Číslo: 45
09.11.1998
Článků: 51

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Nové omítky kaple sv. Barbory zhotovila firma ZEVOS v rozporu se zásadami památkové péče, je přesvěd
Starostové hradišťského okresu přijati na Hradě
Probíhají opravy poškozené vozovky
Galerie Slováckého muzea otevřena
Deváťáci si mohli vybrat z dvou desítek škol
Lidé se snad nakonec domluví
Přijďte na srnčí hody
Charitní dům v Nivnici posvěcen

Nové omítky kaple sv. Barbory zhotovila firma ZEVOS v rozporu se zásadami památkové péče, je přesvěd
Buchlovice - Jedna z dominant Chřibů, kaple sv. Barbory, prošla v nedávné době velkou rekonstrukcí. Bylo zde provedeno statické zajištění, výměna dožilých oken a dveří, oprava klempířských prvků, vnitřní výmalba, nová fasáda a její nátěr. Jak tato rekonstrukce proběhla, jsme se zeptali kastelána hradu Buchlova Mgr. Novotného: Práce, ačkoliv se protáhly o měsíc a půl, firma ZEVOS, jež získala tuto zakázku, již dokončila. Přesto, že rekonstrukce vyšla stát přes dva miliony korun, byly nové omítky kaple zhotoveny v rozporu se zásadami památkové péče. Vnitřní opravy jsou ale v pořádku a kvalitní. Jedná se především o fasády vnější. Vypadá to, že po zimě dojde zřejmě k jejich opadnutí. Bohužel to nikoho nezajímá. Kastelán hradu již na začátku sezony poukazoval na to, že provedené práce na věži Andělka, které prováděla rovněž firma ZEVOS, jsou nekvalitní (DDS - 4.5. 1998), přesto byla zakázka na opravu kaple sv. Barbory, ke které mělo dojít poprvé po 300 letech, zadána opět této firmě.
Mé snažení přišlo vniveč. Nyní by ZEVOS měl odvážet lešení. Není však ještě doděláno vyspárování jižní strany kaple. Jenom co se týká firmy Zevos, proinvestovalo se zde 1.200.000,-Kč, základ byl však 600.000,-Kč. Vina se dává všem. Ačkoliv jsem pracovníky ZEVOSu upozorňoval, že práce provádí špatně, nebrali na mě ohled a byli arogantní. Zevos dal na omítky záruku až pět let, podle mě ale fasáda kaple opadne už po této zimě, dodal kastelán. Ing. Wewiora, pracovník Památkového ústavu v Brně, pro DDS k celé věci uvedl: Práce byly započaty, aniž by pracovníci firmy ZEVOS čekali na naše vyjádření. V něm jsme požadovali, aby omítky byly vápenné, dvouvrstvé a provedeny klasickou technologií. Dříve se omítky dělaly tak, že se nahazovaly lžící a uhladily se. Omítka tím pádem byla nepravidelná, jakoby zvlněná.

Vaším záměrem bylo tedy co nejvíce zachovat původní podobu kaple.
Samozřejmě, proto jsme kladli tyto podmínky, které byly nejen ve vyjádření Památkového ústavu Brno, ale i následně v rozhodnutí okresního úřadu. Památku nelze opravovat tak jako ostatní běžné domy. Dodavatelská firma ZEVOS však podmínky nedodržela. Dala do omítek cement, který má za následek vytváření map. Udělala omítku naprosto tvrdě do latí, ideálně rovnou, s tím argumentem, že je to jejich vizitka a lidé by je potom napadali, že neumí omítky dělat.

Nedalo se včas tomuto dění zabránit?
Když jsem tam přijel po čtrnácti dnech, tak už bylo pozdě. Kaple byla ze tří stran omítnuta. Nařídit ale, aby se omítka odstranila, by stálo dalších nejméně 200.000,-Kč, což by si samozřejmě firma ZEVOS naúčtovala. Bohužel na okres Uherské Hradiště jsem sám a není v mých silách najednou uhlídat všechny opravované památky. Památkový ústav vystupuje pouze jako odborný poradce. Výkonným orgánem je okresní úřad, referát regionálního rozvoje, kde jsou na to tři lidé. Ti to však také neuhlídali. Vzhledem ke značné vzdálenosti se dostanu na kontrolní dny jednou za čtrnáct dnů. Tato doba však stačila na to, aby stavební firma napáchala tolik škody jako v případě kaple sv. Barbory.

Nedošlo k pochybení již při výběru firmy? Existují odborníci, kteří se opravami památek zabývají?
Existují speciální firmy, které tyto práce umí. Památkový ústav ale do výběru firem zasáhnout nemůže. O tom rozhoduje investor, tedy okresní úřad. Je však s podivem, proč zakázku na zhotovení omítek kaple dostala opět firma ZEVOS, přestože se tato firma již dříve neosvědčila při opravě věže Andělky na Buchlově. Na tuto skutečnost jsme dříve poukazovali nejen my, ale také kastelán Buchlova Novotný. Zdá se mi, že firma ZEVOS dostává těchto zakázek podezřele hodně. Nejedná se ovšem jenom o věž Andělku, kapli sv. Barbory, ale také kostel mistra Václava v Uherském Brodě, s jehož omítkami jsme byli natolik nespokojeni, že je musela firma ZEVOS odstranit a předělat. Bohužel nemáme žádné právo ani nástroj, jak do tohoto zasáhnout. Můžeme pouze vyslovit stanovisko, že jsou práce udělány špatně.

Co nemalá částka, která se do oprav investovala?
Peníze jsou nenávratně pryč. Musím však podotknout, že jak se nepovedly venkovní omítky kaple, tak vnitřní opravy jsou provedeny dobře a kvalitně.

A co na závěr? Zástupci firmy Zevos jsou přesvědčeni, že práce na omítkách kaple sv. Barbory byly zhotoveny kvalitně a bez nejmenších problémů.
Karin KuchtováStarostové hradišťského okresu přijati na Hradě
Pravá mistřická slivovice z rukou starosty potěšila prezidentský pár

Z okresu Uh. Hradiště putovalo na Pražský hrad deset starostů... - Foto: archiv
Praha (MIKI, VaMP) - Nejdůležitější událostí minulého týdne bylo přijetí 650 starostů měst a obcí na Pražském hradě prezidentem Václavem Havlem, které se uskutečnilo v souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami. Z našeho okresu se zúčastnili starostové Uherského Hradiště, Starého Města, Kunovic, Uherského Brodu, Bojkovic, Mistřic, Modré, Velehradu, Uherského Ostrohu a Polešovic.
Úvodem slavnostního aktu, který se uskutečnil ve Španělském sále Pražského hradu 4. listopadu v odpoledních hodinách, přednesl projev Václav Havel. Budu rád, když všichni zde přítomní v co největší míře uspějete v nastávajících komunálních volbách a zúročíte své mnohaleté zkušenosti, řekl prezident. V další části shromáždění vystoupili předseda Svazu měst a obcí František Dohnal, starosta Jihlavy, a za Sdružení primátorů se ujal slova Evžen Tošenovský z Ostravy.
Slavnostnímu setkání starostů a primátorů byla přítomna i manželka prezidenta Dagmar, z kanceláře prezidenta pánové Ladislav Špaček a Jiří Pehe. Ve Španělském sále proběhly desítky neformálních setkání starostů českých a moravských obcí, kteří si vyměnili zkušenosti ze svého působení na radnicích, hodně se hovořilo o připravované reformě veřejné správy. První muži našich radnic se zajímali o výhody a pozitivní změny reformy veřejné správy, a to hlavně, jaký bude přínos pro občany, sdělil po návratu z Prahy bezprostřední dojmy starosta Starého Města František Slavík.
Setkání s prezidentem a možnost strávit v jeho blízkosti při zhruba dvě minuty trvajícím rozhovoru, to je podle starosty Mistřic Františka Šuranského zážitek na celý život: Už to, že jsem si s ním mohl podat ruku a sdělit mu, že se po dobu jeho hospitalizace v Rakousku za něj modlily celé Mistřice, bylo ohromné. Starosta Šuranský nám mimo jiné prozradil, že do Prahy s sebou přivezl i obecní vlajku a asi litrový malovaný demižón s čutorou. Uhádnout její obsah nebylo už tak těžké: Byl to vzorek našeho vzácného pramene, na který jsme nedávno při budování plynofikace narazili. Pravá slivovica z Mistřic! Po osobním setkání s papežem Janem Pavlem II. a předsedou Milošem Zemanem je návštěva u prezidenta dalším z vrcholných zážitků života starosty Mistřic.Probíhají opravy poškozené vozovky
Buchlovice (Kk) - V důsledku ujíždění krajnic a propadávání svodidel probíhá v současné době oprava několika úseků vozovky v Buchlovských horách. K těmto jevům dochází už od loňského roku. V Buchlovských horách se objevilo deset úvezlin, jejichž opravy jsme zahrnuli do povodňových škod, upřesnil ředitel Správy a údržby silnic Uherské Hradiště Buchtík.
Jak dále uvedl, poškození bylo natolik vážné, že s opravami bylo nutno začít co nejdříve. Na sanaci čtyř sesuvů pracuje firma Stavby mostů a silnic Hodonín a brněnská firma TOP GEO. Termín dokončení oprav prvního sesuvu je stanoven na 30. listopad. U zbylých třech, které vyžadují použití speciální techniky, závisí vše především na počasí. Firma TOP GEO, s jejichž pracovním nasazením je vedení Správy a údržby silnic velmi spokojeno, potřebuje na opravy minimálně dvaačtyřicet pracovních dní, přičemž za nepříznivého počasí se mohou práce prodloužit až do příštího roku. Po dobu oprav jsou nezbytné částečné uzavírky vozovky.Galerie Slováckého muzea otevřena
Uh. Hradiště (PA) - Za nesmírného zájmu veřejnosti a osobností společenského a kulturního života proběhlo ve čtvrtek slavnostní otevření Galerie Slováckého muzea. Překrásně rekonstruovaná bývalá císařská zbrojnice tak po šestnácti měsících opět slouží k prezentaci umění.
Na úvod ředitel Slováckého muzea Ivo Frolec poděkoval všem, kteří se zasloužili o znovuotevření tohoto barokního skvostu. Poté se slova ujal přednosta okresního úřadu Ivan Palacký. Významná návštěva v podobě primátora města Mayen, které se momentálně se záplavami potýká, Gnter Laux s úžasem a obdivem ocenil solidaritu a mistrovské umění lidí, kteří se podíleli na opravě Galerie. Na důkaz přátelství věnoval řediteli muzea grafiku radnice města Mayen a dalšímu řečníkovi, starostovi našeho města Ladislavu Šupkovi, zlatou jehlici. Komorní atmosféru slavnosti navodila Zlínská filharmonie Bohuslava Martinů.
Za účasti autorů byly zahájeny čtyři nové výstavy. V přízemí Galerie naleznete jedinečné sochařské skvosty Otmara Olivy. Velký sál dostala k dispozici skupina 11 ostravských výtvarníků, skrývající se pod názvem Kontakty. V komorním prostředí malého sálu se můžete setkat s keramickými reliéfy pražské sochařky Marty Taberyové. V Ondřejském sále vystavuje svá díla keramička Ida Vaculková. V mezisálí najdete fotografie Ladislava Chvalkovského, ukazující průběhy oprav Galerie.Deváťáci si mohli vybrat z dvou desítek škol
Uh. Hradiště (Mac) - Uherskohradišťský Klub kultury zaplavily minulý týden stovky dospívajících mladých lidí, kteří si zde přišli vybírat své další studium. Školský úřad ve spolupráci s úřadem práce uspořádaly již třetí ročník Burzy středních škol okresu Uherské Hradiště. Dvě desítky středních škol, gymnázií a učilišť se zde prezentovaly tím nejlepším. Videa, prospekty, letáky a samotné rozhovory se zástupci jednotlivých škol snad pomůžou a usnadní další krok do života spoustě školáků.
Jedním z vystavovatelů bylo také Střední odborné učiliště stavební Uh. Brod, kde je podle Petra Stuchlíka největší zájem o obor tesař, malíř a zedník, naopak klesá poptávka po oborech podlahář a klempíř. Svým potencionálním studentům nabízíme po vyučení bezproblémové uplatnění v oboru, sděluje Dobrému dni Petr Stuchlík, zástupce pro teorii.
Nedávno jsme byli také s našimi studenty na 14 dní v Chorvatsku. Pro jednu cestovní kancelář jsme stavěli srubovou osadu. Všem se nám tam líbilo, a někteří by chtěli jet znovu, dodává Stuchlík.
Uvažujeme také o otevření maturitního oboru, ale nevím, jestli je to dneska ještě perspektivní, uzavírá Petr Stuchlík. Módní přehlídku pro přítomné návštěvníky uspořádalo Středisko praktického vyučování oděvní, s.r.o. Uh. Hradiště. Práci prvních a druhých ročníků mohli účastníci burzy posoudit sami. Mnohé školy a učiliště čekají v nejbližších dnech také Dny otevřených dveří, na které jste všichni srdečně zváni.Lidé se snad nakonec domluví
St. Město (VaMP) - O nezáviděníhodné situaci ve staroměstském cukrovaru jsme čtenáře Dobrého dne informovali již před týdnem. Lidé, kteří bydlí ve dvou domech stojících v areálu cukrovaru, měli strach, zda se s přibývajícími chladnými dny nestanou jejich byty neobyvatelnými, neboť jsou napojeni na společný elektrický zdroj s cukrovarem a z téhož podniku je k nim veden vodovod a kanalizace. V minulém týdnu se podařilo sepsat a podepsat smlouvu mezi společností Comsug, s.r.o., reprezentovanou ředitelem Josefem Vaculou, a nájemníky. Obsahem smlouvy je umožnění provedení nezbytných stavebních úprav, které povedou k samostatnému napojení domů na vodu a elektřinu a provést plynofikaci, uvedl pro Dobrý den zástupce nájemníků. Přičemž veškeré náklady spojené s těmito pracemi uhradí sami nájemníci, ale budou je moci postupně odečítat z nájmu. Podle nájemníků je ovšem ještě třeba prověřit, zda podepsaná smlouva má své právnické opodstatnění.Přijďte na srnčí hody
Ostr. Nová Ves (red) - Restaurace a hotel U RACKA v Ostrožské Nové Vsi srdečně zve všechny milovníky dobrého jídla na SRNČÍ HODY. Na hotových jídlech a zvěřinových minutkových specialitách si mohou labužníci pochutnat ve dnech 12. - 15. 11. 1998. Na návštěvu se těší personál.Charitní dům v Nivnici posvěcen
Nivnice (Mac) - Ke slavnostnímu posvěcení Charitního domu sv. Andělů strážných v Nivnici došlo v sobotu v obci Nivnice. Po mši sv. ve farním kostele v Nivnici posvětil Charitní dům olomoucký biskup Hrdlička. Poté následoval slavnostní oběd.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund