Číslo: 44
08.11.1999
Článků: 62

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Čisticí vůz se rozjel ulicemi Popovic
Knihovna je již otevřena
Míra nezaměstnanosti klesá
Munice naštěstí nevybuchla
Za inzerci desetitisícové pokuty
Černé skládky byly, jsou a budou
Z hlavního líčení vyloučena veřejnost
Nehodovost cyklistů vzrostla, ale cyklotrasa bude až za pět let

Čisticí vůz se rozjel ulicemi Popovic
Nápisy branců na silnicích jsou vulgární a uráží občany, tvrdí starosta
Popovice, Uh. Hradiště - Letošní odvody jsou již ukončeny. Zhruba šest set branců bylo předvoláno k odvodnímu řízení a dvě třetiny z nich odvedeny. Mladíci, kteří se narodili v roce 1981, nastoupí do výkonu základní vojenské služby první nástupní termín, v lednu roku 2000. V mnoha vesnicích našeho regionu patří k odvodům také nápisy na komunikacích, které by měly upozornit na to, že zrovna ten či onen ročník základní vojenskou službu nastoupí. Trochu jiného rázu však byly nápisy v Popovicích. "Před odvody jsem písemně vyzval chlapce, aby se zdrželi nějakých hanlivých nápisů a popisů komunikací. Hoši na to nereagovali, udělali si to po svém a nakonec popsali celou vesnici. Občané si chodili ke mně stěžovat, proč takovým způsobem uráží i starší lidi.
Stálo nás hodně úsilí a snažení, aby obec byla čistá a upravená, a teď to tady vypadá jako před revolucí," vypráví rozčilený starosta Popovic Vladimír Vacula. Svůj nesouhlas dal devatenácti odvedencům najevo i tím, že s nimi po odvodech, které probíhaly v Uherském Hradišti a na které podle zákona musí chlapce odprovodit, neukončil společným obědem a návštěvou fotografa.
"Musel jsem zavolat kvůli odstranění nápisů úklidovou službu z Uherského Hradiště. Bohužel nápisy nešly dolů, protože do barvy přidali latex. Fakturu za úklid ve výši sedm tisíc korun dám chlapcům k proplacení, a navíc stanou před pořádkovou komisí," je pevně rozhodnut Vladimír Vacula.
Pro další ročníky by tak dle jeho dalších slov měly následky, které ponesou chlapci ročníku 1981, sloužit jako varování a nápisy by se tak víckrát neměly na komunikacích objevit.
Se stejným problémem se potýkal vloni i Obecní úřad ve Zlechově, kde mladíci svými nápisy poškodily nové autobusové zastávky. V tomto případě případ šetřila nakonec policie. "I letos se podobné věci opakovaly, i když v mnohem menší míře. Celou záležitost s odvedenci vyřídím z postu starosty. Každopádně budu dělat vše proto, abych podobným jevům úplně zamezil," zhodnotil tamní situaci starosta Antonín Haloda.
Karin KuchtováKnihovna je již otevřena

Uh. Hradiště (fal) - Dnešním dnem je po více než roční přestávce opět v provozu Knihovna B. B. Buchlovana v Uherském Hradišti. Na snímku je dětské oddělení, které se po rekonstrukci knihovny přestěhovalo do podkroví. "Otevírací doba zůstává stejná jako před uzavřením knihovny," říká ředitelka knihovny Olga Marťanová a dodává. "Domníváme se, že čtenáře čeká příjemné překvapení. Prostory knihovny jsou totiž velmi pěkně opraveny, navíc došlo k větší přehlednosti knih a zjednodušení jejich půjčování."
Foto: P. PaškaMíra nezaměstnanosti klesá
Region (fal) - Po dvou letech se konečně alespoň na pár měsíců v našem okrese zastavila vzrůstající tendence míry nezaměstnanosti, za měsíc říjen byl dokonce zaznamenán její mírný pokles.
"Musím konstatovat, že vývoj v posledních měsících je z hlediska nezaměstnanosti nejen v našem, ale i v okolních okresech příznivý," hodnotil na pravidelné tiskové konferenci ředitel Úřadu práce v Uherském Hradišti Richard Janíček. Podle něj od července do září míra nezaměstnanosti stagnovala na 6,7%. Na konci září úřad práce evidoval 4980 uchazečů o zaměstnání právě při již zmíněné 6,7% míře nezaměstnanosti. Na konci října se však počet uchazečů snížil téměř o sto na 6,6% míru nezaměstanosti.
"Vývoj za poslední čtyři měsíce jasně ukazuje, že se situace lepší. Každý rok v podzimních měsících totiž docházelo k nárůstům nezaměstnanosti. Myslím, že se jedná o lehké oživení ekonomiky," domnívá se Janíček. Jak dále uvedl, původně předpokládaný vývoj na konci roku nedosáhne výši 8% míry nezaměstnanosti. "I přes současný pozitivní vývoj však počítáme s tím, že koncem roku se míra nezaměstnanosti zvedne. Souvisí to se sezonními zaměstnáními, jako je stavebnictví a potravinářství. Letošní rok bychom mohli zakončit zhruba se sedmiprocentní mírou nezaměstnanosti," předvídá Janíček.
Kromě toho byl také zaznamenán pokles počtu evidovaných absolventů. Avšak přesto, že se jich téměř šest set podařilo zaměstnat, dosud v evidenci úřadu práce zůstává 803 absolventů.Munice naštěstí nevybuchla
Těšov (red) - Minulé pondělí naštěstí skončilo bez újmy na zdraví pro sedmašedesátiletého muže. Ten totiž při hrabání trávy na poli nalezl nevybuchlou část vojenské munice.
"Na základě jeho oznámení bylo místo s municí zajištěno," upřesnil uherskohradišťský mluvčí Policie ČR Jaroslav Krejčíř a dodal. "Jednalo se o pětadvacet centimetrů dlouhou část nevybuchlého leteckého granátu bez přední hlavice v silně zkorodovaném stavu, která byla zajištěna pyrotechnikem."Za inzerci desetitisícové pokuty
Uh. Hradiště (fal) - Přestože byla veřejnost informována o tom, že od 1. 10. 1999 je možné udělit pokuty za diskriminaci při přístupu k zaměstnání, byly již v této souvislosti uherskohradišťským úřadem práce uloženy dvě pokuty ve výši deseti tisíc korun.
"1. 10. 1999 vstoupila v platnost novela zákona o zaměstnanosti, která uložení těchto pokut umožňuje. V měsíci říjnu jsme byli nuceni řešit dva případy. V prvním zaměstnavatel odmítl zaměstnat dívku prý proto, že je příliš mladá, jiný zaměstnavatel pak odmítnutí další uchazečky vysvětlil tím, že jako samoživitelka pečuje o dítě," potvrdila Zlatuše Cilečková z právního oddělení úřadu práce. Vysoké pokuty ale mohou být uloženy také za inzeráty uveřejněné v tisku typu: Přijmu muže do 35 let..., Zaměstnám ženu nad 40 let..., Pracovní příležitost pro ženy...
"Chtěla bych všechny zaměstnavatele upozornit, že pokud se objeví v tisku inzerát diskriminující občana při přístupu k zaměstnání (požadavky na pohlaví, věk), bude těmto firmám rozeslán upozorňující dopis s tím, že porušují zákon o zaměstnanosti. V těchto případech prozatím nebudeme přistupovat k sankcím, ovšem jen tehdy, že se to již nebude opakovat," varuje Cilečková a dodává: "Zaměstnavatelé si ale v první řadě musí uvědomit, že by jejich požadavky měly charakterizovat místo, a ne člověka."Černé skládky byly, jsou a budou
Uh. Hradiště (Kk) - Problém "černých" skládek trápí nejednu obec v našem regionu. Jak jim zabránit? Kde hledat pravý důvod jejich vzniku? Podle slov vedoucího referátu životního prostředí Okresního úřadu v Uherském Hradišti ing. Hrabce je to takřka bludný kruh. "Bohužel černé skládky byly, jsou a budou. Je pravdou, že se neustále hledá systém svozu a jeho platby tak, aby lidé dávali odpad skutečně do popelnic a nevyváželi jej ven. Výhodou je jistě skutečnost, že systém lístkových plateb je nahrazován placením paušálu. Lidé totiž šetřili tak, že lístek za popelnici nezaplatili a odpad vyvezli například do lesa," upřesnil Hrabec. Od nového roku by se situace týkající se odpadů měla zlepšit i zavedením dalších daní za jeho svoz. "Došlo by k tomu, že by se tak pak každý občan automaticky podílel nejen na svozu odpadu, ale i likvidaci právě černých skládek. Pro lidi by tedy přestalo být vyvážení odpadků do lesa atraktivní," ukončil Hrabec.Z hlavního líčení vyloučena veřejnost
Uh. Hradiště (red) - Minulý čtvrtek stanul před Okresním soudem v Uherském Hradišti muž, který byl obžalován z pokusu o znásilnění, za což mu hrozí trest odnětí svobody až osm let.
Hlavní líčení se ale uskutečnilo bez přítomnosti veřejnosti. Tu totiž předsedkyně senátu Radomíra Veselá vyloučila z důvodu ohrožení mravnosti.
"Měl by dostat alespoň pět let vězení, mám z toho dodnes trauma. Obtěžoval i moji kamarádku. Myslím, že o podobných případech by se mělo psát," řekla jedna z postižených žen, kterou obžalovaný, její soused, opakovaně lákal do svého bytu. Nakonec jí odšrouboval pojistky a postižená si k němu přišla pro nové. Podle jejích slov ji muž celou noc zadržoval ve svém bytě a přitom se ji snažil znásilnit. Jak mladá nezaměstnaná žena uvedla, podařilo se jí z bytu dostat teprve až ráno. S traumatickým zážitkem se policii svěřila až poté, kdy v domě vyšetřovala jiný případ pokusu o znásilnění.
Předsedkyně senátu ale hlavní líčení odložila, protože se k soudu nedostavila polovina svědků.Nehodovost cyklistů vzrostla, ale cyklotrasa bude až za pět let
Region - Za uplynulých devět měsíců vzniklo v našem regionu 1 583 dopravních nehod, při kterých bylo usmrceno více než deset osob. Z tohoto počtu zavinili cyklisté čtyřicet dopravních nehod, což je až o polovinu více než za stejné období loňského roku. Bohužel tyto nehody si vybraly svou krutou daň - lidské životy. Šest cyklistů utrpělo těžká zranění, kterým polovina podlehla buď přímo na místě, nebo následně při a po převozu do nemocnice. "Tyto nepříznivé jevy jsou spojeny se stále více narůstající cyklistickou dopravou. Řešením by bylo zcela oddělit motorovou dopravu od cyklistické vybudováním a dobudováním stávajících cyklistických tras a stezek. Dopravní inspektorát by jistě v tomto směru spolupracoval a cyklotrasy plně podpořil, vše je ale v rukou měst a obcí, neboť ty by cyklotrasy financovaly," uvedl vedoucí dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti Jaroslav Prchlík. Jak tedy v současné době vypadají přípravy na budování cyklotrasy, jež by měla vést podél železniční trati z Kunovic přes Ostrožskou Novou Ves, Uherský Ostroh až do Veselí nad Moravou?
Zjistili jsme, že cyklotrasa nejenže není dosud vyměřena, ale není zpracován ani prováděcí projekt, a už vůbec není jasné, kdo a jak bude stavbu financovat.
"Všem nám je jasné, že silnice I. třídy č. 50 je přetížena. Vybudování cyklotrasy je nutné a nejde pouze o záměr několika lidí, ale o záměr čtyř obcí, jak ulehčit motoristům a cyklistům život. Připravujeme studii, která by měla ukázat, kterých pozemků se cyklotrasa konkrétně dotkne. Až poté bude možno nechat vypracovat prováděcí projekt a trasu vyměřit. S ostatními obcemi úzce spolupracujeme. Co se týče financování, neuvažujeme o tom, že by cyklotrasa, která bude rozdělena na úseky, měla být v úseku procházejícím tou či onou obcí financována přímo jenom obcí samotnou. Mohlo by se totiž stát to, že pokud by jedna obec měla finance, svůj úsek by měla hotový, zatímco na druhé by projekt stál, protože by obec třeba finance neměla. Řešením je tedy společné hledání, jak celou cyklotrasu zafinancovat," řekl starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Vaněk.
Starosta Kunovic Jiří Deml je jiného názoru, dle něj bude zřejmě každá obec svůj úsek cyklotrasy financovat sama, i když: "Pro příští dva roky není v programu obecního zastupitelstva o cyklotrase řeč. Zatím není podle čeho vydat územní rozhodnutí, neboť trasa není nikde zaznamenána, a tudíž není ani jasné, kterých pozemků se dotkne." Kdy se tedy vůbec nespokojení motoristé a cyklisté cyklotrasy dočkají? Jak potvrdil kunovický starosta, v roce 2003 by se o výstavbě trasy již mohlo uvažovat.
Karin Kuchtováwww.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund