Číslo: 45
15.11.1999
Článků: 70

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Most přes řeku Moravu je opět zcela průjezdný
Spořitelna versus pošta - kvůli komu není zaplacené inkaso?
Lupič mířil na ženu zbraní
Dvě vloupání nahání lidem strach
Převáděče ani tentokrát soud neodsoudil
O prospěšnosti plavání kojenců jsem přesvědčena
Zbrojovka bude mít se svými zbraněmi ještě šanci

Most přes řeku Moravu je opět zcela průjezdný
Ukončení několikaměsíční rekonstrukce provázelo šampaňské a salvy z děla

Most slavnostně otevřeli přestřižením pásky ředitel ŘSD správa Brno (vlevo) a starosta Uherského Ostrohu Vlastimil Vaněk - Foto: P. Paška
Uh. Ostroh - Po téměř dvouměsíčním zpoždění od původně plánovaného termínu ukončení rekonstrukce mostu se konečně Ostrožané dočkali. Poté, co půl roku byli nuceni z důvodu úplného uzavření mostu používat náhradní přemostění, byl totiž minulý čtvrtek most před zraky mnoha přihlížejících slavnostně otevřen.
"Zpoždění bylo vyvoláno tím, že v průběhu rekonstrukce byla při otevírání betonových částic mostu zjištěna dutá místa o velikosti 15 až 25 centimetrů," vysvětlil prodloužení rekonstrukce technický náměstek Správy a údržby silnic v Uherském Hradišti Lubomír Hladký. "Z toho vyplynulo podstatné zvětšení rozsahu rekonstrukčních prací, a spolu se zpracováním nové diagnostiky a projekčního statického řešení došlo k prodloužení termínu dostavby mostu."
Hlavním důvodem rekonstrukce mostu, která si vyžádala více než deset milionů korun, bylo zvýšení jeho zatížitelnosti. Most přes řeku Moravu dlouhý osmasedmdesát metrů byl postaven v letech 1927 - 1928. Kolaudace mostu, který projektoval Jaroslav Valenta, proběhla 15. 12. 1928.
Již v roce 1979 byl proveden první posudek o stavu zatížitelnosti, na jehož základě byla snížena z původních šestadvaceti na 13,5 tuny, postupem času pak na 10 tun. Stav mostu se postupně zhoršoval a byl zařazen do pořadí oprav, ovšem v minulosti na tuto opravu nebylo dostatek finančních prostředků. Až teprve v letech 1997 - 1998 byla zpracována projektová dokumentace a v květnu letošního roku se rekonstrukce rozběhla.
"Takových mostů je v naší republice velmi málo. Když byl zjištěn skutečný rozsah celkových oprav, objevily se hlasy, že by se měl most raději zbourat," vzpomínal těsně před otevřením mostu Pavel Jankůj, ředitel dodavatelské firmy. "Dnes vidíme, že by bylo obrovskou chybou, kdyby takový skvost nebyl zachráněný."
Tyto úvahy ale nebyly poprvé. Most měl přestat existovat již ve čtyřiačtyřicátém roce. "Němci jej chtěli vyhodit do povětří, což by zanechalo následky i na celém okolí mostu," vzpomínal jeden z přihlížejících, jedenasedmdesátiletý Jaroslav Šišpera. "Most byl obložen municí a jen díky třem vojákům, kteří munici odstřihli, zůstal most zachován. Dva z nich však za to Němci pověsili, třetí utekl."
Pro dodavatelskou firmu byla rekonstrukce takového mostu druhou v pořadí po Mánesově mostu v Praze.
Vlastnímu přestřižení pásky předcházel výstřel z repliky historické zbraně se slovy starosty: "Nechť vejde tento okamžik do historie Uherského Ostrohu", což poté zapili šampaňským všichni zúčastnění, kteří se na realizaci rekonstrukce podíleli. Škoda jen, že přestože již více než dva roky čeká ostrožský most na vstup mezi technické památky, nebyl dosud mezi ně zařazený.
Lenka FalešníkováSpořitelna versus pošta - kvůli komu není zaplacené inkaso?
Region (fal) - "Nikdy se nestalo, že by spořitelna z mého účtu neuhradila inkaso, ovšem poprvé k tomu došlo v říjnu, kdy tato platba byla posunuta z patnáctého na dvanáctého. A nevím, jestli je to záležitost spořitelny nebo pošty," rozhořčeně řekl Karel Uhlíř z Huštěnovic. Není ale jediný. Mnoha klientům České spořitelny pravděpodobně ztíží život nový termín platby inkasa dříve, než jim na účet přijde výplata.
"Pošta v žádném případě neposunula termín splatnosti inkasa. Už dvacet let platí, že bezhotovostní platby SIPO budou splatné k patnáctému," vysvětlil pro DDS tiskový mluvčí Generálního ředitelství pošt se sídlem v Praze Ladislav Vančura. "Problém je v tom, že požadavek peněžních ústavů v posledních dvou letech je ten, aby SIPO nebylo hrazeno z nekrytých účtů, což vznášela zejména Česká spořitelna."
Podle našich informací dříve peněžní ústavy platily bez ohledu na to, jestli plátce měl nebo neměl peníze na účtu. V nové smlouvě mezi Českou poštou a Českou spořitelnou je ale stanovené, že spořitelnou mohou být provedené platby pouze z krytých účtů. Navíc před úhradou provádí kontrolu účtů, a protože má více než milion klientů a časově nestíhá, musí začít s kontrolou dříve než 14. den v měsíci."
"Pokud lidé mají na účtu finanční prostředky, spořitelna platbu provede. Pokud ne, je to poště předáno jako nezaplacené. V tom případě je možné si do měsíce vyžádat platební doklad na úhradu v hotovosti inkasa, nebo jim v dalším měsíci bude doručena upomínka," objasnila Věra Patíková z České pošty okresu Zlín, která v minulém týdnu zastupovala pracovnice na kontaktním místě pošty (dříve inkasním středisku) v Uherském Hradišti. "Setkali jsme se ale jak na Zlínsku, tak i v uherskohradišťském okrese s tím, že hodně lidí platbu inkasa přes spořitelnu ruší anebo přecházejí k jinému peněžnímu ústavu."
"Měli jsme pevně dohodnutý termín s klientem a na základě trvalého účtu jsme platby prováděli," vysvětlila Věra Menšíková, ředitelka hradišťské pobočky České spořitelny. Tato změna termínu platby není naše záležitost. Nemůžeme přece vědět, kolik bude klient platit za telefon nebo jestli se mu nezvýšilo nájemné. Protože nevíme, kdy si pošta platby vyinkasuje, doporučujeme lidem, aby si ke sporožiru zřídili kontokorentní účet," radí Menšíková.
Totéž doporučuje Vančura a navíc dodává: "Horší cesta je v případě, že lidem na účtu nezůstává dostatek finančních prostředků na zaplacení, přechod na hotovostní platbu. Není to ale šťastné řešení. SIPO je totiž ojedinělý nástroj, který jinde ve světě nenajdete."Lupič mířil na ženu zbraní
Ostr. Nová Ves (Kk) - Uplynulý týden byl ve znamení loupežných přepadení. V prvním případě, v úterý 9. listopadu, se ozbrojený lupič s pistolí v ruce domáhal vydání finančních částek na poště ve Velkém Ořechově. Zde ale neuspěl a v rozmezí jedné hodiny se rozhodl pro přepadení další z pošt, tentokrát v obci Březolupy. Odtud si odnesl finanční částku ve výši 40 tisíc korun.
Podle sdělení zlínské policejní mluvčí Petry Malované se mohlo jednat o jednoho a téhož pachatele: "Podle popisu, který poskytla přepadená úřednice, šlo asi o třicetiletého štíhlého blonďáka s hnědýma očima a bradkou. Ten se ve Velkém Ořechově pokusil pažbou pistole rozbít poštovní přepážku. Úřednice mu však odmítla peníze vydat, touto skutečností byl pachatel natolik zaskočen, že z místa činu utekl."
Nejinak tomu bylo i při posledním přepadení, kdy ozbrojený muž vnikl hned následující den, ve středu 10. listopadu, do pobočky České spořitelny v Ostrožské Nové Vsi. "Přítomné úřednici vyhrožoval na ni namířenou zbraní. Poté překonal přepážku a odcizil sto tisíc korun," upřesnil vedoucí kanceláře okresního ředitele Policie ČR v Uherském Hradišti Ludvík Husek. Všechny případy policie intenzivně šetří.Dvě vloupání nahání lidem strach
Bílovice (Kk) - Občané Bílovic jsou znepokojeni, v průběhu jednoho týdne došlo totiž v jejich obci hned ke dvěma vloupáním. V prvním i druhém případě si pachatel počkal, až nebude nikdo doma, 2. listopadu tak vnikl sklepním oknem do prvního z rodinných domků. Je až neuvěřitelné, že ačkoliv to bylo v dopoledních hodinách, sousedé si nevšimli, že cizí muž odnáší z domku nejen starožitnosti, ale i veškerou elektroniku, drahé kusy oděvů a zlaté šperky. Nešťastným majitelům tak vznikla škoda ve výši 90 tisíc korun.
Ve středu 10. listopadu opět do prázdného domku vnikl pachatel oknem vedoucím do spíže. Tentokrát nebyl lup tak bohatý a odnesl "pouze" videorekordér. Starosta Bílovic nabádá občany, aby více dbali na zajištění svého majetku, více si všímali podezřelého jednání cizích osob a především starší občané nevpouštěli do svých domů různé podomní prodejce.Převáděče ani tentokrát soud neodsoudil
Uherské Hradiště (ja) - Minulé˙úterý proběhlo u Okresního soudu v˙Uherském Hradišti už třetí hlavní líčení s˙trojicí převáděčů, obžalovanými Petrou Chaloupkovou, Robertem Zetíkem a Ladislavem Bobkem, kteří se měli v˙květnu tohoto roku dopustit nedovoleného překročení státní hranice. Tehdy se jim podařilo na Mikulčině vrchu převzít od převáděče a naložit do Avie dvacet šest běženců z˙Kosova a jednoho z˙Iráku. Avii doprovázela jedenadvacetiletá Chaloupková s˙Peugeotem, která zajišťovala hladký průjezd nákladního auta. Oba vozy však policie zadržela. U dívky našli policisté deník s˙více než čtyřmi sty jmény, mezi nimiž se objevovala i jména a telefonní čísla advokátů a taxikářů. Některá jména byla napsána těsnopisem. "To bylo proto, že jsem si potřebovala některé věci zapsat rychle, třeba při jízdě autem," vysvětlovala obžalovaná.
Ani tentokrát se nepodařilo soudci Eduardu Ondráškovi hlavní líčení dokončit, neboť jeden z předvolaných svědků využil svého práva nevypovídat. K jeho předchozí výpovědi však obžalovaná soudu uvedla, že je zčásti nepravdivá. Jeden z˙vyšetřovatelů se prý snažil svědka zmanipulovat a ve výpovědi je spousta nepravd a nepřesností. S˙dotyčným vyšetřovatelem měla obžalovaná spor a on se jí údajně snaží mstít. Soudce Ondrášek proto k˙prosincovému hlavnímu líčení předvolá vyšetřovatele a dalšího svědka z˙řad policie.
Nespokojen s˙jednáním justice i vězeňské správy je otec obžalované, který si myslí, že by měla být z˙vazby propuštěna. Obhájce o její propuštění žádal již dvakrát a pravděpodobně tak učiní i do třetice.O prospěšnosti plavání kojenců jsem přesvědčena
Uh. Hradiště - Plavání kojenců a batolat v Uherském Hradišti oslaví v lednu své sedmé výročí. Jaké byly začátky plavání malých dětí s rodiči po založení specializovaných kurzů Baby clubu, jsme se zeptali přímo zakladatelky kojeneckého plavání v Uherském Hradišti Jitky Slivečkové.
"Každý začátek je těžký. Zvláště pak v oblasti tak diskutabilní, jako bylo plavání kojenců, nejen v Uherském Hradišti, ale vůbec v celé České republice. Bylo to před sedmi a více lety naprosté nóvum, o kterém panovaly nejrůznější názory. Například, že jde o drastickou metodu, při které se malé děti topí, nebo to, že je plavání nezdravé a děti potom trápí časté prochlazení či záněty uší. Já sama jsem však byla přesvědčena získanými zkušenostmi na svých dětech o tom, že plavání je dobrá a prospěšná věc. Proto jsem usilovala o získání příslušné kvalifikace v tomto oboru. Současně bylo ale nutné přesvědčit i samotné rodiče, dětské lékaře, vedení bazénu a okresní hygieničku."

Jak jde vidět, podařilo se. V čem tedy vůbec spočívají klady plavání kojenců a batolat?
"S námi mohou začít děti plavat od poloviny třetího měsíce svého věku. Maminkám, které o kojenecké plavání projeví zájem, však radíme, co mohou s dětmi dělat i v domácím prostředí již po návratu z porodnice. Vždyť jaký pohyb v tomto období děťátko má? Buď leží v postýlce, nebo se chová. Ve vodě pak může spolu s maminkou posilovat svaly celého tělíčka, což příznivě působí na jeho vývoj. Rodiče také učíme, jak si ve vodě hrát s dětmi tak, aby si spojovaly vodu pouze s příjemnými pocity. Navážeme tak na období, kdy bylo dítě spokojené v plodové vodě matčina těla.

Je třeba si uvědomit, že každé dítě je jiné a je nutné k němu přistupovat individuálně. Seznamování s vodou musí být tudíž nenásilné a pro děti zábavné. Kojenci s rodiči využívají nejprve rehabilitační vanu, později, když jsou větší, mohou už do bazénu. Nejde však o plavání v pravém slova smyslu. To dítě pochopí až kolem třetího roku věku. Hlavním předpokladem toho, aby se děti naučily plavat, je však to, aby se nebály vody a uměly se potápět. V bazénu pracujeme s dětmi od půl roku do tří let, v současné době však rozšiřujeme tuto nabídku i pro děti od tří do šesti let. Děti seznamujeme s vodou po všech stránkách, čeká je zde spousta her, písniček, básniček a jiná zajímavá činnost, kterou učíme i jejich rodiče. Nestojíme však na místě a snažíme se náš program a metodiku neustále rozšiřovat. Nejen, že si vodu děti oblíbí, ale v budoucnu nemají žádné psychické problémy při kontaktu s ní. Zároveň se otužují a i pro maminky je to vítaná příležitost zpestření mateřské dovolené. Kojenecké plavání je vhodný doplněk rehabilitace i pro děti, které mají problémy s pohybovým ústrojím či ochablými svaly. Současně se prohloubí i citová vazba mezi rodiči a dětmi."

Rodiče bude jistě zajímat i hygienická stránka plavání.
"Nejen rodiče a děti, ale i instruktorky plavání jsou povinni a svým podpisem stvrzují na začátku kurzu dodržovat přísná hygienická pravidla. Především vždy hodinu před začátkem každé lekce jsou celé prostory bazénu, včetně vstupu, sprch a šaten mechanicky vyčištěny a vydezinfikovány. Také veškeré hračky a pomůcky, které Baby club používá, musí být předem umyty. Před vstupem do bazénu je každý rodič povinen si řádně umýt celé tělo, včetně vlasů a nohou v nádobě s desinfekčním prostředkem. Do bazénu rozhodně nemá přístup ani rodič, ani dítě trpící jakoukoliv infekční chorobou, dále ani dítě, kterému dětský lékař pobyt v bazénu nedoporučí. Samozřejmě instruktorky Baby clubu důsledně kontrolují také chlorizaci vody, teplotu vody i vzduchu a dodržují maximální počet rodičů i dětí v bazénu."

A co již zmíněné prochlazení a záněty uší?
"I tato skutečnost je v hygienických zásadách, které rodič na začátku kurzu podepisuje, zakotvena. Především, než se rodič s dítětem rozhodne navštěvovat plavání, je nutné se poradit s příslušným dětským lékařem. Až na základě jeho kladného vyrozumění je možné plavání uskutečnit. Rodiče jsou dále povinni po skončení každé lekce plavání nejen sebe, ale i své dítě řádně umýt, použít prostředek proti vysoušení pokožky dítětě, vysušit a zabezpečit je proti prochlazení. Pokud na tyto zásady bude rodič skutečně dbát a po lekci nespěchá, řádně dítěti vysuší ouška, vlásky, řádně je obleče a před odchodem zůstane kvůli adaptaci s dítětem ještě krátkou dobu v prostorách bazénu, nemusí se ani prochlazení, ani zánětu uší svého potomka vůbec bát. Snažíme se pro děti a rodiče vytvořit v bazénu co nejpříjemnější prostředí, avšak bez podpory vedení bazénu a plavecké školy, která nám vyšla ve všech ohledech vstříc, by to nebylo možné. Proto jim touto cestou za všechny spokojené "plaváčky" děkuji."

Karin Kuchtová
Zbrojovka bude mít se svými zbraněmi ještě šanci
Uh. Brod (cab) - Česká zbrojovka Uherský Brod už obdržela od ministerstva vnitra (MV) oficiální stanovisko o zrušení výběrového řízení na dodávku 46 000 pistolí pro Policii ČR za téměř 600 milionů korun. Už potřetí tak MV zrušilo výběrové řízení na přezbrojení policie, protože nabízené zbraně ČZ ani firmy Thomas CZ nesplnily požadavky soutěže v technických parametrech.
"Věděli jsme, že podmínky této soutěže jsou snad nejtvrdší z těch, se kterými se setkáváme po celém světě. Proto jsme nabídli zbraně, které jednoznačně patří mezi nejlepší služební pistole na světě, a chceme znát konkrétní důvody k tomuto rozhodnutí," tvrdí generální ředitel Jiří Martinec. Pracovníci brodské zbrojovky proto ve čtvrtek navštívili policejní prezidium, aby získali bližší informace k průběhu a výsledkům zkoušek. Tyto informace se podle vyjádření tiskového mluvčího Jiřího Frenzla zatím zpracovávají.
Ministr vnitra Václav Grulich však nevyloučil, že už nevypíše další výběrové řízení na tuto dodávku, ale osloví pouze Českou zbrojovku Uherský Brod. Ta by mohla po úpravách dodat zbraň, kterou už jednou odborníci označili za nevyhovující, přesto je dodávána do zahraničí a zatím proti ní nejsou výrazné výhrady.
V opačném případě bude pravděpodobně vypsána nová soutěž a ministerstvo bude muset vrátit do rozpočtu 60 milionů korun, které byly na nové pistole vyčleněny. "Policisté si pak budou muset počkat ne na pistole, ale na výsledek řízení nejméně půl roku a možná se také bude opakovat situace současného výběrového řízení, kdy extrémním podmínkám nevyhoví žádný z uchazečů," míní Martinec, podle kterého jsou nejvíce postiženi výkonní policisté, a pokud by se oni měli rozhodnout, situace by byla jiná.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund