Číslo: 48
25.11.1996
Článků: 42

Titulní
Na
Ze
Obchod
Pošta
Kultura
Příloha
Horoskop
Pošta
Humor
Sport

REDAKCE

ARCHIV
minulých čísel
Rok 1996
Rok 1997
Rok 1998
Rok 1999
Rok 2000


DOBRÝ DEN SLOVÁCKO


Miss odjela na mopedu do Liberce
TÝKÁ SE TO TAKÉ TEBE ?
VÍKEND PATŘIL OLŠAVĚ
Anderson se vrací do Uherského Hradiště
Voličů přišlo podruhé ještě méně

Miss odjela na mopedu do Liberce

Uherské Hradiště - Středa 20. listopadu 1996 zůstane natrvalo zapsána ve vzpomínkách bezmála tisícovky lidí, kteří se zúčastnili akce nazvané MISS 96 středních škol České republiky.
Právě tehdy totiž proběhl čtyřapůlhodinový maratón, který by si možná zasloužil zápis do Guinessovy knihy rekordů.
Vše začalo s půlhodinovým zpožděním, protože finalistky nestihly býti připraveny včas, takže snahu netrpělivých diváků vytleskat na pódium krásné slečny ohodnotilo zákulisí útrpným úsměvem.
Markétě Mayerové a Slávku Bourovi se naštěstí dařilo se stále unavenějším publikem několikrát povečeřet, takže jen část přihlížejících odešla před neustále bůhvíproč oddalovaným finále.

Co všechno bylo k vidění či slyšení?
Jedenáct finalistek, které v této soutěži spojovalo české občanství a žákovská knížka středoškolské studentky (kromě nezbytného půvabu).
Přípravka Hradišťánku, vystoupení tří tanečních skupin (postupně), jednoho folkového kytaristy (zahrál třikrát), módní přehlídka firmy ELKO s.r.o. předvedená manekýnami agentury CS MODELS - Hodonín (dvoudílná), rocková skupina WAYN, která navázala kontakt s publikem i playbackem, ... Není možné opomenout více než dvě desítky porotců z řad politiků, novinářů (např. Vojta Johaník z Dobrého dne, Slovácko), sportovců (karate a šachy), podnikatelů (zvláště sponzorů), nechyběl ani ředitel střední školy. O průvodcích večera už řeč byla (zdraví Vás na straně 10).
Jak je z tohoto výčtu patrné, na ty hlavní se moc nedostalo. Postupně se dívky porotě i divákům představily ve večerních šatech, rozhovorem s moderátory, ve volné disciplíně, ve spodním prádle (po dvou, aby, jak se pravilo ve scénáři, #získaly na větší sebedůvěře#) a nakonec v jednodílných plavkách.
Dílna firmy ZDÍLNA (ostatní sponzoři byli představeni v průběhu večera) připravila pro čtyři vítězky krásné šerpy. Jak to všechno dopadlo? S dvaceti tisíci a zájezdem v kapse odjela až do Liberce na mopedu studentka tamější obchodní akademie Monika Švecová, vysoká 178 cm, míry 88-62-89. I na dalších místech skončila #přespolní# děvčata: Gabriela Vlčková z Přerova a Monika Mandová z Nového Jičína. Ze čtyř zástupkyň našeho okresu se nakonec nejvíce radovala studentka 3. ročníku Rodinné školy Jiřího z Poděbrad v Uherském Hradišti Irena Škrášková z Tupes, která to vyhrála u diváků a může se těšit z titulu Miss sympatie.
Ivo VojtíkTÝKÁ SE TO TAKÉ TEBE ?
Uh. Hradiště (Dítě) - Na prahu třetího tisíciletí vstoupila do třetí desítky své existence mezinárodní soutěžní přehlídka amatérských a profesionálních filmů s ekologickou tématikou.
Organizátoři akce, jimiž jsou Ministerstvo životního prostředí ČR, Okresní úřad Uh. Hradiště a Město Uherské Hradiště, se rozhodli původně víkendové setkání časově i místně rozšířit.
Takže už v úterý 19.11. proběhla beseda o životním prostředí v Uh. Hradišti a jeho okolí. Bohužel málo navštívený večer přinesl mimo jiné alarmující zjištění, že za posledních šest let se zvýšil počet motorových vozidel projíždějících městem z devatenácti na dvacet šest tisíc denně! Snad i tato skutečnost přispěje k urychlené výstavbě silničního obchvatu. Následující podvečer patřil ve Slováckém muzeu ovocnářům. Mluvilo se o tom, že místo dovážení vyšlechtěných odrůd ze západní Evropy, které jsou v našich podmínkách genetickými cizinci snadno napadnutelnými chorobami a škůdci, je třeba se věnovat záchraně odrůd po staletí šlechtěných našimi předky. A mluvilo se i tom, že se už také aktivně jedná. Ochránci přírody z Veselí nad Moravou zakládají ve Velké nad Veličkou ovocný sad, Slovácké Muzeum využije jejich pomoci při obnově zahrad u památkově chráněných domů.
Uherskobrodské kino bylo ve čtvrtek svědkem vernisáže výstavy dětských kreseb a předání cen autorům vítězných prací.
Ještě před slavnostním zahájením XXI. ročníku TSTTT měli školáci možnost zhlédnout některé filmy a obec Modrá posloužila v pátečním přespoledním čase jako modelový příklad vesnice při semináři Obnova venkova. Obrovský zájem potěšil pořadatele.
V rámci plánu obnovy vesnice se pod vedením pana starosty M. Kovaříka Modrá proměňuje do krásy. Vzniklo například dětské hřiště, které se obešlo bez #tradičních# kovových prvků (přívlastek dětské trošku pokulhává, neboť je využíváno i mládeží a dospělými, např. k táborákům). Modrá plánovitě přesouvá veškeré dráty do země, sází stromy, obnovuje dlažby...
Kromě projekce soutěžních amatérských a profesionálních filmů měli účastníci setkání možnost vidět kolekci vítězných filmů ze světového festivalu o parcích SONDRIO 96 (Itálie), ve foyeru Klubu kultury si můžete prohlédnout výstavu fotografií, konaly se další odborné semináře: Alternativní ekologické zemědělství, Biodiverzita a Ekologická výchova. Slavnostního vyhlášení výsledků soutěží se zúčastnili představitelé okresu, města a Klubu kultury spolu s náměstkem ministra životního prostředí A. Šulcem. Účastníky TSTTT na závěr potěšilo vystoupení Vlasty Redla se skupinou AG Flek.
-dítě-VÍKEND PATŘIL OLŠAVĚ
Uh. Brod (IVON) - Od pátečního podvečera do nedělního skorého rána patřil uherskobrodský víkend folklórnímu souboru OLŠAVA, který jako tehdejší Slovácký krůžek spatřil světlo světa před 45 lety.
Páteční sedmnáctá hodina připadla vernisáži výstavy, nazvané Olšavské ohlédnutí. Soubor pozdravil ve svém projevu ředitel ÚLK ve Strážnici Dr. Jančář, přítomna byla i zástupkyně ministerstva kultury paní Malcová.
Za město poděkoval souboru místostarosta pan Zápeca.
Gotický sloupový sál Muzea J.A.Komenského ovládla cimbálová muzika a mužský i dívčí sbor Olšavy pod vedením L. Málka.
Výstava představuje historii souboru od jeho počátku až do dnešních dnů. K vidění jsou fotografie, plakety, medaile, nahrávky Olšavy na gramodeskách, kazetách, kompaktech i na videokazetě. Vystavena je trofej z italského Agrigenta a připomenut úspěch ve francouzském Dijonu v roce 1984.
Sobotní noc v útulných prostorách kulturního domu (vynikne zvláště ve srovnání s hradišťským ledovcem) prožily stovky přítomných nejdříve ponořeni do dvouhodinového pásma, které uváděla Helena Vystrčilová s Janem M. Kristem. V celkem patnácti číslech se vystřídali před nadšeným publikem bývalí i současní členové Olšavy.
Po přestávce večer pokračoval již méně formální zábavou, kdy se parket zaplnil tanečníky všech generací. K tanci samozřejmě hrála muzika, ve které se střídali její současní členové se svými předchůdci. Ke slavnostnímu večeru se ještě vrátíme i fotografiemi.Anderson se vrací do Uherského Hradiště

Před dvěma lety navštívil L. Anderson Uh. Hradiště spolu se svým kolegou a přítelem kameramanem M. Ondříčkem. - Foto A. Duda.
Uh. Hradiště - II. seminář britského filmu proběhne od pátku 29. listopadu do prosince 1. prosince 1996 v hradišťských kinech Hvězda a Mír. V letošním roce půjde zejména o přehlídku filmů britského tvůrce Lindsaye Gordona Andersona. #Jde vlastně o návrat Lindsaye Andersona do České republiky, do Uherského Hradiště,# řekl Dobrému dnu ředitel Městských kin Jiří Králík. Posledním oficiálním místem pobytu Lindsaye Andersona v zahraničí v roce 1994 byla skutečně Česká republika, když z toho čtyři dny strávil na Letní filmové škole v Uherském Hradišti (tři týdny poté ve Francii zemřel). #V pátek 29. listopadu proběhne vzpomínkový večer, kdy budou moci diváci zhlédnout mimo jiné dokumentární filmy o osobnosti tohoto významného tvůrce. Projekci budou přihlížet i jejich režiséři - Miloslav Šmídmajer (autor snímků o režiséru Ondříčkovi a herci Pucholtovi -pozn.red.) a Ken McMullen,# doplnil Králík.
Již dnes je jasné, že o britské filmy z přehlídky bude velký zájem. Bohužel možnost jejich zhlédnutí je omezena kapacitou kin. Většina filmů je točena na 16 milimetrový film, jehož projekce je lepší v kině Mír. K tomu Králík vysvětlil: #Kapacita Míru je dvě stě míst. Vedle toho zhruba pět projekcí proběhne v kině Hvězda. Tomu, kdo chce mít jistotu, že se do kina dostane, proto doporučuji zakoupení permanentky za 150 korun, která je přenosná a platí na veškeré vstupy v rámci II. semináře britského filmu.# (Podrobnější přehled filmů přinášíme na Kulturní křižovatce.)
M. MiškeříkováVoličů přišlo podruhé ještě méně
V Uherském Hradišti i Uherském Brodě jednotný postup proti ODS

Uh. Hradiště, Uh. Brod (VaMP, DaK) - Za očekávané se dají označit výsledky druhého kola voleb do Senátu ČR v obou volebních obvodech pokrývajících okres Uherské Hradiště. Byli totiž v duchu celorepublikové kampaně opozičních (ČSSD, KSČM), ale i koaličních (KDU-ČSL, ODA) stran, kterou lze jednoduše vystihnout heslem #Všichni proti ODS#. Voliči v 80. obvodu během pátku a soboty zvolili za svého senátora ing. Jiřího Stodůlku, 46letého energetika z Otrokovic, člena KDU-ČSL. Ten sice v prvním kole skončil až za PhDr. Zdeňkem Dostálem z ODS se ztrátou 2%, ve druhém kole se ale pořadí obrátilo a lidovecký kandidát jasně zvítězil. Jiří Stodůlka zvítězil v 11 okrscích ze 14 možných a získal 1.962 platné hlasy, tj. 56,4%. Kandidátu ODS dalo svůj hlas 1.518 voličů Uh. Brodu, tj. 43,6%. Druhého kola se v Uh. Brodě zúčastnilo pouze necelých 26% oprávněných voličů, což je o více jak 6% méně než v kole prvním.
V obvodu 81 Uh. Hradiště se potvrdily výsledky z prvního kola voleb. Tentokrát ale získal vítězný kandidát KDU-ČSL ing. Jaroslav Petřík 16.190 hlasů (v 1. kole 9.000), který vyhrál ve 125 okrscích (ze 126 možných). Poraženému kandidátovi ODS PhDr. Jaroslavu Zapletalovi dalo v druhém kole hlas 8.356 voličů (v 1. kole 7.117) a získal vítězství v jediném okrsku - obci Břestek, a to tím nejtěsnějším rozdílem, o 1 hlas (73:72). Zatímco před týdnem došlo k volebním urnám #osmdesátky# 36,04% voličů, tentokrát jich bylo jen 25,78%. Zopakovala se ovšem stoprocentní účast při volbách obyvatel Uh. Ostrohu, kde v okrsku č. 4 volilo všech 392 voličů. Stejně tak jako před týdnem byla nejmenší účast voličů na Suchově (v 2. kole jen 10,13%). Nejméně platných lístků odevzdali tentokrát voliči ve Starých Hutích (platných 93,10% hlasů).www.hradiste.cz
Program a aktualizace Stanislav Lopata
hudba@hradiste.cz
Čas zpracování: 0 sekund