Číslo: 46
22.11.1999
Článků: 78

Titulní
Uherskohradišťsko
Brodský
Kultura
Z
Pro
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Burza středních škol pomůže žákům devátých tříd se snadněji rozhodnout
Policie obvinila rodiče z ohrožení mravní výchovy
Rozsudek nad Zavadilíkem ani tentokrát nepadl
Dva mimořádné úřední dny
Odstávka bankomatů proběhne ještě jednou
Zbrojovka nesouhlasí s vyloučením ze soutěže

Burza středních škol pomůže žákům devátých tříd se snadněji rozhodnout

Budoucí studenti mají v dnešní době více možností při výběru školy nebo učiliště - Foto: P. Paška
Uh. Hradiště - Necelých dvacet středních škol a učilišť našeho regionu se představilo ve dnech 18. a 19. listopadu v Klubu kultury v Uherském Hradišti svým budoucím studentům. Žáci devátých tříd tak měli možnost se blíže informovat a seznámit s možnostmi studia na té či oné škole.
Před budovou klubu se v praxi představila Integrovaná střední škola z Uherského Brodu, jejíž studenti ukázali opravu automobilu. Právě názorná ukázka dovedností učňů a studentů byla lákadlem všech přítomných. Kadeřnice vytvářely účesy, cukrářky zdobily perníčky a u stánku COPtu - Centra odborné přípravy technické z Uherského Brodu - si mohli příznivci zbraní zastřílet na terč.
Zájem vzbudilo i první patro budovy klubu. Zde nabízelo studium osmnáct škol působích mimo náš okres. Budoucí studenti se tak informovali i o další možnosti vzdělávání, například v Rousínově, Lednici, Koryčanech či Vsetíně nebo Vyškově.
"Burza středních škol slouží především k tomu, aby byli žáci a jejich rodiče informováni o školách a jejich nabídce vzdělávacích programů. Jedině tak si totiž mohou žáci zodpovědně vybrat školu nebo učiliště pro své další studium.
Je potřeba si uvědomit, že je naprosto jiná situace, než v minulosti, například před deseti lety, kdy výběr školy záležel na různých předpisech a tabulkách. Volba školy je dnes záležitostí svobodné vůle každého jedince," uvedl ředitel Školského úřadu v Uherském Hradišti Bohuslav Jandásek. Přítomnost škol a učilišť z jiných okresů vidí ředitel školského úřadu jako přínos. "Tyto školy projevily zájem účastnit se naší burzy již vloni. Proto jsme zvažovali, jak jim vyhovět, neboť prostor kulturního domu je omezený. Nakonec jsme našli společné řešení a formou kompromisu umístili školy do malého sálu prvního patra budovy," ukončil Jandásek.
Karin KuchtováPolicie obvinila rodiče z ohrožení mravní výchovy
Staré Město (Kk) - Z trestného činu ohrožení mravní výchovy mládeže obvinila policie v uplynulých dnech rodiče romského chlapce ze Starého Města. Jak bylo prokázáno, rodiče zanedbali synovu povinnou školní docházku tím, že jej neposílali do školy, a dokonce chlapce před vedením školy a pracovníky okresního úřadu doma ukrývali a zapírali. Ten tak nepřišel do školy ani jednou a zameškal celých 994 hodin. "Nad vzniklou situací musím vyjádřit své politování. Dle mého názoru jde totiž o ojedinělý a výjimečný případ. S ostatními rodiči romských dětí totiž naše škola vychází velmi dobře. Chlapce jsem z počátku osobně do školy vozil, bohužel k nelibosti rodičů. Po určité době jsem tedy musel od svého záměru upustit," uvedl ředitel Základní školy ve Starém Městě Josef Jurnykl.
Jak potvrdila vedoucí oddělení péče o děti Okresního úřadu v Uherském Hradišti Marta Ševčíková, jde o problémovou rodinu, které byly v minulosti už čtyři z šesti dětí odebrány. "Vloni jsme podali soudu návrh, aby vydal předběžné opatření, podle kterého měli rodiče předat zbylé dvě děti do dětského domova. Ti však na usnesení nedbali, přestěhovali se do jiného domu a děti nám zapírali," řekla Ševčíková a dodala, že v současné době jsou všechny děti těchto rodičů již umístěny do ústavů a dětských domovů.Rozsudek nad Zavadilíkem ani tentokrát nepadl
Uh. Hradiště (fal) - Ještě v červnu tohoto roku se předpokládalo, že případ bývalého vyšetřovatele StB Vladimíra Zavadilíka bude ještě letos ukončen. Avšak ani ve čtvrtek minulého týdne soud nevynesl konečný verdikt. Ke hlavnímu líčení se totiž nedostavila většina předvolaných svědků. Dva z nich dokonce podle svých rodinných příslušníků údajně již zemřeli, další ze svědků je prý ve velmi špatném zdravotním stavu.
Osmasedmdesátiletý Vladimír Grebeníček je obžalován z ublížení na zdraví, kdy se na přelomu čtyřicátých a padesátých let měl podílet na týrání politických vězňů umístěných v uherskohradišťské věznici. K hlavnímu líčení se dostavil jediný svědek, pětaosmdesátiletý Jan Haluza. "S panem Zavadilíkem jsem sice nikdy nepřišel osobně do styku, ale po věznici se proslýchalo, že při vyslýchání používá brutální metody," tvrdil Haluza. Vyšetřovatelé měli vězně bít, kopat do nich, mučit je elektrickým proudem až tak, že jeden z vězňů nemohl vůbec chodit.
Zavadilík však i nadále popírá, že by takové metody používal. Předložil soudu sepsaný materiál, ve kterém poukazuje na rozpory ve výpovědi Dohnalíka, který jako svědek vypovídal při posledním soudním jednání. "Vím, že jsem tehdy nestál na správné straně a upřímně lituji všech vězňů, kteří v Uherském Hradišti trpěli. Ale popírám, že bych se na někom z nich dopouštěl násilí nebo ho týral elektrickým proudem. Do Uherského Hradiště jsem byl čtyřikrát vyslán jen na výpomoc. Skupinu kolem Ludvíka Hlavačky jsem neznal a oni mě mezi sebe ani nepustili. Jsem přesvědčen o své nevině," reagoval na výpověď Haluzy Zavadilík, který měl původně před soudem stanout spolu s dalšími vyšetřovateli StB Aloisem Grebeníčkem a Ludvíkem Hlavačkou. Ti se však pro špatný zdravotní stav neustále omlouvali. Předsedkyně senátu Veselá proto již dříve vyloučila případ Zavadilíka k samostatnému projednávání.
Hlavní líčení s Aloisem Grebeníčkem měla v úmyslu předsedkyně senátu nařídit ještě v listopadu. Protože se mu však podle jeho ošetřující lékařky zdravotně opět přitížilo, kdy strávil několik dní na koronární jednotce a interním oddělení, do konce tohoto roku před soudem rozhodně nestane.Dva mimořádné úřední dny
Uh. Hradiště (Kk) - Od začátku příštího roku vejde v platnost zákon 168/1999, týkající se povinného ručení vozidel. Dle jeho znění pak může policie držitele vozidla, který povinné ručení nezaplatil, pokutovat až do výše dvaceti tisíc korun a vydat i zákaz řízení vozidla v trvání jednoho roku. "Do dnešní doby vlastně neexistovala v tomto směru účinná forma kontroly. Od nového roku však bude možnost porovnání evidence v kancelářích pojišťoven a centrální evidence vozidel. Ti řidiči, kteří tedy nezaplatí povinné ručení, se pak vystaví nejen vysokým sankcím, ale také až jednoletému zákazu řízení motorových vozidel. Mnozí řidiči proto navštěvují v současné době dopravní inspektorát, aby v některých případech vůbec zjistili, zda nejsou majiteli více vozidel. Nejedná se ovšem pouze o staré automobily a motocykly, ale také o dopravní prostředky, které například řidič prodal a následně u nás neprovedl potřebný přepis," upřesnil vedoucí dopravního inspektorátu v Uherském Hradišti Jaroslav Prchlík. Mimořádné úřední dny, které mohou občané využít k odhlášení vozidel, připravila policie na sobotu 27. listopadu a 4. prosince vždy od 8 do 15.00 hodin.Odstávka bankomatů proběhne ještě jednou
Uh. Hradiště (Kk) - Žádné fronty, žádné stížnosti, žádné zmatky. Tak dle tvrzení Věry Menšíkové, ředitelky uherskohradišťské pobočky České spořitelny, probíhala v našem regionu téměř dvoudenní odstávka bankomatů tohoto peněžního ústavu. Jak dále ředitelka pobočky uvedla, bankomaty a terminály spořitelny bylo nutno napojit na jiný výkonnější systém, neboť stávající byl již přetížen. "V poslední době přibylo klientů, využívajících platební karty, proto bylo nutné vyměnit starý software za nový," dodala Menšíková. Nejen Česká spořitelna se potýká s nedostačující sítí, podobné problémy zaznamenala i Komerční banka, IPB a další peněžní ústavy, které budou také postupem času nuceny své bankomaty a terminály zdokonalit. Klienty České spořitelny čeká do konce roku ještě jedna nucená odstávka bankomatů, která však dle sdělení Věry Menšíkové proběhne v noci.Zbrojovka nesouhlasí s vyloučením ze soutěže
Uh. Brod (cab) - Vedení České zbrojovky, a.s. Uherský Brod podalo námitky proti nedávnému rozhodnutí Ministerstva vnitra o vyloučení z veřejné obchodní soutěže na dodávky pistolí pro přezbrojení Policie ČR. "Zvolená metoda zkoušek a způsob jejího vyhodnocení nedala šanci žádné pistoli, proto podáváme námitky," vysvětlil generální ředitel CZ Jiří Martinec. Před několika dny se vrátili vyslaní odborníci, kteří na policejním prezidiu zjišťovali podrobnosti o prováděných zkouškách. "Z poskytnutých informací je zřejmé, že podmínky technických zkoušek, metodika, způsob provádění i průběh hodnocení byly neobvyklé a neodpovídaly předpokládanému používání pistolí. Z toho, co víme, vyhověly oba naše typy pistolí i těm nedrastičtějším zkouškám," tvrdí Martinec. Zbrojovka soutěž sice nevyhrála, jak doufala, zakázku na vybavení policie novými zbraněmi by však dostat přece jen mohla. Ministr vnitra Václav Grulich zvažuje i přímé oslovení brodské firmy bez dalšího výběrového řízení.www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund