Číslo: 43
01.11.1999
Článků: 60

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


V Jankovicích hořelo už potřetí
Milionářem na počkání? Proč ne!
Tělesně postižení museli šlapat do prvního patra
Dům s pečovatelskou službou má základy
Věnce byly položeny

V Jankovicích hořelo už potřetí
"Založíme domobranu," navrhují místní lidé starostce

Rodině Miklovičových vznikla nedávným úmyslným požárem škoda přesahující 250 tisíc korun - Foto: V. Kolařík
Jankovice - "Je to už drama. Třetí požár v naší obci, jen o dvě stě metrů dál. Shořelé domy občanů tak již díky úmyslnému zapálení vytvořily jakýsi pomyslný trojúhleník," svěřila se starostka obce Jankovice Anna Vydržalová. Jen krátce poté, co se vrátila z lázní, nenašla v obci klid. Ke dvěma předešlým požárům totiž krátce po svém příjezdu musela přičíst další. Střecha manželů Miklovičových začala hořet v brzkých ranních hodinách 29. října. Ve všech případech dle dalších slov starostky šlo o obyčejné lidi, nekonfliktní, které mají ostatní spoluobčané rádi. Rodina Kylhofových, která se stala první obětí paličského řádění, přišla takřka o střechu nad hlavou, pan Bednařík, druhý v pořadí, domek trvale neobýval a požár jeho střechy se podařilo včas uhasit. Manželům Miklovičovým žhář zapálil střechu nad přilehlým hospodářským stavením, kterou se ani po rychlém zásahu místních i hradišťských hasičů zachránit nepodařilo, neboť na půdě měli uskladněno seno a obilí. Naštěstí nebyl nikdo zraněn a dobytek, který manželé chovají, se díky sousedům podařilo včas vyvézt. Přesto jim vznikla na nepojištěném majetku škoda přesahující čtvrt milionu korun.
"Při šetření bylo vyloučeno, že by požár vznikl technickou závadou nebo samovznícením. Stejně jako oba požáry předtím byl i tento založen úmyslně a nese stejné znaky s předchozími případy," objasnil vyšetřovatel uherskohradišťských hasičů Vladimír Kolařík. Co si tedy počít? Je jisté, že v obci opravdu řádí palič. Nebylo by na místě požádat policii, aby obec více hlídala?
Na žádost starostky Anny Vydržalové skutečně policie provedla několikrát noční průjezdy obcí. Avšak? "Hlídat Jankovice soustavně není možné. Obec je vzdálena osmnáct kilometrů od okresního města. Je nutné si uvědomit, že na celou aglomeraci města až po Jankovice máme k dispozici pouze dvě dvoučlenné hlídky. Ty samozřejmě mohou v rámci výkonu služby do Jankovic občas v noci zajet," uvedl vedoucí kanceláře ředitele Okresního ředitelství policie v Uherském Hradišti Ludvík Husek.
"Lidé se bojí. Chodí se mne ptát, co s tím udělám. Kdy už konečně toho darebáka chytí. Někteří jsou dokonce už zlí, až agresivní. Několik občanů mi již navrhlo, že zřídí domobranu, prostě několikačlenné hlídky, které budou obcí procházet a již nenechají paliče dál nahánět strach," ukončila Anna Vydržalová.
Karin KuchtováMilionářem na počkání? Proč ne!
Region - "Potřebujete peníze? Chcete se stát milionářem?", tak takto vás může oslovit v dnešní době ten, kdo jím zcela určitě není a nikdy nebude. V našem regionu totiž začala fungovat hra. Pyramida, Letadlo, říkejte jí, jak chcete. Nejprve se vám ozve dávný známý s návrhem tučného výdělku. Háček je v tom, že ale neřekne, co skutečně máte dělat, abyste milionu dosáhli. "To vám řekne až náš šéf," prozradí tajuplně známý s tím, že poté vám nabídne zdarma odvoz na "obchodní schůzku" do dvě stě kilometrů vzdálené vísky za Olomoucí, jež nese název Městečko Trnávka. "Když jsme tam přijeli, uviděli jsme plný sál lidí. Na pódium neustále vcházely nové a nové tváře, které popisovaly srdceryvné příběhy chudáka, který náhle k velkým penězům přišel. Byla to velká psychologická hra, nebo nátlak. Nevím. Neustále jsme museli vytleskávat rytmus písničky, jež nás měla navnadit na to, že stát se milionářem je vlastně úplně snadné. Stačí jen podepsat smlouvu, prý s údajně americkou firmou a do tří dnů složit na její účet padesát tisíc korun. Potom už stačí jen shánět další naivní lidi, kteří zase vydělají na vás samotné. Ale uznejte! Padesát tisíc není pět korun! Ten, kdo nepodepsal smlouvu, musel naopak podepsat slib mlčenlivosti, s tím, že o tom, co viděl a slyšel, nikomu nepoví," popisuje jeden z těch šťastných, který si zachoval chladnou hlavu a na tuto hru nepřistoupil. Jaký je názor právníků? Jsou tyto hry vůbec legální? "Jistě, že se jedná o nelegální hru. Její organizátoři získávají povolení ministerstva na základě toho, že firma, či klub se bude zabývat například zvyšováním sebevědomí nebo poskytováním různých lekcí. Podvod ovšem spočívá v tom, že všichni účastníci nemají zásadně rovné možnosti. Je zřejmé, že řetězec lidí někde skončí a na jeho konci zůstane poškozený. Tito poškození buď nemají dostatek známostí, nebo se jim nepodaří přesvědčit ostatní, aby vložili do hry své peníze. V každém případě jde o trestný čin. Podstata všech těchto her je vždy stejná, a vložená částka pohybuje okolo 50 tisíc korun. Mnoho účastníků však zůstává poškozeno a na hře vydělávají pouze organizátoři. Toto jednání může být postihováno buďto jako trestný čin provozování nepoctivých her a sázek, kde lze uložit nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání jeden až pět let, anebo jako trestný čin podvodu, kde se trestní sazba pohybuje podle výše způsobené škody. V tomto případě si organizátor může posedět za mřížemi až dvanáct let," varují právníci.
Klára VandováTělesně postižení museli šlapat do prvního patra
Uh. Hradiště (fal) - Dva roky jsou nuceni tělesně postižení lidé navštěvovat posudkového lékaře, který působí v I. patře v ulici Janáčkova v Uherském Hradišti.
"Oddělení lékařské posudkové služby bylo do prvního patra přestěhováno poté, co bylo přízemí této budovy zatopeno při povodních v roce 1997," objasnila ředitelka Okresní správy sociálního zabezpečení Ludmila Hrabcová. "Bylo to ale jen přechodně do doby, než se zrekonstruuje budova na Stojanově ulici. Za celou tu dobu jsme se nesetkali s žádnými problémy, protože pokud se někdo nemohl dostat do prvního patra, jeho doprovod naše zaměstnance zavolal a ti za ním přišli do přízemí. A pokud tito lidé nebyli schopni dostavit se k jednání vůbec, navštívili jsme je osobně."
Jak ale dále Hrabcová objasnila, v nejbližších dnech dojde k radikální změně. Již tento pátek by totiž mělo dojít ke sloučení všech pracovišť OSSZ do společné budovy na Stojanově ulici. Je zde vybudován bezbariérový přístup pro postižené a oddělení lékařské posudkové služby včetně administrativy konečně bude mít své místo v přízemí budovy.
Stěhování však s sebou ponese určitá omezení. Od 5. do 9. listopadu totiž bude celá OSSZ uzavřena stejně jako odělení lékařské posudkové služby a oddělení kontrolní. Poté od 10. do 12. listopadu bude provoz OSSZ omezen pouze na Informační středisko umístěné v přízemí nově rekonstruované budovy.
"Všechna naše oddělení budou plně funkční již od 15. listopadu," říká Hrabcová a dodává: "Jsme rádi, že budeme moci fungovat z jednoho místa, což bude pohodlnější a výhodnější jak pro naše klienty, tak i pro nás."Dům s pečovatelskou službou má základy
Osvětimany (Kk) - Dům s pečovatelskou službou s jednadvaceti bytovými jednotkami pro třicet až čtyřicet občanů se v současné době staví v Osvětimanech. "Stavbu jsme zahájili v září letošního roku. Dům s pečovatelskou službou, jenž bude sloužit nejen našim, ale i občanům ze sousedních vesnic je umístěn do středu obce. Chceme, aby i starší lidé byli v centru dění a nebyli odstrčeni," upřesnil starosta Osvětiman Antonín Chrbját. Jak dále uvedl, náklady na výstavbu nepřesáhnou dvacet milionů korun a stavba by měla být zkolaudována přesně za dva roky. Není třeba zapírat, že tato akce je finančně náročná. Obec proto požádala ministerstvo pro místní rozvoj o dotaci ve výši patnácti milionů, zbylou část uhradí ze svého rozpočtu. "Jedná se o částečnou rekonstrukci zájezdního hostince a přístavbu. Postaveno je již první patro. Stavba domu s pečovatelskou službou se stala naší prioritou," ukončil starosta.Věnce byly položeny
Uh. Hradiště (Kk) - Zástupci města Uherského Hradiště, starosta Ladislav Šupka spolu s Františkem Jevickým ze Svazu bojovníků za svobodu vzpomněli 27. října svým projevem a položením věnců u památníku na náměstí Komenského 81. výročí vzniku samostatného Československa. Akci, jež začala ve 14.00 hodin reprodukovanou dobovou hudbou Dvořáka, Suka a Janáčka, doprovodily slavnostní fanfáry a hymna ČR. V 15.30 hodin proběhla v kině Hvězda mimořádná akce, kdy byl zdarma promítnut film Karla Kachyni Ať žije republika. V dalších obcích našeho regionu byly vyvěšeny státní vlajky na budovách obecních úřadů, rovněž položeny věnce u pomníků a vysílány relace v místním rozhlase.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund