Číslo: 40
11.10.1999
Článků: 76

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Lidé se obávají, že v jejich obci řádí palič
Od soudu odešli šikanovatelé s podmínkou
Vlak amputoval muži nohu
Žloutenku šíří romské děti
Co bylo příčinou smrti?
Policie pátrá po vozidle
Nové poradenské středisko
Jen za pozemek dali více než milion
Výbuch poškodil chatku
Prognóza nezaměstnanosti údajně není až tak tragická

Lidé se obávají, že v jejich obci řádí palič

Pohled na požárem zničenou střechu rodiny Kylhofových z Jankovic. "Kdo bude další?", ptají se po dalším nedávném požáru domku s obavami jankovičtí obyvatelé. - Foto: P. Paška
Jankovice - Během jednoho měsíce došlo v obci Jankovice ke dvěma požárům rodinných domů. První z nich postihl rodinu Kylhofových, kterým doslova shořela střecha nad hlavou. Hasičům se podařilo zjistit, že požár jejich domu byl založen úmyslně. Není divu, jelikož minulý týden v neděli 3. října v brzkých ranních hodinách museli Jankovičtí zavolat hasiče k dalšímu hořícímu domu, vzbudilo to u nich obavy, že v jejich obci řádí palič.
"Požár, který tady byl, je v porovnání s tím předchozím daleko menšího rozsahu a škoda je odhadována na deset tisíc korun. Zásah provedli místní hasiči a oheň byl zlikvidován velmi rychle. Žiji tady přes třicet let a podobnou situaci nepamatuji. Především starší občané mají strach. Myslí si, že v obci řádí palič, člověk, který to nemá v hlavě v pořádku," řekl zástupce starostky Jankovic Šimek.
V současné době je požár dalšího z jankovických domů v šetření policie a hasičů. Ti potvrdili, že technická závada, jež by požár zavinila, je vyloučena, neboť domek není už rok obydlen. "Existují dvě varianty. Protože již byla vyloučena technická závada, je jisté, že stavení bylo zapáleno záměrně, nebo z nedbalosti. Ani jedna z variant však není prokázána. Není proto důvod vytvářet další spekulace a spolu s nimi i paniku obyvatel Jankovic. Domek byl neobývaný. Taková stavení lákají například i děti k hrátkám s ohněm. V mé praxi jsem se setkal s několika takovými případy. Nutno vysvětlit, že děti mohly oheň založit již večer a tento doutnal do doby vznícení a zpozorování požáru, ke kterému došlo až v ranních hodinách. Ohnisko může doutnat i osm hodin předem," upřesnil vyšetřovatel uherskohradišťských hasičů Petr Dvouletý. Podle jeho dalších slov ani skutečnost, že v Jankovicích nehořelo třicet let a nyní v průběhu jednoho měsíce hořely dva domy, nemusí znamenat, že by je zapálil jeden člověk.
Karin KuchtováOd soudu odešli šikanovatelé s podmínkou
Uh. Hradiště (ja) - Soudce Okresního soudu v˙Uherském Hradišti Eduard Ondrášek udělil v˙úterý čtyři podmíněné tresty za šikanu. Před soudem stanulo pět mladých mužů, kteří se měli opakovaně v˙listopadu a prosinci loňského roku dopouštět šikany na mladších vojácích. Jediný, kdo vyvázl bez trestu, byl Marek Nohal. Ten se podle svědectví podílel na šikaně nejméně, a dokonce se jako jediný několikrát za své chování omluvil. Na účet soudu zaslal i finanční obnos a požádal o tzv. schválení narovnání a zastavení trestního stíhání.
Mladíci, kteří v˙tu dobu byli už na vojně coby "mazáci", nutili své mladší kolegy na povel "myši - nástup" k˙nástupu, ke shánění jídla, pití a cigaret a také k˙recitaci potupné básně "Dobrou noc, ty starý bobře". Za špatně vyčištěné kanady a neuklizenou skříňku museli "bažanti" klikovat nebo dělat dřepy.
David Vozár, který měl u soudu svědčit, si však na některé skutečnosti nedokázal vzpomenout, a dokonce tvrdil, že své šikanovatele jménem už nezná. Na výzvu státního zástupce, zda by je na lavici obžalovaných aspoň dokázal poznat a označit, je však bez váhání jmenoval plným jménem. Tvrdil také, že výslech u policie si po sobě nepřečetl a že neví, co podepisoval. Před soudem vypovídal nejasně a státní zástupce jej musel upozornit na případné stíhání pro křivou výpověď. "Na základě vašich údajů tady sedí obžalovaní. Pokud by tu seděli neprávem, dopustil byste se křivého svědectví," řekl zástupce Libor Foltýn.
Obhájce Jaroslav Rezek se domníval, že na lavici obžalovaných chybí nadřízení vojáků. "Zodpovědní jsou velitelé, ti by měli sedět na lavici obžalovaných," řekl Rezek. Poukazoval dále na nedostatky ve výpovědích a na nejasnou a nedokonalou protokolaci výslechů.
Po zvážení všech okolností a s˙přihlédnutím k˙prokázané vině nakonec soudce Ondrášek vynesl podmíněné tresty. Mladíci odešli od soudu za porušování chráněných práv a zájmů vojáků s˙tresty na dobu dvanácti a patnácti měsíců s˙ochrannou lhůtou shodně na jeden a půl roku. Nejvyšší trest si odnesl Martin Horkel z˙Nového Jičína, neboť byl už v˙roce 1997 trestán za ublížení na zdraví, výtržnictví a za projevované sympatie k˙fašismu. Ten dostal osmnáctiměsíční trest s˙podmínkou na dva roky.
"Důvodně se domnívám, že postupně se všichni dostanou do role mazáků a posuzují všechno jinak. K˙výpovědi už v˙civilu nemají chuť a nechtějí nikomu škodit," řekl Ondrášek.Vlak amputoval muži nohu
St. Město (red) - Vlakové nádraží ve Starém Městě bylo v úterý 5. října v ranních hodinách svědkem tragické nehody. V tu dobu totiž jednačtyřicetiletý muž z Břeclavi dobíhal jedoucí vlak směrem od Nedakonic. "Na schůdkách vagonu se mu ale smekla noha a muž spadl pod kola vlaku, jež mu amputovala levou nohu pod kolenem," uvedl tiskový mluvčí policie v Uherském Hradišti Jaroslav Krejčíř. Zraněného muže našel v kolejišti místní posunovač, ten také ihned zavolal rychlou lékařskou pomoc, která ho odvezla do nemocnice.Žloutenku šíří romské děti
Uh. Hradiště (Kk) - Epidemie žloutenky, která zachvátila Vsetínsko, našemu regionu nehrozí. Jak potvrdila okresní hygienička Zdena Skulová, žloutenku ve vsetínském regionu šíří především romské děti ve školách. "Díky tomu, že dětská populace na Uherskohradišťsku byla po povodních očkována, žloutenkové nebezpečí u nás nehrozí," uvedla dále Skulová. V roce 1997 bylo proti žloutence naočkováno téměř deset tisíc dětí ve věku od tří do patnácti let.Co bylo příčinou smrti?
St. Město (red) - Zaměstnanec staroměstského vlakového nádraží nalezl ve čtvrtek 7. října ve večerních hodinách v kolejišti zraněného muže. "Muž byl převezen do nemocnice v Uherském Hradišti, kde na utrpěná zranění zemřel. Po provedeném vyšetřování bylo zjištěno, že se jednalo o šestapadesátiletého občana ze Zlechova," upřesnil tiskový mluvčí hradišťské policie. Co bylo příčinou smrti, zjistí až lékařská pitva. Skutečnost je však ta, že před nalezením muže stál v tomtéž místě nákladní vlak.Policie pátrá po vozidle
V souvislosti s vyšetřováním dopravní nehody v obci Hluk na křižovatce k Autopalu, ke které došlo dne 10. 9. 1999 kolem 14.30 hodin a při které zemřel 42 letý cyklista ze Slovenské republiky, pohybující se v křižovatce na horském jízdním kole tmavě červené barvy, žádá policie občany, již mohli být svědky uvedené dopravní nehody, popřípadě viděli v uvedeném prostoru pohybovat se doposud nezjištěné vozidlo zn. Škoda 1203 - valník špinavě cihlové barvy, jež se mělo pohybovat od Dolního Němčí a na uvedené křižovatce odbočilo na vedlejší silnici vedoucí k podniku Autopal, aby tyto informace sdělili buď přímo na tel. linku 0632/55 13 81, kl. 339, nebo na linku 158, popřípadě na kterémkoliv oddělení Policie ČR.Nové poradenské středisko
Uh. Hradiště (fal) - Již v roce 1994 vzniklo na uherskohradišťském úřadu práce informační a poradenské středisko. To slouží především žákům osmých a devátých tříd při rozhodování o výběru povolání, služby střediska však využívají i dospělí zájemci o studium na vysokých školách. "Po odchodu Všeobecné zdravotní pojišťovny se nám podařilo zrekonstruovat čtvrté nadzemní podlaží, kam se právě toto poradenské centrum přestěhovalo," objasnil vedoucí oddělení poradenství Úřadu práce v Uherském Hradišti Bronislav Vajdík.
"Informovat se k nám chodí jak celé třídy, tak také jednotlivci," uvedla poradkyně pro volbu povolání Sylva Štěpitová. "Zájemci zde najdou veškeré informace o povoláních, je zde také počítačové pracoviště. Na pěti počítačích si mohou vyhledat informace o jakékoli škole v naší republice," upřesnila Štěpitová. Nechybí zde ani videokazety o různých druzích povolání. Právě na dnešní den připadlo slavnostní zahájení provozu v nových prostorách, které jako první navštíví ředitelé základních škol.Jen za pozemek dali více než milion
Uh. Hradiště (fal) - Městské zastupitelstvo na svém šestém zasedání schválilo návrh městské rady na převod pozemků v lokalitě Hliník II. Jednalo se o prodloužení ulice Františka Kretze, kde byly v letošním roce vybudovány inženýrské sítě za více než tři miliony korun, přičemž zde vzniklo čtrnáct různě velkých stavebních míst .
"Původně se zájemci hlásili i na více stavebních míst, posléze však poodstupovali a zajistili si jen pozemek, který jim přišel jako nejvýhodnější," informoval na tiskové konferenci místostarosta Uherského Hradiště Libor Karásek.
Prodejem jedenácti stavebních míst se stav městské kasy zvýší zhruba o deset milionů korun, přičemž zbylé tři pozemky budou směněny za pozemky na Jaktářích. Tam totiž v budoucnosti vznikne průmyslová zóna. Nutno jen dodat, že ceny pozemků se pohybovaly od 851 korun až do 1256 korun za metr čtverečný, kdy někteří z kupujících zaplatí jen za pozemek více než jeden milion korun.Výbuch poškodil chatku
Kostelany n/Mor. (red) - Jedna z pěti chatek, které byly vystaveny po předloňských povodních v Kostelanech nad Moravou, byla ve středu 6. října v ranních hodinách poškozena výbuchem. "Došlo k výbuchu propanbutanové bomby, která se v chatce nacházela a unikal z ní plyn. Pětadvacetiletý nájemník chatky únik plynu ale nezaregistroval a zapálil si cigaretu. Následně došlo k výbuchu a požáru, který se mu podařilo s pomocí svého otce uhasit. Nakonec ale upadl do bezvědomí a s popáleninami I. stupně byl odvezen do nemocnice," uvedl tiskový mluvčí policie Jaroslav Krejčíř. Chatka byla částečně výbuchem zdemolována a Obecnímu úřadu v Kostelanech vznikla škoda ve výši pětašedesát tisíc korun.Prognóza nezaměstnanosti údajně není až tak tragická
Region (fal) - Podle nejnovějších informací Úřadu práce v Uherském Hradišti došlo v září oproti srpnu k mírnému poklesu míry nezaměstnanosti z 6,73% na 6,69%.
"I mě překvapilo, že míra nezaměstanosti je v této době tak nízká," potvrdil ředitel úřadu práce Richard Janíček. "Věděli jsme totiž, že nových uchazečů přichází v tuto dobu více, než je obvyklé, což bývá kolem sedmi set padesáti nezaměstnaných. To také potvrdilo 973 nově zaevidovaných uchazečů o zaměstnání. Je to skutečně velmi vysoké číslo, ovšem různými cestami vyřazování, což jsou například odchody do důchodů, na vojnu, nebo i sankční vyřazení, opustilo úřad práce 998 uchazečů."
Přitom během měsíce září bylo z evidence uchazečů o zaměstnání sankčně vyřazeno třiapadesát lidí. K tomuto může úřad práce přistoupit například v případě, že uchazeč o zaměstnání odmítne nabídnuté pracovní místo nebo se nedostaví na sjednanou schůzku. Důvodem pro vyloučení je však i to, že uchazeč se na schůzku s pracovníkem úřadu práce sice dostaví, ovšem pod vlivem alkoholu. Jak dále Janíček uvedl, méně potěšitelný je počet absolventů, kteří tvoří téměř 20% všech uchazečů o práci. Na celkový počet 4 960 nezaměstnaných připadlo na konci září jen 378 volných míst.
"Ve srovnání s jinými okresy se tedy u nás žádná katastrofa nekoná," řekl Janíček.
Podle prognóz bude náš okres na konci roku i nadále za Vsetínem, Zlínem a Kroměříží, kdy se předpokládá míra nezaměstnanosti kolem 7,4%.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund