Číslo: 46
11.11.1996
Článků: 36

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Ztracený irácký Janek nakonec matku našel
Filmové Veselí
Veselská exotika
"Potřebují to, co já."
Uherský Brod prodává byty
Tereza idolem nejen -náctiletých

Ztracený irácký Janek nakonec matku našel
Při nelegálním přechodu hranice bylo v lese na Žítkové zapomenuto dvouleté dítě

Matka a její další tři děti se se ztraceným Mahumudem sešli v hradišťské nemocnici.
Uh. Hradiště (pk) - Lesem nedaleko obce Žítková na okrese Uh. Hradiště vede kromě oficiálního přechodu Starý Hrozenkov i řada nelegálních tras převaděčů, jejichž zákazníci úspěšně odolávají zájmu cizinecké policie. "Dušičková" sobota 2. listopadu přinesla s sebou začátek příběhu jedné irácké rodiny. Na Hutích byl totiž to ráno nalezen asi dvouletý chlapec asijského původu. Invalidní důchodce, obyvatel Žítkové, pan Jan S., který chlapce našel, uvádí: "Už od rána, něco po sedmé hodině, jsem slyšel z lesa dětský pláč. Zprvu jsem tomu nevěnoval pozornost, ale nakonec jsem šel po hlase a asi dvacet metrů od cesty vidím sedět dítě. Kluk byl celý mokrý, promrzlý a v jednom kuse plakal. Bylo vidět, že je k smrti vyděšený." Pan S. dítě pohotově naložil do auta, odvezl do místního domova důchodců a přivolal policii.
JUDr. Karel Jordán, vedoucí referátu sociální péče OkÚ v Uh. Hradišti uvedl: "Po soudním rozhodnutí o předběžném umístění byl chlapec, kterého jsme pojmenovali Janek, odvezen do hradišťské nemocnice. Celkové vyšetření ukázalo, že kromě malého nachlazení je v naprostém pořádku. Jak po stránce fyzické, tak i psychické. Nejdřív byl zamlklý, ale pak si velmi rychle zvykl na nové prostředí." Zásah referátu sociální péče byl pohotový díky systému, který funguje od října 1995 a který je postaven na sobotních a nedělních službách. Sociální pracovníci jsou tak schopni zasáhnout kdykoli u případů týraných nebo nalezených dětí a být při policejních výsleších. Šest pracovníků má k dispozici eurotel a referentské auto. Měsíčně řeší pět až osm naléhavých případů. Oficiální postup řešení případu nalezeného dítěte, o které nikdo nejeví zájem, stanovuje kontaktovat diagnostický ústav (dětský domov) a podat návrh na jeho umístění. Teprve po půl roce kvalifikovaného nezájmu by se mohlo dítě nabídnout k adopci.
Náš příběh ale spěje k happyendu. Matka nalezeného dítěte ještě toho dne v podvečer, v doprovodu dvou můžů ze Sýrie a Iráku, kontaktovala pana S., který dítě našel. Pohraniční policie Starý Hrozenkov se sídlem ve Vápenici osmadvacetiletou ženu v pátém měsíci těhotenství a bez jakéhokoliv průkazu totožnosti vyslechla. Po dohodě se sociálním úřadem byla žena v úterý dopoledne odvezena do hradišťské nemocnice, kde mělo dojít k určení příslušnosti matky k dítěti pomocí hodnocení jejich vzájemných emocí. Spolu s ženou byly její další tři děti, šestiletý Hasan, pětiletý Ahmed a čtyřletá Áje. Zdravotní sestry dětského oddělení popisují setkání jako velmi šťastné, děti se k sobě rozběhly, na Janka volaly Mahumud a údajně se shledání neobešlo ani bez vzývání Aláha. Matka nakonec nebyla obviněna z opuštění svého dítěte, protože Mahumuda zanechal v lese jeden z převaděčů. Tou dobou už měla za sebou rodina desetidenní cestu, jejíž začátek byl až v dalekém Bagdádu.
"Matka s dětmi byla okamžitě propuštěna, protože jim nebylo prokázáno nelegální překročení hranice," uvedl kpt. Jaroslav Krejčíř, tiskový mluvčí Policie ČR v Uh. Hradišti. A tady náš příběh končí. Další osudy rodiny si můžeme jen domyslet. Je zajímavé, že žena při hledání svého dítěte kontaktovala údajně nejdříve německou stranu, pravděpodobně přímo jednoho z převaděčů, a ten pak českou stranu - pana S., který Mahumuda našel. Navíc, když uvážíme, že rodiče irácké ženy žijí ve Spolkové republice Německo, je více než jasné, že se pokusí hranici překročit znovu.Filmové Veselí
Od pátku do neděle ožilo Veselí nad Moravou téměř dvěma stovkami milovníků filmového umění. Na projekci desítky celovečerních filmů se sjeli z dalekých Čech i z blízkého Slovenska, protože kultura tvrdošíjně popírá nedaleké téměř čtyřleté hranice.Právě o víkendu totiž v místním kině Morava proběhl už třetí Seminář ruských filmů, společné to dítě ředitele Městského kulturního střediska ve Veselí nad Moravou Marcela Řimáka, vedoucí kina Lídy Karasové a docentky Galiny Kopaněvové z Prahy. Promítnuty byly jak starší filmy, které dnešní studenti nestihli uvidět, tak nejnovější snímky, provázené zasvěcenými úvody a simultánně tlumočené G. Kopaněvovou.
Letošní přehlídka byla zaměřena na gruzínskou kinematografii, posledním filmem byl dokument G. Šengelaji o malíři Niko Pirosmanim. Jak nám prozradil pan Řimák, letos publikum vřele přijalo zvláště Abuladzeho film Prosba a oskarový snímek Moskva slzám nevěří režiséra Menšova. Překvapením byl snímek M. Novákové, absolventky zlínské filmové školy, hraná němá adaptace Čechovovy povídky, nazvaná Spát a spát. Tradičně se pořadatelům daří doprovodit seminář další akcí. Tou je letos výstava obrazů v galerii Na dvoře, kousek za kulturním domem. Vernisáž výstavy výtvarné skupiny JAUZA (Vladimir Vasiljev, Viktor Pivovarov, Boris Lužnikovskij) se konala v naplněných galerijních prostorách v neděli 10. listopadu v poněkud netradičním, dopoledním čase. Pánové Petratur a Řimák uvedli ruského malíře Viktora Pivovarova, který už léta žije v Praze. Pivovarov ve své řeči mimo jiné obhajoval existenci malířské malby a vyznal se ze svého vztahu k Vasiljevovi, už zesnulému malíři, jako svému duchovnímu otci.
IVONVeselská exotika
Veselí n. Mor. (paf) - V neděli 10. listopadu , už od šesté hodiny ranní, se kulturní dům ve Veselí nad Moravou zaplnil domácími zvířaty. Na burze byli k vidění nejenom psi, kočky, morčata a jiná drobná domácí zvířata, ale i poněkud exotičtější mazlíčci. Díky pořadateli vydařené akce, panu Karlu Zavadilovi, chovateli terarijních zvířat, mohli návštěvníci obdivovat např. hroznýše královské nebo sklípkany chovatele Karla Kolesy z Vlkoše. Veselská burza zvířat je jedinečná svého druhu. Na hradišťské burze se terarijními zvířaty nesetkáte, protože Český svaz chovatelů jejich vystavování z nepochopitelných důvodů zakázal."Potřebují to, co já."

Uh. Hradiště (paf) - Adventistická agentura pro pomoc v rozvoj (ADRA) je celosvětová humanitární organizace, která vznikla před sedmnácti lety v USA. V současnosti má přes 133 poboček, Česká ADRA funguje od 1992. Agentura se zaměřuje na poskytování pomoci obětem přírodních katastrof, mezinárodních konfliktů, epidemií a hladomorů. Jak uvedla vedoucí zlínské pobočky Alena Rusová: "Česká ADRA zná potřeby uprchlíků i ostatních skupin obyvatelstva Bosny, bez rozdílů vyznání. V současnosti bychom chtěli navázat na úspěšnou vánoční akci z minulého roku "Balíček pro kamaráda", kterou organizovali dobrovolní pracovníci ADRY ve Vsetíně, Valašském Meziříčí, Zlíně a Rožnově, sbírkou hygienických balíčků "Potřebují to, co já"." Zástupci ADRY zavítali i na okres Uh. Hradiště a kontaktovali školský úřad, který by pomohl organizovat sbírku pro bosenské utečenecké tábory v Prijedoru, Donja Ljubiji a Tešanji.
Učitelům škol jsou zdarma nabízeny dětské časopisy PePe, kde najdou základní informace o sbírce "Potřebují to, co já", a který se může stát účinnou pomůckou při programu sociální prevence a při pěstování kladných životních hodnot. Dobrovolné sbírky se může zúčastnit samozřejmě každý, kdo je schopen soucítit s lidmi v nouzi, tak, že svůj balíček odevzdá v nejbližší základní škole. Alena Rusová dodává: "V minulých sbírkách jsem vyzvali veřejnost, aby se zúčastnila humanitární pomoci sběrem oblečení, vánočních dárků, ale také cementu, tašek na střechu, izolace, dveří oken a nebo brambor a zelí. Tentokrát se sbírají pouze hygienické potřeby. Igelitový sáček by měl obsahovat zubní pastu a kartáček, dvě roličky toaletního papíru, šampon, mýdlo, kapesník a jeden kus spodního prádla dívčího, pokud balíček posílá dívka, a chlapeckého, pokud je dárcem hoch." Když nakoupíte ty nejlevnější výrobky, vaši peněženku to nebude stát více než šedesát korun.
Pokud tedy vyslyšíte volání o pomoc, odevzdejte svůj balíček na nejbližší základní škole do 10. prosince tohoto roku. Naše uznání patří základní škole z Uh. Brodu, která jako první nabídla spolupráci.Uherský Brod prodává byty

Také tento městský dům na ulici J. Švermy bude od nového roku v prodeji.
Uh. Brod (paf) - Městské zastupitelstvo Uh. Brodu se v uplynulých dnech usneslo vydat obecně závaznou vyhlášku o prodeji městských bytů, která nabude platnosti od 1. 1. 1997. Města a obce totiž převodem státního majetku dostala danajský dar - zaostalý bytový fond, který vyžaduje velké finanční prostředky na provoz. Jenom na opravy střech obytných domů se letos vynaložilo 5,5 milionu.
Jak uvedl místostarosta Stanislav Zápeca: "Prodej bytů proběhne ve dvou etapách. V první budou prodány domy, které mají maximálně 23 bytů a ve druhé etapě prodáme domy s větším počtem bytových jednotek. První etapu jsme načasovali na začátek příštího roku, protože do té doby už by měl být privatizován podnik bytového hospodářství. Usilujeme o to, aby veškeré kotelny přešly do vlastnictví města. Neradi bychom občanům prodali byty a tepelné hospodářství by skoupil někdo nezainteresovaný. Počítáme, že druhá etapa začne nejdříve za dva roky po zahájení první etapy."
Byty budou přednostně nabízeny současným nájemcům, kteří mají možnost vybrat si ze tří variant prodeje. Podle první varianty bude obytný dům prodán do podílového spoluvlastnictví nájemců podle podlahových ploch s tím,že podíly těch, kteří o koupi bytu zájem nemají, mohou skoupit ostatní obyvatelé domu. Další varianta povoluje prodej bytu právnické osobě, tzn. současní nájemci mohou založit vlastní družstvo a poslední varianta realizuje prodej po jednotlivých bytových jednotkách.
Jak uvedl Zápeca, předpokládá se, že největší zájem bude o poslední jmenovaný způsob prodeje. Samozřejmě ne všichni současní nájemci mají zájem na odkoupení bytu. Vyhláška zaručuje, že v tomto případě bude současným nájemcům umožněno získat jiný byt směnou, s dovětkem "dle možností".
Nejlevněji vyjdou byty druhé kategorie a ty, které byly postaveny ještě v padesátých letech. Jedná se o větší domy na ulici Jana Švermy, Sv. Čecha a paneláky na Větrné a Za Humny. Podle prodejního vzorce bude např. panelový byt první kategorie s podlahovou plochou 100 m2 stát okolo 100 tisíc. Do této ceny ale nejsou započítány další položky, jako je cena pozemku, na kterém dům stojí, ani náklady na zařízení a provoz tepelného hospodářství.
Ve vlastnictví města zůstanou pouze domy nadační, historické, s pečovatelskou službou nebo takové, které mají např. centrální kotelnu pro vytápění dalších dvou nebo i tří bloků domů.Tereza idolem nejen -náctiletých
Uh. Hradiště (VaMP) - Více než tisícovka odpoledne a necelé dva tisíce diváků večer dorazily v pátek do Sportovní haly v Uherském Hradišti. Cílem jejich "tažení" bylo vystoupení prezidentky Státu šílenců, šoumenky, zpěvačky, moderátorky, dívky se "zamlženou" minulostí spojovanou s drogami - Terezou Pergnerovou. Odpolední program za doprovodu diskotéky D.J. Franty Baláže se odehrával v duchu získání autogramu tohoto idolu teenegerů. Vstupní hala do sálu se tak během několika minut přeměnila v prostor přeplněný lovci podpisů. Podle organizátorů akce byly nejmladšímu účastníkovi autogramiády pouhé tři roky, nejstaršímu šestnáct.
Ve večerním bloku proběhla kromě diskotéky i vystoupení skupin Wayn a Argema. Ovšem po deváté hodině patřila sportovní hala Tereze Pergnerové a jejím obdivovatelům. Nejoblíbenějším místem vystoupení Terezy Pergnerové jsou údajně města na jižní Moravě. Ona sama zásadně před žádným z nich nekonzumuje žádné jídlo, protože: "Bych byla bez života, usedlá," prozradila Dobrému dnu. Její večeře v hotelu Synot ve Starém Městě se skládala z velké turecké kávy, jablečného džusu, jedné cigarety a "slzy" Jima Beama. Pořadatelem pátečního programu byl Miroslav Valenta, nezávislý kandidát do Senátu, který se večer na pódiu s Terezou srdečně pozdravil.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund