Číslo: 46
16.11.1998
Článků: 43

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Volby v režii nižšího zájmu voličů
Ve středu 18. listopadu netelefonujte!
Gynekolog zproštěn obžaloby, případ však nekončí
Zvláštní metoda hledání viníka
Vozidlo taxislužby bylo zapáleno záměrně
Konec propouštění?
Muž v masce přepadl servírky

Volby v režii nižšího zájmu voličů
Radnici v Uherském Hradišti čekají velké změny (?)

Uh. Hradiště - Celkem v 78 obcích okresu rozhodovali v uplynulém víkendu voliči o budoucím složení obecních a městských zastupitelstev. Voleb se nakonec zúčastnilo 65˙058 voličů, když jejich oprávněný počet je 112˙403. Okres Uherské Hradiště měl tedy účast 57,87 procent. Podle výsledků lze konstatovat, že lidé dali tentokrát vedle stranické disciplíny přednost spíše osobnostem. Jediný mandát na okrese nezískala strana Důchodci za životní jistoty. Nejvíce mandátů - 313 (z celkového počtu 914) získala KDU-ČSL, 233 křesel obsadí Sdružení nezávislých kandidátů, 128 kandidáti KSČM, 88 ODS, 35 ČSSD, atd.
Ve Veletinách, Drslavicích, Hradčovicích, Popovicích a Újezdě získala 100% důvěru voličů strana KDU-ČSL.
KSČM sklidila největší úspěch na Starých Hutích, kde jí dalo svůj hlas více než 57% voličů (55% volilo KSČM v Nedachlebicích a 44% v Jankovicích). ODS sklidila největší úspěch v Ořechově, kde získala více než 44% hlasů (40% v Kněžpoli, 38% v Hluku). ČSSD byla nejúspěšnější v Nivnici, kde získala 38% hlasů (33% v Korytné, 20% ve Vlčnově).
V samotném okresním městě přišlo k volebním urnám 8˙994 voličů, což tvoří 42,35% ze všech oprávněných. Nejvíce hlasů 22,66% (6 mandátů) získala ODS, 19,41% (5) KRUH, 18,02% (5) KDU-ČSL, 16,96% (5) KSČM, 14,90% (4) ČSSD + nezávislí, 7,81% (2) US + DEU. Noví členové zastupitelstva, o kterých rozhodly především tzv. preferenční hlasy, jsou: Jaromír Maláč, Libor Karásek, Květoslav Tichavský, Jaroslav Plachý, Petr Psík a David Ondra (všichni ODS), Petr Taťák, Jaroslava Tarcalová, Anna Konvalinková, Evžen Uher, Josef Kallus (všichni KDU-ČSL), Igor Stránský, Zdeňka Rajmicová, Ladislav Šupka, Jana Petrželková, Tomáš Fila (všichni KRUH), Blanka Zálešáková, Vladimír Koníček, Zdeněk Hrdina, Rostislav Prchlík, Jan Kedroň (všichni KSČM), Antonín Seďa, Richard Janíček, Jaroslav Mikulík, Hana Doupovcová (všichni ČSSD + NK), Jiří Jeřábek a Petr Sládek (oba US+DEU).
Obávám se, že je to pro práci radnice dost nepříjemné, když se vymění hned 15 křesel, připustil bezprostředně po zveřejnění výsledků komunálních voleb senátor Jaroslav Petřík (KDU-ČSL), který výsledky voleb bere za více než úspěšné. Obavu z možných komplikací, které přirozeně nastanou se zácvikem nových tváří na radnici, však netají žádná z politických stran. Jsme především spokojeni, že jsme v Hradišti vyhráli již druhé volby po sobě, uvedl pro Dobrý den Libor Karásek (ODS). Jednání o osobě nového starosty určitě nebudou jednoduchá, ale věřím, že nepotrvají dlouho. Domnívám se, že je předpoklad vytvořit stabilní vedení radnice.
Ve Starém Městě, kde přišlo 2˙929 (t.j. 55,86%) oprávněných voličů, vyhráli lidovci s 32,7% hlasů, za nimi Sdružení nezávislých kandidátů s 22%, třetí příčku obsadila ODS s 15% hlasů. V novém městském zastupitelstvu se tedy objeví jména: František Slavík, Václav Talák, Josef Bazala, Josef Vaculík (všichni KDU-ČSL), Radoslav Malina, Blanka Černá, Rostislav Zábranský (všichni Staroměstské sdružení), Jana Klonová, Miroslav Sch”nbaum (oba ČSSD), Jaroslav Januška, Ladislav Vendel (oba ODS), Marie Hráčková, Jan Němec (oba Nezávislí kandidáti), Miroslav Kirschner (kandidát sdružení Prosperita) a Jiří Chlachula (Sdružení Most).
Marek Tvrdoň, Milan Kubíček, Marcela MiškeříkováVe středu 18. listopadu netelefonujte!
Slovácko - Jednotný bojkot SPT Telecom včetně protestní demonstrace se stane událostí číslo jedna ve středu 18. listopadu. V souvislosti s plánovaným zdražením telefonních poplatků, které monopolní společnost SPT Telecom chystá od 1. ledna 1999, rozhodla se připojit k bojkotu většina uživatelů internetu. Vždyť už dnes ceny místních hovorů nutí uživatele telefonů k maximálnímu omezování délky hovorů.
Chystané zdražení telefonů ohrozí bez rozdílu všechny zákazníky SPT Telecom. Ovšem nejvíce se dotkne domácích uživatelů internetu, kteří si nebudou moci dovolit tak velké investice do telefonních poplatků, shrnul prvopočátky vzniku protestní akce pracovník společnosti provozující internet, který si přál zůstat v anonymitě, neboť jeho firmě by Telecom mohl velice znepříjemnit existenci. Ovšem do bojkotu služeb SPT Telecom se přihlašují všichni zákazníci SPT, tedy nejen internetisté. Počet lidí, kteří do konce minulého týdne vyplnili protestní petici, se blížil k 60.000. Tři lidé, kteří připojili jako první své proti a jdou se svou kůží na trh, jsou Ivo Lukačovič (majitel serveru Seznam), Ondřej Neff (vydavatel internetového deníku Neviditelný pes) a Patrick Zandl (šéfredaktor Mobil serveru).
Jedním z argumentů SPT Telecom při zdražování poplatků jsou velké investice. Jednou z oblastí, do kterých investuje svůj zisk, je paradoxně právě internet. Přitom za dotovanou cenu Telecom nabízí neomezené připojení přes lokální telefonní hovor. Uživatel, který pak internet používá intenzivně, platí Telecomu dvakrát. A sice dotovanou cenu za připojení na internet a vysoké poplatky za využití telefonní sítě, konkretizuje výše zmíněný odborník. Pokud se SPT podaří odstranit nebo alespoň omezit konkurenci i na poli poskytování přístupu k internetu, je možné očekávat podobně negativní vývoj jako u poskytování telefonních služeb.
Snahou Telecomu jistě bude podat celou věc jako protest úzké elitní skupiny, která hájí své zájmy. Proto je podle protestujících žádoucí, aby se k protestu připojili i ostatní uživatelé služeb a netelefonovali ve středu 18. listopadu.
M. Miškeříková
PS: Redakce týdeníku Dobrý den, Slovácko se pochopitelně rovněž připojuje k akci Internet proti monopolu a oznamuje, že ve středu nikoho nevytočí.Gynekolog zproštěn obžaloby, případ však nekončí
Uh. Hradiště (Kk) - Po několika jednáních zprostil soudce Okresního soudu v Uherském Hradišti obžaloby gynekologa hradišťské nemocnice Aleše Hřiba (44). Ten byl státním zástupcem obžalován z trestného činu ublížení na zdraví, kterého se měl dopustit v únoru 1993 tím, že zanedbal svoje lékařské povinnosti, na základě čehož se poškozené Jitce Slavíčkové (33) narodil postižený syn Robin. Dle slov státního zástupce vyplynulo z provedených důkazů, že ve 14.00 hodin, kdy pacientce odtekla zkalená plodová voda, naordinoval jí obžalovaný injekci na vyvolání porodu, kterou jí aplikovala zdravotní sestra. Pacientku však sám osobně neprohlédl ani nevyšetřil a přestože poškozenou ošetřoval během celého těhotenství a byl s ní domluven na provedení porodu, opustil nemocnici s tím, že bude čerpat náhradní volno. Tak učinil, aniž by požádal některého z ostatních přítomných lékařů o převzetí vedení porodu.
Po jeho odchodu však sestra zjistila přístrojem CTG vážnou tíseň plodu. Aleši Hřibovi tuto skutečnost však nemohla sdělit, neboť byl mimo nemocnici.
V důsledku toho nebyl včas diagnostikován stav plodu a byl promeškán vhodný okamžik k předčasnému ukončení porodu císařským řezem. Na základě tohoto zásadního pochybení došlo k těžkému poškození chlapce, jehož vývoj se zastavil na úrovni novorozence. Z provedených důkazů mám za to, že obviněný gynekolog z nedbalosti způsobil těžkou újmu na zdraví, protože porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho povolání, vzhledem k tomu navrhuji, aby soud uznal obviněného gynekologa vinným trestným činem ublížení na zdraví a uložil mu trest odnětí svobody v trvání čtrnácti měsíců, jehož výkon by byl podmíněně odložen na zkušební dobu dvou let. Dále trest zákazu činnosti, spočívající v zákazu činnosti lékaře v oboru gynekologicko-porodnickém na dobu tří let, uvedl dále ve své závěrečné řeči státní zástupce. S jeho názorem se však neztotožnil obhájce obžalovaného, který poukazoval především na výpověď soudního znalce, který potvrdil, že Aleš Hřib z lékařského hlediska nikterak nepochybil.
Můj klient odcházel z pracoviště na základě svolení vedoucího pracoviště. Všichni lékaři, kteří byli na poradě, včetně primáře a zastupujícího primáře, který měl ten den na starosti porodní sál, o tom věděli. Obžalovaný odešel ve 14.00 hodin a čerpal řádné náhradní volno. V tuto dobu, tedy v běžnou pracovní dobu, zůstalo v nemocnici dostatek lékařů a potřebného zdravotního personálu. Všichni nesli zodpovědnost za to, co se v nemocnici děje.
Jediný, kdo tuto zodpovědnost nenesl, byl obžalovaný, který čerpal řádné náhradní volno. V rozhodující době od 15.30 do 15.50 hodin, kdy se dala provést taková opatření, že by novorozenec byl zcela v pořádku, obžalovaný na pracovišti nebyl, a i kdyby se zde nacházel, bylo by to již po jeho pracovní době. Odpovědnost by tedy nesla služba, což byl zástupce primáře. Aleš Hřib neporušil žádnou povinnost a nenesl po svém odchodu žádnou odpovědnost. V ten den měl rovněž na starost ambulanci, takže po desáté hodině, kdy rodičku předal na porodní sál, neměl zde vůbec asistovat, hájil obžalovaného gynekologa Vít Burša. V odůvodnění osvobozujícího rozsudku soudce uvedl, že poskytnutá péče, dle výpovědi soudního znalce, v době, kdy byl obžalovaný na pracovišti, neměla přímou příčinnou souvislost s tím, co se později stalo. Gynekolog se však dle jeho slov dopustil chyby morální. Státní zástupce se proti rozsudku ihned odvolal.Zvláštní metoda hledání viníka
Uh. Ostroh (Kk) - V minulých dnech byla odcizena v areálu společnosti Eurotec Uherský Ostroh peněženka s větší částkou peněz a mobilní telefon, které byly majetkem firmy. Ředitel firmy na základě této skutečnosti proto vyzval toho, kdo podlehl pokušení a uvedené věci odcizil, aby jakýmkoliv způsobem, byť i anonymním, peníze a telefon do dvou dnů vrátil. Rovněž vyzval zaměstnance, kteří by měli informace vedoucí k nalezení ztracených věcí, aby je neprodleně oznámili zástupci vedení společnosti, případně svému nadřízenému. Až do této chvíle by výzva ředitele Eurotec byla zcela pochopitelná. Podivili jsme se však nad poslední větou této výzvy: Nepřijde-li k navrácení odcizeného majetku, vidím jako jedinou možnost náhrady škody v kolektivní odpovědnosti, tj. uhrazení ztráty způsobené krádeží společně všemi zaměstnanci závodu. Výzva končí vlastnoručním podpisem ředitele. Na názor ohledně této zvláštní metody hledání viníka jsme se zeptali jednoho z právníků:
Zákoník práce nezná kolektivní zodpovědnost, vždy se musí najít individuální viník. Ve výzvě jde o drobné zastrašování. Vypadá to, že peníze s telefonem měl na starosti dotyčný sám a zřejmě si myslí, že tímto způsobem se ke ztraceným věcem dobude. Kolektivní odpovědnost však uplatňovat nemůže. Jak závěrem právník dodal, v případě, že by došlo k uplatnění kolektivní odpovědnosti, mohli by ředitele jeho zaměstnanci zažalovat.Vozidlo taxislužby bylo zapáleno záměrně
Uh. Hradiště (Kk) - Pro hradišťského taxikáře V.J. se stala třináctka v kalendáři skutečně nešťastnou. Těsně po půlnoci z 12. na 13. 11. 1998 mu totiž neznámý pachatel na parkovišti ve Štěpnicích záměrně zapálil jeho vůz. Zda se v tomto případě jednalo o vyřizování účtů či jiný důvod, je předmětem vyšetřování. Na expertízu byla zaslána rovněž látka, která se vznítila. Již nyní je však jisté, že na vozidle byla požárem způsobena škoda ve výši 450.000 korun. Poškozený taxikář se nám k události odmítl vyjádřit.Konec propouštění?
Bojkovice (Kk) - K dalšímu propouštění v Zevetě Bojkovice by v nejbližší době nemělo dojít, potvrdil to DDS Mgr. Urbánek. V minulosti proběhlo snižování stavu nepotřebných pracovníků Zevety, kdy se řádově jednalo o sedmdesát osob. Někteří z nich však byli nemocní, takže i z tohoto počtu dostalo výpověď padesát lidí. S˙dalším snižováním stavu vedení firmy nepočítá, vše se ale bude odvíjet z realizace smluvených zakázek. V˙současné době je v Zevetě zaměstnáno zhruba 500 lidí, přičemž je firma schopna uživit o padesát méně. Informace o tom, že by v areálu firmy měly vzniknout celní sklady, jsou mylné a nic o nich nevím, dodal závěrem na naši otázku Urbánek.Muž v masce přepadl servírky
Bojkovice (Kk) - K loupežnému přepadení dvou servírek došlo minulé pondělí v hotelu Hvězda Plus v Bojkovicích. Už bylo kolem čtvrté hodiny ráno, když jsme měly s kamarádkou vše připraveno na předání směny. Najednou se v místnosti objevil muž v masce, který měl v ruce nůž. Musel se dovnitř dostat záchodovým okýnkem, není sice moc velké, ale bylo otevřené. Kolegyně se snažila rychle utéct, aby zavolala pomoc, to se jí ale nepodařilo. Chytil mě surově za ruku a táhl k trezoru, kde mě následně přinutil k jeho otevření a vydání částky šestadvaceti tisíc. Když nám vzal dokonce i naše peněženky, zavřel nás do sprchy, odkud nás propustila až ráno uklizečka, popisuje dramatickou událost jedna ze servírek. Přepadené dívky (22 a 24 let) naštěstí až na četné pohmožděniny a psychický šok neutrpěly žádné vážné zranění. Neznámému pachateli hrozí za spáchání trestného činu loupežného přepadení trest odnětí svobody od dvou až do deseti let.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund