Číslo: 40
05.10.1998
Článků: 66

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Pytlákům teď hrozí až pět let natvrdo!
Cena českých sládků pro Janáček!
Zeveta chystá další propouštění
Na chřipku v České republice umírá ročně až 1.000 lidí
Na sto běženců požádalo o politický azyl
Zřícení poškozeného domku hrozí každým okamžikem
Hledáme redaktory

Pytlákům teď hrozí až pět let natvrdo!
Od novely trestního zákona platné od 1. října si především myslivci dost slibují
Slovácko - Jen jednoho pytláka se za poslední rok podařilo usvědčit z trestného činu pytláctví (byl jím milovník zvěře z Uherského Hradiště, který lovil v katastru obce Boršice). Desítka dalších však nadále zůstává bezejmenná... Zpřísnění postihů pytláků si vzala za své novela trestního zákona platná od 1. října 1998, podle které bude pytlákům hrozit trest odnětí svobody v rozmezí od 6 měsíců až do 5 let. Přičemž vyšší trestní sazby lze uplatňovat především v případech, kdy je pytlák členem organizované skupiny, loví hromadným způsobem nebo již byl za pytláctví trestán. Dnes bude mít zároveň soudce možnost využívat snížené hranice škod, podle které se pytláctví posuzovalo buď jako trestný čin, či přečin.
Zatímco dnes cenu zvěře, a tudíž výši způsobené škody určuje Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo zemědělství, myslivci hodlají nadále prosazovat, aby cena upytlačeného kusu byla přesně stanovena soudním znalcem v oboru. A to s ohledem především na stáří jednotlivého kusu a jeho výskyt v honitbě.
Je třeba si uvědomit, že pytlácká činnost způsobuje značné škody na tak zvaném normovaném kmenovém stavu, přiblížil problematiku Lubomír Novotný, jednatel Okresního mysliveckého spolku v Uh. Hradišti. Pytlákem se přitom stává člověk, který neoprávněně zasáhne do výkonu práva myslivosti. Přičemž svůj význam při posuzování trestného činu pytláctví má vedle faktu, že lov zvěře byl proveden načerno, i způsob, jakým bylo postupováno.
Zatímco dříve se pytláci orientovali především na lov drobné zvěře, a to pomocí ok, lapacích zařízení a želez, dnes se pytláci zaměřují především na zvěř spárkatou: na srnčí, jelení, dančí a mufloní. Je to totiž daleko lukrativnější, neboť je známo, že pytláci neloví ani tak pro svou konzumaci, ale proto, že zvěřinu za výhodnou cenu prodají do smluveného restauračního zařízení. Zvěřinové hody v řadě jídelen pak dávájí vzniknout právě činnosti pytláků.
Loví se především v noci. Pytláci za zvěří do lesa přijedou motorovými vozidly a vedle kulových zbraní a malorážek používají světlomety, puškohledy, zaměřovače a infradalekohledy. Po několika dnech myslivci nacházejí po lesích mrtvé zastřelené kusy, které pytláci bezprostředně po střelbě nedohledávají a nechávají je raněné odejít, vrací se ke způsobům pytlačení Lubomír Novotný. Podle něj právě daleko méně ulovené zvěře pytláci skutečně odvezou z lesa, většina jí v lese na následky zranění zhasne.
V našem regionu je pytláky nejvyhledávanější oblastí okolí Zlechova, Velehradu, Polešovic, Tupes, kde jsou v dobrém stavu příjezdové komunikace vedoucí až do lesa. Po těch se pytlákům nejen dobře přijíždí, ale hlavně uniká...
Senát při projednávání novely zákona dokonce požadoval vyšší tresty, poslanecká sněmovna však novelu většinou hlasů přijala bez dalších pozměňovacích návrhů.
M. MiškeříkováCena českých sládků pro Janáček!

Uh. Brod (VaMP) - 1. místo v soutěži o titul Cena českých sládků v letošním roce patří Janáčkovi - 12% světlému ležáku z Pivovaru Uherský Brod. Rozhodli o tom sládci degustací 32 značek ze 13 pivovarů na každoročně pořádané soutěži vypisované od roku 1994 časopisem Pivní kurýr.
Janáček 12% se tedy letos zapsal do listiny vítězů, ve které se za dobu pětileté historie soutěže objevily zančky piv Litovel, Primátor, Tas a Starobrno Premium. Utkání piv proběhlo 2. září 1998 v pražském pivovaru Braník za účasti 26 sládků českých a moravských pivovarů a zástupců Výzkumného ústavu pivařsko sladařského a odborníků laboratoří a degustačních komisí.
Soutěž probíhá anonymně, prozrazuje způsob hodnocení Jan Vasil, sládek uherskobrodského pivovaru. Hodnoceným pivům chybí označení stupňovitosti. A proti sobě soutěží tmavá i světlá piva. V rámci určité gentlemanské dohody mezi sládky - hodnotiteli je ze soutěže uveřejněn pouze vítěz.
Degustace probíhala ve čtyřech komisích a osm nejlepších vzorků postupovalo do finále. Tam se kromě Janáčka 12% světlá dostaly i značky Janáček 10% tmavá, Ležák světlý Dačický, Kaiser Premium, Džbán 11%, Rebel světlý ležák a Rebel výčepní pivo, Zámecký ležák 13%.
Tož na zdraví!Zeveta chystá další propouštění
Bojkovice (Kk) - V jednom z podniků, který měl největší vliv na zaměstnanost na Bojkovicku, klesl počet zaměstnanců ze dvou tisíc na čtyři sta, přesto chystá její vedení další propouštění. My jako město v tomto směru nemůžeme v podstatě nic udělat. Zeveta byla jedním z rozhodujících podniků, které měly vliv na zaměstnanost v regionu. K této neutěšené situaci v Zevetě došlo především vlivem nestálého managementu, který se zde střídal téměř po letech. Bohužel v něm byli i samotní Bojkovjané, kteří nedovedli pro Bojkovice nic přínosného vymyslet. Nyní se Zeveta dostala do majetku firmy, která sídlí v Hradci Králové. Pokud se teď bude opět po stovkách propouštět, zůstane tam pouhých dvě stě zaměstnanců, což svědčí o tom, že výroba je minimální, zhodnotil situaci starosta Bojkovic Ladislav Kocman. Dle jeho dalších slov dochází také k redukci výroby v místních zemědělských podnicích.
Co se týče drobných podnikatelů, však míní, že tito mají přímo v Bojkovicích dobré podmínky: "Je zde dostatek volných nebytových městských prostor a nájmy nejsou vysoké. Městské prostory využívá například soukromá kadeřnice, pohřební firma, majitelé drobných prodejen či ti, kteří se zabývají výrobou obuvi. Výše nájmu se pohybuje kolem 200-250,-Kč za metr čtvereční, což je minimální požadavek. Ve svých nebytových prostorách udržujeme přiměřené nájemné. Budoucnost Bojkovicka však vidí starosta pesimisticky. Pokud totiž nedojde v brzké době ke státnímu zásahu, hrozí této příhraniční oblasti vylidnění. Již nyní místní lidé hledají práci v Uherském Brodě nebo v okresním městě. Dojíždění je ale namáhavé a časově náročné, proto je pouze otázka času, kdy se začnou za prací lidé stěhovat a dojde k vylidňování tohoto území z důvodu nedostatku pracovních příležitostí. Vysoký nárůst v poslední době zaznamenali Bojkovičtí také u středoškoláků, žádajících o podpory, kteří nenachází uplatnění.Na chřipku v České republice umírá ročně až 1.000 lidí
Slovácko (VaMP) - Podle dlouhodobé statistiky hygienických stanic zemře v celé republice až 1.000 lidí na chřipku. Stává se tak v případech, kdy kromě chřipky sužuje pacienta i jiné, základní chronické onemocnění. Tím bývají většinou kardiovaskulární nebo plicní onemocnění nebo onemocnění ledvin. Jedním z účinných prostředků proti chřipce je očkování, o to ale prozatím velký zájem není. A právě říjen je vytypován jako nejlepší měsíc na očkování proti chřipce. V tuto dobu by totiž v zásadě ještě neměla propuknout chřipková epidemie. Chřipkové onemocnění je považováno za velmi nepříjemné. Typická chřipka se vždy ohlašuje nástupem vysokých teplot doplněným bolestmi kloubů a celkovou schváceností. Člověk se prostě cítí velice špatně a nezřídka může onemocnět zápalem plic a jinými chorobami bakteriálního původu. Z těchto důvodů se chřipka obvykle nedá přechodit.
Podle odborníků nedokáže provedené protichřipkové očkování ochránit jedince stoprocentně, ale jeho úspěšnost se pohybuje v rozmezí od 70 do 90 procent. Ovšem naprosto stoprocentně zabraňuje vzniku případných komplikací, nebo dokonce úmrtí pacienta postiženého chřipkou, sdělila Dobrému dnu okresní hygienička Zdena Skulová. Je třeba připomenout, že očkování proti chřipce nepatří mezi očkování povinná, ovšem naočkovat se může každý. Očkování však musí být okamžitě přerušeno, jakmile propukne chřipková epidemie, upřesnila Skulová.
Očkování se v žádném případě nehodí ani pro toho, kdo je již chřipkou nakažen, nebo kdo byl s takto nemocným v kontaktu. Může se totiž zrovna nacházet v inkubační době a pokud by v takovém případě došlo k naočkování, měl by průběh nemoci daleko závažnější průběh.
Zdarma očkují praktičtí lékaři lidi s chronickým onemocněním. Ovšem v letošním roce stát z rozpočtu pro tento účel uvolnil mnohem méně peněz, než tomu bylo v létech minulých.
Pokud se tedy rozhodnete pro očkování proti chřipce, je nejlépe navštívit svého praktického obvodního lékaře, který s vámi probere jeho vhodnost. S lékařským receptem si v nejbližší lékárně buď rovnou vyzvednete, nebo objednáte očkovací sérum. Zatímco ve větších lékárnách, jako je např. Stanclova na Masarykově náměstí v Uh. Hradiště, můžete již dnes koupit očkovací látku, lékárny na menších obcích nekupují očkovací látku dopředu, ale podle zájmu ji nejdříve objednávají. Na základě závazné objednávky od pacienta sérum objednám, upřesnil lékárník v Lékárně Březolupy. Také v lékárně MED Kunovice zajišťují požadované množství až podle zájmu: Kdo by to platil?Na sto běženců požádalo o politický azyl
Strání (Kk) - Během dvou dní zadrželi policisté Pohraniční policie ve Strání na sto uprchlíků. První skupinu pětašedesáti osob, která překročila nelegálně naši hranici 29. září ve 20.30 hodin, zadržela policie na silnici I/54 v části zvané Hrabina, směrem na obec Slavkov. Většina pocházela z Kosova, pět bylo z Iráku a Palestiny. Osoby neměly u sebe doklady totožnosti a byly převezeny přes hranici na ložné ploše nákladního vozidla LIAZ. Při jeho pronásledování dosud neznámý řidič z vozidla utekl. Uprchlíci, kteří měli u sebe finanční hotovost, byli na místě pokutováni. Všichni požádali o politický azyl. Polovina z nich, dle našeho šetření, však překročila nelegálně hranici již podruhé, kdy poprvní se o to pokusila již před rokem. Z toho důvodu zaniká u těchto nárok na politický azyl a museli být vráceni zpět na Slovensko, doplnil vedoucí Pohraniční policie ve Strání.
Druhá skupina byla policií zadržena hned následující den v ranních hodinách mezi obcemi Blatnička a Blatnice. Pětatřicet občanů Kosova převážel na nákladním vozidle Avia Furgon ani ne třicetiletý občan ze Staré Turé. Hranici nelegálně přejel mimo hraniční přechod v prostoru Velké Javořiny. Převaděč byl zadržen a vyšetřovatel mu sdělil obvinění z trestného činu nedovoleného překročení státní hranice, za který mu hrozí dle trestního zákona trest odnětí svobody od šesti do tří let, přičemž v současné době se nachází ve vazbě. I tito kosovští občané rovněž požádali o politický azyl a byli převezeni do nově zřízeného uprchlického tábora poblíž Frýdku-Místku.Zřícení poškozeného domku hrozí každým okamžikem
Obec pomůže lidem z louže do bláta
Ostr. Nová Ves - V Ostrožské Nové Vsi v ulici Chaloupky bydlí pan Kresánek s rodinou již několik let. V letošním roce zde byla udělána nová kanalizace. Byl tedy snížen původní terén a udělán nový betonový povrch ulice. Jaké rozčarování však pan Kresánek zažil, když se dověděl, že před jeho dům již beton nepovede. Přitom vypočítal, že by to obec stálo maximálně tři tisíce korun. Snížený terén a nepřítomnost kanálu má tedy za následek stékání dešťové vody přímo před jeho dům a následné tvoření velké kaluže. Jelikož se na stavbě dále nepokračuje, je snížený terén shromaždištěm dešťové vody z nedokončené komunikace. Kaluže a rozbahněná půda brání přístupu do domu, a navíc podmáčené podloží může mít vliv i na jeho statiku. V zimním období bude tento vliv jistý. Nejhůře to samozřejmě snáší moje manželka při cestě s kočárkem a dvěma malými dětmi, konstatuje trpce Vlastimil Kresánek, na jehož doporučený dopis, poukazující na uvedené skutečnosti, odeslaný 11. 9., dosud starosta obce nereagoval.
Nejen tedy, že jeho malé děti nemohou běhat před domem díky kaluži vody a bahnu, pan Kresánek má strach i z prasklého domu, který se nachází naproti jeho obydlí. Tento domek, v němž bydlí jeho sousedka v důchodovém věku, byl narušen právě při výstavbě stejné kanalizace. Trhlina, která vede přes téměř celou výšku domu, se den ode dne zvětšuje. Než čekat, že to na děti spadne, raději je nepouštíme ven, konstatuje dále Kresánek. Starosta obce sice nechal zpevnit štít domku traverzou, toto opatření se však zřejmě minulo účinkem, neboť trhlina se zvětšuje natolik, že se již do ní vejde ruka dospělého člověka. Je zřejmé, že domek byl poškozen při budování obecní kanalizace. Proto by jej měla právě obec opravit. Požádali jsme o vyjádření odborníka - statika Ing. Lysého z Hutního projektu Uherské Hradiště: Dnešního dne jsem na místě samém provedl prohlídku poškozeného domu naproti ulice Chaloupky a domu č.p. 66.
Konstatuji, že dům ve štítové části je roztržen ve zdivu od základů až po střechu a tím ohrožuje bezpečnost procházejících chodců. Výše uvedený štít tohoto domu hrozí zřícením do ulice. Dle majitelů okolních domů se tato trhlina, která dnes dosahuje tloušťky 8-12 cm, neustále zvětšuje. Její vznik se datuje od provádění obecní kanalizace. Dle jeho dalších slov dojde s blížícím se zimním obdobím k promrzání základové spáry, což bude způsobovat další pohyb štítové stěny. Proto navrhl provést stahovací zajištění ještě do zimy. Ing. Lysý míní, že nejlépe by bylo stavbu postupně rozebrat. Další možností by mohlo být stáhnutí štítové stěny k podélným stěnám pomocí ocelových táhel. Vzpěry z venkovní strany, z důvodu znemožnění průchodu a průjezdu, nedoporučuje. Situace by se měla co nejrychleji řešit. Přímo v mém bydlišti došlo totiž ke zřícení stejně poškozené stěny stodoly, která zabila dvě děti, uzavřel statik.
Co se týče úpravy terénu před domem pana Kresánka, máme příslib od firmy JOKOVA, že tento terén upraví. Zatím se nic neděje. Asi to zadáme jiné firmě. Předložili jsme stavební komisi návrh. Chceme dodělat stávající chodník k betonu a vzniklou nerovnost před domem pana Kresánka zarovnat hlínou a uhrabat, uvedl starosta Ostr. Nové Vsi Josef Pavlačka. Obec tak pomůže nejen Kresánkově rodině, ale i ostatním obyvatelům této části obce z louže do bláta. Již dnes je totiž jisté, že dešťová voda se opět bude shromažďovat na stejném místě, kde již nevznikne veliká kaluž, ale pořádné bahno. Dalším paradoxem obce je záměr prodloužit chodník, který stejně Kresánkům nepomůže, a tito budou nuceni putovat ke svému domu přes bahno a vodu. Za zmínku rovněž stojí, že chodník po prodloužení povede přesně do shora popsaného poškozeného domku, který vám zrovna v tu chvíli může spadnout na hlavu.
Karin KuchtováHledáme redaktory
pro pravidelnou spolupráci - (na VPP) z části okresu Uh. Hradiště: Bílovice, Březolupy, Osvětimany, Buchlovice, Babice, Jalubí, Hluk, Dol. Němčí, Nivnice, Slavkov, Uh. Brod, Bojkovice, Nezdenice, Rudice, Prečkovice, Strání, Bánov, Bystřice p. L., Suchá Loz, St. Hrozenkov. Máte-li chuť psát krátké a zajímavé zprávy, a tak si vydělat peníze navíc, kontaktujete nás co nejdříve. Nebo rovnou pošlete své první texty. Pokud nás Vaše práce natolik zaujmou, že Vám nabídneme stálé místo v redakci, můžete se stát redaktorem (na HPP) našeho regionálního týdeníku.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund