Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné a je nutné k němu přistupovat individuálně. Seznamování s vodou musí být tudíž nenásilné a pro děti zábavné. Kojenci s rodiči využívají nejprve rehabilitační vanu, později, když jsou větší, mohou už do bazénu. Nejde však o plavání v pravém slova smyslu. To dítě pochopí až kolem třetího roku věku. Hlavním předpokladem toho, aby se děti naučily plavat, je však to, aby se nebály vody a uměly se potápět. V bazénu pracujeme s dětmi od půl roku do tří let, v současné době však rozšiřujeme tuto nabídku i pro děti od tří do šesti let. Děti seznamujeme s vodou po všech stránkách, čeká je zde spousta her, písniček, básniček a jiná zajímavá činnost, kterou učíme i jejich rodiče. Nestojíme však na místě a snažíme se náš program a metodiku neustále rozšiřovat. Nejen, že si vodu děti oblíbí, ale v budoucnu nemají žádné psychické problémy při kontaktu s ní. Zároveň se otužují a i pro maminky je to vítaná příležitost zpestření mateřské dovolené. Kojenecké plavání je vhodný doplněk rehabilitace i pro děti, které mají problémy s pohybovým ústrojím či ochablými svaly. Současně se prohloubí i citová vazba mezi rodiči a dětmi."
Rodiče bude jistě zajímat i hygienická stránka plavání.
"Nejen rodiče a děti, ale i instruktorky plavání jsou povinni a svým podpisem stvrzují na začátku kurzu dodržovat přísná hygienická pravidla. Především vždy hodinu před začátkem každé lekce jsou celé prostory bazénu, včetně vstupu, sprch a šaten mechanicky vyčištěny a vydezinfikovány. Také veškeré hračky a pomůcky, které Baby club používá, musí být předem umyty. Před vstupem do bazénu je každý rodič povinen si řádně umýt celé tělo, včetně vlasů a nohou v nádobě s desinfekčním prostředkem. Do bazénu rozhodně nemá přístup ani rodič, ani dítě trpící jakoukoliv infekční chorobou, dále ani dítě, kterému dětský lékař pobyt v bazénu nedoporučí. Samozřejmě instruktorky Baby clubu důsledně kontrolují také chlorizaci vody, teplotu vody i vzduchu a dodržují maximální počet rodičů i dětí v bazénu."
A co již zmíněné prochlazení a záněty uší?
"I tato skutečnost je v hygienických zásadách, které rodič na začátku kurzu podepisuje, zakotvena. Především, než se rodič s dítětem rozhodne navštěvovat plavání, je nutné se poradit s příslušným dětským lékařem. Až na základě jeho kladného vyrozumění je možné plavání uskutečnit. Rodiče jsou dále povinni po skončení každé lekce plavání nejen sebe, ale i své dítě řádně umýt, použít prostředek proti vysoušení pokožky dítětě, vysušit a zabezpečit je proti prochlazení. Pokud na tyto zásady bude rodič skutečně dbát a po lekci nespěchá, řádně dítěti vysuší ouška, vlásky, řádně je obleče a před odchodem zůstane kvůli adaptaci s dítětem ještě krátkou dobu v prostorách bazénu, nemusí se ani prochlazení, ani zánětu uší svého potomka vůbec bát. Snažíme se pro děti a rodiče vytvořit v bazénu co nejpříjemnější prostředí, avšak bez podpory vedení bazénu a plavecké školy, která nám vyšla ve všech ohledech vstříc, by to nebylo možné. Proto jim touto cestou za všechny spokojené "plaváčky" děkuji."
Karin Kuchtová