roce dopouštět na politických vězních v uherskohradišťské věznici. Obžaloba jej vinila z toho, že vězně týral, bil a do těla jim pouštěl elektrický proud. Za to mu hrozil trest odnětí svobody až na osm let. Státní zástupce obžalovanému navrhl nepodmíněný trest ve výši čtyřiadvacet měsíců ve věznici s dozorem.
Svědek Augustin Blecha, bývalý vyšetřovatel StB, svou výpovědí potvrdil, že Zavadilíka znal a dva roky se s ním setkával. "Co dělal dále u bezpečnostní služby nevím. Soukromě si myslím, že později používal náhradní doklady na jiné jméno" řekl u soudu. O tom, že by Zavadilík měl patřit mezi vyšetřovatele, kteří s vězni brutálně při výsleších zacházeli, bili je a pouštěli do nich elektrický proud, však Blecha nevěděl. Brutálnímu výslechu byl přítomen jen jednou. Z podkrovní místnosti vily na bývalé Kunovské ulici však ihned odešel. "Za vším stál Grebeníček, Hlavačka a Čáň. Oni měli své lidi, kterým poroučeli a ti jejich příkazy vykonávali," uvedl Blecha. Také z dalších čtených výpovědí svědků nebylo příliš jasné, zda obžalovaný Zavadilík patřil k partě brutálních vyšetřovatelů. On sám vše popíral a tvrdil, že v Uherském Hradišti byl jen několikrát na výpomoc. Jediný, kdo proti Zavadilíkovi svědčil, byl bývalý politický vězeň Ladislav Dohnalík.
"Od doby, kdy mi bylo sděleno obvinění, uteklo pět let, tři měsíce a osmnáct dní. Je to po válečných letech moje druhá nejtěžší etapa života. Některá média mě předem odsoudila. Vím, že jsem na sklonku života. Chci být usmířen, chci obhájit svou čest a jméno," řekl na závěr posledního soudního přelíčení obžalovaný Vladimír Zavadilík.
Předchozích soudních přelíčení se zúčastňovali bývalí političtí vězni. Při pátečním vynesení rozsudku však lavice pro veřejnost téměř zely prázdnotou. Stanislav Gajdošík ze zlínské pobočky konfederace politických vězňů při vynášení rozsudku na protest zdrceně odešel. Ještě ve dveřích jednací síně tiše pronesl: "Nesouhlasím."
Oproti tomu Vladimír Zavadilík vyslechl osvobozující rozsudek bez emocí. Jen dodal: "Obhájil jsem svou čest."
"Metody výslechů zaslouží odsouzení. Soud však neměl dostatek přesvědčivých důkazů pro to, aby Zavadilíka uznal vinným," konstatovala Veselá.
Na vynesení rozsudku čekají také bývalí vyšetřovatelé StB Alois Grebeníček a Ludvík Hlavačka. Oba jsou však vážně nemocní a podle lékařů se prozatím k soudu dostavit nemohou.
Lenka FalešníkováPřevedl přes dvě stovky běženců
Uherské Hradiště (ja) - Rekordních 233 běženců převedl třiatřicetiletý Radek Gazdík z Bánova, který za dvojnásobné nedovolené překročení státní hranice dostal minulý týden v úterý od soudce Jiřího Rezka u Okresního soudu v Uherském Hradišti nepodmíněný trest ve výši 27 měsíců ve věznici s dozorem. Je to nejvyšší trest, jaký byl v případě nedovoleného překročení státní hranice u zdejšího okresního soudu uložen. Gazdík byl již dříve za převádění potrestán u Okresního soudu v Hodoníně. Cizí státní příslušníky totiž převedl ze Slovenska do České republiky nejméně v pěti případech. Přestože byl za tuto činnost odsouzen, pokračoval v ní i nadále. Policie ho nakonec zadržela v květnu předloňského roku. V jeho nákladním autě se tehdy tísnilo čtyřicet pět občanů bývalé Jugoslávie. Gazdík, který je již téměř rok ve vazbě, u soudu svého činu litoval. "Ve vazbě jsem měl dost času přemýšlet nad tím, co bude, až budu propuštěn. Upřímně svého činu lituji," řekl. Soudce nakonec převáděči udělil souhrnný trest o tři měsíce nižší, než navrhoval státní zástupce. Trest si odpyká ve věznici s dozorem.Až do února potrvají zápisy prvňáčků
Region (Kk) - Od 15. ledna do 15. února 2000 potrvají zápisy dětí do prvních tříd. "Termín zápisů si stanovuje každá škola sama. Rodiče by se pak měli dovědět datum z nástěnek nebo vývěsek na dveřích školy," upřesnila Božena Tvrdíková ze Školského úřadu v Uherském Hradišti. Je nutné k zápisu přijít i v případě, že rodič chce, aby jeho dítě navštěvovalo jinou než spádovou školu, kde dítě svým bydlištěm patří. "O převedení dítěte je po zápisu nutné požádat školský úřad, který potom s příslušným ředitelstvím školy o dítěti rozhodne," potvrdila dále Tvrdíková. Dle jejich dalších slov, ale nevznikají problémy s převody, ale především s odklady školní docházky dětí. "Jedná se o neúplné a rozvrácené rodiny, kdy rodiče spolu nežijí. V mnoha případech se totiž nedovedou shodnout v tom, zda dítě do školy přihlásit nebo ne. Dítě se tak stává prostředkem jejich dalších svárů a konfliktů," říká Tvrdíková. I v případě, že je rodina úplná, ale rodiče si nejsou jisti, zda dítě do školy přihlásit, je namístě navštívit odborníky v pedagogicko-psychologické poradně.Nemocnost ještě poroste, z chřipky se ale dělá strašák zbytečně
Region - Zatímco ve třetím kalendářním týdnu onemocnělo akutní respirační nákazou 2 950 obyvatel našeho regionu, týden poté byla překročena třítisícová hranice a nemocných bylo již 3 619. Podle slov okresní hygieničky Zdenky Skulové je ale nárůst obvyklý. V našem okrese začala chřipka o týden později než jinde a dá se předpokládat, že epidemie potrvá ještě minimálně dva týdny.
Vzhledem k počtu nemocných byla vyhlášena okresní hygienickou stanicí opatření týkající se zákazu návštěv v nemocnici, ústavech sociální péče a domovech důchodců. "Chřipková epidemie se každoročně opakuje, není to tedy nic nového. Chvílemi se však pozastavuji nad některými dohady a úvahami, které uveřejňují mediální prostředky," dodala Zdenka Skulová. Chřipku není třeba zveličovat. "V případě, že pacient chřipce podlehne, jedná se o oslabeného jedince. Do rizikové kategorie patří především staří občané, kteří mají podlomené zdraví, špatný imunitní systém či plicní komplikace. Zdravý člověk se smrti způsobené chřipkou nemusí obávat," uvedla praktická lékařka Dana Mrazíková. Mimo to se nejedná pouze o chřipku samotnou, ale i o ostatní virová onemocnění. V ordinacích regionálních lékařů byly zaznamenány i angíny. "Zda se skutečně jedná o chřipku, prokáže až mikrobiologie. Většinou však bývá diagnóza stanovena až po epidemii. V současné době se tedy můžeme pouze domnívat, že to chřipka je. Hlavními příznaky jsou bolesti v krku, rýma, kašel, bolesti kloubů, únava, schvácenost. Pacientům proto doporučuji potní kúru, čaj, paralen a klid na lůžku. Při vysokých teplotách pak zábaly. Dále předepisuji nosní kapky a kapky na tlumení kašle či uvolňování hlenů," upřesnil praktický lékař Jaromír Mrazík z Ostrožské Nové Vsi. U většiny pacientů probíhá onemocnění normálně. V případě, že je kombinováno se zánětem dutin, zápalem plic či průdušek, je nutné nemocnému podávat antibiotika. Karin Kuchtová"Pomozte svému lékaři, pomáháte především sobě"
Region - Plakát s tímto sloganem vyšel jako součást lékařského časopisu a během těchto dnů se začal objevovat v některých ordinacích. Česká lékařská komora (ČLK) v něm vyzývá pacienty k poskytnutí finanční výpomoci formou sponzorského daru. Ten by mohl být ve výši 100 Kč při jednorázové návštěvě a 50 Kč při každé další kontrole. Vláda totiž rozhodla, že pro první pololetí letošního roku lékaři nedostanou zaplaceno od pojišťoven více než loni. Zastupující ministr zdravotnictví upozornil, že přijetím daru hrozí lékaři odebrání licence a Svaz pacientů i Českomoravská konfederace odborových svazů tento krok odsuzuje. ČLK tvrdí, že jinou možnost už nemá.
"Dosavadní finance na množství poskytované zdravotní péče nestačí, a pokud se nenajde další zdroj peněz kromě pojišťovny, péče bude stále nedostupnější a méně kvalitní," varuje předseda Okresního sdružení ČLK v Uh. Hradišti Petr Sládek. Lékaři v našem okrese, které jsme oslovili, s krokem ČLK nesouhlasí a tuto finanční pomoc od pacientů požadovat nebudou. "Nemyslím si, že by to bylo ideální řešení, protože se nedotýká změny systému. Je věcí parlamentu, aby přinutil velké firmy platit zdravotní pojištění, ale to zase záleží na silné politické straně," tvrdí Jaromír Mrazík, praktický lékař v Ostrožské Nové Vsi.
"Domnívám se, že vybírání sponzorského daru je nesystémové zoufalství," říká Antonín Karásek, primář urologie hradišťské nemocnice. Stejně jako ostatní dotázaní lékaři je ale přesvědčen, že systém hrazení i financování zdravotní péče je nutné změnit. Lékařská péče je například Všeobecnou zdravotní pojišťovnou limitována a za překročení jsou lékaři penalizováni. "Lékař může provést pouze určité množství výkonů a pokud ošetří více pacientů, pojišťovna mu tuto práci nezaplatí. Navíc mu naúčtuje penále stejně jako při překročení měsíčního limitu předepisovaných léků," říká Sládek. Proto existují na mnohé zákroky neveřejné pořadníky a pacienti musí čekat například celý měsíc na ošetření nádorového onemocnění.
Rozhodne - li se takový člověk darovat lékaři peníze, nemůže však žádný posun v pořadí očekávat. Lékařská komora totiž ve své výzvě přímo zakazuje vázání daru na konkrétní lékařskou službu. Pacienti jím přispějí pouze na chod, rozvoj a udržení úrovně zdravotnického zařízení. Anketou jsme však zjistili, že lidé se sponzorováním nesouhlasí a pokud by si připlatili, tak spíše na konkrétní léčbu. "Lidé si celý život zdravotní pojištění platí a nevím, proč by právě oni měli být prostředníky tohoto řešení," domnívá se privátní lékařka respiračních nemocí a TBC v Uh. Brodě Marie Velecká.
Přesto i Sládek upozorňuje, že sponzorství není dlouhodobé řešení: "Pokud se někdo rozhodne darovat peníze, dosáhne maximálně toho, že se poskytovaná péče nezhorší, ale rozhodně se nezlepší." Podle něj i některých jiných lékařů by ideálním řešením bylo zavedení komerčního připojištění pacientů na způsob úrazového pojištění. Další se domnívají, že by všichni lékaři měli vypovědět pojištovně smlouvu a požadovat uhrazení přímo v ordinaci. Pacienti by pak vrácení peněz měli žádat po pojištovně.
"Chceme lidem říct, že současný tok peněz do zdravotnictví je nedostačující. V západní Evropě je stejně kvalitní péče financována mnohem větším objemem prostředků a u nás se to bude muset řešit stejně," konstatuje Sládek.
Jana CabákováPříval sněhu komplikoval silný vítr, tvrdí silničáři
Region (Kk) - Celý uplynulý týden se potýkali silničáři s přívaly sněhu, které komplikoval silný vítr. "Už v pondělí jsme měli problémy na hlavní silnici I. třídy č. 50 v úseku buchlovských hor. Než jsme odstranili velké množství sněhu, bylo nutné na dvě hodiny omezit dopravu," upřesnil ředitel Správy a údržby silnic v Uherském Hradišti Rostislav Buchtík. Ani v dalších dnech nebyla situace o nic lepší, protože ke sněhovým přeháňkám se přidal nárazový vítr, který v mnoha místech tvořil na silnicích vysoké jazyky. "Pokud řidiči včas nezareagovali a nepřizpůsobili rychlost jízdy stavu vozovky, dostávali se do smyku a následně vyjeli ze silnice," uvedl Milan Bania z dopravního inspektorátu. Většinou byly vozovky sjízdné, pokryté vrstvou rozbředlého sněhu, to řidiče klamalo, a když se před nimi objevil navátý sníh, nestačili již svůj vůz ubrzdit.
Závěje dle dalších slov ředitele SuS dělaly problémy především v noci. Přes den se je snažili pokud možno v co nejkratší době silničáři odstraňovat. Mezi nejrizikovější místa v našem regionu patřily úseky v okolí Vážan, Tučap, dále Břestek, Buchlovice, Hostějov a Újezdec. Na Brodsku pak Korytná, Mikulčin vrch, na silnici I. třídy č. 50, Rasová a spojnice mezi Žítkovou a Březovou.
Vítr napáchal škody a způsobil komplikace ve čtvrtek v oblasti Hribovní. "Během krátké doby tam přes silnici popadalo více než padesát stromů. Situaci jsme zjistili již v devět hodin večer předešlého dne. Stromy mohly být ale odklizeny až za světla. Bylo tedy nutné počkat a s pracemi lesáci začali ve čtvrtek ráno. Kalamitu se podařilo odstranit v jednu hodinu odpoledne, což zapříčinilo, že do těchto míst se nedostaly tři autobusové spoje," uvedl dále Rostislav Buchtík.
Řidiči byli nuceni zpomalit i následujícího dne v pátek, kdy v ranních hodinách uvízly dva kamiony nad Bystřicí pod Lopeníkem, ve směru ke státní hranici. Právě zde se utvořily až půlmetru vysoké sněhové závěje, kterými kamiony neprojely. "Pokud potrvá stejné počasí, bude situace na silnicích stejná. Mohu však konstatovat, že sníh se nám daří odstraňovat a silnice jsou v celém regionu sjízdné," ukončil Buchtík.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund